Gökyakut Kitap

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
480 gösterim
XV. yüzyılın sonlarına doğru İspanya. Yarımada'nın Hıristiyanlar tarafından tekrar ele geçirilmesi için sürdürülen iç savaş yılları. Engizisyonun bu yönde şiddet kullandığı, her türlü siyasi entrikanın döndüğü bir ortam. Din değiştirmeyenlerin işkence edilerek meydanlarda yakıldığı korkutucu bir dönem.

Bir haham, bir rahip ve bir İslam alimi şeyh, kendilerine ortak dostları Aben Baruel'in yakılmadan önce bıraktığı planın parçaları olarak bir araya gelirler. Baruel bu üç din için temel sayılabilecek bir "tablet-kitap" ve onları buna ulaştıracak bir yol bırakmıştır. Bu sadece, kendileri gibi bu üç din hakkında derin bilgi sahibi olunduğunda varılabilecek bir hedeftir. Her üç dinin de kutsal ayetleri içerisine şifrelenmiş bir yol... Bu farklı inançlardaki üç kişiyi birbirine mahkum eden bir bilmece... Diğer taraftan arkalarında her an ölümün nefesini hissetmelerine sebep olan Engizisyon ve ajanları..

Kitaba ulaşmak için konulmuş bilmecelerin aşama aşama çözülmesinin verdiği heyecan, bilinmeyenin gizemli çekiciliği okuyucuyu sürüklemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2003
 • Sayfa Sayısı:
  550
 • ISBN:
  9789755710976
 • Çeviri:
  Sonat Nayman
 • Yayınevi:
  Arion Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hacer 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kitap beklediğim kadar iyi değildi. Ben daha fazla şeyler bekliyordum. Ama yazarın hakkını da vermek lazım. Tevrat, İncil ve Kuran'daki ayetleri , bunların içindeki hikayeleri ve efsaneleri çok güzel harmanlamış.
Kitap fıkra gibi. Yahudilikten dönme bir Hristiyan olan Aben Baruel'in engizisyon tarafından yakılmasıyla başlıyor. Baruel yakıldıktan sonra arkadaşlarına birer şifreli mektup bırakıyor. Ve 3 arkadaşını birbirlerine bağımlı kılıyor. Bir yahudi , bir müslüman ve bir hristiyan (fıkra gibi olduğunu söylemiştim) Gökyakut kitabını aramak için yola düşüyorlar ve olaylar bu şekilde devam ediyor.
Çok iç açıcı değil ama çok da kötü değil.

Kitaptan 2 Alıntı

Hacer 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneşe siz bakarsınız, güneş sizi asla görmez. O, sadece
sizi yakmakla yetinir.

Gökyakut Kitap, Gilbert SinouéGökyakut Kitap, Gilbert Sinoué
Hacer 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Düşlerimizi, gözünü yıldızlardan ayırmayan denizci titizliğiyle belleğimizde korumak gerekir. Sonra, hayatımızın her saatini, ona yaklaşmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya adamak gerekir; zira, olmuyor diye razı olup kadere boyun eğmekten daha kötü bir şey yoktur.

Gökyakut Kitap, Gilbert SinouéGökyakut Kitap, Gilbert Sinoué