Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı

7,8/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
516 gösterim
Ali Teoman'ın 'edebiyat olayı': Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı Ali Teoman'ın ilk kitabı.Üç kısımdan oluşan parodilerle dolu bu uzun öykü, 1991 yılında "Nurten Ay" imzasıyla Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazandıktan sonra, bir gazetede tefrika edilip kitaplaşmıştı. Fakat daha ilk günden itibaren kitabın yazarı ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretleri yıllarca gündemde kalmış, "Nurten Ay" imzasının arkasındaki gerçek yazar aranmıştı... Edebiyat tarihimize geçen bu "edebi aldatmaca" nihayet yazarı tarafından 2007'de Kitap-lık dergisinde açıklanınca kitabın üstündeki sır perdesi kalkmış, kapaktaki "Nurten Ay" imzası yerini "Ali Teoman"a bırakmıştı.
Köhne mekânlar ve antikalar içinde 1980'li yılların yönelimlerini, güncel izleklerini bulacağınız Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı, Ali Teoman'ın oyunlarla dolu kurmacasına giriş niteliğinde büyüleyici bir "masal" olmasının yanında, her yönüyle güçlü bir postmodern yapıt.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789750833632
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yerli yazar, keşfetmeyi ve okumayı seven biri olarak ben, geç de olsa Ali Teoman'ı bulup, okumuş olamanın haklı gururu içerisindeyken; bir yanda da öyküsever biri olarak Ali Teoman'ı bu kadar geç okuduğum için, kendimi şiddetle kınamaktayım.

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masal'ın da yazar bize üç öykü ile seslenmektedir. Öykülerin dili sade, akıcı ve çok naif. Yazarın kelimeleri seçerken ne kadar özenli davrandığı su götürmez bir gerçek. Dilin güzelliğinin yanında öykülerde ritim ögesinin - saatin tik takları, yere düsen incinin çın çın sesi- özenle kullanılması da büyük konakların, antikacıların içinde geçen kitabı tadından yenmez kıvama getirmiş. "Saklambaç" adlı öykü favorimdir. Dönüp dönüp okurum, sıkılmadan. :)

Geçmişin yaşanmışlığı içinde geçen bu masalsı eseri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum :)