Gizli Yüz (Senaryo)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.128
Gösterim
Adı:
Gizli Yüz
Alt başlık:
Senaryo
Baskı tarihi:
Mart 1992
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Orhan Pamukun yazdığı, Ömer Kavurun yönettiği Gizli Yüz, şimdiden Türk sinemasının sıradışı, unutulmaz filmlerinden biri oldu. Pamukun edebi dünyasıyla Kavurun sinemasının çarpıcı bir şekilde buluştuğu bu filmin senaryosunu yayıma hazırlarken, okuma zevkini önde tutmaya çalıştık. Filmden seçilmiş fotoğraflarla birlikte, kitabın sonunda Orhan Pamukun senaryonun oluşumunu anlatan bir yazısını bulacaksınız."Ben yazdıkça, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan konucuk, kişi, eşya, yer, hikayeme kendiliğinden giriverdiler: Unutulmuş kasabalar, ütüler, masalar, saat kuleleri, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galipten mısralar, çayhaneler, ağaçlar..Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da, yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazanabilmenin sevinci olmalı."
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir Orhan Pamuk senaryosu. 1990 yılında yazılıp , 1991'de Ömer Kavur tarafından film haline dönüştürülüyor. Bu senaryoyu Kavur , arkadaşı Pamuk'tan kendisi için bir senaryo yazmasını isteyerek bir nevi ısmarlamış olur. Bu sırada Pamuk , Kara Kitap isimli romanını yazmaktadır ve bu romandaki bir kısımdan yola çıkarak bir senaryo yazar.

Kitaplaştırılması ise 1992 yılında oluyor , elimdeki baskı ise Şubat 2019 ve içinde filmden de çeşitli fotoğraf kareleri var , oldukça güzel bir halde.

Kitabın açılışı bir epigrafla şöyle başlıyor ,

"Binlerce binlerce sır bilinecek
O gizli güz gösterince kendini"

Feridüddin Attar
.....

Bu kitabın yani senaryonun merkezinde , "zaman" kavramı var , dolayısıyla filmin de elbette. Önce kitabı okuyup sonra da filmini izledim. Bu arada Ömer Kavur pek çok kıymetli filme imza atmış bir yönetmen , belki de henüz yeterince keşfedilmedi onun filmleri.

Orhan Pamuk'un mevcut 10 adet romanının tamamını okuduktan sonra bu senaryoyu da okumak ihtiyacı hissettim ve yanılmadım , pişman olmadım.

Zamanın geçişini saatler üzerinden anlatan , insanı da bu zaman kavramına paralel olarak anlatan , yer yer gerçeküstü , bazen hayatın ta kendisi olarak işlenen masal-gerçek bir hikaye. Ve rüyalar yoluyla da anlatılan , bir hikaye - rüya karışımı adeta , bir alıntı ;

"Rüyalar tamamlanmaz ki hiç... Hikayeler tamamlanır..."

Birbirini arayıp bulmaya çalışan insanlar.. Bu arayışta zamanın rolü , birbirini bulabilmenin yolları.

Bu senaryo yazıldıktan 15 sene sonra Zuckerberg diye biri , Facebook yani Yüz Kitabı'nı armağan etti dünyaya. Yine bu senaryodan 22 sene sonra ise Hacı Seydaoğlu diye biri 1000kitap- 1K ile tanıştırdı dünyamızı , en azından başlangıçta ülkemizi :)

Birbirini arayan insanlar birbirini nasıl bulabilirdi ? İşte en önemli soru buydu..

Senaryo - filmin içinde insan yüzleri , fotoğraflar , videolar ve çeşit çeşit saatler var. Yani teknoloji , zaman ve insan var..

Çok fazla şey söylenebilir ama bu kadarla yetineyim. Okumayı ve filmini de izlemeyi tavsiye ediyorum. İyi okumalar , iyi seyirler..

Gizli Yüz : https://www.youtube.com/watch?v=zDQ89w1TM1M
128 syf.
·2 günde·Beğendi
#heraybirorhanpamuk serüvenimizin 5. ve mayıs kitabı Gizli Yüz. Kitap inceleme videom :
https://youtu.be/v5Ce0w0BU6E
Orhan Pamuk’un Kara Kitap’taki “Karlı Gecenin Aşk Hikayeleri” bölümünde pavyon fotoğrafçısının anlattığı bir hikayeden uyarlanan ve geliştirilen senaryo çalışması. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo, Montréal Yeni Sinema Festivali’nde de En İyi Film Ödülleri’ni kazanmış.
Kitabı okuduktan sonra filmi de izledim. Fikret Kuşkan, Rutkay Aziz ve Zuhal Olcay’ın başrolleri paylaştığı sanatsal ve düşünsel anlamda başarılı bir filmdi benim için de.
Fotoğrafçı, yüzlerden hikayeler okuyan gizemli bir kadın, zamanın felsefesini çözmüş saatçi, eskiciler, fotoğraflar, İstanbul sokakları ile yine bir arayış ve gizemli hikâye okudum. Grubumuzla sohbeti merakla bekliyorum.
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
128 syf.
·1 günde·10/10 puan
Gizli Yüz, senaryosunu Orhan Pamuk'un yazdığı, yönetmenliğini Ömer Kavur'un yaptığı 1991 yapımı Türk filmidir. Pamuk senaryoyu Kara Kitap'taki "Karlı Gecenin Aşk Hikâyeleri" adlı bölümde bahsi geçen bir hikâyeden yola çıkarak yazmış ve 1992 senesinde kitap haline getirmiştir.

