Adı:
Gölge ve Kemik
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866291
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shadow and Bone
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik Yayınları
Baskılar:
Gölge ve Kemik
Gölge ve Kemik
Gölge ve Kemik
Karanlığın ve büyünün hüküm sürdüğü bir dünya...

Krallığın kaderini değiştirebilecek fakat güçlerinin farkında olmayan yetim bir kız.

Alina Starkov, güçlü büyücüler topluluğu Grisha’ya katılmak üzere Ordu tarafından yetimhaneden alındığında adım atacağı dünyadan bihaberdir.

Çocukluk arkadaşının bir baskın sırasında ölümün kıyısından dönmesi, Alina’nın korkuları ve kaderiyle yüzleşmesine neden olur. Grisha dünyası tehlikelidir ve gizlenmiş birçok tuzağı da barındırmaktadır.

Çok geçmeden kendini krallığı tehdit eden karanlığın karşısında bulan Alina vereceği savaşın henüz başındadır.

“Zengin fantastik öğeleriyle kitabın büyüleyici kurgusu, sizi kendine çeken duygusal bir kanca gibi... Final sahnesinde tüm tahminleriniz yanlış çıkacak. Hızla sayfaları çevirirken zirve noktasında alnınızdan vurulmuşa döneceksiniz!”
-Horn Book Magazine-

“Bu büyüleyici dünya içinde birçok tuzak barındırıyor. Mitolojiyle süslenmiş roman sarsıcı sürprizlerle heyecanı ve adrenalini zirveye ulaştırıyor. George R.R. Martin ve J.R.R. Tolkien hayranlarına özellikle tavsiye edilir.”
-RT Book Reviews-

“Baş döndüren, eşsiz bir dünya. Beklenmedik sürprizleri olan muhteşem bir kitap. Fantastik roman severlerin gözdesi olacak.”
-Library Journal-

“Etkileyici betimlemelerle dolu, entrika ve akıl almaz büyülerle süslenmiş, içinde pek çok sürpriz barındıran bir macera. Aynı zamanda romantizm ile tehlikeli bir tutkuyu da bir arada sunuyor.”
-Publishers Weekly-

“Leigh Bardugo sihirli parmaklarıyla harika bir roman yaratmış. Karakterler oldukça gerçekçi, kurduğu dünya ise bir o kadar egzotik.”
-Booklist-
384 syf.
·21 günde·7/10
Nihayet orjinal bir hikaye ile karşılaştım.. Dili gereksiz betimlemelerden uzak sadece anlatılması gerekeni anlatan bir yapıda olduğu için 1 günde bitirebilirsin. Ama;
Ben güçsüz,zayıf karakterli, şıpsevdi, gereksiz gururlu, ve hayır o seçilmiş kişi ben olamam tarzında ortalıkta dolaşan ana kahramanları sevmiyorum..
Harry potter'a Nimbus 2000 hediye edildiğinde "Aa yok ben bunu alamam göze batmak istemiyorum zaten sağ kalan çocuğum" demiş miydi kızım. Bu neyin artistliği. Alsana o siyah keftayı !
384 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle, kitabın konusu çok farklı. Sevdiğim tarzda bir kitap. Grishalar, çok etkileyici bir unsur. Farklı tarzda yazılmış, yazımı güzel ve akıcı bir kitaptı. Karakterlerine ısındım. Yani yazar karakterleri çok güzel yazmış çünkü en kötü karakteri bile çok sevdim. Baş karakter Alina'yı da çok sevdim. Çok etkileyiic bir kitaptı. İlk kitabını okuduktan sonra içimi kötü bir his kaplamıştı serini diğer kitaplarını bulamayacağım diye ama hepsini buldum ve bitirdim. Seriye bayıldım.

Yazar harika bir iş çıkarmış.

Benden size ufacık bir bilgi: Duyduğum kadarıyla filmi çıkacakmış. Daha tam kesin değil ama anlaşma yapılmış. Ne zaman çıkar bilmiyorum ama çıkarsa bence gayet hoş olur.
 • Kuşatma ve Fırtına
  7.9/10 (445 Oy)283 beğeni979 okunma586 alıntı5,4bin gösterim
 • Çöküş ve Yükseliş
  8.4/10 (388 Oy)248 beğeni816 okunma523 alıntı5,1bin gösterim
 • Cress
  9.0/10 (724 Oy)565 beğeni1.720 okunma334 alıntı6,5bin gösterim
 • Winter
  9.3/10 (591 Oy)464 beğeni1.352 okunma462 alıntı5,8bin gösterim
 • Levana
  8.2/10 (463 Oy)326 beğeni1.164 okunma161 alıntı3.921 gösterim
 • Deha
  8.6/10 (501 Oy)364 beğeni1.265 okunma123 alıntı7,4bin gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (828 Oy)605 beğeni1.995 okunma244 alıntı7,5bin gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (741 Oy)561 beğeni1.826 okunma424 alıntı16,1bin gösterim
 • Aşkın Metafiziği
  7.5/10 (1.451 Oy)1.410 beğeni5,7bin okunma8bin alıntı52,3bin gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (355 Oy)252 beğeni947 okunma343 alıntı4.428 gösterim
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Gölge ve Kemik (Grishaverse 1)

