·
Okunma
·
Beğeni
·
43,7bin
Gösterim
Adı:
Göğü Delen Adam
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755393407
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Papalagi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü delen anlamına gelir.

Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.
Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, "ozon deliğinin" içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.
Ahmet Güngören/Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni "handikap"ların kapılarını aralamıyor mu?

Birincisi bu "handikap"ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.
Refik Durbaş/Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı'yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.
Semra Somersan/Cumhuriyet
112 syf.
Çoğumuz hayatımızı, çevremizdeki insanların davranış biçimini, aile ve arkadaşlık bağlarımızı, çalışma koşullarımızı,,, sorgulamadan, bomboş yaşayıp gidiyoruz. Hoşumuza gitmeyen biri ya da bir durumla karşılaşınca "Hangi çağda yaşıyoruz? Bu nasıl medeniyetsizliktir!" diye yakınıyoruz. Peki övündüğümüz medeni, çağdaş ve modern sandığımız dünyamıza dışarıdan bakabilmek, başka bir bakış açısıyla bakıp, görebilmek mümkün mü? Göğü Delen Adam kitabının yazarı Erich Scheurmann a göre bunu bizim medeni olarak bile adlandırmadığımız ve hatta sırf dış görünüşlerine bakarak çoğu zaman küçümsediğimiz, dışladığımız, ilkel olduklarını düşündüğümüz insanlar sadece yapabilir. Bize göre gayet normal, olağan gelen ayrıntılar bambaşka bir hayatı yaşayan insanların gözüne nasıl da ilginç ve tuhaf görülebilir diye araştırmış yazar ve işte bu kitapla da bizlere, bizden çok farklı bir insanın bakış açısıyla yaşadığımız modern hayatın eleştirisini sunmuş. Bizim medeniyet adını verdiğimiz bu topraklardan çok uzakta, Büyük Okyanus' un güneyinde, Samoa Adaları' nda yaşayan Polenizyalı halkların şefi Tuivaii' nin ağzından dinliyoruz meseleyi.


Halkının lideri olan Tuivaii dünyanın birçok yerini geziyor, hiç alışık olmadığı ve yadırgadığı olaylara, insanlara tanık oluyor. Avrupada da yaşamış olan kabile şefi, bu edindiği tecrübelerle halkına bir mektup ve notlar yazıyor. Kitabın formatı bu mektupların toplanmasıyla oluşmakta.


Orjinal adı Der Papalagi olan kitap ilk baskısını 1920 yılında, Almanya’ da yapmıştır. Basıldığı dönem Almanya' da büyük ses getirir kitap. Papalagi; beyaz insanlar, yabancılar demek. Ama sözü birebir çevirince; Göğü Delen Adam demekmiş. Çünkü Samoa ' ya ilk gelen misyonerler, masmavi deniz ve göğün birleştiği yerden görünen kocaman bir beyaz yelkenliyle adaya gelmişler. Sanki göğü deler gibidir beyaz yelkenli ve oranın yerlileri bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak görmüşler. İşte beyaz adamın (Papalaginin) içinden çıkıp, geldiği bu deliğe de Göğü Delen Adam adını vermişler.


Doğal hayatı son doruğuna kadar yaşayan ve doğanın mükemmelliği, yalınlığı içinde hüküm süren, medeniyet formatı atılmamış bir toplulukla, bizim modern dediğimiz hayatın ne kadar farklı olduğuna şahit oluyorsunuz. Bizi gözlemleyen, farklı bir medeniyete sahip bir insanın, kültürümüze hangi bakışlarla baktığını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Doğallığını yitirmemiş yerlilerden kabile şefi Tuivaii, halkına yazdığı mektuplarda Avrupalıların, biz beyazların; giyimine, para tutkusuna, zaman ve mekan vurgusuna, mesleklerimize, birbirimizden uzak ve soğuk tavırlarımıza, birbirimize selam verip, almaktan aciz halimize, makineleşen dünyamıza, taş binalardaki yalnızlığımıza... kısacası hayatımızın her noktasına eleştiride bulunuyor. Kitabı okurken çoğu zaman o toplulukla yer değiştirme şansına sahip olmayı dilemedim desem yalan olur. Ayrıca din ve Hristiyanlık konuları hakkında da ilginç tespitleri var. Modernleşen Avrupalıların, Hristiyanlığı bir araç ve gösteriş amaçlı olarak kullandıklarını iddia ediyor. Avrupalı misyonerler içi boşaltılmış bir dini topluma yaymaya çalışıyorlar kabile şefine göre.


Günden güne makineleşip, ruhsuzlaşan bu hayatımıza en büyük eleştiridir Göğü Delen Adam. Şimdi çoğu medeniyet, uygarlık tutkunları bu bakış açısını saçma ve hatta aptalca bile bulabilirler. Ama eminim içinde azıcık sağduyu ya da tevazu olanlar bu düşüncelere katılacaklar. Kitabı bitirdikten sonra kendilerini gözden geçirme, oturup düşünme ihtiyacı hissedecekler. Kendilerini geliştirmek isteyecek ve hatta duyarlı bir insansa en yakınındaki insanlarla bir diyalog kurma çabasına girecekler. ( Ben kitabı okuduğum 2 gün boyunca böyle hissettim çünkü.) Kitaptaki tarif edildiği şekliyle doğru hayatı yaşamak, doğru insan olarak yaşamak herhangi bir eğitime değil, doğal bir yalınlığa dayanıyor. Sade dili ve akıcı anlatımıyla bir modernizm eleştirisidir Göğü Delen Adam. Farklı bir bakış açısına açık ve kendindeki eksiklikleri olgunlukla kabul edebilecek arkadaşlar için cazip bir kitap...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İnceleme yaparken spoiler vermeyi ya da almayı hiç sevmedim, sevemedim. Sizlere içeriği tamamen değiştirerek fakat özüne sadık kalarak bir soru soracağım.

