Göğü Delen Adam

8,8/10  (89 Oy) · 
160 okunma  · 
66 beğeni  · 
3.977 gösterim
Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü delen anlamına gelir.

Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.
Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, "ozon deliğinin" içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.
Ahmet Güngören/Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni "handikap"ların kapılarını aralamıyor mu?

Birincisi bu "handikap"ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.
Refik Durbaş/Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı'yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.
Semra Somersan/Cumhuriyet
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755393407
 • Orijinal Adı:
  Der Papalagi
 • Çeviri:
  Levent Taylan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Papalagi'nin, yani biz beyazların hikayesi. Polinezya'lı bir adamın gözünden içinde bulunduğumuz bu düzene karşı yapılmış okuduğum en iyi eleştiri. Kitabı okuduktan sonra düşüncelerimdeki değişikliğin boyutu inanılmaz büyük oldu.
Kurduğumuz bu sisteme medeniyet adını verdik ve buna ayak uyduranlara da medeni dedik. Peki neydi bu medeniyet dediğimiz şey? İşte bu sorunun cevabını bize yerli dediğimiz bir insan veriyor.
İlk gemi bu topraklara (Polinezya) ufuktan göğü delerek gelmişti. O yüzden de bu insanlara yerliler Papalagi dediler. Garip giyimli, üzerlerinde gereksiz birçok eşya(şey) bulunduran bu Papalagi, yerlileri yabani buldu. Halbuki yerlilerin şefleri Papalagi'yi, 'benim olan senindir' diyerek karşılamıştı. Bu durum Papalagi'ye yetmedi, daha fazlasını istedi ve medeniyet dediğimiz şeyi yerlilere sundu. Onu kabul etmeyenleri yok etti, yaktı. Binlerce yıldır topraklarında huzur içinde yaşayan kabileleri topraklarından etti.
Yaşamımızda fark edemediğimiz detayları tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren eser medeni insanın ne kadar vahşi ve fakir (maddi ve manevi) olduğunun göstergesidir. Kendimizi sorgulamak ve öz eleştiri yapmak adına kitap okunması gerekenlerin başında geliyor.
Her zaman düşünmüşümdür; içinde bulunduğumuz bu düzen ne kadar doğru ve bir başkasının gözünden yaşadığımız dünya nasıl gözüküyor diye. Göğü Delen Adam bu soruya verilebilecek en güzel yanıtı veriyor.

Elif Kimya Salt 
 08 Şub 22:38 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Hangimiz şöyle uzaktan bakıp hayatımızı, çevremizi, aile ve arkadaşlık bağlarımızı gözlemleme, sorgulama gereği duyuyoruz? Çağdaş ve modern sandığımız dünyamıza dışarıdan bakabilmek, bambaşka, taptaze bir bakış açısıyla bakıp, görebilmek mümkün mü? Göğü Delen Adam kitabının yazarına göre bunu yapsa yapsa bizim medeni olarak bile adlandırmadığımız ve hatta sırf dış görünüşlerine bakarak çoğu zaman küçümsediğimiz, dışladığımız, ilkel olduklarını düşündüğümüz insanlar sadece yapabilir. Bize göre gayet normal, olağan gelen ayrıntılar bambaşka bir hayatı yaşayan insanların gözüne nasıl da ilginç ve tuhaf görülebilir acaba? İşte bu kitapta da böyle bir insanın bakış açısını görüyoruz. Bizim medeniyet adını verdiğimiz bu topraklardan çok uzakta, Büyük Okyanus' un güneyinde, Samoa Adaları' nda yaşayan Polenizyalı halkların şefi Tuivaii' nin ağzından dinliyoruz meseleyi.


Halkının lideri olan Tuivaii dünyanın birçok yerini geziyor, hiç alışık olmadığı ve yadırgadığı olaylara, insanlara tanık oluyor. Avrupada da yaşamış olan kabile şefi, bu edindiği tecrübelerle halkına bir mektup ve notlar yazıyor. Kitabın formatı bu mektupların toplanmasıyla oluşmakta.


Orjinal adı Der Papalagi olan kitap ilk baskısını 1920 yılında, Almanya’ da yapmıştır. Basıldığı dönem Almanya' da büyük ses getirir kitap. Papalagi; beyaz insanlar, yabancılar demek. Ama sözü birebir çevirince; Göğü Delen Adam demekmiş. Çünkü Samoa ' ya ilk gelen misyonerler, masmavi deniz ve göğün birleştiği yerden görünen kocaman bir beyaz yelkenliyle adaya gelmişler. Sanki göğü deler gibidir beyaz yelkenli ve oranın yerlileri bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak görmüşler. İşte beyaz adamın (Papalaginin) içinden çıkıp, geldiği bu deliğe de Göğü Delen Adam adını vermişler.


