Gödel, Escher, Bach Bir Ebedi Gökçe Belik Lewis Carroll'ın İzinde Zihinlere ve Makinelere Dair Metaforik bir Füg

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
229 gösterim
Felsefe, psikoloji, karşılaştırmalı edebiyat, bilim tarihi ve felsefesi, bilgisayar ve bilişim bilimleri, müzik ve elbette matematik gibi pek çok alanda öncü araştırmalar yapan Douglas R. Hofstadter, kitabevlerinde hangi rafa konacağına bile henüz karar verilememiş kitabı Gödel Escher Bach için şöyle der: "Gödel, Escher, Bach 'ben' ya da bilinçlilik sözcüğü çevresinde gezinir. Ben'in düşünmenin diplerinde bir yerdeki, güçlükle anladığımız örtük mekanizmalarla nasıl ortaya çıktığını ele alır. Yalnızca düşünmenin değil, benlik duygumuzun ve bilinçliliğimizin farkında oluşumuzun bizi diğer karmaşık şeylerden ayrı kıldığını vurgular. “Benliğin ve ruhun ne olduğunu kavramak istedim."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  944
 • ISBN:
  9786058795303
 • Yayınevi:
  Pinhan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Kullandığımız her sözcüğün bizim için, onu kullanmamıza rehberlik eden bir anlamı vardır. Sözcük yaygınlaştıkça, onunla ilgili çağrışımlarımız çok daha artar ve anlamı çok daha derine kök salar.

Gödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter (Sayfa 153)Gödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter (Sayfa 153)

“Yol görünen şeylere ait değildir: ne de görünmeyen şeylere. Bilinen şeylere ait değildir: ne de bilinmeyen şeylere. Onu araştırma, inceleme, adlandırma. Kendini orada bulmak için gökyüzü kadar aç kendini.”*

*Zen Buddhism (Mount Vernon, N.Y.: Peter Pauper Press, 1959), s. 38

Gödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter (Sayfa 338)Gödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter (Sayfa 338)
Nedim Kaya 
04 Şub 08:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cız, cız , cızırtttt
Gödel'in Eksiklik Teoremi, Church'ün Karar Verilemezlik Teoremi, Turing'in Durma Teoremi, Tarski'nin Doğruluk Teoremi - bunların hepsi şu uyarıda bulunan eski peri masallarının tadına sahiptir: "Kendini-bilme arayışı, her zaman eksik kalacak, bir harita üstünde gösterilemeyen, asla durmayacak, betimlenemeyen bir yolculuğa çıkmaktır."

Gödel, Escher, Bach, Douglas HofstadterGödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter
Nedim Kaya 
04 Şub 08:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer birisi çıkar da, "Nasıl toplama yapılacağı bilgisinin bu makinenin neresinde olduğunu bana göster" derse, bellekte gösterilebilecek hiçbir yer yoktur.

Gödel, Escher, Bach, Douglas HofstadterGödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter
Nedim Kaya 
04 Şub 08:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bütün Escher resimlerinde aynı olan nedir?" Hepsini parça parça birbirinin üzerine haritalamaya kalkışmak oldukça tuhaf olurdu. Şaşırtıcı olan bir Escher çiziminin veya bir Bach parçasının küçücük bir kesitinin bile buna ilişkin bir ipucu vermemesidir. Tıpkı bir balığın DNA'sının balığın her küçücük parçasının içinde içerilmesi gibi, yaratıcının "imza"sı da eserlerinin her küçücük kesitinin içinde içerilir. Buna -belirsiz ve kolay yakalanamayan bir sözcük olan- "biçem"den başka ne denilebilir ki?
"Farklılık içinde aynılık"

Gödel, Escher, Bach, Douglas HofstadterGödel, Escher, Bach, Douglas Hofstadter