Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
87 gösterim
“Sırtını güneşe çevirirsen, gölgenden gayrı bir şey göremezsin.
Ben güneşi işaret ettim,
onlar ise parmaklarıma baktılar!”
Böyle söylüyor Lübnanlı şair, yazar ve ressam Halil Cibran! Haksız olduğunu söylemek olası değil elbet! Yaşanmış bütün süreçler boyunca, görüntüde olağanüstü bir fiziksel forma sahip olmasına karşın; gerçekte insan olamamanın ağrısını hep yüreğinde taşımış, ancak bu sızının kaynağını bulmak için hiçbir zaman da kafa yormamıştır. Varoluşuna yaraşır yüceliği ve hatta yaradanını hep dışarlarda aramış; kendi içine bakmayı ise, bunca öğütsel söylemlere karşın bir türlü akıl edememiştir. Denilebilir ki insanın, “insan” olması kadar yeryüzünde hiçbir zorluk yoktur!
Doğrudan, iyiden ve barıştan yana olmayı dilinden düşürmese de; her zaman tam tersini uygulayan kurnaz Tanrı’sızların kölesi olmaya, sürekli olarak aldatılmaya ve sonu gelmez biçimde sömürülmeye karşı direnme öğütlerini hiç algılıyamamış; önüne çıkan ulu kişileri kös dinler gibi dinlemiş, böylelikle de yeryüzündeki yaşamın ve doğanın güzelliklerinden yeterince nasiplenememiştir. Dünyamızda yaşayan insan nüfusunun büyük çoğunluğu, taa varoluşta kendisine vadedilmiş ve hatta bağışlanmış olan yüceliklerden habersiz olup; halen sıradanlık içinde ömrünü sürdürmektedir.!
Görüldüğü gibi yüzyıl önce de, ondan binlerce yıl önce ve şimdilerde de bir değişim yoktur! Ve Dünya halkları en sorunlu bir dönemi yaşamakta, kendi elleriyle seçtiği zalimlerin zulüm pençesinden kurtulamamaktadır. İşte Cibran’ın işaret ettiği budur ve gezegenimizde yaşanan realitenin toplumsal aymazlığının en somut kanıtıdır bu söylem! Biraz daha örtüsüz olarak da, şöyle şu sözleri haykırıyor Cibran:
“Yüce yaradan
alnınıza diktatörleri yazmamıştır.
Bu adamları alnınıza kendi kendinize sizler yazıyorsunuz!
Eğer ki sizler, insanlığınıza yeniden kavuşmak istiyorsanız,
bu despotlara başkaldırmanız gerekir!.”

Kitaptan 10 Alıntı

Halil Cibran
"Yüce yaradan, alnınıza diktatörleri yazmamıştır.
Bu adamları alnınıza kendi kendinize sizler yazıyorsunuz! Eğer ki sizler, insanlığınıza yeniden kavuşmak istiyorsanız, bu despotlara başkaldırmanız gerekir!"

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 15 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 15 - Enki Yayınları)

Gerçek, iki kişiye muhtaçtır; Biri onu dillendiren, diğeri ise onu anlayan!

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 291 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 291 - Enki Yayınları)

Düşüncelerinizle barışık olmadığınız anlarda konuşursunuz. Yüreğinizin yalnızlığında yaşamaya başlarsınız ve ses sizin için oyalayıcı olur. Ve konuşmalarınızın çoğunda düşünce, yarı yarıya öldürülmektedir. Çünkü düşünce, uzayın kuşudur. Sözcüklerden yapılmış bir kafese konulduğunda belki kanatlarını açabilir, fakat uçamaz.

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 68 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 68 - Enki Yayınları)

Yine unutmayın ki yeryüzü, sizlerin çıplak ayaklarınızı bağrında duymaktan hoşlanır ve rüzgar da saçlarınızla oynaşmayı özler.

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 55 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 55 - Enki Yayınları)

Kendinizden verdiğiniz anlarda iyisinizdir. Kendinize yarar kazanmaya çalışırken de kötü değilsiniz. Fakat yeryüzüne bağlanan ve onun göğsünü emen bir kökten başka şey değilsiniz.

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 70 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 70 - Enki Yayınları)

Yedi Beyaz Güvercin
Yedi asır önce
Derin bir vadiden
Yedi beyaz güvercin havalanır
Ve karlarla kaplı
Yüce bir dağın doruğuna doğru kanat çırparlar.
Kuşları temaşa eden yedi adamdan biri
'Ben yedinci güvercinin kanadında
Siyah bir nokta görüyorum.'
Der.
Bugün
O vadide yaşayan insanlar
Evvel zaman içinde
Karlarla kaplı
Bir dağın doruğuna doğru havalanan
Yedi siyah güvercini
Anlatıp dururlar.

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 287 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 287 - Enki Yayınları)

Acaba Tanrı bana acıyıp da, bir sağırlık hediye etmez mi! diye serzenişte bulunmuştu ve şöyle düşünmüştü bir defasında: "Bence bir hastalığın en iyi tedavisi inzivadır."

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 30 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 30 - Enki Yayınları)
Bayan_Book 
23 Mar 13:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her insan hayatında iki kişiye aşık olur. Biri hayallerinde yarattığı, biri de henüz doğmamış olandır.

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel YazıcıGizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı

Ve bu hızlı gelişim, bilgiden yoksunsa kör olur.
Ve her bilgi, içinde eylem yoksa boşunadır.
Ve her eylem içinde sevgi yoksa boştur!
Sevgiyle dolu olarak çalışırsanız, ilkin kendinize, sknra birbirinize daha sonra da Tanrı'ya bağlanmış olursunuz. Sevgiyle dolu olarak çalışmak nedir, bir de bu var...
Dokuduğunuz kumaşı, sanki yalnız en sevdiğiniz kimse giyecekmiş gibi, yüreğinizden çektiğiniz ipliklerle dokuyabilmek!
Kurduğunuz yapıya, içinde yalnız en sevdiğiniz oturacakmış gibi özenle ve sevgiyle kurabilmek...

Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 50 - Enki Yayınları)Gizemli Kadim Ruh Halil Cibran, Yüksel Yazıcı (Sayfa 50 - Enki Yayınları)