Göğü Delen Adam

8,8/10  (150 Oy) · 
308 okunma  · 
129 beğeni  · 
4.467 gösterim
Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü delen anlamına gelir.

Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.
Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, "ozon deliğinin" içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.
Ahmet Güngören/Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni "handikap"ların kapılarını aralamıyor mu?

Birincisi bu "handikap"ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.
Refik Durbaş/Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı'yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.
Semra Somersan/Cumhuriyet
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755393407
 • Orijinal Adı:
  Der Papalagi
 • Çeviri:
  Levent Taylan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 08 Şub 22:38 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Hangimiz şöyle uzaktan bakıp hayatımızı, çevremizi, aile ve arkadaşlık bağlarımızı gözlemleme, sorgulama gereği duyuyoruz? Çağdaş ve modern sandığımız dünyamıza dışarıdan bakabilmek, bambaşka, taptaze bir bakış açısıyla bakıp, görebilmek mümkün mü? Göğü Delen Adam kitabının yazarına göre bunu yapsa yapsa bizim medeni olarak bile adlandırmadığımız ve hatta sırf dış görünüşlerine bakarak çoğu zaman küçümsediğimiz, dışladığımız, ilkel olduklarını düşündüğümüz insanlar sadece yapabilir. Bize göre gayet normal, olağan gelen ayrıntılar bambaşka bir hayatı yaşayan insanların gözüne nasıl da ilginç ve tuhaf görülebilir acaba? İşte bu kitapta da böyle bir insanın bakış açısını görüyoruz. Bizim medeniyet adını verdiğimiz bu topraklardan çok uzakta, Büyük Okyanus' un güneyinde, Samoa Adaları' nda yaşayan Polenizyalı halkların şefi Tuivaii' nin ağzından dinliyoruz meseleyi.


Halkının lideri olan Tuivaii dünyanın birçok yerini geziyor, hiç alışık olmadığı ve yadırgadığı olaylara, insanlara tanık oluyor. Avrupada da yaşamış olan kabile şefi, bu edindiği tecrübelerle halkına bir mektup ve notlar yazıyor. Kitabın formatı bu mektupların toplanmasıyla oluşmakta.


Orjinal adı Der Papalagi olan kitap ilk baskısını 1920 yılında, Almanya’ da yapmıştır. Basıldığı dönem Almanya' da büyük ses getirir kitap. Papalagi; beyaz insanlar, yabancılar demek. Ama sözü birebir çevirince; Göğü Delen Adam demekmiş. Çünkü Samoa ' ya ilk gelen misyonerler, masmavi deniz ve göğün birleştiği yerden görünen kocaman bir beyaz yelkenliyle adaya gelmişler. Sanki göğü deler gibidir beyaz yelkenli ve oranın yerlileri bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak görmüşler. İşte beyaz adamın (Papalaginin) içinden çıkıp, geldiği bu deliğe de Göğü Delen Adam adını vermişler.


Doğal hayatı son doruğuna kadar yaşayan ve doğanın mükemmelliği, yalınlığı içinde hüküm süren, medeniyet formatı atılmamış bir toplulukla, bizim modern dediğimiz hayatın ne kadar farklı olduğuna şahit oluyorsunuz. Bizi gözlemleyen, farklı bir medeniyette sahip bir insanın, kültürümüze hangi bakışlarla baktığını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Tabiatı bozulmamış yerlilerden kabile şefi Tuivaii, halkına yazdığı mektuplarda Avrupalıların, biz beyazların; giyimine, para tutkusuna, zaman ve mekan vurgusuna, mesleklerimize, birbirimizden uzak ve soğuk tavırlarımıza, birbirimize selam verip, almaktan aciz halimize, makineleşen dünyamıza, taş binalardaki yalnızlığımıza... kısacası hayatımızın her noktasına eleştiride bulunuyor. Kitabı okurken çoğu zaman o toplulukla yer değiştirme şansına sahip olmayı dilemedim desem yalan olur. Ayrıca din ve Hristiyanlık konuları hakkında da ilginç tespitleri var. Modernleşen Avrupalıların, Hristiyanlığı bir araç ve gösteriş amaçlı olarak kullandıklarını iddia ediyor. Avrupalı misyonerler içi boşaltılmış bir dini topluma yaymaya çalışıyorlar kabile şefine göre.


