Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek

8,3/10  (12 Oy) · 
17 okunma  · 
13 beğeni  · 
2.626 gösterim
Görev tanımı sektörler tarafından kabullenilmiş, toplum tarafından anlaşılmış olsa; hayatımızı etkileyen en önemli konuları gıda mühendislerine danışıyor olurduk. Onların bilim ve teknolojiyi buluşturan, sosyal bilimler ve mantığı da içine alan düşünce dünyasından bakan bir insan, tüm olayların arka planında aslında aynı mücadelenin yaşandığını anlayabilir. Problemlere ve hayata gıda mühendisi gibi yaklaşmak, her insanın tecrübe etmesi gereken bir düşünce deneyimi.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786059113526
 • Yayınevi:
  Kamer Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitapları Fazla Seven Kadın 
07 Mar 15:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüzme öğrenmenin en hızlı yolu birinin sizi suya itmesidir.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20 - Kamer Yayınları)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20 - Kamer Yayınları)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aya bakarken taşa takılmak
Gıdayı yemek ile eş anlamlı kullanan insanımızın lügatında gıdanın bir karşılığı yok. Gıdanın manası, kutsallığı,uğruna savaşılan bir şey oluşu falan unutuldu, elimizde sadece lezzet ve kalori hesabı kaldı.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 12 - Kamer yayınevi)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 12 - Kamer yayınevi)

Baştan doğru yapmak bir tercihtir. Yanlış yapma hakkı bizi bir şeyler başarmaktan alıkoyar.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
06 Mar 12:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck'in Gazap Üzümleri, Konut Hamsun'un Açlık'ı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban'ı raflardaki klasik eserler. Tarihe not düşülmüş bile olsa, okunmayan kitap sadece kağıttır.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 13 - Kamer Yayınları)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 13 - Kamer Yayınları)
Delal yaman 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tüketicinin hem sağlığını hem damak tadına, ürünün hem dayanıklılığına hem fiyatına, sistemin hem prosedürlerine hem çalışma şartlarına alisirken inanılmaz bir oyuncu veya savaşçı gibidir gıda mühendisi. Tüm bunlar olurken birisi internette "Uht süt almayın, evde kaynatin", " Sütün içinden kaymağını alıyorlar " yazar. Milyonlarca kişi paylaşır.
Satranç gibidir gıda mühendisliği. Şahın kontrolü sizde değildir, vezirlik görevinizi yapamazsınız, piyonlar başına buyruktur, tahta sallaniyordur, Gıda mühendisi yine de savaşır. "

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 73)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 73)

Gerçek bir ihtimaldir. Gerçekten daha inandırıcı, daha eğlenceli, anlatması daha keyifli ihtimalleri bir kez dile getirmek kıvılcımı başlatmaktır.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 27)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 27)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
05 Mar 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat; fizik, kimya, biyolojiyle tanışmadan, matematiğe hayranlık duymadan, istatistik ve ekonomiyle en az bir kez haşır neşir olmadan, algoritmik düşünme ve planlama keşfedilmeden doğru yorumlanamaz.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 8 - Kamer Yayınları)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 8 - Kamer Yayınları)

Bizim bir şeyi baştan kusursuz yapmak gibi bir çabamız yoktur. Mükemmellik ile hatasızlığı birbirine karıştırdık. "Elbette kusuru olacak" diyerek hatayı övdük, yaygınlaştırdık.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20 - Kamer Yayınları)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 20 - Kamer Yayınları)

Toplumun inanmak istediği yalanlar; hiçbir kanıtın, araştırmanın, fikrin müdahale edemeyeceği bir dokunulmazlıktadır.

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 25 - Kamer Yayınları)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 25 - Kamer Yayınları)
Delal yaman 
 23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gıda gibi önemli bir konunun bilimi ve teknolojisi hakkında fikir sahibi olmak,mühendislik mantığını alacak kadar dersler almak ama hayat gündeminin bunlarla değil tam karşısına duran toplum önyargilarinin,alışkanlıkların,geleneklerin,taklitciligin ve ekonomik düzen ile oluşması... Ve işi öğrendiğin şekilde yapmanın hem bürokratik hem de teorik olarak imkansız olduğu bir ülke. "

Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 76)Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek, Abdullah Reha Nazlı (Sayfa 76)
2 /