Hayatı boyunca Türkiye' de yaşamış bir insan düşünün. Bu insan Anadolu 'nun herhangi bir kasabası ya da büyükşehirinde yaşıyor olabilir. Ve size iki uçak bileti veriyorlar. Gideceğiniz yerlerden birisi Rönesansın başladığı Floransa diğeri ise Afrika kıtasının en fakir ülkesi kabul edilen Orta Afrika Cumhuriyeti. Her iki ülkede de 1 yıl kaldınız ve tüm kenti baştan sona sınırsız bir bütçeyle gezdiniz. Sizden gözlemlerinizi yazmanız bekleniyor. Yazınızın içeriğini oluştururken Orta Afrika Cumhuriyetini aşağılayarak yazmanız sizce ne kadar doğru olurdu? Ya da sanatın başkenti Floransa' yı kutsallaştırmanız, kendi kentinizle kıyaslama hatasına düşüp yine kendi kentinizi küçümseme yolunu tercih etmeniz ne kadar doğru olurdu? Sorunun yönlendirici etkisi olduğunu kabul ediyorum. Velhasıl kelam sizler bu soruları cevaplarken eğer aşağılama ya da orantısız yüceltme yolunu seçerseniz o bir gözlem değil duygularınızı da karıştırdığınız düşünceler silsilesi olurdu.

Göğü Delen Adam...
Son zamanlarda beni bu denli sarsan ve etkileyen bir kitap daha olmadı. Belki de haddimi de aşarak listenize eklemenizi tavsiye ediyorum.

Kitabın içeriğine girmeyerek, sizlerin sorulara "gözlem yapmaz, duygularımı karıştırır, rFloransa' yı kutsal atfedip OAC' ni küçümserdim" cevabını verdiğinizi kabul ediyorum. Zira kitabımız bize bu cevabı veriyor.

Lise 'de tarih dersi ; yıl 2010. Hocamız derste Hindistan' ı anlatıyor. Dinlerle alakalı bir konuydu. İneklere tapınan insanlardan bahsetti Veli Ay hocamız. İneklere tapınma fikri bana çok saçma gelmişti. Beni çok sevdiğini bildiğim o hoca bana hayatımın dersini verdi, biraz da kızarak. "insanın içinde inanma ihtiyacı varsa eğer, değil bir ineğe ağaca da tapar toprağa da güneşe de. İneğe tapınan bir genç senin dinini komik ve saçma bulabilir, tıpkı senin gibi.

Hayatımda yerin dibine girdiğim nadir anlardan biridir. Yıl 2020... Halen hiçbir kültürü, inancı, değerleri aşağılayamam. Veli Ay' ın hiddeti dün gibi aklımdadır... (:

Bir milletin gelişmiş araçlara, teknolojiye, eğitime, sanayiye sahip olması, o milletin sizlerden üstün ya da kutsal olduğu anlamına gelmiyor. Öyle ki gelişen toplumlar bazı değerleri de yitirebiliyor aynı zamanda, Avrupa 'nın bireyciliği gibi. Tam terse bir millet fakir olabilir, alt yapı sistemleri olmayabilir, eğitimlerini doğru düzgün alamayabilir. O milletin sizlerden aşağı olduğu anlamına gelmeyip öte yandan aynı millet, Avrupa' nın tersine bağlılık, toplumsallaşma, yardımlaşma, paylaşma gibi unsurları içinde barındırabilir ki bu da o toplumun olumlu taraflarıdır.

Kitapta bir kısım var ki buna değinmeden geçemeyeceğim. Benim en çok sevdiğim "linç edilme" kültürünü tetikleyecektir. (:

Şöyle ki...
Avrupa veya gelişmiş medeniyetlerin insanları "Tanrılarını yoksullaştırdığı" fikri. Ey insanlık, senin Tanrın daha yücedir fakat sen onu fakirleştiriyorsun, der.

Yani üzerinden kaç yıl geçti bilmiyorum sürekli dini sohbetlerde savunduğum bir tezdir. Hatta deizmin de savunduğu bir düşüncedir. "Dinlerimiz, Tanrılarını insanlaştırmıştır kitaplarında."

Burda bırakıyorum... Nedeni niçini bana kalsın. Bir kaç saniyelik düşünme de yeterlidir benim için. (:

~~Keyifle okuyunuz, kitapla kalınız ~~
112 syf.
Kitabı okumaya ilk başladığımda, kitabın bir kabile reisin şehirdeki insanlara bakış açısı değilde yazarın kurgulanmış olduğu ve o şekilde kaleme aldığı çağırışımı yaptı. Kitabın ara ara can alıcı konulara değiniyor olması da şuan içinde bulunduğumuz ve bize normal gelen şeyleri farklı bir bakış açısı ile tekrar düşünmemize olanak sağlıyor. Son derece güzel alıntılar yapılacak bir bir kitap. Şimdiden keyifli okumalar.
112 syf.
Merhaba, ben Göğü delen adam (Papalagi ) size bugün Upolu adasında yaşayan insanlardan ve bizim dünya için garip olan davranışlarından bahsedeceğim.
Evet kardeşlerim, bu adalılar bizim dünyanın (Avrupanın) insanlarına çok zıt davranışlar sergiliyor.

1.Adalıların etlerini örtme, kılıflar giyme dertleri yok.

Kulağa garip geliyor değil mi kardeşlerim? Düşünebiliyor musunuz hiçbir giyim derdi yok, moda derdi yok, rengarenk elbiseler giyilmiyor, kimse birisinin etini görmeye can atmıyor. EN ÖNEMLİSİ KADINLAR VE ERKEKLER GİYİMLERİNE BAKARAK YARGILANMIYOR. #53642944

#53657872

2. Adalılarda yuvarlak metal ve ağır kağıt paralar yok.

Parasız bir hayat düşünebiliyor musunuz kardeşlerim? Bizim dünyamızda hayatta kalmak için gerekli olan 3 şey sayın desek biri para olur değil mi? #53727758 #53727599 Çünkü her şeye bir fiyat biçiyoruz. Ama adalılarda böyle şeyler yok. Kimse parasıyla övünmez, kimseye parsı için saygı gösterilmez #53765461 , parası olan parasını yoksullarla paylaşmaktan çekinmez #53753713 . VE KİMSE PARANIN KÖLESİ OLMAZ.

