Gloria Scott Gemisi Sherlock Holmes

8,6/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
484 gösterim
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı, dünya edebiyatının bugün de neredeyse aramızda "yaşayan" en canlı karakterlerinden biridir. Bir roman kahramanı olmasına rağmen onun 1800'lerde kullandığı yöntemler modern Adli Tıp'a ilham kaynağı olmuştur...

Holmes'un vakaları çözmekte kullandığı; şüphelinin giysilerinin mikroskopla incelenmesi, araç tekerlerinin izlerinin kalıplarının alınması, şüpheliye psikolojik baskı uygulanması yöntemini ilk kez o kullanmıştır.

Şimdi sık sık duyduğumuz "Suç ayrıntıda gizlidir" sözünü Holmes vakaları çözerken hayata geçirmiştir.

Doyle'un, Sherlock Holmes öyküleri ve romanlarının dünyadaki toplam satışı 60 milyonu ve sinema uyarlamaları ise 120'yi geçmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786054467273
 • Çeviri:
  Ekrem Saltık
 • Yayınevi:
  Kaldırım Yayınları
 • Kitabın Türü:

Polisiye sevmeme rağmen ilginçtir şu vakte kadar Sherlock Holmes hiç okumamıştım. Film izlemiştim ama kesinlikle farklı zevkler bence. Agatha Christie'ye göre daha aksiyonlu ve gerilimli bir polisiye örneği.

Nuray Kirik 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gloria Scott batan bir geminin adıydı. Holmes'ün müşterisinin babasına bir gün bir misafir gelir ve babası o günden sonra çok tuhaflaşır. Bu misafir evde kahyalığa kadar da yükselmiştir! Bu akıl almaz olayı kabullenemeyen müşteri sonunda öfke patlaması yaşamıştır ancak yine de babası misafirden özür dilemesini ister. Sonrasında misafir gider ve bir kaç zaman sonra babasına mektup gelir. Baba felç geçirmiştir ve sonrasında da ölmüştür. Mektubun sebep olduğu bu ölüm ile misafir arasındaki bağı çözmek Sherlock Holmes'e kalmıştır.

Kitaptan 1 Alıntı

"Tevazuyu erdem sayanlara katılmıyorum. Bir mantıkçı için, her şey tam olarak ne ise öyle görünmelidir. Kendini küçük görmek de, yeteneklerini abartmak da gerçeklerden kaçmaktır."

Gloria Scott Gemisi, Arthur Conan DoyleGloria Scott Gemisi, Arthur Conan Doyle