Giriş Yap

Glanz und Elend der Kurtisanen I

438 syf.
10/10
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Balzac kozmosunda nihayet bir kırmızı çizgi yakaladım. Goriot baba ile başlayan, Taşralı büyük bir adam Paris'te ile gelişen hikaye Kibar fahişeler ile devam ediyor. Balzac okumak istiyorum, nereden başlayayım diye bir soru ile muhatap olsam kesinlikle bu sıralamayı...
Glanz und Elend der Kurtisanen I
Glanz und Elend der Kurtisanen I
10.0/10 · 1 okunma
Böyle bir ihtimal var mı?
"Kızı tımarhaneye götürün: eğer (yaşadığı tecavüzden dolayı) hamile ise, ve doğumdan dolayı akıl sağlığına kavuşmazsa hayatını görünüşe göre melankolik delilik ile sonuçlandıracak. (Akıl) sağlığına kavuşup iyileşmesinin tek yolu onda anne sevgisinin uyanması... "
(Yatakta inleyen genç kız için) "Babasının faturasını ödüyor!" dedi kendi kendine: "Gerçekten de alınyazısı diye birşey var mı? Ah, ne kadar iyi etmişim de, çocuk sahibi olmamışım. Bir filozofun dediği gibi, bir çocuk sahibi olmakla insan kaderin eline koz vermiş olur - tanrıya yemin olsun, bu gerçekten doğru!"
Büyük kadınları büyük yapan, çocuğum, her zaman, her durumda vazifelerini yerine getirmeleri ve asaletlerini korumalarıdır.
O akşam Esther saat dokuz buçuğa doğru keder dolu ve solgun, neredeyse tanınmayacak bir yüzle kontesin locasına giren Lucien'i gördü. Yalnızca Esther aşina oldu (Lucien'deki) bu çaresizliğin işaretlerine; çünkü seven bir kadın sevdiğinin yüzünü denizcinin açık denizleri tanıdığı gibi tanır.
30 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.