#53727025

3.Adalılar her şeyi kendilerine ait etmeye çabalamıyorlar.

Evet kardeşlerim doğru duydunuz. Kimse bir şey üstünde hakk iddia etmiyor. Her şey herkesindir. Çünkü hepsini Tanrı yaratmış ve bu yüzden her şey hepsine aittir #53863588 . Bizler gibi makineler yaparak yeni yeni “şeyler” üretmeye çalışmazlar. Zamanlarını çalışarak geçirmemizi anlamazlar. VE KİMSE BU “ŞEYLER”İN EKSİKLİĞİNİ HİSSETMEZ.

#53841351

4. Zaman anlayışı bile ters onlara.

Kardeşlerim adalılar saat bile kullanmaz ve bunu gereksiz bulur #53865135 . Zamanı ele geçirmeye çalışmazlar. Kimse “benim zamanım yok” demez #53872206 . Bunun yerine şimdi akıp giden zamanı yaşarlar. Bizim günü belli zamanlara ayırarak saat kavramları yaratmazlar. VE BİZİM GİBİ ZAMANIN GEÇTİĞİ İÇİN ÜZÜLMEK YERİNE YENİ ZAMANIN BAŞLAMASINA SEVİNİRLER.

#53883411

#53872002

5.Adalılar “meslek” anlayışı yaratmazlar.

Adalılara göre her işi herkes yapabilir kardeşlerim düşünebiliyor musunuz? Kılıflar yaratarak “senin mesleğin bu, seninki şu” demezler #53974828 . Bunun yerine kardeşce herkesin her işi yapmasına izin verilir #53984659 . Bizler gibi tek bir meslekle geçirmezler bütün ömürlerini. VE KİMSE SEVMEDİĞİ İŞİ YAPMAYA MECBUR KALMAZ.

#53986327

#53986810

6. Adalılarda gazete, sinema, haber, kitap gibi şeyler yok.

Kardeşlerim bir gününüzü haberlerden bihaber geçirir misiniz siz? Gündemde olan tüm konulardan her zaman haberimiz olsun isteriz. Ama adalılara bu gereksiz geliyor. Gazetelerin, kitapların insanları tek beyin şeklinde düşündürdüğüne inanırlar #54030938 #54032533. Sinema filmleri de aynı şekilde saçma gelir onlara. Bizim kendi hayatımız yaşamak yerine başkalarının hayatlarına, acılarına bakmamızı anlamazlar #54019700 , #54025345 . VE BU FİLMLERDE NEDEN KÖTÜ ŞEYLERİN DAHA FAZLA ANLATILDIĞINI.

#54029716

7. Adalılar “düşünme”nin bir tür hastalık olduğuna inanırlar.

Evet, evet yanlış duymadınız. Onlara göre bizim bu kadar düşünmemiz bir hastalık, kardeşlerim #54064976 . Başka açıklaması olamaz. Günün her saatini, hatta bir kaç gün sonranın işini bile düşünmemizi, her olayı kafamıza takmamıza bir hastalık gibi bakarlar #54064798 . Oysa onlar düşünmek yerine yaşamayı tercih ediyorlar. KENDİLERİNİ YİYİP BİTİREREK HER ŞEYİ DÜŞÜNMEZLER.

#54066962

#54065117

#54063435

************************************
Evet şimdi size soruyorum hangi dünya daha güzel? Böyle adalıların dünyası mı, yoksa bizim yaşadığımız her şeyi kalıba koyduğumuz, paradan, saygınlıktan başka derdi olmayan insanların yaşadığı dünya mı?
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Yaşadığımız Yüzyılın, geçmiş Yüzyılların “GERÇEK ve YÜZE SERTÇE” vuran bir eleştirisidir Erich Scheurmann’ın Göğü Delen Adam’ı…

Papalagi, yani biz beyaz adamlar. Dünya’ya ne yaptık böyle? Ne verdik Dünya’ya, ne aldık Dünya’dan. Bizim olmayan evrene BİZİM damgası vurup, yağmaladık değil mi? Her bir köşesine, her bir sınırına, balta girmemiş ormanına girdik, yerli halkı ise kendimize benzetmeye çalıştık. Bunu yaparken de TANRI’nın ışığını kullandık. Samoa Kabilelerinden birinin reisi olan Tiavea’lı Tuiavii’nin, biz beyazlara nasıl baktığını, Avrupa’yı nasıl gözlemlediğini ve beyaz İnsanın gerçek Tanrı’sının kim olduğunu nasıl anlattığına hep birlikte bir göz atalım.

Toplum Eleştirisidir, Hepimiz Aynı Gemi’nin Güvertesinde ki, aynı “ŞEY”in Lacivertiyiz….

İncelemeyi birkaç başlık altında toplamak istiyorum.
1- Daha Fazla İstemek,
2- Para, Para, Para,
3- Daha Fazla Zaman,
4- Gerçek Tanrı, Beyaz Adamın Tanrısı,
5- BİZ.

