Gog (1-2)

8,6/10  (28 Oy) · 
52 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.743 gösterim
Dünya edebiyatının başyapıtlarından olan GOG, uzun bir aradan sonra yeniden okurla buluşuyor.

20. yüzyılın ilk yarısının en tartışmalı yazınsal kişiliklerinden biri olan Giovanni Papini (1881-1956), Gog'da yarattığı saf, cahil ama bir yandan da dünyada olup bitenin nedenini arayan Amerikalı milyarder tipi aracılığıyla olağandışı bir portreler galerisi çiziyor. 
Elinin altında imparatorlara yaraşır bir servet bulunan bu yarı vahşi 'kahraman', kitapta Bernard Shaw'dan Gahndi'ye, Freud'dan Einstein'a kadar pek çok ünlü kişiyle tanışıyor ve içgüdüsel zekâsını en akla gelmez istekleri yerine getirmek için kullanıyor. 
"İnsanlar sağır kalpleri yüzünden yüzyıldan yüzyıla daha çok azap çekilen bir cehennemde hâlâ inleyip duruyorlar" diyen Papini, taklidi imkânsız üslubu ve hicviyle "düzyazının Dante'si" olarak adlandırılan bir yazar

GOG

Doğrusu Gioavanni Papini’ye ait bu güzel eserin daha çok okunmuş olmasını beklerdim. Özellikle site içerisinde bulunan kitap kurdu arkadaşların kütüphanelerinde olmazsa olmaz kitaplar arasında yer alacak son derece farklı ve güzel bir eserdir GOG. Cahil ama zengin bir işadamının dünya tarihinde yer etmiş şahıslara yolculuğu ve onlarla yaptığı görüşmeleri anlatır. Bu saf ve cahil kahramanı farklı kılan yanı gerçeği arıyor olmasıdır. Son derece çılgın ve cahildir. Parası sayesinde istediğini yapıyor oluşu bu çılgınlıklarına yardımcı olur. İlginç bir vahşiliği vardır ve bu vahşiliğin paralelinde aradığı gerçekler. Gandhi’den Nietzsche’ye, Cervantes’den Freud’a kadar farklı kişilerle yaptığı görüşmlerin notlarıdır bu kitap. Onların fikirlerinden etkilenmeden kendi görüşlerinini de belirtir aralarda. Ziyaret ettiği kişilere gönderdiği hediyeler ise ilgi çekicidir. Mesela Freud’a götürdüğü Hellenistik döneme ait Narcisse’in güzel bir bir mermeridir. Bunun sebebi Narcisse’liğin kaşifine bundan güzel bir hediye gönderilemeyeceğini düşünmesidir. Kitaba başlarken Papini’nin sunuş yazısını okumanız özellikle önerilir, çünkü bu çılgın kahramanı daha iyi anlamanıza yardım edecektir. Bir tımarhanede tanıştığı GOG’un kendisine bıraktığı mektuplardan kurulduğunu söyler kitabın ve ekler: Görüleceği gibi, bu bir anı kitabı değildir. Ne de bir sanat eseri! Öyle sanıyorum ki, bu garip bir hastalıklı, belki korkunç ama yüzyılımız insanını incelemek için oldukça değerli bir belgedir. Onun için notları, başka bir niyetle değil yalnızca belge olarak yayımlıyorum ve umarım ki, bazı kimseler iyice düşündükten sonra bu “emniyeti suistimal “edişimin yararlı olduğunu kabul edeceklerdir. Bu ilkel ve çılgın kahramanı okurken belki bazen tutarsız, saçma ve abartılı hayaller bulacaksınız ama modern çağı anlamak adına size çok şey katacağını düşünüyorum. Papini’ye ait bir makaleyi görünce aklıma düştü bu güzel eser uzun zaman oldu okuyalı. Tekrar okuma zamanı geldi sanırım.

Eyüp Tatar 
 17 Haz 23:15 · Kitabı okudu

Gog.. Parası olan, kafası olmayan birinden dökülen inciler(!) kitabı.. Bir ultra-milyarderin, parasını gezmek-görmek-öğrenmek için harcaması ve bu esnada karşılaştığı dönemin ünlü simalarıyla yaptığı (elbette hayali) sohbetlerin ve öğrendiği/bilgilendiği şeylere dair yaptığı tespitlerin kitabı..

