Adı:
Gizemli Yabancı
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111390
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Bir süre düşünceli bir şekilde cep telefonunu elinde tuttu. Bugün bir adım atacaktı. Sonrasında olayların gelişimine göre nasıl davranacağını belirleyecekti. Adamın güzel gözlerini düşününce içinde bir kıpırtı hissetti. Acaba yaptığı yanlış mıydı? Remziye’nin sözünü dinleyip bu adamın peşini bırakmalı mıydı? Mantığı ‘Evet gittiğin yol, yol değil. Bırak adamın peşini, adam terörist veya değil sana ne’ derken; duyguları ‘hayır pes etme bir karar verdin adamın maskesini düşürmek için bunu yapman gerekli, sonuna kadar git’ diyordu. Son zamanlarda yaptığı gibi mantığının sesini susturup duygularının sesini dinlemeye karar verdi. İyi de bu duyduğu heyecan da neyin nesiydi? Bu kalp çarpıntısının nedeni gerçekte adamın kimliğinin ortaya çıkmasını sağlayacak olması mıydı? Yoksa o güzel gözlü, yakışıklı adamı tekrar göreceği için mi bu kadar heyecanlanmıştı. Düşünceleri nedeniyle kendisine kızdı. Heyecanının nedeni tabii ki ilk şıktı. Başka türlüsü olamazdı. Saatine baktı henüz sabah sayılırdı. Öğleden sonra bir kez daha şansını deneyecekti.
320 syf.
·10/10
Şimdi bir düşünün teröristler sizi kaçırıyor ve börek ikram ediyor. Bu böreği yer misiniz?
Yiyin anam yiyin can boğazdan gelir.

Bu börek o kadar lezzetli börek ki iştahım kabardı. Tabi bu durum benim pis boğaz oluşumla Kesinlikle alakalı değil. Güler Bilkay Aygün 'ün o hissiyatı okuyucuya başarıyla yansıtabilmesidir. Yoksa hiç pis boğaz değilim. (Şaka)

Ben sende tutuklu kitabına yazdığım incelemede yazarların ilk yazdığı kitaptan başlayıp son kitaplarına doğru okumayı tercih ettiğimi belirtmiştim. Zamanla yazım dilini geliştirmelerini beklerim. Gördüğüm kadarıyla bu kitapta Güler Hanım epey kademe atlamış. Diğer kitaplarının aksine fiziksel ve simgesel betimlemeler artmış ve gayet başarılı buldum. Kitabın satırlarında her an bir sürprizle karşılaşabiliyorsunuz. Merak uyandırıcılık mükemmel işlenmiş. Ayrıca turistik bir geziyle balkanlara kısa bir yolculuk yapmış gibi oluyorsunuz ve o coğrafyanın kültürüyle alakalı epey bilgi ediniyor sunuz. Ama siz yine de sizi kaçıran teröriste aşık olmaya kalkmayın. Ama karakter öyle etkileyici anlatılmış ki ne mümkün aşık olmamak. Ah Kuzey ah gözlerinin derinlerinde boğulmak istedim. Aşık mı oldum nedir.

Harun'a uyuz oldum. Yaş yetmiş iş bitmiş demiyor hala torunu yaşında kızlara göz koyuyor. Kalan saçlarını da ben yolacağım o kel kafasından kart pezevenk. (kitaptaki tabir). Değişik bir hikaye okuyun derim.
Güler Bilkay Aygün... Güzel insan. Yeni kitabı çıkmış. Arkadaşlar Güler Ablam bir tanedir. :)) diğer kitaplarını da okudum. Yeni kitabını sabırsızlıkla bekliyordum. Nihayet geldi. Hepinize tavsiye ediyorum mutlaka okuyun. Okumazsanız kızabilirim ona göre! :))
320 syf.