“Daha Fazla İstemek”

Yaşadığımız yüzyılı göz önüne alalım. Hayatımıza bir bakalım ve çok değil, biraz düşünelim. Yazdıklarımı kendi kendinize lütfen cevaplayın. Kaç tane ayakkabımız var? Gece için ayrı, Gündüz için ayrı, İş için ayrı, Ev için ayrı, Keyfi olarak ayrı Kaç tane kıyafetimiz var? İhtiyacımız olmayan ne kadar eşyamız var? Bilinçsizce çok para verdiğimiz ne kadar elektronik eşyamız var? Hayatımızda hiçbir yeri olmamasına rağmen ne kadar çok şeye sahibiz değil mi? Seçenek yerine bolca seçenekler yaratıyoruz kendimize. İşte bu beyaz adamın bizi düşürdüğü tuzaktır. Yani kendimizin. Sürekli alıyoruz, sürekli, sürekli,. Tüketiyoruz, yetinmiyoruz, daha çok istiyoruz, o kadar çok istiyoruz ki, hiç keşfedilmeyen yerler keşfedilip, ormanlar katlediliyor, oralara fabrikalar kuruluyor, ucuz işçilik ile bu talepler karşılanıyor. O kadar çok ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketiyoruz ki, kendi Zengin ve Fakir insanlarımızı kendimiz yaratıyoruz.

Daha fazla istemekle gerçekten iyi yapıyor muyuz? Tüketim çılgını bizler, Samoa adasında ki bir yerli bize baktığında ne düşünüyordur sizce, işte tam olarak Tuiavii’nin düşündüğünü düşünüyor.

"Eğer insan çok fazla "şey"e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir." Sy.46

“Para, Para, Para”

Dünya da örnek olarak verebileceğimiz en büyük sömürge devletlerinin başında İngiltere vardır sanırım. Keşif niyetine sömürmediği ada, adacık, yerli yaşam alanı kalmamıştır. Her yere girmişlerdir. Girdiklerinde ise ellerinde tabi ki bolca silah ve İNCİL bulunmaktadır. Yerliler her zaman evcilleştirilmeli ve taptığı PUT veya ateş veya herhangi bir şey acilen yasaklanmalı, yerini BEYAZ ADAMIN TANRISI almalıdır. İşte bu Tanrı, sadece dillerinde olan tanrıdır. Beyaz Adamın asıl Tanrısı PARA’dır. Sömürdükleri her yerde, yerli halkı bu uğurda kullanmışlardır. Adaların bütün kaynaklarını sömürmüş ve para uğruna almadıkları can, kesmedikleri ağaç, katletmedikleri doğa alanı kalmamıştır. Kendi ülkelerinde ise örnek teşkil eden yaşam alanları kurmuşlardır.

Para uğruna yapılamayacak şey yoktur. Para adına, Tanrının buyruklarını kutlanmak sevap niteliğindedir. Fakir olan tarla da çalışır, kentlerde yaşayanları eleştirme haklarına bile sahip olmamalıdır. Zengin zaten bunun için yaratılmış, fakir ise günde saatlerce çalışarak zenginin ekmeğine yağ sürmüştür. Günümüzde de değişen bir şey yoktur. Para her şeyin anahtarıdır. Para uğruna yapılamayacak şey yoktur.

En ilkel kabilenin, en gelişmiş Avrupa toplumundan daha medeni olduğunu söylemek yanlış mı olur? Kitapta da bu konu üzerinde duruyor zaten. Avrupa’nın medeniyeti sömürü üzerine kurulu değil midir? En yakın örneklerden, İngiltere Hindistan’ı nasıl bir sömürge ile yönetmiştir. Mahatma Gandi sözleri paylaşan insanlar muhtemelen bilmiyordur ama öğrenmeliler. Ve kimden nasıl etkilenerek bir şeylerin değişmesine yürümüştür bilmek lazım. Bu yapılan çoğu şey TANRI ve para adına yapılmıştır. Beyaz Adamın Tanrısı….

Para uğruna çalışıyoruz, çünkü; Iphone almamız lazım. Para uğruna sömürülüyoruz, çünkü; Nike almamız lazım. Para uğruna bedenimizi takas ediyoruz, çünkü; Mercedes almamız lazım.

"Avrupa'da, para vermeden herkesin yararlanabileceği tek bir şey buldum: Hava." Sy.37

“Daha Fazla Zaman”

İnsanoğlu en çok neyden şikayet eder? ZAMAN! Günümüz dünyası ve ZAMAN meselesini ele alalım. O kadar hızlı yaşıyoruz ki, kendimiz kendimize yetişemiyoruz. Her şeyimiz hızlı, telefonlarımız, bilgisayarlarımız, trenlerimiz, uçaklarımız, arabalarımız... Her şeyimiz… Acelemiz nedir, nereye yetişiyoruz… Durun, bir sorgulayalım...!

Daha hızlı üretim, çalışana daha fazla para kazandırıyor mu? HAYIR! Tam tersi, eğer bir makine bir günde 1000 Araba yapacak hıza kavuşmasaydı, bu insan daha az yorulup, yine aynı parayı kazanacaktı. Ama şimdi, daha çok çalışıp, daha fazla üretip, daha az kazanıyor. Kazanan tek kişi işin başındaki Para Babası oluyor.

İnternet… O kadar hızlandı ki, yetişmek imkânsız. Her gün daha fazla hızlanıyor. Eğer internet daha yavaş olsaydı ve cep telefonlarımıza gelmeseydi kötü mü olurdu? Yanılmıyor musun biraz? Gün içinde o kadar şey sömürüyoruz ki, farkında değiliz. Akıyor, her şey akıyor. İnternet sayfaları, sosyal medya uygulamaları, e-mailler… akıyor, akıyor ve akıyor. 56K Modem ile girilen internetten, Gigabit hızında girilen internete. Hayat aynı kalıyor, insanlar kendi yarattıkları hıza dahi yetişemiyor. Evinde bile iş ile ilgili e-mailleri yanıtlıyor, WhatsAPP gruplarından kafasını kaldıramıyor.

Peki gün sonunda ne oluyor? TANRIMMMM diyor, daha fazla zaman.. Yetmiyor zaman…! Daha fazla e-mail, daha fazla yazışma, daha fazla paylaşım, daha fazla iş, çok daha fazla.. Tanrım biraz daha ZAMAN….!! Yahu zaman orada, sen zamanın ne kadarını ne için kullanıyorsun, bir dönüp bakar mısın lütfen?