Doğal hayatı son doruğuna kadar yaşayan ve doğanın mükemmelliği, yalınlığı içinde hüküm süren, medeniyet formatı atılmamış bir toplulukla, bizim modern dediğimiz hayatın ne kadar farklı olduğuna şahit oluyorsunuz. Bizi gözlemleyen, farklı bir medeniyette sahip bir insanın, kültürümüze hangi bakışlarla baktığını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Tabiatı bozulmamış yerlilerden kabile şefi Tuivaii, halkına yazdığı mektuplarda Avrupalıların, biz beyazların; giyimine, para tutkusuna, zaman ve mekan vurgusuna, mesleklerimize, birbirimizden uzak ve soğuk tavırlarımıza, birbirimize selam verip, almaktan aciz halimize, makineleşen dünyamıza, taş binalardaki yalnızlığımıza... kısacası hayatımızın her noktasına eleştiride bulunuyor. Kitabı okurken çoğu zaman o toplulukla yer değiştirme şansına sahip olmayı dilemedim desem yalan olur. Ayrıca din ve Hristiyanlık konuları hakkında da ilginç tespitleri var. Modernleşen Avrupalıların, Hristiyanlığı bir araç ve gösteriş amaçlı olarak kullandıklarını iddia ediyor. Avrupalı misyonerler içi boşaltılmış bir dini topluma yaymaya çalışıyorlar kabile şefine göre.


Günden güne makineleşip, ruhsuzlaşan bu hayatımıza en büyük eleştiridir Göğü Delen Adam. Şimdi çoğu medeniyet, uygarlık tutkunları bu bakış açısını saçma ve hatta aptalca bile bulabilirler. Ama eminim içinde azıcık sağduyu ya da tevazu olanlar bu düşüncelere katılacaklar. Kitabı bitirdikten sonra kendilerini gözden geçirme, oturup düşünme ihtiyacı hissedecekler. Kendilerini geliştirmek isteyecek ve hatta duyarlı bir insansa en yakınındaki insanlarla bir diyalog kurma çabasına girecekler. ( Ben kitabı okuduğum 2 gün boyunca böyle hissettim çünkü.) Kitaptaki tarif edildiği şekliyle doğru hayatı yaşamak, doğru insan olarak yaşamak herhangi bir eğitime değil, doğal bir yalınlığa dayanıyor. Sade dili ve akıcı anlatımıyla bir modernizm eleştirisidir Göğü Delen Adam. Farklı bir bakış açısıyla bakıp, değerlendirebilecek arkadaşlar için cazip bir kitap...

Sergen Özen 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

İçinde bulunduğumuz düzene karşı yapılmış olan en iyi eleştiri kitabını okuduğumu söyleyebilirim. Sürekli yenilikçi, elde etmek uğruna gerçek değerlerden uzaklaşan; egoizmin içine hapsolmuş, kapitalist bir düzeni benimseyen Beyaz adam'ın dünyasını anlatır Scheurmann. (Papalagi) Göğü delerek Polinezya Adasının yerlileri arasında bulur kendisini. Üstündeki çeşit çeşit tuhaf, fazlalıklı kılıflar bir abartı sayılabilse de, benzer versiyonları tercih eden Beyaz adam için garipsenmeyecek bir durum olsa günümüzde.
Rousseau'nun; "İnsan özgür olarak doğar ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşar." Sözü, Scheurmann'ın işaret ettiği insanın-veya insanların- ta kendisi olmalıdır. Bu kişi öyle bir profildedir ki, paylaşmak onun doğasında yoktur, sahip olduğuyla yetinmez, daha fazlası için gözünü karartır, kendi menfaati uğruna hiçbir canı düşünmez. Bu "şey"ler uğruna savaşıp durur insanlarla, daha doğrusu kendisiyle. Ve paha biçilemeyen zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamaz, hiç zamanı yoktur Papalagilerin. Dolayısıyla gururdan öteye gitmez düşünceleri ve kendilerini "büyük ruh" olarak görürler.
"Samoa yerlileri tarlalarına şarkı söyleyerek sevinçle giderken, Papalagiler şikayetçi, bezgin ve düşünceli olurlar." Aslında tüm mesele burada yatıyor desek kâfi.
Scheurmann'ın bugün yaşadığını hayal ediyorum da heralde Papalagi'yi çok ileri boyutta ele almış olurdu, Kitap da bu kadar ince olmazdı muhakkak. Düşüncelerimi hareketlendiren bir kitap olarak görüyorum Göğü Delen Adam'ı. Yeterliliğin ne olduğunu bilen, paranın kölesi olmayı reddederek daha yaşanılabilir dünya oluşturan insanların var olması dileğiyle...

Kübra 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok hoş bir kitap. Sahip olduğumuzu sandığımız her şeye, bu modern dünyaya, medeniyetten (!) uzakta yaşayan bir zencinin bakış açısı mükemmel. Okunması gereken, bakış açımız üstünde bir kez daha bizi düşündürten bu kitap, ille okunması gereken bir kitap. Okuyun, okutun, hediye edin efendim.

KeMâL 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet, uzun süre sonra yine bir etkileyici çok beğendiğim bir roman okudum. Öncelikle yazardan ve yayın evinden bahsedecek olursam yazarın dili, üslubu gayet akıcı ve güzel. Sıkılmadan, zorlanmadan okudum bunda kesinlikle çevirmen ve yayınevinin katkısı çok yüksek. Ayrıntı Yayınlarından okudum ve 16. Baskısı elimdeki kitap. Kitap gayet kısa ve özlü. 110 sayfadan oluşmakta.

Kitabın konusuna gelecek olursak. Dışarıdaki bizi, bizleri anlatan Avustralya kıtasında Samoa adasında yaşayan kabile şefi ve onun gözünden yaşadığımız dünyaya dair görüşleri anlatılıyor eserde. Günümüzdeki bütün insanlara dair bir eleştiri diyebilirim. Hayatı sorgulayan, insanı kendiyle yüzleştiren, sözde çağdaşlığı, modernizmi eleştiren başyapıtlardan biri. Eşyaya, paraya, gazeteye, sinemaya, hırslara, kitaplara, maddeye topyekün her şeye ait eleştiriler var. Otoriter ve baskıcı bir yönetim izleyen birini eleştirerek doğruları anlatmış yazar. Günümüz Türkiye’si ve tüm Dünya’ yı ele alan bir konu işlenmekte. Sistemin içinde nasıl kaybolduğumuzu; okudukça göreceksiniz. Batıya dışarıdan ve objektif olarak bakmak için muazzam bir eser. Ana tema olarak; doğru sandığımız, önem verdiğimiz, kendimizi kaptırdığımız düşünceleri irdelememizi sağlıyor.

Çok vaktinizi almayacak sade bir dille yazılmış bu kitabı; farkındalık kazanılması amacıyla okumanızı tavsiye ederim. Bazı konularda yazarla çelişsek de yâda beğenmesem de kanımca herkesin okuması gereken bir kitap. Bir başucu kitabı bile olabilir. Gayet düşündürücü ve yol gösterici şahane bir eser.

En beğendiğim alıntı ise;

Eğer insan çok fazla “şey”e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir. Çünkü bu, o insanın, Büyük Ruh’un “şey’leri açısından yoksul olduğunun kanıtıdır.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 46 - Ayrıntı Yayınları)

Bekir İstanbul 
03 Oca 15:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Modern Avrupa insanına dışarıdan bakış... Para, düşünce, gazete, ev gibi kavramların en basit tanımları... Sömürgeci misyonerlerin "din" karşılığında "ilkel" toplumları nasıl ezdiğinin en çarpıcı örneklerinden biri... Gerçek bir hayat tecrübesi... Sade, çocukça bir bilgelik...

Ben okurken ilk sayfalarda çok eğlenceli geldi sonra biraz sıktı ama son kısmı gayet etkileyiciydi. Zaten ince bir kitap. Alın, okuyun derim...

Kitabı okurken bişeyleri kaçırdım izlenimini aldım demem o ki o derece iletişimli bir kitap ve baştan başladım, açıklayıcı bir kitaptı. özel mülkiyetin olmadığı bir toplumsal yapılanışı, birbirlerinin ve gelen yabancıların benim ve senin kavramından uzak tutulduğu ve örnek paylaşımcılıkla da ileri düzeyde iletişimi yaşayan halkın yazarımız tarafından iyi bir ön açıklamayla bizlere ulaştırdığını görebiliriz

GÜL GÜRLER 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir başucu ve başvuru kaynağıdır
Göğü Delen Adam. Yaşadığımız saçma sapan hayatlara eleştiridir
Göğü Delen Adam. Doğru sandığımız tüm yanlışlara, önem verdiğimiz tüm değerlere ve zenginlik sandığımız tüm rezilliklere tokattır
Göğü Delen Adam. Bence herkesin okuması gereken bir kitaptır Göğü Delen Adam. Günümüz modernizmine, çağdaşlığımıza sözde insanlığımıza, Şef Tuiavi’nin bakış açısını ile bakmanız için bizlere sunulmuş bir fırsat olan bu kitabı mutlaka okumalısınız.
Kitap, aslında bir kabile şefinin halkına yazdığı bir mektuptan ibarettir.
Genel olarak, Avrupa'nın yaşam biçimine olumsuz bir eleştiri niteliğindedir.