Günden güne makineleşip, ruhsuzlaşan bu hayatımıza en büyük eleştiridir Göğü Delen Adam. Şimdi çoğu medeniyet, uygarlık tutkunları bu bakış açısını saçma ve hatta aptalca bile bulabilirler. Ama eminim içinde azıcık sağduyu ya da tevazu olanlar bu düşüncelere katılacaklar. Kitabı bitirdikten sonra kendilerini gözden geçirme, oturup düşünme ihtiyacı hissedecekler. Kendilerini geliştirmek isteyecek ve hatta duyarlı bir insansa en yakınındaki insanlarla bir diyalog kurma çabasına girecekler. ( Ben kitabı okuduğum 2 gün boyunca böyle hissettim çünkü.) Kitaptaki tarif edildiği şekliyle doğru hayatı yaşamak, doğru insan olarak yaşamak herhangi bir eğitime değil, doğal bir yalınlığa dayanıyor. Sade dili ve akıcı anlatımıyla bir modernizm eleştirisidir Göğü Delen Adam. Farklı bir bakış açısıyla bakıp, değerlendirebilecek arkadaşlar için cazip bir kitap...

Papalagi'nin, yani biz beyazların hikayesi. Polinezya'lı bir adamın gözünden içinde bulunduğumuz bu düzene karşı yapılmış okuduğum en iyi eleştiri. Kitabı okuduktan sonra düşüncelerimdeki değişikliğin boyutu inanılmaz büyük oldu.
Kurduğumuz bu sisteme medeniyet adını verdik ve buna ayak uyduranlara da medeni dedik. Peki neydi bu medeniyet dediğimiz şey? İşte bu sorunun cevabını bize yerli dediğimiz bir insan veriyor.
İlk gemi bu topraklara (Polinezya) ufuktan göğü delerek gelmişti. O yüzden de bu insanlara yerliler Papalagi dediler. Garip giyimli, üzerlerinde gereksiz birçok eşya(şey) bulunduran bu Papalagi, yerlileri yabani buldu. Halbuki yerlilerin şefleri Papalagi'yi, 'benim olan senindir' diyerek karşılamıştı. Bu durum Papalagi'ye yetmedi, daha fazlasını istedi ve medeniyet dediğimiz şeyi yerlilere sundu. Onu kabul etmeyenleri yok etti, yaktı. Binlerce yıldır topraklarında huzur içinde yaşayan kabileleri topraklarından etti.
Yaşamımızda fark edemediğimiz detayları tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren eser medeni insanın ne kadar vahşi ve fakir (maddi ve manevi) olduğunun göstergesidir. Kendimizi sorgulamak ve öz eleştiri yapmak adına kitap okunması gerekenlerin başında geliyor.
Her zaman düşünmüşümdür; içinde bulunduğumuz bu düzen ne kadar doğru ve bir başkasının gözünden yaşadığımız dünya nasıl gözüküyor diye. Göğü Delen Adam bu soruya verilebilecek en güzel yanıtı veriyor.