İnsanlar, para ve çalışmaktan kafayı yemiş durumdalar. Hayatı bundan ibaret sananlar, küçüklükten beri, bunun için yetiştiriliyor, okutuluyor ve sınav kazanıp üniversiteye gitmesi bekleniyor. Çünkü PARA kazanması lazım, niye? Çünkü, büyüyecek ve Tanrım ZAMANNN diyecek. Al işte zaman orada bir yere gitmiyor, sen hayatını çalışmaya adadığın için dışarıda yaşayacağın güzellikleri görmüyorsun, tercihlerini zamanı adil kullanmaya değil, kendi önemli diye adlandırdığın seçeneklere göre seçiyorsun.

Bir gün 24 değil de 48 saat olsaydı, sanıyor musun ki daha az çalışıp daha çok zaman sana kalacaktı. Yaşadığımız kapitalist düzel seni 24 Saat çalıştırırdı, geri kalan zamanda da bir şey yapmanı sağlar, yine sömürmeyi bilirdi. Önemli olan bir günün kaç saat olduğu değil, o dilime senin ne sıkıştırdığın. Hayat akıyor gidiyor, zamanı tutamaz, satın alamaz ve geri getiremezsin, peki bu yapamayacağın şeye karşılık sen ne yapıyorsun? Önemli olan bu!

"Molalarla birlikte günümün 9 saati iş yerinde geçiyor. Günde 5-6 Saat uyuyorum. Bana ortalama 8-9 saat kalıyor. Bunun içerisine kitap okumayı, kendime zaman ayırmayı, dizi-film izlemeyi, arkadaşlarımla görüşmeyi ve diğer şeyleri sığdırıyorum. Buna rağmen zaman isyanı yapabiliyorum. Çünkü yetmiyor. Bize zaman hiçbir zaman yetmeyecek bunu söylemek istiyorum... Yetinmiyoruz ki. 24 Saatimiz boş olsa yine yetmeyecek."

"Zaman hiç yetmiyor!" (...) "Biraz daha zamanım olsa!" Böyle sızlanır durur beyaz adam. Sy.53

“Gerçek Tanrı, Beyaz Adamın Tanrısı”

Gerçek Tanrı derken neyden bahsediyorum? Her insanın inandığı kendi tanrısından bahsediyorum. Kendi isteği ile, kendi düşüncesi ile kabul edip inandığı Tanrı… Bir de Beyaz Adamın dayattığı Tanrı var! Ellerinde İNCİLler, dillerinde KİLİSE, İçlerinde ise paradan başka bir şey olmayan Beyaz İnsanlar… Kim bu beyaz insanlar, bizim topluluğumuz işte.

Milyarlarca insanın inandığı bir şeyler var, bunların yanında inanmayanlarda var. Konumuz bir inanca karşılık hayır o yanlış, asıl Tanrın bak burada denmesi. İşte Samoa adasına giren beyaz adamlar tam olarak bunu yapıyor. Kendi gönül bağı kuramadıkları Tanrılarını, yerli halkın bağ kurduğu gerçek tanrıları ile yer değiştiriyorlar. Ve verdikleri vaazlar da dillerinden düşmeyen Tanrı, insan öldürmeye gelince, sömürmeye gelince, para işin içine girdiğinde bir anda puff oluyor ve uçuyor. Tanrı yok ki, çünkü Tanrı sana var, çünkü seni onunla korkutup kendisine köle yapıyor, çünkü onun üzerinden para kazanıyor, çünkü onun üzerinden seni hem maddi hem de manevi olarak sömürüyor.

"...Ağzından Tanrı'nın adını düşürmemesine rağmen yüreği Tanrı'nın uzağında." Sy.98

“Biz”

Yaşadığımız çağ itibari ile daha fazla tüketiyoruz. Tüketimimizin sınırı yok. Her şeyin daha fazlasını istiyoruz. Çünkü yetinmeyi bilmiyoruz. Zamanı etkin kullanamıyoruz, para hiçbir zaman yetmiyor, manevi bir şeyler hissetmek yerine maddi yaklaşıyoruz her şeye, hayatımız markalar üzerinden kurulmaya başlıyor.

İnsani yaklaşımlarımız azaldı. İnsanlar birbirine inanmıyor ve güvenmiyor. Herkes her şeyi yapabilecek kapasitede. Kimin ne yapacağını kestiremiyoruz. Bilmeden konuşuyor, fikir edinmeden yorumlar yapıyoruz. Bilmediğimiz her şeye yorum getirmeye çalışıyoruz. Geçmişe bakıp neler yaşanmış bakmıyor, geçmişin hatalarını tekrarlamamak bir kenara dursun, daha beterlerini yapıyoruz. Doğaya saygı duymuyoruz, her şeyi paradan ibaret sanıyoruz, birbirimizi aldatıyor, günlük hayatlarımıza devam ediyoruz.

Avrupa, Amerika, Uzak Doğu … nereye giderseniz gidin, hangi tarih kitabını açarsanız açın, ballandıra ballandıra anlatılan keşif tarihleri ve ele geçiriş hikayeleri vardır. İşte o hikâyenin ve Beyaz Adam’ın nasıl gözüktüğünü, çağımızın hastalıklı düşüncesinin eleştirisinin nasıl yapıldığını anlamak ve bilmek istiyorsanız bu kitabı okumanız gerekmektedir.

Tiavea’lı Tuiavii’ye ve Erich Scheurmann’a teşekkürlerimle.

Kitabı okumanızı “önemle” öneriyorum…

Keyifli ve bilinçli okumalar…
112 syf.
Gün batımı turuncusunun ışıklarının minik kum taneciklerinde itinayla korunduğu bir sahilde, adım adım yürüyorum.. Sanki biraz daha ilerlesem, güneşe dokunabilirmişim gibi..