Bu kitapla birlikte Güler Bilkay Aygün 'ün elimde bulunan tüm kitaplarını okumuş oluyorum :) Güler Hanımın son kitabı olan bu romanda daha güzel betimlemeler vardı hele kitabın ilk sayfalarında karakterlerin yaptığı balkan gezisinde ben de gezmiş kadar oldum betimlemeler verdiği bilgiler çok güzeldi, merak ve gitme isteği uyandırdı bende de. Kitapta verilen şu bilgiyi çok beğendim;
Yol kenarında kilise maketleri varmış ve sebebi ise kitapta şu şekilde geçiyor "O kilise maketleri, o noktada oluşan trafik kazalarında ölen kişinin anısına yakınları tarafından yaptırılmış. Her yıl ölüm yıl dönümünde dini tören düzenleyip kişiyi anıyorlarmış. Bu maketlerin yaptırılma nedenleriden biri de trafik kazalarına dikkat çekmekmiş. "(syf:17)
Bu kitap diğer iki kitabından biraz daha değişikti diyebiliriz. Güler hanım mutlu sonları seviyor. Okuduğum kitaplara bakılırsa hep mutlu son istemiş ama en mutlu son tüm karakterler için bu kitapta olmuş, diğer kitapları da okuma listeme ekledim en kısa zamanda okuyup bu düşüncemi kontrol etmeyi düşünüyorum.

* Spoiler *
Güzel ve akıcıydı. Nefes almak istiyorum, okuyacağım kitapta aşk olsun, mutlu sonla bitsin derseniz bu kitabı seçebilirsiniz :) maceralı, aşk dolu, mutlu sonlu bir kitap :)
Son olarak; 'Hayat ne garipti. Kime ne hazırladığı belirsiz, mucizelerle doluydu.' (syf:319) o yüzden bu günden keyif almaya bakın ve kalın sağlıcakla =)
320 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Sevgili Dostum Güler Bilkay Aygün'ün kitabini dün gece okuyup bitirdim. Romantik komedi dendiginde ilk aklima gelen yazarlardan biridir Guler Hanim. Hatta bu kitabinda mizahı daha fazla kullanmış diyebilirim. Bunda da gayet başarılı olmuş. Bence artik mizah yönü agir basan kitaplar da yazmalı diye düşünüyorum. Bu kitabın baş kahramanları Zeynep ve Remziye iki yakin dosttur. Ve bu iki kadin bir gün bir balkan turuna katılırlar. Üsküp yakinlarinda tur otobüsü bir grup terörist tarafindan kaçırılır. Kaçıran kisilerden birinin koyu lacivert gözleri Zeynep'in çok dikkatini çeker. Hatta balkanlardan döndükten sonra bile gizemli yabanciyi aramayi bırakmaz. Amacı terörist olduğunu ispatlamaktir ama o genç adama da abayı yaktiginin farkinda degildir. Bakalim Zeynep gizemli yabancinin kim olduğunu ögrenebilecek mi? Onlari nasil bir surpriz bekliyor? Merak edenler cevabi bu guzel kitapta bulacaklar. Güler Hanim'in kalemine yüreğine saglik.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ve “GİZEMLİ YABANCI” bitti…
Yazarımızdan yine güzel bir aşk kitabı :) su gibi akıp gitti hikâye…
Öğretmen Zeynep yakın arkadaşı Remziye ile Balkanlar turuna çıkmaya karar verir.
Yolculuk esnasında terörist olduklarını düşündükleri kişiler tarafından otobüsleri basılır ve bir süreliğine tüm yolcular rehin alınır…
Teröristlerden biri ile Zeynep sözlü tartışmaya başlar ve adamın yüzü kapalı olsa da, o koyu mavi gözlerini hafızasına kazır adeta :)
Gezi biter (tabi orada olan şeylerin hiç birini yazamıyorum) yurda dönülür ve Zeynep “gizemli yabancı” adlı birinden mesaj alır :) işler iyice karışır ve bu terörist adamı bulmaya ve ihbar etmeye karar verir :) hikaye de burada başlar :) (tabi yazmadığım yerler çok )
Kitap çok yeni daha, bu yüzden başka bir şey yazamam :) yoksa yazacak çok şey var…
Balkanlar da ki gezide yazarımız öyle güzel anlatmış ki ortanın kültürünü, coğrafyasını, sanki bende orada kızlarla birlikte gezmiş gibi oldum :) ay o yöresel yemekleri okudukça feci canım çekti :)
Ayrıca Atatürk ve hayatı ile ilgili bilgiler de çok keyifli olmuş hikâyenin içinde…
Aşk, gizem, sırlar, dostluk, aile bağları ile ilgili her şey vardı hikaye de..
Ben çok severek okudum. Herkese tavsiye ediyorum.
Sevgili Güler Bilkay Aygün yüreğine – kalemine sağlık…
Başarıların daim olsun…
320 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hikaye Balkan gezisiyle başlıyor gezi rehberi çok güzel anlatılmış oralara gitmiş gibi hissettim kendimi. Kitabın ismiyle hikayenin gidişatı okadar uyumlu ki okurken gizemli yabancı kim diye meraktan öldüm. Kitap akıcı dille yazılmış ve sıkmadan merakla ilerliyor. Karakterler çok doğal bazen yüzünüzü gülümsetiyorlar. Kitap yeni çıktı umarım yolu açık olur. Yazar Güler Bilkay Aygün'ü tebrik ediyorum. Okunması gereken güzel bir hikaye sunmuş.
320 syf.
Çıkar çıkmaz sipariş verip, ilk ben okuyamazsam endişesiyle kargonun yolunu beklediğim kitap. Dün akşam üzeri elime ulaştı ve hemen okumaya başladım. Hasta arasında bile okumaya devam edip, an itibari ile bitirdim. Kitabın konusuyla ilgili spoi vermeyeceğim. Sadece düşüncelerimi aktaracağım. Çok güzel kurgulanmış ve çok güzel kaleme alınmış bir kitap. Merak ederek ve hissederek okudum. Tek kelime ile muhteşem olmuş. Romanın içinde hiç bilmediğim çok güzel bilgiler de edindim. Hiç bir yerinde irrite olmadım. Küçük sırlar, gizemli olaylar, bizden birileri, bizden olmayanlar ve şık anlatımlar. Duygu aktarımı ve akıcı bir üslup ancak bu kadar olur diyorum. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Sayın yazarımızın 6. olan Gizemli Yabancı adlı eseri raflar da herkese tavsiye ederim kitabı okurken balkanları da seyahat edeceksiniz.
Şiddetle tavsiye ederim .
320 syf.
·3 günde·10/10
#Kitapyorum
#GülerBilkayAygün
#GizemliYabancı
#syf320

Kitabım birkaç gün önce bitti fakat yorum için yeni firsatım oldu. Aylardır kalemini merak ettiğim sayın yazarımız Güler Bilkay Aygün hanımın okuduğum ilk kitabıydı. Anlatımı oldukça sade, akıcı ve betimlemeler müthişti. Karakterler ve olaylar birbiri ile güzel bir uyum yakalayarak işlenmiş.
İki yakın dost olan Zeynep ve Remziye'nin bir otobüs yolculuğuyla Balkan turuna katılmaları ile başlıyor kitap, ama öyle bir tur ki onlarla birlikte sizde turistik bir geziyle balkanlara kısa bir yolculuk yapmış kadar oluyorsunuz. O bölgenin coğrafyasını, kültürünü, yöresel yemeklerini öyle iyi işlemişki yazarımız okurken trileçe tatlısı olsa da yesem dedim
En etkileyici bölümlerden birisi de Atamız ve O'nun hayatı ile ilgili yerleri gezerken verilen bilgilerdi
Her sayfası süprizlerle dolu olunca otobüsün teröristler tarafından kaçırılması epey heyecan yaratıyor ama öyle bir heyecan ki baş karakterimiz Zeynep'in kaybolduğu okyanuslar kadar derin bir çift lacivert gözü düşünüyorsunuz... ve gizemli yabancının merakı her sayfada artarak devam ediyor. Tabi bu arayış sürecinde Zeynep'in şaşkınlıkları ve sevimlilikleri öyle tatliydi ki bazen yüzünüzde bir tebessüm bazen de bir kahkahaya sebep oluyor ki yıllardır bir kitabı okurken bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum
Aşk ve mizahi yönünü düşününce Güzel bir Romantik Komedi çıkıyor ortaya.
Çok severek beğeni ile okudum okurken mutluluk veren bir kitap kesinlikle tavsiye ederim herkese
Sayın yazarımız Gülay Bilkay Aygün hanımın yüreğine, emeğine, kalemine sağlık Başarılarınız daim olsun inşallah
320 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İlk defa okuduğum yazar, gayet akıcı bir anlatımla keyifle okunabilecek güzel bir romantik komedi.
İki yakın kız arkadaş olan Remziye ve Zeynep bir gezi turu ile Balkanlar 'ı gezmeye çıkar. Ve otobüsleri Arnavutluk'un özgürlüğü için kaçırılırlar ve orada otobüste bulunan mavi gözlü ve doktor olduğunu öğrendiğimiz genç ile karşılaşırlar.
Zeynep Türkiye ye döndükten sonra tesadüf eseri hastanede Güney adında bir doktor ile karşılaşır ve Onları kaçıran terörist doktor olduğuna kanaat getirir ve bir kaç kere buluşurlar ve sonra ona mailler gelmeye başlar Gizemli yabancı adı ile Doktor Güney'in aradığı kişi olmadığına rağmen ve Doktor Kuzey ile tanışır. iyi okumalar...
320 syf.
·3 günde·8/10
İlk defa okuduğum yazar, gayet akıcı bir anlatımla keyifle okunabilecek güzel bir romantik komedi. Bol bol diyaloğu olması ayrıca artı idi benim için. İki yakın kız arkadaş olan Remziye ve Zeynep bir gezi turu ile Balkanlar 'ı gezmeye çıkar. Onlar gezerken okuyucu da onlarla gezmiş gibi oluyor yazarın güzel sıkmayan betimlemeleriyle. İşte her şey onların üç kimliği belirsiz adam tarafından, tur otobüslerinin Makedonya ' da kaçırılması ile macera başlar. Yer yer bazı bölümlerde hızlı geçişler olsa da güzeldi.
320 syf.
·10/10
Yine harika bir kitap okudum. Kalemine yüreğine sağlık güzel yazarım. Sayfalarin arasında gezinirken sanki balkanları bir kere daha gezdim özellikle Balkan yemeklerini tek tek tatlarına baktım ama bu arada Yeşilçam tadında harika bir hikayenin içinde buldum kendimi sizlere de bu hikayeyi hemen okumanızı tavsiye ediyorum
Atatürk ve ailesi evi boşaltıp Türkiye'ye gittikten sonra buraya bir Rum aile yerleşmiş. Daha sonra ev bombardımanda yıkılmış. Atatürk cumhurbaşkanı olduktan sonra atamızın tarifi üzerine ev tekrar inşa edilmiş ve o dönemin eşyaları ile döşenmiş.
Mustafa Kemal Atatürk okula giderken bu yoldan geçermiş. Bu evde yaşayan, sadece camdan görüp bakıştığı Eleni adında bir kıza aşık olmuş. Kız yıllar sonra Atatürk ün cumhurbaşkanı olduğunu gazetede okuyunca bir mektup yazıp, kendini tanıtmış. Bir rivayete göre Mustafa Kemal Atatürk bu mektup üzerine bahsi geçen hanıma maddi yardım göndermiş.
'' Hıyar, bir de doktormuş. Boşuna okumuş bu adam. Sonunda terörist olacaktın madem neden Tıp Fakültesine girip, bir başkasının eğitim almasına mani oldun. ''
'' Hayatının merkezine oturttuğun en çok değer verdiğin iki insan; biri nişanlın, diğeri kardeşin bir olup, seni sırtından bıçaklıyorlar. ''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizemli Yabancı
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111390
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Bir süre düşünceli bir şekilde cep telefonunu elinde tuttu. Bugün bir adım atacaktı. Sonrasında olayların gelişimine göre nasıl davranacağını belirleyecekti. Adamın güzel gözlerini düşününce içinde bir kıpırtı hissetti. Acaba yaptığı yanlış mıydı? Remziye’nin sözünü dinleyip bu adamın peşini bırakmalı mıydı? Mantığı ‘Evet gittiğin yol, yol değil. Bırak adamın peşini, adam terörist veya değil sana ne’ derken; duyguları ‘hayır pes etme bir karar verdin adamın maskesini düşürmek için bunu yapman gerekli, sonuna kadar git’ diyordu. Son zamanlarda yaptığı gibi mantığının sesini susturup duygularının sesini dinlemeye karar verdi. İyi de bu duyduğu heyecan da neyin nesiydi? Bu kalp çarpıntısının nedeni gerçekte adamın kimliğinin ortaya çıkmasını sağlayacak olması mıydı? Yoksa o güzel gözlü, yakışıklı adamı tekrar göreceği için mi bu kadar heyecanlanmıştı. Düşünceleri nedeniyle kendisine kızdı. Heyecanının nedeni tabii ki ilk şıktı. Başka türlüsü olamazdı. Saatine baktı henüz sabah sayılırdı. Öğleden sonra bir kez daha şansını deneyecekti.

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • KİTAP AŞKIM
  • Tolunay aygün
  • Dilara turhan
  • Özen Masar
  • Nurcan Şen
  • Salimet
  • Nejla GÜNEŞ
  • Satıgül Yüksek
  • S'
  • Eda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.6 (10)
9
%10.5 (2)
8
%21.1 (4)
7
%5.3 (1)
6
%0
5
%5.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5.3 (1)