Lullaby 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sanırım bende bir sorun var. Zira kitabın yarısından sonrasına kadar sevmiştim, ancak sonra rahatsız olmaya başladım. Sürekli bir eleştiri var. Düşünüyor olmamıza dahi. Bana göre insan düşünceleriyle insandır ve değeri de bununla orantılıdır. Bu değer bir başkası için değil kendimiz için. Sanırım hepimiz bu sistemin zayıf ve acınası noktalarını görüyoruz ve biliyoruz. Yani kendini ve dünyayı 'düşünenler' zaten bunu kendisi de görmüştür. Benim için bu kitap zaten bildiklerimi ve gördüklerimi bir başkasının ağzından okuyup tasdiklemekti. Yine de bende sorun vardır. Kendimi beğenmişliğimden ve bencilliğimdendir bu yorumum. O yüzden bu kitabı umarım 10 yıl sonra tekrar okuyabilirim ve bu yorumumu gençliğime, bilinçsizliğime veririm.

4 /

Kitaptan 126 Alıntı

Elif Kimya Salt 
08 Şub 19:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sanki hızlı yürüyen insan daha değerli, yavaş yürüyen daha yürekliymiş gibi davranırlar.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 55)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 55)
KeMâL 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü, sürekli aynı şeyi yapmak kadar hiçbir şey zor gelmez insana.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 76 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 76 - Ayrıntı Yayınları)
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çünkü beyazların dünyasında insanların ağırlığı yalnızca parasıyla, o parayı her gün ne kadar arttırabildiğiyle ve hiçbir depremin zarar veremeyeceği kalın demir kutunun içinde ne kadar biriktirebilidiğiyle ölçülür. Yiğitliği, soyluluğu ya da zekasının parlaklığıyla değil.

Göğü Delen Adam, Erich ScheurmannGöğü Delen Adam, Erich Scheurmann

Ülkemizi iyi tanıyan bir adamın " size çeşitli ihtiyaçlar yaratmalıyız" dediğini duymuştum.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 50)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 50)
Sergen Özen 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir hedefe hızlı varmak nadiren gerçek bir kazanç sayılır.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 71 - Ayrıntı yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 71 - Ayrıntı yayınları)
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şimdi, diyelim ki birinin çok parası var; hem öyle çok ki yüzlerce, binlerce kişi bu parayla işlerini yoluna koyabilir. Ama o, bu paradan onlara zırnık koklatmaz. Oturur ağır kağıtların üstüne, kollarının da sarar yuvarlak metallere, gözlerinde hırs ve zevk parıltılarıyla bakınır durur. "Bu kadar çok parayı ne yapacaksın?" diye soracak olsan. "Bu dünyada giyinmekten, açlığını ve susuzluğunu bastırmaktan başka ne istersin" desen, söyleyecek söz bulamaz, ya da "Daha çok para istiyorum, daha çok daha çok," der.Böylece sen de, paranın onu hasta ettiğini, bütün duyularını ele geçirdiğini anlarsın.
Hastadır o kaçıktır. Ruhunu yuvarlak metal ve ağır kağıda adamıştır. Hiçbir şeyle yetinmez, gözü doymak bilmez. kimseye kötülük etmeden, haksızlık yapmadan, geldiğim gibi göçüp gideyim şu dünyadan diye düşünmez.

Göğü Delen Adam, Erich ScheurmannGöğü Delen Adam, Erich Scheurmann

Kızların ve kadınların bedenleri sıkıca örtülü olduğundan, erkekler ve delikanlılar onların etlerini görmek için büyük bir istek duyarlar. Bu doğaldır tabii. Ama onlar gece gündüz bunun düşünü kurup, kadınların, kızların vücutlarından söz ederler. Hem de bu son derece doğal olan şey büyük bir günahmış da, yalnızca karanlıkta yapılabilirmiş gibi. Ama eti bir kez gördüler mi, düşüncelerini başka tarafa yöneltirler, gözleri onu görmez olur.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 25)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 25)
Bekir İstanbul 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan yalnızca el, yalnızca ayak ya da yalnızca kafa değildir, bunların hepsi bir
bütündür. El, ayak ve kafa bir arada olmak ister. İnsanın yüreği, ancak bütün organları ve duyuları bir arada hareket ediyorsa sağlıklı, mutlu olabilir, yoksa bir bölümü canlı diğer bölümleri ölüyse asla.

Göğü Delen Adam, Erich ScheurmannGöğü Delen Adam, Erich Scheurmann