Dalgaların sesi öyle ruha yakın, öyle özgür.. öyle heybetli! İnsana insan olan yönünü şefkatle hatırlatır gibi..

Nefes alıyorum sol yanımda bulanan çam rengi ağaçlardan..

Hepsi öyle güzel ki..Oysa hangi duygularla gelmiştim bu topraklara.. ve keşke her toprak bu kum taneleri gibi olsa..

Böylesine yalın, uysal ve dinlendirici..

Ve bu mavi boynumdan bir tül gibi eksik olmasa, yaşam boyu taşıyabilsem onu..Yalın çevrem olduğu kadar üstüme başıma bakıyorum ve onun hemen ardındaki beni ben yapan ve buraya getiren, aslında buraya kaçıran şeylere..

Bana zamanımı yuvarlak bir camda gösteren bir saat ve yanında onu şirin kılan takılar..

Ayakkabılarımı ardımda bırakalı çok oldu, oysa onu almak için kaç maaş biriktirmiştim.. kaç gün uyumadan onu düşleyip, bütün gece rüyamda sadece onu görmüştüm.. Uyandığımda ise tuhaf ki bulamamıştım..

Rüyamda.

Hafif esmerleşen tenime aykırı kemik rengi bir tişört ve onun renklerine yakın beyaz bir etek, kat kat fırfırlı...Bulutlara bakıyorum da, haykırmak istiyor bir yanım!! Hey pamuk şekeri diyarı.. Ben de sizdenim, bakın! diye..Bulutlar, iç sesimi duymuş olacak ki güneşini saklıyorlar benden bir süre.. öyle ki gülmekten ağlıyorlar dahi sanıyorum..

Peki diyorum.. Peki siz kazandınız..

Tepki yok.. şimdilik..

Kazanmak.. kim için, ne için ve neye karşı? Neden illa kazanmak..Güneş, bulutları hafiften dürtüp, bulutlar ise insan olan yanıma hayretle bakıp, derincede bir esneyip :) inanamıyorlar.. ve ışık bırakıyorlar yoluma..Yürümeye devam ediyorum..


...

Tüm beyazlardan güzel, turuncuların içinde minik bir saray.. yeryüzünün kalbi gibi;

Bir inci buluyorum.. üzerindeki kumu üfleyip ve parmak parmak silip güzelliğine bakıyorum..


Aklıma iyi ki yanımda yok dediğim maddi dünya geliyor ve inciden saklıyorum hüznümü.. biliyorum onunda yüreğine düştü insanın hırsı..

Yuvarlak bir metal uğruna, onun ezilmiş ve daha kolay şekle girebilen kağıt hali uğruna.. başarıların, onurlu savaşların üstünde yazıldığı ve biriktirdikçe bir hastalık gibi çoğalan parayı hatırlıyorum..

İncinin kardeşidir yakut, zümrüt.. ve diğerleri.. ne çok acı çektiniz diyorum..Tam bırakacakken denizin hemen kenarına, kalbine alsın diye deniz.. ellerimde saklanıyor ve dokunduğu yerlere rengini bırakıyor.. o saklandıkça gözlerimde inci pınarları var oluyor..

İzliyor…
... Akşam olmak üzere ama nedense bugün, gün uzun.. sanki bir mücadele gökyüzünde..

İncimle birlikte bakıyoruz, gökyüzüne .. Varoluşuma..

Küçüklüğüme rağmen anlamaya çalışıyorum hayatı.. tek bir harita var elimde ve ben bu sonsuzlukta kendinden emin, küstah insanım daima…


...


Düşlerimle bir sefere çıksam gökyüzü diyarına.. yıldızları aşsam bir papalagi selamıyla ve kabuğumu sıyırsam, yıldızlardan benliğimle ulaşabilir miyim varlığıma..

Aynanın ötesine kalbimle dokunmaktır niyetim, kırmadan, ellerim kesik kesik asırlardır.. kırmadan, kalbimle inandırabilir miyim aksimi?

Yıldızlar tek tük, güneş son tebessümünü bırakmakta..

Gece ki güneşi uyutur ellerinde…Deniz kızgın, deniz koyu.. denizde, aksim..

İncim uykuda, üşüyorum ve varlığım, şu üstümdeki kabuk.. çabalarım, savaşlarım..

Yaşamım, ömrümü verdiğim onca şey, bu yaşım.. nasılda aykırı yaşamla…Düşünüyorum…Avuçlarımdan dökülen kumlardandım ben, topraktım.. Sen gibiydim deniz.

Bu soğuk rüzgar, birazda sen..

Neden bu yalnızlık? Bu yalnızlığa beni benden başka kim iten?
...


Dökülen kumların saklayamadığı bir şeyler var, üstelik ince bir kum tabakasıyla örtülür cinsten ama kabul etmiyor avuçlarımdan dökülmeyenler…

kazıyorum.. kazıyorum.. kazıyorum…

Simsiyah avuç içi kadar taş, üstelik üzerinde kanla.. henüz kurumamış.. dokunuyorum taşa ellerime dokunuyor o da.. tanır gibi. Suda yıkamak istiyorum ellerimi, taş ile.. çıkmıyor..Kumlar.. yüreğinde bir yükten kurtulmuş gibi. Bu taş, biliyorum.. Habille Kabil dönemine kadar uzanıyor…

Gün batımı turuncusunun diyarına, bir gün ellerimdeki bu insan izlerinin lekesinin çıkabileceğinin umuduyla, bu taşı üstelik mimaride atalarımdan hatıra.. bir evim olsun istiyorum, mavinin tam ortasında..Dalgalar durgunlaşıyor, dalgalar, kitabın kapağı kadar mavi…

Gökyüzünden üstümdeki kemik rengine yakın bir ışık parlıyor..Bir yelkenli..

İnsan, medeniyet.. üstelik eli de tüfekli..

Eli ellerimin aksi…Varlığından gözlerimi ayırmayan ben, korkuyla.. ellerinde biriktiriyorum bakışımı..

Ellerinde su izleri..

Ellerinde inci..

Gözleri, gözlerim gibi..

Bu İlk insanın, yarayla bezenmiş izleri..

Umutlu, yeniden başlamak ister gibi..Bir yelkenli, uzaklardan gelen..

İki değil, herşeyi yeniden yazan..

Medeniyetin, hırsın, içindeki o doymak bilmez hayvanın belini kıran..

Sadece İnsan olan Papalagi…

Gün doğmak üzere.

" https://soundcloud.com/...ap-kaczmarek-evening "


Ne hissediyorsunuz, bir gün doğumuyla ruhunuzda?
İşte öyle bir kitap Göğü Delen Adam...

Bu güzide eseri benimle tanıştıran kıymetlim " Howl " dur. Biri daha var ki bu gördüğünüz kelimelerde gün ışığından çok daha parlak olan, " İnci Küpeli Kız " dır. Kendisi şuan burada değil ama biliyorum ışığıyla izliyor beni...

Elinde mürekkebim...


... https://1000kitap.com/incikupelikiz ile birlikte https://1000kitap.com/lwoH'a armağanımızdır bu inceleme.
İşin aslı ise Ablaları olarak bendenizin her ikisinede armağanı...

Yüreğinizdeki yaşam güneşi, o bütünlük hiç solmasın..
Ve hep ışıklarla karşılasın, her zorluğu..


