Giderken Bana Bir Şeyler Söyle İnsanın Temel Acıları Üçlemesi 2

8,7/10  (46 Oy) · 
154 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.445 gösterim
İnsanların yolu iki şeye, aşka ve ölüme mutlaka düşer. "İnsanın Temel Acıları" üçlemesinin ilk romanı Aynalar Koridorunda Aşk'ta yolu aşka düşenlerin ruhsal durumlarını irdeleyen Psikiyatrist Mustafa Ulusoy, üçlemenin ikinci romanını yolu ölüme düşen insanlar üzerine kuruyor. Ölümü anlatırken dönüp aşka bir kez daha bakıyor. Aşkın güçsüzlüğüne karşın, ahlakın varlığa özen göstermek olduğunu temel alan yazar, ancak özen gösterilen ilişkinin derin bir bağlanma sağlayabileceğini söylüyor.

Dr. Mavi bu sefer yolu ölüme, kayıplara düşenler karşısında çaresizliğe kapılıyor, onları dinledikçe kendi ölümüne saplanıp kalıyor. Sözcükleri kendine bile yetmeyince Beyaz'ın bilgece açıklamalarına ve teselli edici sözlerine sığınıyor. Kırmızı, kaybettiği aşkını bulduğunu düşündüğü an yeniden kaybediyor. Turuncu sonuncusu oğlu olmak üzere üç büyük kayıp yaşayarak üç karanlıktan geçiyor. Kahverengi sürekli "ya kaybedersem" diyerek hayatını kaybediyor. Gri hayatının "her anı"nı kaybetme korkusuna kızları ayartarak çare arıyor. Lacivert ve Turkuaz kaybettikleri oğulları Haki'ye yeniden kavuşuyorlar. Eflatun ölmeden önce eldivenlerini Dr. Mavi'ye bırakarak "Beni unutma!" demek istiyor. Mor'un cüzdanından çıkan kız resmi annesini hüzünlendiriyor. Yıllar sonra açılan kutudan iki dolmakalem ve iki cüzdan çıkıyor...

Sonunda Dr. Mavi, Turuncu, Kahverengi, Kırmızı, Gri, diğerleri ve elbette bilge dostu Beyaz'la birlikte insanın temel acılarından ölümü katman katman açıyor. Gerçek ya da muhayyel acılardan geçen, ölümü çeşitli biçimlerde tecrübe eden kahramanlarımız, insanoğlunun kaçınılmaz yazgısıyla barışmanın yollarını keşfediyorlar.

Mustafa Ulusoy, Giderken Bana Bir Şeyler Söyle'de ölümle birlikte hayatı, ayrılığı, babalığı, yoksunluğu, kederi, dostluğu, öfkeyi, tanıklığı, varoluşsal işe yaramayı, yalnızlığı ama özellikle öykülerimizin yalnızlıktan ve sessizce ölmekten nasıl kurtulacağını anlatıyor.

Ölümü gülümsetiyor Ulusoy, Ölüm Meleği'ni hepimize arkadaş kılıyor.

"İnsanın ölümden korkar gibi görünmesi bir yanılsamadır. İnsan, aslında yokluktan, yokluğun getireceği sonsuz ayrılıktan özellikle de kendinden sonsuz ayrılmaktan korkar. Ölümse, hem ayıran hem birleştirendir. Ayrılmak için ölmek gerekir. Ama buluşmak için de ölmek gerekir. Ölüm gibi ikili bir yapısı olan başka bir durum yoktur. Bu yönüyle ölüm ikili, zıt bir duygu uyandırır insanda. Onu çekici kılan, cazip hale getiren, taçlandıran da budur."

"Ben yalnız ölmemeye takıldım. Rahatladım, gülümsedim. İlk kez ölümü okurken sıkıntı hissetmedim. Ulusoy ölümü gündelik hayatımıza alıyor. Kabul buyurun, o var, diyor. Ölüm sırasındaki yalnızlığımızı giderdikten sonraki soru, peki ya şimdi? Ölüm sonrası için bize hayata benzeyen, sıcak bir ortam sunuyor.

İnançlı olun ya da olmayın ölüm sonrası için inanç neredeyse yegâne çıkıştır. İnanç şanstır, denir. Bunu bir kez daha fark ediyorsunuz. 'İnsan ölünce ölümün içinden geçer' diyor Mustafa Ulusoy. 'Hayat ölüme giderken geçilen bir süreçtir.' Benim için kitabın cümlesi budur.

Özel bir konu, özel bir kitap."
-Uzman Dr. Gülcan Özer-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789752638501
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
 16 May 18:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıllar önce kitaplığıma aldığım bu güzide kitap psikolojik tahlilleriyle bende yeni ufuklar açtı. Yazar kitaptaki her bir karakteri tek tek tahlil ediyor ve bence o karakterlerden herhangi biri bize cuk diye oturuyor. Kitapta en sevdigim sey 'muhayyile' sözüydu :) yazar o kadar guzel kullanıyor ki bu kelimeyi cok hosuma gitti.