Film 1991 yılında Antalya Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini, yine aynı yıl Montreal Yeni Sinema Festivali'nde en iyi film ödülünü almıştır.

Zaman, mekân, rüyalar ve birbirini arayan insanlar üzerine güzel bir senaryo...
128 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap 1991 yılında filme çekilmiş ve 19991 yılında Antalya film festivalinde en iyi film ,senaryo ödüllerini kazanmış Kitap aslında Kara Kitap adlı yapıtındaki bir hikayesinin genişletilmiş hali. Kapak fotoğrafı da ayrı nastoljik ve hoş doğrusu. İyi okumalar. Var olun
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Orhan PAMUK'un eseri olan "Gizli Yüz" eserini okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bana hissettirdikleri çok derindendi.
Adeta bu eserde geçen bir çok yüzden biri olmak istedim.
Bende saatimi yanıma alıp içimden geçenleri anlatmak isterdim.
Tıpkı eserde geçen teyze gibi evim yokuş yukarısı değil de aşağıda bir yerlerde olsaydı belki daha az yorulurdum diye yakınmak isterdim.
Bilmiyorum.
İçim'e İçim'e işledi.
Belki bu yüzden fotoğraflardaki bir çok yüzden biri olmak istedim.
Konuşmak istedim.
Anlatmak istedim.
Ne olduğunu öğrenmek için rüyadan uyanmak istedim.
Anlamak istedim.

Piyangocunun biletin üstündeki kıza aşık olması, herkesin alay etmesi, oysa o kızdan başka bir ey düşünemiyor olması.
Kitabın deyimi ile çarklar arasında olan ruhlarımızı arayarak anlamımıza kavuşabiliriz sanırım.

Kitap beni derin bir hüzne boğdu. Anlamlı olan bir hüzün.
Hala kederliyim.
Şiddetle tavsiye ediyorum.

Ömer Kavruk yönetmenliğinde olan bu senaryonun filme dönüşmüş hali de var ki. Eseri okuduktan sonra hızla filme koştum. Bu incelememi de filmi izledikten sonra yazmak istedim.
Filmi kitabı okumadan önce izleseydim eğer büyük ihtimalle anlamayacaktım ya da çok azını gerilerek anlayacaktım. Eseri okuduğum için senaryoyu ezberlemiş gibiydim. Bu yüzden kafamdaki sahneler ile filmdeki sahneleri bütünleştirmek heyecan veriyordu.

Velhasıl şiddetle önce okumanızı sonra hemen ardından filmini izlemenizi tavsiye ediyorum.

Son olarak hala satırlarında gezindiğim kısmı yazarak bitirmek istiyorum.
....
Harita diye birbirimizin yüzüne bakıyoruz
Hikaye diye ruhlarımızı masaya koyuyoruz
....
128 syf.
·8/10 puan
Okuduğum ilk senaryo kitabı, anlaşılır ve hayal edilebilir olması, üstelik hiç beklemediğim bir şekilde beni düşündürmesi ile hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Küçük bir alıntı; "Onun kelimeleri yoktu sanki. Bazı insanlar vardır, hikaye anlatırlar sana. Eve döndüğünde kafan bu hikayelerle doludur, ama adamın söylediği tek kelimeyi hatırlayamazsın."
128 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı ve okuduğum ilk senaryo kitabı. Sade anlaşılır dille yazılmış bir senaryo okurken sanki sizde sokağın kenarından olayları izliyorsunuz. Bir solukta okunabilir ki ben de bir solukta okudum. Çok değişik ve anlamakta güçlük çektiğim bir konusu var.
128 syf.
·1 günde
2020 de başladığım Orhan Pamuk kronolojik okumalarina 2021 itibariyle gizli yüz ile devam ettim. Gizli yüz aslında kara kitapta geçen kısa bir hikayenin geliştirilerek kitaplaştırılmış hali. Kitaptan sonra filmi de izlemenizi tavsiye ederim. Film 91 yılında Antalya film festivalinde en iyi film en iyi senaryo ödüllerini de almış.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Pamuk kitaplarını iyi ki kronolojik şekilde okuyoruz!
Ama bu kitap roman değil bir senaryo.
Kara kitap 'ta geçen "Karlı Gecenin Aşk Hikayeleri" başlıklı bölümden pavyon fotoğrafçısının hikayesini okuduk bu kitapta.
Yönetmen Ömer Kavur' un Pamuktan bir senaryo istediğini ve Pamuk bu isteği geri çevirmek istemediği için o dönemde (1988) Kara Kitabı yazdığından dolayı kafası karışık ve o bölümü yazarken aklına o hikayenin gelmesi sonucunda ise senaryonun buluşu oldu Gizli Yüz kitabı

