Gloria Scott Gemisi Sherlock Holmes

8,4/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
539 gösterim
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786054467273
 • Çeviri:
  Ekrem Saltık
 • Yayınevi:
  Kaldırım Yayınları
 • Kitabın Türü:
BestReader 
04 Eyl 2016 · 8/10 puan

Polisiye sevmeme rağmen ilginçtir şu vakte kadar Sherlock Holmes hiç okumamıştım. Film izlemiştim ama kesinlikle farklı zevkler bence. Agatha Christie'ye göre daha aksiyonlu ve gerilimli bir polisiye örneği.

Nuray Kirik 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gloria Scott batan bir geminin adıydı. Holmes'ün müşterisinin babasına bir gün bir misafir gelir ve babası o günden sonra çok tuhaflaşır. Bu misafir evde kahyalığa kadar da yükselmiştir! Bu akıl almaz olayı kabullenemeyen müşteri sonunda öfke patlaması yaşamıştır ancak yine de babası misafirden özür dilemesini ister. Sonrasında misafir gider ve bir kaç zaman sonra babasına mektup gelir. Baba felç geçirmiştir ve sonrasında da ölmüştür. Mektubun sebep olduğu bu ölüm ile misafir arasındaki bağı çözmek Sherlock Holmes'e kalmıştır.

Kitaptan 4 Alıntı

"Tevazuyu erdem sayanlara katılmıyorum. Bir mantıkçı için, her şey tam olarak ne ise öyle görünmelidir. Kendini küçük görmek de, yeteneklerini abartmak da gerçeklerden kaçmaktır."

Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan DoyleGloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle
Metin Özdemir 
19 Mar 23:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Size önereceğim tek şey var Bayım, o da yalan söylememenizdir."

Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - Marcel)Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 39 - Marcel)
Metin Özdemir 
 19 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Sizin bu merhum McCarthy'yi tanımasınız. Şeytanın ta kendisiydi. İnanın bana. Allah herkesin öyle bir adamdan korusun. Yirmi yıldır yakamdan düşmedi,hayatımı mahvetti.

Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 138 - Marcel)Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 138 - Marcel)
Metin Özdemir 
19 Mar 23:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Karşıma oturdu, lambayı yaklaştırdı ve üzerinde şu kelimelerin karalanmış olduğu kağıdı uzattı: " Oyun için biletler bitti. Bildiğin gibi Hudson erken davranarak her türlü gereken şeyi bulup hizmetçiye anlatmış. Yine de çabuk olmak şart. Kaç keredir söylüyorum. Kurtul şu tembellikten.'
"İlk okuduğumda, sen nasıl şaşırdıysan ben de öyle şaşırdım. Sonra bir kere daha dikkatle okudum. Tam düşündüğüm gibiydi. Bu garip kelimelerin ardında gizli bir anlam olmalıydı.
....
Ama bir anda bulmacanın anahtarını buldum. İlk kelimeden itibaren ikişer kelime atlayarak okuduğunda ortaya çıkan mesaj gerçekten de Trevor'u umutsuzluğa sürükleyecek cinstendi. Notu arkadaşıma da okudum.
"Oyun bitti. Hudson her şeyi anlatmış. Çabuk kaç. Kurtul."

Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 14 - Marcel)Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle (Sayfa 14 - Marcel)