Sergen Özen 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

İçinde bulunduğumuz düzene karşı yapılmış olan en iyi eleştiri kitabını okuduğumu söyleyebilirim. Sürekli yenilikçi, elde etmek uğruna gerçek değerlerden uzaklaşan; egoizmin içine hapsolmuş, kapitalist bir düzeni benimseyen Beyaz adam'ın dünyasını anlatır Scheurmann. (Papalagi) Göğü delerek Polinezya Adasının yerlileri arasında bulur kendisini. Üstündeki çeşit çeşit tuhaf, fazlalıklı kılıflar bir abartı sayılabilse de, benzer versiyonları tercih eden Beyaz adam için garipsenmeyecek bir durum olsa günümüzde.
Rousseau'nun; "İnsan özgür olarak doğar ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşar." Sözü, Scheurmann'ın işaret ettiği insanın-veya insanların- ta kendisi olmalıdır. Bu kişi öyle bir profildedir ki, paylaşmak onun doğasında yoktur, sahip olduğuyla yetinmez, daha fazlası için gözünü karartır, kendi menfaati uğruna hiçbir canı düşünmez. Bu "şey"ler uğruna savaşıp durur insanlarla, daha doğrusu kendisiyle. Ve paha biçilemeyen zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamaz, hiç zamanı yoktur Papalagilerin. Dolayısıyla gururdan öteye gitmez düşünceleri ve kendilerini "büyük ruh" olarak görürler.
"Samoa yerlileri tarlalarına şarkı söyleyerek sevinçle giderken, Papalagiler şikayetçi, bezgin ve düşünceli olurlar." Aslında tüm mesele burada yatıyor desek kâfi.
Scheurmann'ın bugün yaşadığını hayal ediyorum da heralde Papalagi'yi çok ileri boyutta ele almış olurdu, Kitap da bu kadar ince olmazdı muhakkak. Düşüncelerimi hareketlendiren bir kitap olarak görüyorum Göğü Delen Adam'ı. Yeterliliğin ne olduğunu bilen, paranın kölesi olmayı reddederek daha yaşanılabilir dünya oluşturan insanların var olması dileğiyle...

Kübra 
 19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok hoş bir kitap. Sahip olduğumuzu sandığımız her şeye, bu modern dünyaya, medeniyetten (!) uzakta yaşayan bir Papalagi yerlisinin bakış açısı mükemmel. Okunması gereken, bakış açımız üstünde bir kez daha bizi düşündürten bu kitap, ille okunması gereken bir kitap. Okuyun, okutun, hediye edin efendim.

mehmet temiz 
30 Tem 18:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok ilginç bir kitap. Kitap,daha önce Avrupayı gezip,ülkesine dönmüş olan Samoa'lı bir kabile reisinin, gördüğü modern dünya hakkında,kendi halkına yaptığı veya yapacağı konuşma metinlerini içermektedir.

Kabile reisi Tuiavii, yazara, kitabın yayınlandığı 1920 yılından önceki gördüğü Avrupa'dan bahsetmektedir. Oradaki yaşantıyı,kentleri, çalışma dünyasını,ruhsal ve dinsel yapıyı , kullanılan makineleri,konutları.....vs kısaca gördüğü her şeyi kendi halkının anlayacağı şekilde,örnekler vererek o kadar güzel anlatmış ki hayran kalmamak mümkün değil. Ve oradaki yaşantının aslında aydınlık değil, aksine tamamen karanlık bir yaşam olduğunu da her bölümde yeteri kadar açıklaması da, kitabın ayrı bir özelliğidir.

Farklı bir kitap okumak isteyenler için mutlaka okunması gereken bir kitap olduğu düşüncesini taşıyorum.

insan_okur 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet, uzun süre sonra yine bir etkileyici çok beğendiğim bir roman okudum. Öncelikle yazardan ve yayın evinden bahsedecek olursam yazarın dili, üslubu gayet akıcı ve güzel. Sıkılmadan, zorlanmadan okudum bunda kesinlikle çevirmen ve yayınevinin katkısı çok yüksek. Ayrıntı Yayınlarından okudum ve 16. Baskısı elimdeki kitap. Kitap gayet kısa ve özlü. 110 sayfadan oluşmakta.