Eda KILIÇ 
13 Nis 13:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aynalar koridorunda aşk kitabının devamı olan kitap ölümü işlemekte...
Hayatınıza dokunacak,ölüme daha güzel bakmanızı sağlayacak bir kitap...
Her nefis ölümü tadacaktır...

tuva 
07 Ağu 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Giderken bana birşeyler söyle"Mustafa Ulusoy'un insanin temel acilari üçlemesi 2.kitabi Yazar bu kitabında "ölümlülük gerçeği"üzerinde durmuş.Dili akici olaylar Hastalar üzerinden nakledilmiş.Aşk-Sevgi-ayrilik- ölüm gerçekleri teker teker işlenmiş.Her sevginin sonlu olduğu ve her animizin mutlak Varlik inanciyla dolmadikca yitirilen zamanlar olduğunu anlatmak istemiş."ölümün farkinda olmak insani önemsiz mesguliyetlerden uzaklastirip hayata lezzet ve tamamen farklı bir bakis açisi kazandirir"

Ahsen 
28 Ağu 19:21 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Mavi,Kırmızı,Bordo, Turuncu Yeşil....
Bu kitap insanların ölüm konusundaki kaygılarını ve insanları kabetmekten çekilen elemden bahseder.Terapistin hastalarına verdiği deliller sağlam kitaplardan alınmış deliller ve insanın zihninde ölümü en güzel şekilde delillendirmekytedir.iSimler yerine renklerin verilmemesini isterdim.Kesinkikle ayrılık kaygısı olan bir insanın yada ölüm korkusu olan birkrjnin bu kitabı okuyarak ölüme gülümsemesini isterim.

Son NefeS 
16 Oca 10:37 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşanmış hikayelerden ele alınmış olan kitap bir anne ile çocuğunun hikayesini ele alarak insanın hayatını nasıl etkilediğini kaleme alıyor. Denilmesi gerekir ki kendisi bir psikolog olan yazar insan psikolojisini en iyi şekilde eserlerine yansıtıyor.

Meyyiti Müteharrik 
02 Tem 16:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Önceden okuduğum bir kitaptı, tekrar okuyasım var. İnsan psikolojisini merak edenlerin iştahını kabartacak ve doyuracak bir kitap(bence). Krakterlerin isimleri renkler olması ayrıca farklı ve hoş.. mutlaka bir renkte kendinizinden bir parça bile olsa bulacaksınız.

yavuz tutar 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölümün kötü değil güzel olduğunu anlatan çok güzel bir kitap. Yazarın akıcı bir dil kullanmış olması kitabı hemen bitirmemi sağladı. Yazarın başarılarının ve eserlerinin devamını diliyorum,

Erhan Özlü 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın, yaşamın amacını anlama ve ölümle yüzleşmesini sağlayan güzel eserlerden birisi. Kişileri renklerle anlatarak güzel ve akıcı bir dille anlatılmış. Okumayanlara tavsiye ederim.

Turuncumtrak 
29 Mar 22:38 · Kitabı okudu · 44 günde

Hem bilgi veren hem düşündüren hem de akıp giden çook güzel bir kitap. Psikoloji çok kadar güzel dile getirilmiş. Yeni bir bakışaçısı katan güzel bir kitap.

Gökhan Çetin 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Okuduğum kitabın, son sayfasındaki SONSÖZ YERİNE diye atılan başlığın altındaki son söz şu şekilde bitiyor. "De ki; ölümüm ve hayatım O'nun içindir.." Kur'an, 6:162.

Yüzlerce sayfayı okumama rağmen tek bir Allah kelâmı ile yüzlerce sayfayı özetlemiş yazar.. Ne kadar manidar bir sonsöz olduğunu üzerinde biraz düşününce anlıyor insan. 'Bütün kitapların aslında tek bir kitabı anlamak için yazıldığını ve 'bütün muhabbetlerin sonunu Allah'a bağlayamadıysak boş konuşmuşuz' demektir olduğunu ifade ediyor sanki.

Ölüm, yaşam gibi hayatın kaçınılmaz bir gerçeği ama asla bir son değil, inanan için bir başlangıçtır. Biz biliyoruz ki; ömür sermayesi tükeniyor, ölüm ölmüyor. Bir ölümlü olarak, toprağa götüremeyeceğim şeylere bağlanmaktan haya ederim. Ölüm kapımızı çalmadan ve tövbe kapısı kapanmadan dostlar; bize kalmayacak bir dünya için, bize kalacak günahlar biriktirmeyelim..

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

Salih Çermik 
13 Ağu 10:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Son bulan dünyadaki yaşamdır, yaşamın kendisi değil.

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 9 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 9 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
03 Eyl 20:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan, içindeki gürültüden yanındakini duyabilir mi?

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 154 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 154 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)

Kaybeden olmak, her şeyden ayrılıyor olmak bizim temel gerçeğimiz ve bu da tam tamına insan olmanın ağırlığının nedeni. Ama bu kaldırabileceğimiz bir ağırlık. Bunu dayanılmaz hale getiren de kaybetmeye razı olmamamız diyebilir miyiz?

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa UlusoyGiderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy
Salih Çermik 
04 Eyl 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Davranışlarına kızabilirsin, onları kötüleyebilirsin ama varlığını kötüleyemezsin. Varlığını kötüledikçe kendini değersizleştiriyor, kendini değersizleştirdikçe sevilme ve ilgi ihtiyacını çoğaltıyor, geçici başarılara yöneliyorsun.

Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 186 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)Giderken Bana Bir Şeyler Söyle, Mustafa Ulusoy (Sayfa 186 - Kapı Yayınları - 3. Baskı)