Gökyüzüne Düşerken Melekler Tragoedie İntihar Eden Şairler Antolojisi

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
172 gösterim
Anna Ahmatova
Rose Auslander
Furuğ Ferruhzad
Paul Eluard
Bilitis
Şiirleriyle;
Müslim Çelik
Metin Fındıkçı
Zafer Ekin Karabay
Ayten Mutlu
Ceyda Nielson
Fatma Bilkay
Mustafa Ziyalan
Turgut Toygar
Kerim Sakızlı
(Tanıtım Bülteninden)
E. Ertan Mısırlı
Dilek Değerli
Pelin Batu
Zeynep Kurada
Emel İrtem
Ekrem Kahraman
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  179
 • ISBN:
  9789894793816
 • Yayınevi:
  Artshop Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Erdal 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

"Hayatın yanında hep bir yedek olarak intiharı taşıyanlar..." diye başlayan, yıllardır hep hayatlarına eğilmeye çalıştığım, ürkekliklerini ve cesaretlerini anlamak istediğim şairlerin intiharlarına bir bakış açısı sunmuş antoloji niteliğinde bir kitap. Hazırlayanların çabasını takdir ediyorum elbette ancak yine de giriş cümlesine ortak olamadım. Belirtmek isterim böyle bir çalışmada bana göre en önce bilinmesi gereken, bu karanlık koridorda dolaşmaktan vazgeçen ruhların aslında yedek olarak taşıdıklarının hayat değil intihar olduğudur. Yanlış kapıyı açtıklarını kim söyleyebilir, hangi yollarda yürüdüklerini bilmeden. O yollarda kimlerle, nelerle karşılaştıklarını bilmeden. Kim tanıklık etti hayatı bizden daha çok sevmediklerine?

Kitaptan 2 Alıntı

Bahar Erdal 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Belki yanıtsız kalan soruları için, siyah da olsa bir yanıt olarak gördüler ölümü ya da savruldukları uçurumlarda tutunamadılar hayatın kıyısına. Hayat onlar için, ürkek adımlarla ilerledikleri loş bir koridordu, sonunda yanlış anahtarla açmaya çalıştıkları bir kapı olan.

Gökyüzüne Düşerken Melekler, Vedat Akdamar (Sayfa 3 - artshop)Gökyüzüne Düşerken Melekler, Vedat Akdamar (Sayfa 3 - artshop)
Bahar Erdal 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Şair (Georg Trakl) korkuyu dile getirmek için gri'ye kucak açar: "korkunun kül rengi yüzü". Bu gri'ye yakın olan 'soluk' sıfatına da sık sık başvurur; dolayısıyla Trakl'ın gördüğü düşler , uyanıkken görmüş olduğu imgelerdir ve en sevdiği saat, şiirlerinde akşamın çıkıp geldiği saattir. Aydınlığın tam gitmediği, karanlığın ise henüz egemen olmadığı saattir bu!

Gökyüzüne Düşerken Melekler, Vedat Akdamar (Sayfa 48 - artshop)Gökyüzüne Düşerken Melekler, Vedat Akdamar (Sayfa 48 - artshop)