1000Kitap Logosu
Giysiler Ne Anlatır?
Giysiler Ne Anlatır?
Giysiler Ne Anlatır?

Giysiler Ne Anlatır?

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
15 Kişi
42
Okunma
11
Beğeni
278
Gösterim
168 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 46 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mundi Kitap · 15 Ocak 2020 · Karton kapak · 9786056956188
“Giysiler Ne Anlatır? sadece bir moda kitabı değil. Seda'nın tecrübeleriyle koşut olarak yakın moda tarihini aktarırken irdelediği pek çok konu var. Geçtiğimiz yüzyıllara ait korse, mini etek, smokin ceket gibi anahtar objeler, 80’lerdeki marka ve logo diktatörlüğü, 90’lardaki süpermodellerin imaj yüklemesi, blogger’larla editörlerin tartışması, feminizmin geçirdiği evreler ve modaya yavaş yavaş hükmetmesi, Batı’nın güzellik kavramındaki değişimlerin Türkiye’ye ayarlanmış merceklerle incelenmesi, modayla ilgili değerlerin nasıl dönüştüğü, kısıtlı basılı materyallerin dolaştığı zamanlardan, Instagram’ın egemen olduğu günümüz dünyasına geçiş gibi birçok meseleyi aktarırken izlediği kişisel yol, onun herkesten ayrılmasına sebep oluyor. Bence yazarın en önemli özelliği, neyi anlattığından çok, nasıl anlattığıyla ilgili. Türkiye’ye özgü yaşamın ani sıçrayışlarının sokaktaki insana olan etkisini ve modanın Türk insanı için değişen anlamlarını, biraz gülümseyerek, biraz burkularak ama hep başınızla onaylayarak okuyor ve yavaş yavaş sindiriyorsunuz. Giysiler Ne Anlatır? moda tarihinin buğulu atmosferini okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki, kendi gerçekliklerinizden apayrı, nostaljik bir yolculuk içinde, yazarla el ele yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Seda Yılmaz’ı şimdiye kadar tanımadıysanız, bu kitapla onu sadece tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeni bir dostla, kahve ve lokum eşliğinde, içinizi ısıtan, öğreten sıcacık bir sohbet etmiş olacaksınız.” Bora AKSU, Moda Tasarımcısı “Bir çırpıda okudum, tadı damağımda kaldı. Moda sadece moda değildir, zaten ‘sadece moda’ diye bir şey de yoktur.” AKSU Bora, Yazar ve Akademisyen
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,52

Puan ve İncelemeler

8.1
10 üzerinden
15 Puan · 2 İnceleme
Funda Kaya
Giysiler Ne Anlatır?'ı inceledi.
168 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Moda tasarım ile iç içe olan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Yazar moda ile bağlantısını, moda ile kendi içinde verdiği savaşı, çok güzel ve akıcı bir şekilde dile getirmiş. Ayrıca çok güzel örnekler vererek tez kivaminda bir kitap çıkmış ortaya. Hem 'aa bende boyleyim!' dediğiniz hemde 'bu böyle mıymış?' dediginiz, çerez tadında bir kitap !
Giysiler Ne Anlatır?
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Gammy
Giysiler Ne Anlatır?'ı inceledi.
168 syf.
·
6/10 puan
GİYSİLER ÇOK ŞEY ANLATIR
Bir moda yazarı olan Seda Yılmaz; modanın geçirdiği evreleri ve bunun toplumsal hayattaki izlerini, podyumu, moda dergiciliğinin ortamını, kült modacılardan esintilerle gayet akıcı ve anlaşılabilir bi uslûp kullanarak anlatmış. Benim gibi modaya dışardan bakan ve ilgi duyan biri için bile ilgi çekiciydi. 60’lı yıllarda mini eteğin keşfedilişinden, Coco Chanel’in mini eteği tasvip etmeyip edepsiz bulduğu,halefi Yves Saint Laurent’i mini etek yapmaması konusunda baskılandığı, mini etek giymenin aslında her kadının hayatı boyunca santim santim verdiği bir mücadele olduğu, Paris ve Londradaki sadece seçkinlerin girebildiği muhteşem defilelerin ortamları, yazarın feminizmle tanışıp Simone de Beauvoir gibi 1.kuşak feministlerin etkisiyle modadan nasıl soğuduğu gibi anlatımlarla gayet eğlenceliydi.
Giysiler Ne Anlatır?
OKUYACAKLARIMA EKLE
7