İçinde bu simalardan fiziğin süperstarı Einstein da var, psikanalizmin kurucu babası Freud da. Bir bakarsın kapitalist Henry Ford ile görüşmüştür kahramanımız Gog, bir bakarsın komünist Lenin ile kucaklaşmaktadır. Edison'la selamlaşırken buluruz onu Amerika'da, bir de bakarız Gandi'le diz dizedir Hindistan'da. Wells'ten bilimkurgu yazarlığı tüyoları isterken güleriz ona, şiire heves edip Lorka'ya yolu düşerken biz de orada oluruz.

Bir budalanın entelektüel olma sevdası ve sözümona anladığı şeylere getirdiği zavallı yorumlar birikintisi.. Gog: içimizden biri.

Gizem Kayar 
05 May 03:31 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

İzmir kitap fuarından stand görevlisinin tavsiyesi üzerine aldığım bir kitap. Normalde hemencecik karar veremem kitap alma konusunda. Ama nasıl oldu bilmiyorum aldım. Bilen çok yokmuş gördüğüm kadarıyla. Okuyan da sevmiş. Madem öyle başlayalım bakalım.

Doğan Macat 
 08 Eyl 20:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Papini, modern klasikler dizisi sayesinde tanıdığım bir yazar oldu. Yayınevi, 20 yıl arayla yayımlanan iki cildi tek cilt haline getirmiş ve okuyuculara sunmuş. Bahsettiğim seri içinde en sevdiğim kitaplardan oldu. Okunmasını şiddetle tavsiye ederim.
Kitabın ana kişisi olan Gog, yazar tarafından iğrenç ve cahil biri olarak tanımlanıyor. Yazar yarattığı karakterden nefret ediyor veya nefret ettiği kişileri ve düşünceleri bu karakterde topluyor diyebiliriz. Parasal açıdan hiçbir sıkıntısı olmayan ama hayata ve insanlara karşı büyük bir bıkkınlık ve bezginlik içinde olan Gog, zamanın ünlüleriyle görüşüyor, çevresinden insanlarla sohbet ediyor, çeşitli ülkelerdeki ilginç bulduğu yerleri ziyaret ediyor ve bazen de bir konu hakkında kendi düşüncelerini anlatıyor.
Papini'nin fikirleri, icatları inanılmaz derecede hoşuma gitti. Kitaba konu olan o kadar ilginç fikirler ve olaylar var ki aslında bir deneme türü gibi olan kitabı elinizden bırakmadan okumak istiyorsunuz. Yazarın mizahi yönü ve akıcı dili kitabı zevkle okumanızı sağlıyor.
Son söylemek istediğim ise, cahil olduğu sıkça vurgulanan Papini'nin bazı olaylara verdiği tepkilerin çoğumuzun aklından geçen şeylerle yakın olması. Gog, bize çok da uzak bir karakter değil.

baver 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

muazzam bir kitap. "güldürürken düşündürme" işini iyi beceriyor. kitap ilerledikçe, karşınızda sıradan bir romancıdan ziyade bir filozof olduğunu kavrıyorsunuz.
kimin olduğunu hatırlamadım ancak bir yazarın şuna benzer bir sözü vardı, "keşke insanlara istedikleri kadar para verseydim, ve mutluluğun para ile olmadığını anlatabilseydim" gibi. işte romanın kahramanı, sınırsız paraya sahip bir adam, bütün bilim adamlarını ve filozoflarını görmeye gidiyor ve onlarla sohbet ediyor.

yalnız kitabın ilk bölümü ikinci bölümünden bariz şekilde daha iyi. bunu da belirteyim.

Selçuk Çelebi 
07 Şub 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dolu Dolu bir kitap. Çok keyifle okunacak bir eser. Kütüphanelerde bulunması gereken kitaplardan biri bence. Edebiyattan Felesefeye , Bilimden Siyasete entellektüel anlamda herşeyden herşeye bir şeyler var bu kitapta :) Roman ve deneme tadında değişik ve çok güzel bir kitap.