Kitabın konusuna gelecek olursak. Dışarıdaki bizi, bizleri anlatan Avustralya kıtasında Samoa adasında yaşayan kabile şefi ve onun gözünden yaşadığımız dünyaya dair görüşleri anlatılıyor eserde. Günümüzdeki bütün insanlara dair bir eleştiri diyebilirim. Hayatı sorgulayan, insanı kendiyle yüzleştiren, sözde çağdaşlığı, modernizmi eleştiren başyapıtlardan biri. Eşyaya, paraya, gazeteye, sinemaya, hırslara, kitaplara, maddeye topyekün her şeye ait eleştiriler var. Otoriter ve baskıcı bir yönetim izleyen birini eleştirerek doğruları anlatmış yazar. Günümüz Türkiye’si ve tüm Dünya’ yı ele alan bir konu işlenmekte. Sistemin içinde nasıl kaybolduğumuzu; okudukça göreceksiniz. Batıya dışarıdan ve objektif olarak bakmak için muazzam bir eser. Ana tema olarak; doğru sandığımız, önem verdiğimiz, kendimizi kaptırdığımız düşünceleri irdelememizi sağlıyor.

Çok vaktinizi almayacak sade bir dille yazılmış bu kitabı; farkındalık kazanılması amacıyla okumanızı tavsiye ederim. Bazı konularda yazarla çelişsek de yâda beğenmesem de kanımca herkesin okuması gereken bir kitap. Bir başucu kitabı bile olabilir. Gayet düşündürücü ve yol gösterici şahane bir eser.

En beğendiğim alıntı ise;

Eğer insan çok fazla “şey”e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir. Çünkü bu, o insanın, Büyük Ruh’un “şey’leri açısından yoksul olduğunun kanıtıdır.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 46 - Ayrıntı Yayınları)

Kitabı okurken bişeyleri kaçırdım izlenimini aldım demem o ki o derece iletişimli bir kitap ve baştan başladım, açıklayıcı bir kitaptı. özel mülkiyetin olmadığı bir toplumsal yapılanışı, birbirlerinin ve gelen yabancıların benim ve senin kavramından uzak tutulduğu ve örnek paylaşımcılıkla da ileri düzeyde iletişimi yaşayan halkın yazarımız tarafından iyi bir ön açıklamayla bizlere ulaştırdığını görebiliriz

Muhayyelll 
04 Tem 19:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında inceleme yapacak kafada değilim bu aralar ama bu kitap ile ilgili bir kaç şey yazmazsam içimde kalacak. (:

Kitap gerçekten de çok akıcı ve sürükleyici. Başlarda biraz sıkılsam da olayın farkına varınca sıkılmam yerini keyfe bıraktı. (Alışma sürecinde her kitap sıkar sonuçta)

Çağdaş sandığımız dünyaya dıştan bir bakış açısı var kitapta. Modern(!) dünyaya karşı yazılmış en güzel eleştiri kitabı.

Para, meslek, yaşadığımız evler, hatta düşüncelerimiz bile bizi insan olma yolundan uzaklaştırıyor. Hayattan tat almak artık imkansız bizim için. Mutluluk sadece bir kelimeden ibaret ve mutlu olan yok. Doğaya, gökyüzüne kör olmuş gözlerimiz. Ve gerçekten insan olanlara düşman kesilmiş bilincimiz. Kitap bu gerçekleri gözler önüne seriyor.

Yazarın hayatını da okuyunca kitap tamamen tamamlanmış oldu. Bir insan diğer insanları ancak bu kadar güzel eleştirebilir. (Ayrıca yazarla bir çok ortak noktam var sanırım. Onun yaptığı gibi bende bu insanların arasından ayrılıp bir adada, o adanın yerlileriyle yaşamak isterdim.)

Kreşte çocukları uyuturken bir elimle çocuk salladım bir elimle kitap okudum. (: Bırakamadım elimden kitabı. Umarım sizde okur ve seversiniz.

Keyifli okumalar..

