Gizli Örgütler ve Tarikatlar

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
395 gösterim
İnsanlık tarihi boyunca gizliliğe, bilinmeyene, sırlara her zaman ilgi duyulmuştur. İnsanın doğasında olan bu merak beraberinde gizli oluşumlara olan ilgiyi de körüklemiş ve birçok efsaneyi yaratmıştır. Yaratılan bu efsane sonucunda ortaya devasa bir literatür çıkmış, çağlar boyunca bu konuda romanlar, destanlar, tarih kitapları yazılmış ve geniş halk kitlelerinin de talep etmeleri sonucunda bu konu her zaman gündemde kalmaya devam etmiştir. Sırlarla örtülü bazı örgüt ve tarikatlar hakkında yazılanlar farklı bakış açılarının bir karışımı gibidir.

Bazı örgüt ve tarikatlar bilinçli olarak kendilerini gizlemişledir. Bu gizlilik sonucunda da haklarında çok uç noktalara varabilen iddialar ortaya atılmıştır. Kimi örgüt ve tarikatlar bu durumdan rahatsız olup kendilerini anlatan eserler ortaya koymak zorunda kalmışlardır. Kimileriyse bu sır perdesinin arkasında gizlenmenin insanların içindeki korkuyu ve merakı körüklediğinin farkına varmışlar ve bu durumu çıkarlarına uygun olarak kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu örgüt ve tarikatların bazılarıyla ilgili olarak dünyayı yönettikleri, insanların hayatları hakkında söz sahibi oldukları yönünde iddialar ortaya atılmış ve bu durum günümüze kadar gizemini korumaya devam etmiştir.

Elinizdeki bu eser tüm bu bilinmeyenlerin ışığında siz okurlarımız için bu gizemli dünyanın kapılarını açıyor...
Arda can arda 
31 Ağu 00:33 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Dünyadaki gizli örgütler ve tarikatlari anlatan güzel bu kitap masonluk tapınak sovalyeleriz ve diğer gizli örgütleri anlatan güzel bi kitap ben okudum tavsiye ederim

Baran Kaya 
28 Nis 17:03 · Kitabı okudu · 32 günde · 6/10 puan

Gerek Ortaçağ ve gerekte yakınçağ'da var olan örgütlenmeler ve bunların hareketleri üzerine değinilen bir kitap. Akademik bir dil ile yazıldığı için sıkıcı gelebilir.