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Uzun zaman önce okumuştum, kısa, fantastik öykülerle hayal dünyasını satırlara döktüğünü hatırlıyorum. Borgesvari, çok keyifli bir kitaptı Tekrar okumak istiyorum fakat kütüphanemde bulamıyorum ve sanırım artık yayını da yok :(

Hüseyin Düver 
06 Oca 11:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel saptamaları var kitabın. Özellikle buraya yazamıyorum ama yahudilerle ilgili tespitleri daha önce hiç fark etmediğim şeyleri keşfetmemi sağladı

Şeyma Baş 
20 Oca 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı çok değerli bir ablamın önerisiyle aldım ve kesinlikle beğendim.

Kitaptan 226 Alıntı

Anlayamadıklarım bana yararsız geliyordu; anladıklarım canımı sıkıyor, hoşuma gitmiyordu.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 1 - İş Bankası Kültür Yayınları)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 1 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Emre Ö. 
 08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat dediğimiz şey, boşluktan çıkıp boşluğa dönüşümüz arasında, uzun veya kısa bir can çekişmeden başka bir şey değildir.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 202 - 2.Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 202 - 2.Cilt)
Emre Ö. 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Kin aşktan daha kuvvetli ve daha sürelidir. Aşkta kırgınlıktan, aldatılmaktan doğan kin ilk ihtirastan daha derindir. “Chi ben ama be odia - çok seven çok nefret eder”

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 179 - 2.Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 179 - 2.Cilt)
Buse Koparal 
03 Eyl 00:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve en sonunda, ömrümün, kötü bir işe kullanılmış olduğuna karar vereceğim diye korkuyorum.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Fikret Adil)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Fikret Adil)
Emre Ö. 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Boşluk beni eziyor diye değil, ama beni tiksindiriyor, bıktı­rıyor, itiyor, yeryüzü küçüklüğümü sanki bana duyurmaya yetişmiyor mu? Yıldızlı göğün beni ezen meydan okuyuşu sonsuz, küstah, utandırıcıdır. Elektrik ışığının gezici atomları gibi gözlerime görünen bu milyonlarca güneşin benimle ne alıp veremediği var? Benden ne istiyorlar? Ne işime yarıyorlar? Ve niçin bu binlerce yıllık ışıklar, her akşam, şu karanlık köşeciğimde günlerimin kısalığını bildirmek için gelip beni aşağılarlar? Gök ebedi ve çekilmez bir küstahtır. Yıldızlar beni tanı­maz ve ben, onları veya onlara karşı ne yapabilirim? Aramızda kaç binlerce ışık yılının olduğunu, aydınlıklarının yere ulaşabilmesi için kaç asır lazım geldiğini öğrendiğim zaman, kuduruşumu bir hesap kalıbı içine dökmekten başka bir şey yapamadım.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 82)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 82)
Emre Ö. 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiç sevdiğiniz bir kimseden uzak yaşadınız mı? Günde kaç defa, bir an için olsun, onu görmek, onunla konuşmak istemişsinizdir. Mektup var, doğrudur, ama o kendisi midir, ancak ondan bir küçücük parçadır. Fotoğrafları, resimleri de onun gerçek ve tatlı varlığının yerini tutamaz. Bazen rüyada görürsünüz, fakat bu ne kadar belirsizdir ve uyanış ne hazin!

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 33)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 33)
Emre Ö. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şiirin iki yazanı vardır: Şair ve okuyucusu. Şair, telkin eder, gösterir ve okuyucu, hatıraları, kişisel duyarlığı ile şairin şemasını çizdiği şeyi tamamlar. Bu işbirliği olmadan şiir düşü­nülemez. Bir savaşı, bir günbatısını anlatmak için bir şâir bin dize dahi yazsa, bunları bir korkağa ve bir köre duyurabilmesine imkân yoktur.

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 125)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 125)
Esra 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu

Eğer bir gün dünyada tek bir insan kalacak olursa nasıl yaşardı? Uzun zaman sağ kalabilir miydi? Hür olmaktan saadet mi duyardı, yoksa yalnızlıktan ümitsizliğe mi düşerdi?

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 134 - 2. Cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 134 - 2. Cilt)
Emre Ö. 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“İnsanlar sağır kalpleri yüzünden asırdan aşıra daha çok
azap çekilen bir cehennemde hâlâ inleyip duruyorlar."

Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 3 - Gog 2.cilt)Gog (1-2), Giovanni Papini (Sayfa 3 - Gog 2.cilt)