Sevgiyle...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
"Beyaz adam budala ve kördür. Gerçek mutluluğa karşı sağırdır ve bu utancını gizlemek için kat kat örtünmesi gerekir." Göğü Delen Adam, Alman yazar Erich Scheurmann tarfindan yazılan, Samoalı bir şefin modern insan ya da "papalagi" hakkındaki görüşlerini içeriyor. Papalagi, Samoa halkının dilinde beyazlar ya da yabancılar anlamına geliyor. Çevirisi yapıldığında ise "Göğü Delen Adam" karşılığını buluyor. Ufukta beyaz bir yelkenliyle, göğü delip gelen beyazlar... Scheurmann'ın yolu da bir şekilde Samoa'ya düşüyor. Tam da Avrupa'nın tuttuğu yolun Kıta'yı bir felakete götürdüğünü düşündüğü dönemde. "Uygar" Avrupalılara bir ayna tutmak amacıyla Samoa'da tanıştığı kabile reisi Tiaveva'lı Tuiavii'nin Avrupa insanı hakkındaki çarpıcı görüşlerini not ederek, onun ağzından aktardığı orijinal bir eser, Göğü Delen Adam. Kitapta insanoğlunun ne kadar gerçekçi bir şekilde eleştirildiğini göreceksiniz. Para, hırs, bencillik, zamansızlık, makineleşme bir kabile reisinin dilinden dökülen modern insan gerçeği. Papalagi, dünyaya verdiği zararla göğü delmeyi başardı.
112 syf.
·3 günde·9/10 puan
Papalagi (yabancılar, beyazlar)
Tuiavii, Samoa'daki bir kabile reisi.
Bu kitap, Tuiavii 'nin kendi halkına yapmayı planladığı konuşmanın notları. Avrupayı gezmiş ve halkına Avrupa'da yaşayan insanlar yani Papalagi'yi tanıtıyor ve onlara karşı halkını uyarıyor.
İnsan hayatını sorguluyor. Evet çıkışı olmayan bir çukura düşmüşüz. Debelenip duruyoruz. Şikayetler, yakınmalar ve koşuşturmalar ve
hayat ve insan... O kadar kibar ve sade bir dille anlatıyor ki....
Her sayfasında onlarca alıntı bulabilirsiniz..
Keşke herkes okusa...
İyi okumalar.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan muhteşem bir kitap önerisiyle geldim. Göğü Delen Adam insanoğlunun medeniyet algısı üzerine son derece sarsıcı ve gerçek, suratınıza tokat gibi inecek satırlarla dolu bir metin. Dünyayı bir beton yığını haline getirip bu dünyanın, paranın ve teknolojinin nasıl bağımlısı olduğumuzu, doğaya olan saygımızı nasıl yitirdiğimizi gözler önüne seren çok başarılı bir kitap. Paraya tapan, para uğruna mutluluğunu ve vicdanını satan, daha çok para kazanmak için çılgınlar gibi çalışıp zamanın yetmediğinden dert yanan insanlar haline gelişimizi günümüz insanının “ilkel” diye nitelendirdiği bir kabile üyesinin ağzından dinliyoruz. Gerçek medeniyet kavramı, hırs, para, maddi gücüne göre insanları sınıflandırma, tüketim çılgınlığı ve bunların bizi nasıl hükmü altına aldığı üzerine sizi düşündürecek çok güçlü bir metin. Herkese ısrarla tavsiye edilir. Okuduğunuza asla pişman olmayacaksınız.
112 syf.
·3 günde·9/10 puan
Modern insanların aslında nasıl göründüğünü ,nasıl bir sisteme hizmet ettiklerini objektif bir şekilde anlatılmış kitapta. Bazı kitaplar vardır ,kısacık olmalarına rağmen bir çok şey katar insana . Bu kitap ta öyleydi .
112 syf.
·3 günde·10/10 puan
İçinde bulunduğumuz düzene karşı yapılmış olan en iyi eleştiri kitabını okuduğumu söyleyebilirim. Sürekli yenilikçi, elde etmek uğruna gerçek değerlerden uzaklaşan; egoizmin içine hapsolmuş, kapitalist bir düzeni benimseyen Beyaz adam'ın dünyasını anlatır Scheurmann. (Papalagi) Göğü delerek Polinezya Adasının yerlileri arasında bulur kendisini. Üstündeki çeşit çeşit tuhaf, fazlalıklı kılıflar bir abartı sayılabilse de, benzer versiyonları tercih eden Beyaz adam için garipsenmeyecek bir durum olsa günümüzde.
Rousseau'nun; "İnsan özgür olarak doğar ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşar." Sözü, Scheurmann'ın işaret ettiği insanın-veya insanların- ta kendisi olmalıdır. Bu kişi öyle bir profildedir ki, paylaşmak onun doğasında yoktur, sahip olduğuyla yetinmez, daha fazlası için gözünü karartır, kendi menfaati uğruna hiçbir canı düşünmez. Bu "şey"ler uğruna savaşıp durur insanlarla, daha doğrusu kendisiyle. Ve paha biçilemeyen zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamaz, hiç zamanı yoktur Papalagilerin. Dolayısıyla gururdan öteye gitmez düşünceleri ve kendilerini "büyük ruh" olarak görürler.
"Samoa yerlileri tarlalarına şarkı söyleyerek sevinçle giderken, Papalagiler şikayetçi, bezgin ve düşünceli olurlar." Aslında tüm mesele burada yatıyor desek kâfi.
Scheurmann'ın bugün yaşadığını hayal ediyorum da heralde Papalagi'yi çok ileri boyutta ele almış olurdu, Kitap da bu kadar ince olmazdı muhakkak. Düşüncelerimi hareketlendiren bir kitap olarak görüyorum Göğü Delen Adam'ı. Yeterliliğin ne olduğunu bilen, paranın kölesi olmayı reddederek daha yaşanılabilir dünya oluşturan insanların var olması dileğiyle...
112 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın adı gerçekten anlamlı; Samoa Adalar'ına ilk giden misyonerleri gördükleri andan geliyor. Bir Samoa yerlisi olan halk şeflerinden Tuiavii'nin kendi dilinden Avrupalı beyaz adamın yaşam tarzı, inancı ve değerleri, kabilelere yazılan mektupların derlemesiyle olduğu gibi kitaba aktarılmış. Avrupa sosyolojisini çok güzel analiz edip yorumlamış: Kıyafetinden yiyeceğine, inancından mesleğine kadar birçok konuda görüşünü belirtmiş. Üstüne kafa yorulacak kayda değer görüşler mevcut. Günümüzde ütopik denilecek derecede paylaşımcı olan bu toplumun yaşayış tarzı birçok kişinin hoşuna gidecektir ama günümüzde mümkün mü ya da aynı yaşam tarzını kimler ister? Bundan birkaç yıl önce şahsen "tam hayal ettiğim hayat tarzı" derdim. Buna karşın para, meslek, inanç ve özellikle insan ilişkileri gibi değerlere yaptığı yorumlara çoğunlukla katılıyorum. Yaşadığımız medeniyeti sorgulatan, hepimizin bildiği şeyleri farklı çerçeveden bakmamızı sağlayan ve sıkmayan kaliteli bir eser.
Yazarın hayatı da başka bir hikaye zaten. Kitabın sonunda bahsediliyor yazarımızdan. İyi okumalar dilerim...
Para uğruna mutluluklarını, vicdanlarını yitirenler; gülmekten, onurundan, sevincinden, hatta karısından, çocuğundan olanlar vardır. Çoğu, sağlığını bile bunun uğruna feda eder.
Papalagi, "Ne kötü, yine bir saat geçti" diye yakınır. Çok kederlenmiş gibi de yüzünü ekşitir. Halbuki taptaze bir saat başlamaktadır o anda .
Erich Scheurmann
Sayfa 53 - Ayrıntı yayınları
Avrupa'da zamanı olan çok azdır. Belki de hiç yoktur. Bu yüzden herkes yaşamın içine fırlatılmış birer taş gibi koşuşturur. Hemen hepsi yürürken yere bakar ve daha hızlı ilerleyebilmek için kollarını ileri savurur. Eğer durduracak olursan isteksizce, " Niye beni rahatsız ediyorsun?" derler. " Kaybedecek zamanım yok, sen de kendi zamanını değerlendirmeye bak." Sanki hızlı yürüyen insan daha değerli, yavaş yürüyenden daha yürekliymiş gibi davranırlar.
... Bir hedefe hızlı varmak nadiren gerçek bir kazanç sayılır. Ama Papalagi, her zaman bir an önce varmak ister hedefine. Makinelerinin hemen hepsi, onu hedefe daha hızlı götürmeye yarar. Ama bir kez hedefe vardı mı, yeni hedefler çağırır onu bu kez. Böylece Papalagi, yaşamı boyunca durup dinlenmeksizin koşuşturur durur. Yürümeyi, adım atmayı unutur, aramadan gelip bizi buluveren hedeflere doğru ilerlemenin mutluluğunu tadamaz.
Elini paraya değdiren onun büyüsüne kapılır, onu seven tüm yaşamı boyunca gücünü ve mutluluğunu paraya hizmet etmek için harcar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Göğü Delen Adam
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755393407
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Papalagi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü delen anlamına gelir.

Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.
Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, "ozon deliğinin" içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.
Ahmet Güngören/Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni "handikap"ların kapılarını aralamıyor mu?

Birincisi bu "handikap"ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.
Refik Durbaş/Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı'yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.
Semra Somersan/Cumhuriyet

Kitabı okuyanlar 7,2bin okur

  • Eyüp GÜLDAĞI
  • Nur A
  • İlayda B
  • Talha Yeniçun
  • Didem Ayça Karagöz
  • Osman Karakuş
  • Mehmet çiftkuran
  • Mihriban Ç
  • eren ertaş
  • Zozan Atlı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.8
13-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%29.3
25-34 Yaş
%39.4
35-44 Yaş
%11.2
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.5
Erkek
%36.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.4 (699)
9
%26.1 (620)
8
%24.4 (580)
7
%11.8 (281)
6
%4.7 (112)
5
%1.6 (38)
4
%0.8 (19)
3
%0.4 (10)
2
%0.4 (9)
1
%0.3 (6)

Kitabın sıralamaları