Gök Derinin Altında

9,0/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
174 gösterim
Gök Derinin Altında zaman ve mekânla bağları gevşemiş insanların modern çağda efsanelere sığınmasının anlatısı. Bildik sokaklardan Sibirya’ya, arka bahçelerden Yakutistan’daki çadırlara ulaşan; aynı yerden kanayıp kırılan ama kendilerini saran ve iyileştirenlerin öyküleri.

Harflerden çok rüzgârı, kelimelerden çok hisleri duyuran Nazlı Karabıyıkoğlu, bedenin ve cinsiyetin ötesine geçen bir dil kurarken bambaşka gözlerle evrene yeniden bakabileceğimizi gösteriyor.


"Siz bizi çizdiniz tarihten gününüze doğru, sfenkslerimizi yaptınız. Tabutumuz yoktu. Vahşiliğimizi bölüştürdük, yeryüzünün tüm kadınlarından paralel. Yüzlerine gölge düşmesin diye hepsine içimizden, derimizden bir amazos koyduk. Hayvanları kattık organlarımıza, karnımızdan yararken çocuğu hep hayvanlara benzettik. Ben sürüldüm, ormanımızda tektim. Hem eri, hem dişiyi sen taşı dediler.”


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053757184
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

‘’Şimdi ben ne yapacağım ve nasıl devam edeceğim?’’ daha bu soruya cevap bulamamış iken; ‘’Şimdi ne okuyacağım? Nasıl okuyacağım?’’ sorularını sormuştum kendime.

Bu yüz, kaç kere parçalanmıştı? Kaç kez atılmıştı yanakları kaynayan kazanların içine? Kaç kötü ruh çiğnemişti burnunun ucunu? Tükürmüştü sonra kara boşluğa ağzındaki kanlı deriyi. Sağ burun kanadından çenesine inen izi bırakan bıçağı kim bilemişti?