"Çok daha güçlü, çok daha saftı. Çünkü benimdi. En sonunda tamamen bana ait bir şeyim olmuştu."

Öncelikle kitap gerçekten çok güzeldi. Fantastik türü kitapları çok seven biri olarak zaten beğenmemem mümkün değilmiş gibi geliyor.

Kısaca kitabın konusundan bahsedeyim:
Karanlığın ve kötülüğün hüküm sürdüğü bir yerde, her şeyi değiştirebilecek ancak güçlerinin farkında olmayan bir yetim kız vardır. Zamanında yine yetim olan bir arkadaşı ile birlikte, güçlü büyücüler topluluğu olan Grisha'ya katılmak üzere yetimhaneden alınırlar. O zamanlar Alina gücünün ve sonrasında başına neler geleceğinin farkında değildir.
Bir olay sırasında, çocukluk arkadaşının ölümle burun buruna gelmesi ile Alina korkuları ve kaderiyle yüzleşir. Hem çocukluk arkadaşı, hem de Grisha dünyası tehlikededir. Aslında her ne kadar savaşın içerisinde olduklarını düşünsede Alina, kendini keşfetmesi ile savaşı başlatır.

Yazarın kurmuş olduğu fantastik dünya gerçekten büyüleyiciydi. Olay kurgusu, karakterleri harikaydı. Betimlemelerden, gereksiz ayrıntılardan uzak, akıcı bir şekilde anlatılmış olaylar. Kitabı okurken çok keyif aldım. Elimden bırakamadım. Kitabı seveceğimi düşünüyordum ama bu kadar güzel bir kitap olacağını hiç tahmin etmemiştim. Her ne kadar çok göz önünde olan bir karakter olmasa da en sevdiğim kişi Malyen'di. Karanlıklar Efendisi, kitabın başından beri ısınamadım bir karakter oldu.

Kitap başından sonuna kadar harikaydı. Fantastik dünyaları seven kişilerin beğenebileceği bir kitap olacağını düşünüyorum. Ben çok beğendim ve bu tarz kitapları sevenlere tavsiye ederim.
384 syf.
Sanırım bu kitabı sevmeyen tek benim. Yazarın yazım şekli güzel hoş ama soğuk geldi bana. Karanlıklar kralını sevdim ama o da kötü çıktı sanırım bu yüzden bı etkisi oldu. Ben beğenmemiş olabilirim ama siz sevebilirsiniz. Şans verirseniz bilirsiniz. Ve Kitapta bilmediğim kelime çok var di onlar da çevirilseydi belki biraz daha katlanılabilir olacaktı. İyi okumalar
384 syf.
·4 günde·7/10
Uzun zamandır eskisi kadar kitap okuyamadığım bu günlerde beklentisiz bir şekilde sade dilli, akıcı bir kitap okumak ve eğlenmek istemiştim. Harry Potter'dan sonraki seri kitaplara olan ilgimden mütevellit üç kitaplık ufak bir seri olan grisha serisine başladım.
Kitaptan beklentilerim fazla detaylı olmayan minik ve sevimli bir evren, dolu dolu karakterler ve beni etkileyecek bir üsluptu. Yani kafamı dağıtmak istiyor bir şekilde evden başka dünyalara akmak istiyordum. Amacım kitabın bana bir şey katması değil sadece keyif almaktı ki günümüz kitaplardan bir şey beklemiyorum...
Kitabın kargosu geldiği gün başladım. Puntoları büyük geldi biraz bu yüzden çok hızlı akıyordu sayfalar bir saatte 100 sayfaya yakın okumuştum fakat bir şeyler eksikti. Bu kitapta ana karakter dahil olmak üzere bir şeylerin içi boştu sanki? Hikayede klişeleşmiş mücadeleci ruhlu fakir ama gururlu fantastik bir ergen kızı ve çocukluğundan beri sevdiği erkeğin hayat hikayesini, evreni kurtarmaya yönelik attıkları adımları okuyorduk.
Ben ne kadar klişeleşmiş olarak görsem de, içinin boşluğunu dile getirsem de yazarın bir şeylerin altını doldurma çabası gözümden kaçmadı. Yazar bize büyük bir evren vaat etmiyor fakat eminim ki diğer kitaplarda karakterlerin altlarını en azından ana karakterlerin altını dolduracak ve bize büyük bir keyif sunacaktır.