Bekir İstanbul 
03 Oca 15:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Modern Avrupa insanına dışarıdan bakış... Para, düşünce, gazete, ev gibi kavramların en basit tanımları... Sömürgeci misyonerlerin "din" karşılığında "ilkel" toplumları nasıl ezdiğinin en çarpıcı örneklerinden biri... Gerçek bir hayat tecrübesi... Sade, çocukça bir bilgelik...

Ben okurken ilk sayfalarda çok eğlenceli geldi sonra biraz sıktı ama son kısmı gayet etkileyiciydi. Zaten ince bir kitap. Alın, okuyun derim...

Meursault 
11 Mar 20:12 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu kitabı, benim için değeri İskenderiye Kütüphanesiyle eş değer birinin önerisiyle okudum. Ve üzüldüm, bugüne kadar böyle bir kitabı okumamış olmamın hayıflığıyla...
Kitabı, yazarın şu sözüyle açıklamanın yeterli olacağını düşünüyorum ;
" Kendimizi,artık yitirdiğimiz bir bakış açısıyla görme imkanı buluyoruz. "

Kitaptan 198 Alıntı

Meursault 
11 Mar 19:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bize,ışığı getireceğinize inandırmıştınız"
" Oysa sizin niyetiniz bizi de kendi karanlığınıza çekmekti! "

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 15 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 15 - Ayrıntı Yayınları)
Elif Kimya S. 
08 Şub 19:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanki hızlı yürüyen insan daha değerli, yavaş yürüyen daha yürekliymiş gibi davranırlar.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 55)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 55)
Yasemin Bektaş 
06 Nis 12:43 · 9/10 puan

Para, para... Papalagi'nin gerçek tanrısı yalnızca paradır.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 36 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 36 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü, sürekli aynı şeyi yapmak kadar hiçbir şey zor gelmez insana.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 76 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 76 - Ayrıntı Yayınları)
Muhayyelll 
04 Tem 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

çünkü düşünmek tez yaşlandırır insanı, tez çirkinleştirir.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Epub)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Epub)
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şimdi, diyelim ki birinin çok parası var; hem öyle çok ki yüzlerce, binlerce kişi bu parayla işlerini yoluna koyabilir. Ama o, bu paradan onlara zırnık koklatmaz. Oturur ağır kağıtların üstüne, kollarının da sarar yuvarlak metallere, gözlerinde hırs ve zevk parıltılarıyla bakınır durur. "Bu kadar çok parayı ne yapacaksın?" diye soracak olsan. "Bu dünyada giyinmekten, açlığını ve susuzluğunu bastırmaktan başka ne istersin" desen, söyleyecek söz bulamaz, ya da "Daha çok para istiyorum, daha çok daha çok," der.Böylece sen de, paranın onu hasta ettiğini, bütün duyularını ele geçirdiğini anlarsın.
Hastadır o kaçıktır. Ruhunu yuvarlak metal ve ağır kağıda adamıştır. Hiçbir şeyle yetinmez, gözü doymak bilmez. kimseye kötülük etmeden, haksızlık yapmadan, geldiğim gibi göçüp gideyim şu dünyadan diye düşünmez.

Göğü Delen Adam, Erich ScheurmannGöğü Delen Adam, Erich Scheurmann
Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çünkü beyazların dünyasında insanların ağırlığı yalnızca parasıyla, o parayı her gün ne kadar arttırabildiğiyle ve hiçbir depremin zarar veremeyeceği kalın demir kutunun içinde ne kadar biriktirebilidiğiyle ölçülür. Yiğitliği, soyluluğu ya da zekasının parlaklığıyla değil.

Göğü Delen Adam, Erich ScheurmannGöğü Delen Adam, Erich Scheurmann
Meursault 
11 Mar 17:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Parası olan bir adamın gerçekten iyi olup olmadığını bilemezsin. Servetinin nereden ve nasıl geldiğini bilmen mümkün değildir.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 41 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 41 - Ayrıntı Yayınları)