Gökkuşağına İki Bilet

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
411 gösterim
"Gökkuşağına İki Bilet, darbelerin ilkini kundakta, ikincisini ne olup bittiğini tam olarak algılayamadıkları çocukluk çağlarında karşılayan, ama 12 Eylül'ü yüreklerinde hisseden bir kuşağın hikâyesi. Attilâ Şenkon son derece ekonomik bir dille otuz yıllık bir zaman dilimini aktardığı romanında bu dönemin neredeyse bütün karakteristiklerine yer vermeyi başarmış."

A.Ömer Türkeş

"Neden bilmem, Salinger'in Gönülçelen'ini anımsattı bana Gökkuşağına İki Bilet. Kavga dövüş yaşanmış olan yetmişli yılları, inadına yumuşak bir üslupla anlatmış Şenkon. Saran, kucaklayan bu sevecen üslup, dönemin makineli tüfekli, baskınlı, ölümlü havasıyla düpedüz bir karşıtlık oluşturmuş. Anlatımındaki yalınlık belki… Gönülçelen'i anımsatan o olabilir."
Feyza Hepçilingirler

"Gökkuşağına İki Bilet, kusursuz dili, ustalıklı örüntüleri, döneme ilişkin renkli ayrıntıları kadar yan anlamlarıyla da göz dolduran bir yapıt. Şenkon, işlevsiz hiçbir tümce kurmadığı gibi, romanına gelişigüzel kişi de buyur etmiyor. Romanı, kısa ama kalıcı etkisiyle Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'i gibi okuyabilmek olası."
M. Sadık Aslankara
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786051400273
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir gün babası küçük oğluna bir kumbara getirir hediye olarak. Çocuk 'aa para mi biriktirecegiz' diye sevinir. Babası cevap verir:
- Hayallerini biriktirmen için getirdim.
Bir babanin çocuğunun hayallerini biriktirebilmesi için verdiği guzel çaba. Şimdilerde bu harekete ve çabaya Montessori yöntemiyle çocuk eğitimi diyorlar. Kitap sayfa sayısı bakımından az, dili akıcı ve keyifli. Yazar kendi yaşamından yola çıkmış ve dönemin siyasi sosyal olaylarına da yer vermekte. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.