Gökyüzüyle Konuşan Çocuk

7,0/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
541 gösterim
1935. Yemen'in tozlu ve tehlikeli sokaklarında yaşayan küçük Cuma hayatta kalmak için her gün ayrı bir savaş verir. Ancak onu çok seven ve sürekli azarlayan annesini de kaybedince dünyada yapayalnız kalır.

Ailesinin ülkesi olan Somali'ye dönmek zorunda kalan Cuma, kendini günbegün yaklaşan çok daha büyük bir savaşın içinde bulur. Doğu Afrika'yı ellerinde tutan faşist İtalyanlar hazırlık yapmaktadır. Cuma ise hiç görmediği ama yaşadığından emin olduğu babasının peşinden gitmeye ve ne pahasına olursa olsun onu bulmaya kararlıdır.

Böylece Cuma'nın Cibuti, Eritre, Sudan ve Mısır boyunca süren efsanevi yolculuğu başlar. Küçük bir çocuğun özgürlüğe doğru yolculuğunu anlatan bu roman aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın Afrika'yı nasıl etkilediğini de gözler önüne seriyor.

"Mohamed, Mussolini hâkimiyetindeki Doğu Afrika'yı ve birkaç parça giysi ile bir kap yemek için İtalya'nın faşist ordusuna katılan Afrika'nın en fakir insanlarının hikâyesini anlatıyor."
-Independent-

"En heyecanlı, orijinal yeni kitaplar Afrika'dan çıkıyor. Nadifa Mohamed'in ilk kitabı zarif, güzel ve nefes kesici."
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053432425
 • Orijinal Adı:
  Black Mamba Boy
 • Çeviri:
  Sevda Duman
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra Özbek 
15 May 21:18 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Cuma’nın gezdiklerini gezecek, gördüklerini görecek, yaşadıklarını yaşayacaksınız. Küçücük bir çocuğun yaşam serüvenine inanamayacaksınız. Hayat kimimiz için savaş, kimimiz için ayakta kalmak, kimimiz içinse baba hasreti olarak vuracak yüzümüze. Cuma ile bir aile yaşamından çıkıp başka bir aile yaşamına, oradan bir ülkeye derken başka bir ülke yaşantısına; sınırlara, askerlere, çocuklara, siyasilere, kendini bilmezlere, insanlıktan nasibini almamışlara, acımasızlara, arkadaşlıklara, dostluklara, akrabalıklara tanık olacaksınız.