Gökyüzü Sineması İki Film Birden

8,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
303 gösterim
“Çarşıdan geçerken her yerde yalnız olduğunu düşündün. Her yerde. Işıkların gözlerini artık ne kadar ağrıttığını, o kırık gözlüğü yaptırman gerektiğini; dişlerin sapsarı, dişçiye gitmenin şart olduğunu; kendini yenilemeye mecbur olduğunu, tıraş kolonyasına ihtiyaç duyduğunu; nefes alıp verişlerini kontrol etmen, konuşurken boğuluyormuş gibi davranmaman, heyecandan tıkanmaman, soğuk havada ağzından çıkan dumanların arasında kaybolmaman, birine inanman, bir uysallığa sığınman, yanağın okşanışında ellerin kaydığına, dudağın öpüldüğünde daha da güzel olacağına, başkası tarafından okşanmış saçın, aynı bedendeki eller tarafından taranmışı hakir göreceğine… Eşyanın fikrine inanman gerekir. Aşk inanmaktır. Söylemiştim.”

Onur Caymaz, Gökyüzü Sineması’ndaki iki uzun öyküsünde birbirine değen, çarpışan hayatları ve hayattan vazgeçmemek için direnen insanları anlatıyor.

Caymaz’dan tek biletle iki novella...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789750511226
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Damla YILDIRIM 
 20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Umut da değil aslında, kırıntılar sadece. Kırıntılar; karanlık sabahlar, karanlık akşamlar, camlarda lekeler, ayağıma ağır gelen ayakkabılarım, sıcak tutmayan palto, sıcak tutmayan hayat... Kötü geçen günleri unutmaya çalışıyordum. Masanın üzerini yemekten sonra iyice sildiğinize eminsinizdir, birkaç saat sonra çay içerken, orada, ötede küçük kırıntıyla karşı karşıya kalırsınız. Tutunmuştur yerine, ayrılmak istememiştir. Onun gibi. Biliyordum; evim, içimden daha gürültüsüzdü."

Gökyüzü Sineması, Onur Caymaz (Sayfa 62 - İletişim)Gökyüzü Sineması, Onur Caymaz (Sayfa 62 - İletişim)
Damla YILDIRIM 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İçimizde çok kırılmışız demek. Hiç anmadık onu. Hiç unutmadık da. Çok sevdik, nefret ettik (yakındır bunlar birbirine). Onu içimizden alıp yerden yere vurduk; kanayan yerlerine tuz basıp sürükledik; canı yansa da bizimle kalsın istedik."

Gökyüzü Sineması, Onur Caymaz (Sayfa 181 - İletişim)Gökyüzü Sineması, Onur Caymaz (Sayfa 181 - İletişim)