Gizli Belgelerde Osmanlı Devleti'nin Son Dönemi ve Türkiye'yi Bölme Çabaları

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
176 gösterim
Salahi Sonyel'in Osmanlı'nın dağılması ve parçalanmasında 1850'lerden sonrası için dış etkene ağırlık tanıyan vurgusu, günümüz için çok daha fazla geçerlidir.Kitabın özellikle bu tarihsel dönem için sunduğu malzeme, bugüne de ışık tutmaktadır. Bu yönleriyle kitap, sadece tarihçilerin değil, en başta siyasi öncüler olmak üzere, Türkiye'nin yeniden ve bir devrimle silkinip dünya ülkeleri arasında saygın yerini almasını isteyen herkes için ilgi çekici bir kitaptır.Ayrıca, Kaynak Yayınları'nın, Türk Devrimi'nin tarihine ilişkin dizisinin temel kitaplarından biri niteliğindedir.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789753435581
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Amasya Kongresi
Amasya genelgesi Türk ulusal akımının dönüm noktalarından birini oluşturur; çünkü, ilk kez, ulusal direniş ilkeleri bir protokol  biçiminde hazırlanarak, Türk yurdunun bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü sağlamak için işbirliği yapmaya söz vermiş olan ihtilalci önderler tarafından imzalanmıştı. Ali Fuat’ın deyimiyle, Amasya kararlarıyla ‘... münferit ve mıntıkavi teşebbüsler birleştirilmiş; bütün milletin, istiklali ve vatanın uğradığı tehlike etrafında müttehit olduğu, gerek harice gerekse dahile gösterilmiştir’.

Gizli Belgelerde Osmanlı Devleti'nin Son Dönemi ve Türkiye'yi Bölme Çabaları, Salahi Sonyel (Atatürk Araştırma Merkezi)Gizli Belgelerde Osmanlı Devleti'nin Son Dönemi ve Türkiye'yi Bölme Çabaları, Salahi Sonyel (Atatürk Araştırma Merkezi)