1000Kitap Logosu
Giysiler Ne Anlatır?
Giysiler Ne Anlatır?
Giysiler Ne Anlatır?

Giysiler Ne Anlatır?

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
15 Kişi
42
Okunma
11
Beğeni
288
Gösterim
168 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 46 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mundi Kitap · 15 Ocak 2020 · Karton kapak · 9786056956188
“Giysiler Ne Anlatır? sadece bir moda kitabı değil. Seda'nın tecrübeleriyle koşut olarak yakın moda tarihini aktarırken irdelediği pek çok konu var. Geçtiğimiz yüzyıllara ait korse, mini etek, smokin ceket gibi anahtar objeler, 80’lerdeki marka ve logo diktatörlüğü, 90’lardaki süpermodellerin imaj yüklemesi, blogger’larla editörlerin tartışması, feminizmin geçirdiği evreler ve modaya yavaş yavaş hükmetmesi, Batı’nın güzellik kavramındaki değişimlerin Türkiye’ye ayarlanmış merceklerle incelenmesi, modayla ilgili değerlerin nasıl dönüştüğü, kısıtlı basılı materyallerin dolaştığı zamanlardan, Instagram’ın egemen olduğu günümüz dünyasına geçiş gibi birçok meseleyi aktarırken izlediği kişisel yol, onun herkesten ayrılmasına sebep oluyor. Bence yazarın en önemli özelliği, neyi anlattığından çok, nasıl anlattığıyla ilgili. Türkiye’ye özgü yaşamın ani sıçrayışlarının sokaktaki insana olan etkisini ve modanın Türk insanı için değişen anlamlarını, biraz gülümseyerek, biraz burkularak ama hep başınızla onaylayarak okuyor ve yavaş yavaş sindiriyorsunuz. Giysiler Ne Anlatır? moda tarihinin buğulu atmosferini okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki, kendi gerçekliklerinizden apayrı, nostaljik bir yolculuk içinde, yazarla el ele yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Seda Yılmaz’ı şimdiye kadar tanımadıysanız, bu kitapla onu sadece tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir dostla, kahve ve lokum eşliğinde, içinizi ısıtan, öğreten sıcacık bir sohbet etmiş olacaksınız.” Bora AKSU, Moda Tasarımcısı “Bir çırpıda okudum, tadı damağımda kaldı. Moda sadece moda değildir, zaten ‘sadece moda’ diye bir şey de yoktur.” AKSU Bora, Yazar ve Akademisyen
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,28

Alıntılar

beyza erayman
bir alıntı ekledi.
İlerleme fırsatımız varken neden geri çekilme eğilimi gösteriyoruz? Çünkü kadınlar, korkuyu göğüsleyip aşmaya alışık değildir. Bizi korkutan şeylerden kaçınmaya küçük yaşlardan itibaren, sadece kendimizi rahat ve emniyette hissetmemizi sağlayacak şeyler yapmaya özendirildik. Aslında özgürlük için değil, bunun tam tersi olan bağımlılık için eğitildik.
3
İmran
bir alıntı ekledi.
Kıyafetlere lüzumundan fazla anlam yüklemeden giyinmenin tadını anlamak.. Hal böyle olunca, zamanla çevrenizde bir geri dönüşüm ağı oluşmaya başlar. Bu ağdan size neler düşmez ki? Annenizin bir ahbabının gençliğinde taktığı leopar desenli güneş gözlüğü, arkadaşınızın anneannesinin fistolu ipek gömlekleri, annenizin bedenine artık ona olmayan elbiseleri, bluzları, etekleri.. Sizin dolabınızdakilerin de başkalarına gitmiş olması. Bana göre, kılık kıyafetin paylaşıldığı ve değerlendirldiği bu ağ bile başlı başına bir kadın dayanışması modelidir.
2