Keyif derken ben kitaplarda sağlam bir hikayeye sahip karakterleri hep sever saygıyla anarım örnek bir Harry abimiz. Bide şu Rusça isimler ne ya :P gerçekten kitabın takıldığım noktalarından biri gözüme hiç hoş gelmeyen Rusça isimler. Ya abla sen İsrail de doğmuş Abd'de büyümüşsün niye bu karakterler Rus adları taşıyor? Şaka bir yana iyi okumalar kesinlikle okunabilir bir sakınca görmüyorum saygılar....
448 syf.
·9/10
Distopya-fantastik karışımı güzel bir kitaptı. İlginç konusu, dünyası, kurgusu sizi içine hapsediyor. Okudukça merak ediyorsunuz. Kalın bir kitap olmadına rağmen çabucak bitiyor. Okurken karakterlere kızıyorsunuz hak veriyorsunuz üzülüyorsunuz. Kısacası sizi içinde yaşatan bir kitap.
384 syf.
·9/10
Allahtan serinin diğer kitaplarını almışım da beklemek zorunda değilim beklemeyi hiç sevmiyorum. :)
Kitabımız gerçekten çok güzel konusu gayet ilgi çekici fantastik türde bir kitap. Gayet akıcı bir dili var gereksiz ayrıntılar yok ki kitaptan sıkılacağınız sayfa dahi yok neredeyse. Benim çok hoşuma gitti daha fazla dayanamayıp Alina ve Malyen'in macerasına 2.kitapla devam edeyim. :)

Keyifli okumalar dilerim seveceğinize eminim.
448 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Uzun süredir adını duyduğum, önerilen bir kitaptı. Okuyunca neden önerdiklerini anladım. Konusu özgündü, yazarın anlatım tarzı da sadeydi. Olaylar merak uyandırıcıydı, çabucak okuyup bitirmek istedim. Kitapla ilgili tek sevmediğim şey karakterler oldu sanırım. Normalde bir kitapta mutlaka çok bağlandığım ve aşırı sevdiğim bir karakter olur ama bu kitapta hiçbir karaktere yakınlık hissedemedim. Alina karakteri çok ayrangönüllü geldi. Ne kadar o karakteri sevememiş olsam da yazarın klasik güçlü karakter standartları dışına çıkıp böyle bir karakteri kaleme almasına sevindim. Yaşadığı olaylar karşısında kendini adapte etmeye çalışması, afallamalarını çok gerçekçi buldum. Son olarak Karanlıklar Efendisi bana çok orijinal bir karakter geldi ne kadar kötü olsa da. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim, umarım beğenirsiniz.
384 syf.
·3 günde·10/10
Kitap tek kelime ile harikaydı. Benim gibi fantastik-kurgu aşığı birisi için özellikle. Bütün karakterleri sevdim. (Zoya hariç ) Karanlıklar Efendisi'ni de çok sevdim fakat bir olay oluyor ki sevsem mi sevmesem mi bilemedim. Ama seviyorum ne yapayım. Okursanız hak verip sizde Karanlıklar Efendisi'ne aşık olacaksınız bence. Şimdi spoiler olmasın. Malyen'e hem sinir oldum hem sevdim. Alina dibindeyken bir kere ilgi göstermedi uzaklaşınca kıymete bindi kız neyse. Kitap gerçekten sürükleyici sonlarda "heh durgunlaştı" diyorsunuz hop bir aksiyon. Bu seriyi okumayı bu kadar ertelediğim için kendime kızıyorum. Seriye o kadar yükseldim ki sadece alın okuyun diyebiliyorum. Karakterler ve hikayeye aşık olmanız garanti. Fantasik severlere öneririm. (Karanlıklar Efendisi aşıkları gelin sarılalım. )
Not: İlk başta o siyah keftayı giymedin ya Alina çok sinirliyim sana.
384 syf.
·2 günde·7/10
Uzun süredir okumak istediğim Grisha serisine nihayet başladım! Seriyi hem hakkında güzel yorumlar okuduğum hem de Kargalar Meclisi'ni okumaya başlamadan önce o dünyayı tanımak istediğim için okumak istiyordum. Ve maalesef beklediğim gibi olmadı!
Şöyle ki yazarın yarattığı yeni dünya ve varlıklar çok güzel olmuş. Ayakta alkışlanacak cinste hatta. Ama bu dünya ve varlıklar yeterince detaylı anlatılmamış bence. Grishalar kim, nasıl çıktı ortaya? Belki devam kitaplarında vardır bu soruların cevabı ama şimdilik bende kocaman bir soru işareti bunlar.
Bir diğer ve beni yıkan sorun ise en sevdiğim adamın kötü adam çıkması! Adam tam bir pislik çıktı Rıza baba! NE? Ben bu dertle nasıl yaşarım a dostlar sorarım size. Atın beni denizlere. Tabi ben bu şokla hemen gidip diğer kitaplardan spoiler okudum çünkü dertsever bir insanım. Okudukça kederlendim!
Bu arada değinmeden geçemeyeceğim kitapların kapak tasarımları çok güzel olmuş. Serinin devamını ne zaman okurum bilmiyorum ama önce kendime gelmem lazım onu biliyorum.
384 syf.
Seri bilimkurgu sevenler için harika bir eser. Hayallerin;aciların ,mutluluğun ve en acısi da vazgeçmenin biriken gözyaşları gibi sağanak sağanak ıslattığı yerleşik notalar...
Konusu güzeldi. Serinin ilk kitabını 2 3 yıl önce okuyup sonra yarım bırakmıştım. Kitap ilk başta sürükleyici ve merak uyandırıcıydı, özellike ortaları. Ama sonuna doğru klişeleşmeye başladı. Bu yüzden diğer kitaplarını almadım. Tahminimce diğer kitaplarda Alina ve Malyen kaçacak Karanlıklar Efendisi kovalayacaktı falan. Onun dışında Alinayı benimseyemedim. Öyle büyük bir gücün var ama sen korkak ve cılız bir karaktersin. Kitapta en sevdiğim karakter Karanlıklar Efendisi oldu. Kötü olsa da güçlü bir karakter.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gölge ve Kemik
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866291
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shadow and Bone
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik Yayınları
Baskılar:
Gölge ve Kemik
Gölge ve Kemik
Gölge ve Kemik
Karanlığın ve büyünün hüküm sürdüğü bir dünya...

