Göç Temizliği

8,7/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
617 gösterim
"Anılar yazılıyorsa ve anı da gerçekte yaşananın çok değişmiş hali ise -aynı suya iki kez girilemeyeceği gerçeği- burada da artık o hayat yeniden kurgulanıyor demektir. (Rüyalarımı, kâbuslarımı yazıyorum şimdi; burada da aynı şey.) O zaman anı da bir çeşit romanlaşmadır."

İçiyle dışıyla çağrışım yüklü bir kitap, Göç Temizliği. Anıların anımsanması, yeniden kurgulanması gibi; "anımsanan" ile "olan"ın muğlâklığı; o hareket, o ikircik, o ironi: "Hayatım roman" gibi ya da "anıları roman yapmak" gibi… Anı-roman demek, tam da burada Adalet Ağaoğlu'nun kâğıda dökülünce adeta "roman" olan anıları, demek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786051417585
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğçenur Ayas 
29 Mar 19:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap anı türünde bir eserdi. İlk defa anı kategorisinde bir kitap okudum. Çok beğendim. Adalet Ağaoğlu’nun anıları arasında adeta kaybolacaksınız. Öyle bir hayat hikayesi var ki oldukça etkileyici. Eseri en zengin eden kısım ise bence içerisinde Adalet Ağaoğlu’nun yazar arkadaşlarının da bulunmasıydı. Ve siz bu yazarları daha yakından tanıma fırsatı elde edeceksiniz. Kim mi bu yazarlar? Leyla Erbil, Selim İleri, Tomris Uyar, Tezer Özlü, Fatma İnayet, Behçet Necatigil, İlhan Berk, Oğuz Atay. Ve daha niceleri. Onlardan da birer esinti bulacaksınız bu kitapta. Bir de tarihi yönden bakarsak içerisinde önemli olaylardan da bahsediliyor. Bunlar Adalet Ağaoğlu’nun yaşamı içerisinde şahit olduğu iki darbe ve bir muhtıra... O zor günleri de çok güzel kaleme almış yazar. Bunların dışında toplumumuzun eskiden beri yaşadığı sıkıntılardan, kadın olmaktan eserde sıkça bahsediliyor. Göç temizliği belki de iç dünyamızın temizliği idi. Ben kitabı okumaktan çok keyif aldım. Sizlere de tavsiye ederim.
Kitaplarla kalın.