Gölge Oyunları Sherlock Holmes

7,7/10  (23 Oy) · 
123 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.219 gösterim
Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes, kendine özgü kişiliği ve maceralarıyla okurları 1887 yılından beri büyülemeye devam ediyor.

Sherlock Holmes, filmlerde en çok canlandırılan karakter olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Yaklaşık 75 oyuncu tarafından 200'ün üzerinde filmde canlandırıldı.

Kitapları 85 dile çevrildi. Holmes, Kutsal Kitaplar'dan ve sözlüklerden sonra dünyada en çok okunan kitap.

Her yıl Avrupa ve ABD'de 5 milyon kitabı basılıyor. Hakkında yazılmış 10 binin üzerinde makale ve kitap, dünya çapında da yaklaşık 400 Holmes derneği var.

"Gölge Oyunları" temponun hiç düşmediği, bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir Sherlock Holmes başyapıtı.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786054756131
 • Çeviri:
  Füsun Dikmen
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
23 Tem 12:55 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Kitap 10 adet, Holmes tarafından çözülmüş hikayeden oluşuyor. Ana kurgu gereği olaylardan biri hariç hepsi, çözüldükten sonra, Holmes'in en yakın arkadaşı, ortağı ve aynı zamanda biyografi yazarı olan Dr. John Watson tarafından kaleme alınmış. (Bazı kaynaklar Dr. Watson'un bizzat Sir Arthur Conan Doyle'nin kendisi olduğundan bahsediyor.) sadece son olayı Holmes'in ağzından dinliyoruz.

Hal böyle olunca maceralar anlık aksiyondan kısmen uzak kalmış. Yani alışıldık polisiyelerde olduğu gibi kahramanlarla birlikte olayın içine girip katili kovalamıyoruz. Biz hiç görmeden, farkında olmadan Holmes bir yerlere girip çıkıyor, ardından eşsiz gözlem ve çıkarımda bulunma yeteneği ile yan yana koyduğu verileri değerlendirip, sonuca ulaştıktan sonra kısa bir brifing ile bizleri aydınlatıyor.

Dolunay Can 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Birbirinin içine girmiş olaylarla gizemli bir kitap! Suçluyu bulduğunuzu zannederken aslında bulmuyorsunuz !? Okurken kendinizi olayın içinde kaybolmuş buluyorsunuz. Bir süre sonra kendinizi kaybedip kitabı 2 günde bitiriyorsunuz. Arthur Conan Doyle'nin bu karakterine aşık olduğumu söyleyebilirim.

Kitaptan 2 Alıntı

Umut Çalışan 
23 Tem 12:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaratan'ın iyiliğinin en büyük teminatı, bana kalırsa çiçeklerde bulunuyor. Diğer tüm şeyler, güçlerimiz, arzularımız, yiyeceğimiz, hepsi varlığımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan şeyler. Fakat bu çiçek ekstra… Kokusu ve rengi hayatı renklendiren bir şey, koşul değil.

Gölge Oyunları, Arthur Conan DoyleGölge Oyunları, Arthur Conan Doyle
Volkan Koç 
16 Oca 13:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tüm diğer olasılıklar başarısız olduğunda, kalan şey ne kadar olasılıksız görünse de doğru odur." -Sherlock Holmes

Gölge Oyunları, Arthur Conan Doyle (Sayfa 267)Gölge Oyunları, Arthur Conan Doyle (Sayfa 267)