Krallığın kaderini değiştirebilecek fakat güçlerinin farkında olmayan yetim bir kız.

Alina Starkov, güçlü büyücüler topluluğu Grisha’ya katılmak üzere Ordu tarafından yetimhaneden alındığında adım atacağı dünyadan bihaberdir.

Çocukluk arkadaşının bir baskın sırasında ölümün kıyısından dönmesi, Alina’nın korkuları ve kaderiyle yüzleşmesine neden olur. Grisha dünyası tehlikelidir ve gizlenmiş birçok tuzağı da barındırmaktadır.

Çok geçmeden kendini krallığı tehdit eden karanlığın karşısında bulan Alina vereceği savaşın henüz başındadır.

“Zengin fantastik öğeleriyle kitabın büyüleyici kurgusu, sizi kendine çeken duygusal bir kanca gibi... Final sahnesinde tüm tahminleriniz yanlış çıkacak. Hızla sayfaları çevirirken zirve noktasında alnınızdan vurulmuşa döneceksiniz!”
-Horn Book Magazine-

“Bu büyüleyici dünya içinde birçok tuzak barındırıyor. Mitolojiyle süslenmiş roman sarsıcı sürprizlerle heyecanı ve adrenalini zirveye ulaştırıyor. George R.R. Martin ve J.R.R. Tolkien hayranlarına özellikle tavsiye edilir.”
-RT Book Reviews-

“Baş döndüren, eşsiz bir dünya. Beklenmedik sürprizleri olan muhteşem bir kitap. Fantastik roman severlerin gözdesi olacak.”
-Library Journal-

“Etkileyici betimlemelerle dolu, entrika ve akıl almaz büyülerle süslenmiş, içinde pek çok sürpriz barındıran bir macera. Aynı zamanda romantizm ile tehlikeli bir tutkuyu da bir arada sunuyor.”
-Publishers Weekly-

“Leigh Bardugo sihirli parmaklarıyla harika bir roman yaratmış. Karakterler oldukça gerçekçi, kurduğu dünya ise bir o kadar egzotik.”
-Booklist-

Kitabı okuyanlar 1.426 okur

 • aleyna
 • Feyza Aydoğan
 • Sena*
 • Gülay
 • RABİA AKTAŞ
 • Nisa Eroğlu
 • LisaCx
 • Disvante
 • Ahmet küçükköse
 • Skyliblary

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (17)
9
%2.1 (14)
8
%1.8 (12)
7
%1.8 (12)
6
%0.7 (5)
5
%0.1 (1)
4
%0.1 (1)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları