Adı:
Gizli Bahçe
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Çocuk Kitapları
80 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel, akıcı ve samimi... Çocukların mutlaka okuması gereken bir kitap. İyi ve güzel davranmanın neleri doğuracağını çok iyi bir şekilde anlatmış yazarımız. İleride çocuğuma da gönül rahatlığı ile okutabileceğim.
280 syf.
8 yaşındaki kardeşime okuması için almıştım. Ama uygun olup olmadığına emin olmak için önce kendim okudum. Sanırım gönül rahatlığıyla okutabilirim ona. :)
.
Mary 10 yaşında küçük bir kız çocuğudur. Hindistan'da ailesiyle birlikte yaşıyor ama ruhen yalnız. Babasının sürekli iş seyahatlerinde olmasi annesinin gezmeye olan düşkünlüğü nedeniyle dadılarla yaşıyor ve umursanmadığını düşündüğünden o da kimseyi umursamıyor, yüzü gülmüyor ve mutsuz. Bir zaman sonra anne ve babasını kaybediyor. Bunun üzerine tamamen yalnız kaldığını düşünürken İngiltere'de bir dayısı olduğu haberinden sonra oraya gönderiliyor. Dayısın evinde hizmetçi Martha ile tanışıyor ve ilk kez dayısının evinde sevildiğini hissediyor artık yüzü gülüyor. İlerleyen zamanlarda bahçıvan, Martha'nın kardeşi Dickon ve dayısının oğlu Colin ile tanışıyor. Asıl güzellik Colin'de. Hasta olduğunu düşündüğünden dolayı dışarı çıkmıyor sürekli odsasında-karanlık- zamanını kitap okuyarak geçiren öfkeli ve huysuz bir çocuk. Ta ki Mary ile tanışana kadar. Ardından Colin'in yürümeyi başarması ve dayının yasakladığı gizli bahçenin çocuklar tarafından yeniden canlanmasını görmesi üzerine kitap mutlu sonla bitiyor.
.
Biraz Pollyanna biraz Heidi vardı kitapta. :)
Güzel okumalar.
280 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum da ilkokuldaydım.ve ilk okuduğum kitap olduğu için ben de yeri ayrı.konusu o kadar guzel ki baskarakter o gizli bahçeye girdikce sanki ben de giriyordum ve sıkıcı ,gri gri apartmanlarin tersine dehlizlerin arkasındaki kapıyı açtığınızda mis gibi havası, yemyesil agaclari ,kuşları olan bir bahceye açılan bir kapi.... aslinda ne cok ihtiyacimiz var böyle bir kapiya....
128 syf.
İyilik ve güzellikle her şeyin üstesinden gelen bir kız çocuğunun, mutlu olmaya ve mutlu etmeye çalıştığı hayatını anlatan bir roman. Okudukça biraz Heidi yi anımsattığını düşünüyorum, ama okurken keyif aldım.
280 syf.
·Puan vermedi
Pek fazla bu tür kitaplar okumadığımdan benim için bir değişiklik oldu ama karakterlerin özellikleri ve hikayenin gidişatı oldukça güzel ve etkileyici.
280 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocukken okuduğum ve okurken kendimi kaybettiğim ve çok büyük haz alarak okuduğum bir kitaptı. Gizli bahçe yi bulduğu zaman orada gizli gizli vakit geçirmesi, mutluluk ile bazı şeylerin çözülebileceği... Kısaca çocukluğumdu bu kitap..
112 syf.
·9/10
Çok güzel bir kitapti fakat tabii ki aynı olmasa da heidi yi andıran bir konusu vardı. Ben yine de çok begendim. Ilk 10 veya 20 sayfada pek bir sey olmasa da sonradan beklemediğimiz olaylarla okurun ilgisini çekmeyi başarıyor .
280 syf.
Kitabı iki kere okudum. Birinde ilkokuldaydım. Okurken heyecandan kalbimin deli gibi attığını çok iyi hatırlıyorum. Sanki bendim o koridorlarda, bahçede dolaşan...

Hikaye içinde sürüklenip kayboldum. Hiç bitmemesini istediğim bir romandı.

İkinci okuyuşumda ortaokuldaydım. Bu sefer tatlı bir keyif, heyecanla okudum. Neden etkilendiğimi bir kez daha fark ettim. Koca bir hayat dersi de vardı romanda...

Şimdi okusam yine keyifle okurum eminim. Bir çocuk için başucu kitabı olmalı.

Yazarın kalemine, yüreğine sağlık.
280 syf.
·Puan vermedi
sevdiği insanı kaybetmesiyle birlikte
ona ait anıların ve düşüncelerin
üstünü örtmeye çalışan bir erkek

ve bu dünya ya giren küçük bir kız çocuğu
eski anılarla bırakılmış gizli bir bahçe
280 syf.
·Beğendi·9/10
Simarik büyüyen bir kızın herşeyin kaybetmesi hayatın torpusunden geçerek bu özelliği kaybederek umudunu yitirmek uzereyken kendisinden daha şımarık kan bagi olanbirine umut ışığı olması...
318 syf.
·10/10
Küçükten büyüğe herkes okumalı. Dostluğun, iyi düşüncenin, sevmenin, sevilmenin önemini güzelliğini anlatan sıcacık bir kitap. Çocuklarınıza kardeşlerinize mutlaka okutun.
112 syf.
·9/10
Bu kitabı okuduktan sonra bir çok kere rastladığımız ve benim çoğu zaman okumaktan hoşlanmadığım kişisel gelişim kitaplarını anımsadım. Fakat bu kitabın farkı yazarın anlatmak istediklerini güzel bir kurguya yedirerek bizlere sunmuş olması.
Romanda baş karakter olan Mary isimli çocuk fikirlerini,davranışlarını ve çevresini değiştirerek zamanla önce kendisinde daha sonra ise çevresinde pozitif yönde bir kelebek etkisi yaratıyor.
Kitaplarım olmasaydı ne yapardım bilmem?
Hastalıklı vücudum yatağa mahkûmken beynim, kitaplar sayesinde alabildiğine özgürdü.
" Nerede bir toprak görürsen evlat, " dedi bir tür tebessümle, " orayı ele al ve canlandır. "
Frances Hodgson Burnett
Sayfa 105 - İş Bankası Kültür Yayınları
Ben okulda okurken bize coğrafya dersinde dünyanın koca bir portakala benzediğini öğrettiler. On yaşıma gelmeden bu portakalın hiç kimseye ait olmadığını öğrendim.
Frances Hodgson Burnett
Sayfa 255 - Can Çocuk
"İstediğin bir toprak parçası gördüğün zaman," dedi, gülümsemeye benzer bir ifadeyle, "al onu, çocuk, al ve ona hayat ver."
Frances Hodgson Burnett
Sayfa 158 - Can Çocuk
(...) Bataklıkta oynadıktan sonra eve döndüklerinde, hepsinden adeta duman tütüyordu. Kulübede mis gibi tertemizdi ve pişmiş hamur kokuyordu, büyük bir ateş yanıyordu, çocuklar keyiften çığlıklar kopardılar. Bizim Dickon dedi ki, bizim kulübe bir kralın bile yaşayabileceği kadar güzelmiş.
Frances Hodgson Burnett
Sayfa 60 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizli Bahçe
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Çocuk Kitapları

Kitabı okuyanlar 426 okur

  • Selin Atmaca
  • Esra Opak
  • Sinem Ince
  • Sinem Özkan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.6 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0