1990 yılında yazılıp, 1991 yılından Ömer Kavur yönetmeliği tarafından filme dönüştürülüyor ve 1992 yılında kitap olarak basılıyor. Kitapta filmden kareleri de görmüş oluyoruz bu sayede.

Gizli bir yüz arayan bir kadın ve ona yardımcı olan bir fotoğrafçı ya da pavyon fotoğrafçısı
Saatçiler, eskiciler, kasaba halkı.. Karakterleri güzel konuşturan ve güzel mesajlar içeren güzel bir senaryoydu. Bir oturuşta bitirdiğim hoş bir kitaptı.
128 syf.
·6/10 puan
Bilirsiniz ki bir çok kitabın filmleri olduğu gibi gizli yüzünde filmi çekilmişti lakin ben herzaman filmden önce kitabı okumanızı tavsiye ederim nedeni ise kitap kurgusu daha etkileyici ve bi o kadar ilgi çekici gelir bana ..çoğu çekilen filmlerin kitapla alakası bile olmuyor bu sebebten filmden önce kitabı okuyup yutup bitirmenizi tavsiye ederim.
Ben kitabı okuduktan sonra youtube'de göz attım güzel çekilmiş bir film Lâkin kitap yerini alamıyor gibi geldi bana yani tavsiyem %100 öncelikle kitap kitabı okuma tavsiyesi ise %90
128 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Orhan pamuk'un zamanın ötesinde bir senaryo kitabı olan gizli yüz; düşündüren ve enteresan karakterlerin uyandırdığı merakı zaptetmek mümkün olmuyor. Ölüler Şehri, Garipler Şehri ve Kalpler Şehrinde yüzlerin peşine düşmek... Daha ne denebilir ki,..
128 syf.
·10/10 puan
Kalpler Şehri, Ölüler Şehri, Garipler şehrinde geçen hikaye. Duran, akan bol saatli, zamanlı zamansız bir hikaye... Ömer Kavur ' un sinemaya aktardığı Orhan Pamuk' un kaleminden çıkan kasvetli fakat ilginç ve okunası bir senaryo. Okuyunuz...
Ve bir gün pişman olursan, bunca şeye rağmen yine yanıma gel. Kaçak çay içerken derdini dinlerim ama derman olma faslı çoktan geçti...
“Şimdi kimse saat nedir farkında bile değil...Belki bunun için insanlar kederli, belki bunun için hikayelerini bile anlatmıyorlar. Akreple yelkovan arasında nasıl bir can vardır hissetmiyorlar bile...İnsanlara saatlerin sırrını anlatabilmek isterdim...O zaman uykudan uyanır gibi dünyaya gözlerini açarlardı...Kederlerinden kurtulur, belki kendi hikayelerini anlatabilirlerdi...”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizli Yüz
Alt başlık:
Senaryo
Baskı tarihi:
Mart 1992
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Gizli Yüz
Orhan Pamukun yazdığı, Ömer Kavurun yönettiği Gizli Yüz, şimdiden Türk sinemasının sıradışı, unutulmaz filmlerinden biri oldu. Pamukun edebi dünyasıyla Kavurun sinemasının çarpıcı bir şekilde buluştuğu bu filmin senaryosunu yayıma hazırlarken, okuma zevkini önde tutmaya çalıştık. Filmden seçilmiş fotoğraflarla birlikte, kitabın sonunda Orhan Pamukun senaryonun oluşumunu anlatan bir yazısını bulacaksınız."Ben yazdıkça, tıpkı bir romanı yazarken olduğu gibi, önceden hesapta olmayan bir yığın yan konucuk, kişi, eşya, yer, hikayeme kendiliğinden giriverdiler: Unutulmuş kasabalar, ütüler, masalar, saat kuleleri, kasaplar, ortalıkçı kadınlar, Şeyh Galipten mısralar, çayhaneler, ağaçlar..Yazmak, o çok söylenen basmakalıp deyişle, bir yolculuğa çıkmaksa eğer, yazmak mutluluğu da, yolculuk boyunca karşınıza çıkıveren bu yol arkadaşlarını kendi dünyanıza kazanabilmenin sevinci olmalı."

Kitabı okuyanlar 410 okur

  • Cns Ysl
  • Sinem
  • Elif I.
  • feyza bütün
  • Werrr
  • Bibliyoterapi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0