Gölge ve Kemik Shadow and Bone Serisi 1

8,5/10  (87 Oy) · 
154 okunma  · 
69 beğeni  · 
1.450 gösterim
Onu yalnızca geçmişi... geleceği ise bir tek o kurtarabilir...

"Bekle!" diye sesimi yükselttim ama o çoktan arkasını dönmüştü. Kolunu tuttum, bizi izleyenlerden gelen şaşkınlık dolu seslere aldırış etmedim. "Bir yanlışlık olmalı. Ben... düşündüğünüz gibi..." Yavaşça bana dönüp kolunu tutan elime ters ters bakınca sustum. Elimi çektim ama öyle hemen geri adım atmayacaktım. "Ben düşündüğünüz kişi değilim," diye fısıldadım çaresizce.

Karanlıklar Efendisi biraz daha yakınıma geldi, sadece benim duyabileceğim bir sesle, "Kim olduğunu bildiğini hiç sanmıyorum!" dedi.


"Zengin fantastik öğelerle oluşturulmuş bir dünya, büyüleyici kurgu ve sizi kendine bağlayan duygusal bir kanca gibi... Sayfaları çevirirken kendinizden geçecek, final sahnesinde tüm tahminleriniz yanlış çıkacak ve doruk noktasında alnınızdan vurulmuşa döneceksiniz!"
Horn Book Magazine

"Bu büyüleyici dünya, içinde birçok tuzak barındırıyor. Mitolojiyle süslenmiş ve inandırıcı karakterlerle güçlendirilmiş roman sarsıcı sürprizlerle heyecanı ve adrenalini zirveye ulaştırıyor. George R. R. Martin ve J. R. R Tolkien hayranlarına özellikle tavsiye edilir."
RT Book Reviews

"Baş döndüren, eşsiz bir dünyada beklenmedik sürprizleri olan muhteşem bir kitap. Fantastik roman severlerin gözdesi olacak."
Library Journal

"Etkileyici betimlemelerle dolu, entrika ve akıl almaz büyülerle süslenmiş, içinde pek çok sürpriz barındıran bu macera aynı zamanda romantizm ile tehlikeli bir tutkuyu da bir arada sunuyor."
Publishers Weekly

"Leigh Bardugo sihirli parmaklarıyla harika bir roman yaratmış. Karakterler oldukça gerçekçi, kurduğu dünya ise bir o kadar egzotik ve hareketli. Fantastik tür okuyucuları bu seriye bayılacaklar."
Booklist
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053480778
 • Orijinal Adı:
  Shadow And Bone
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 7/10 puan

Nihayet orjinal bir hikaye ile karşılaştım.. Dili gereksiz betimlemelerden uzak sadece anlatılması gerekeni anlatan bir yapıda olduğu için 1 günde bitirebilirsin. Ama;
Ben güçsüz,zayıf karakterli, şıpsevdi, gereksiz gururlu, ve hayır o seçilmiş kişi ben olamam tarzında ortalıkta dolaşan ana kahramanları sevmiyorum..
Harry potter'a Nimbus 2000 hediye edildiğinde "Aa yok ben bunu alamam göze batmak istemiyorum zaten sağ kalan çocuğum" demiş miydi kızım. Bu neyin artistliği. Alsana o siyah keftayı !

Değişik Gezegen 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle, kitabın konusu çok farklı. Sevdiğim tarzda bir kitap. Grishalar, çok etkileyici bir unsur. Farklı tarzda yazılmış, yazımı güzel ve akıcı bir kitaptı. Karakterlerine ısındım. Yani yazar karakterleri çok güzel yazmış çünkü en kötü karakteri bile çok sevdim. Baş karakter Alina'yı da çok sevdim. Çok etkileyiic bir kitaptı. İlk kitabını okuduktan sonra içimi kötü bir his kaplamıştı serini diğer kitaplarını bulamayacağım diye ama hepsini buldum ve bitirdim. Seriye bayıldım.

Yazar harika bir iş çıkarmış.

Benden size ufacık bir bilgi: Duyduğum kadarıyla filmi çıkacakmış. Daha tam kesin değil ama anlaşma yapılmış. Ne zaman çıkar bilmiyorum ama çıkarsa bence gayet hoş olur.

Beyza Yuksel 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Allahtan serinin diğer kitaplarını almışım da beklemek zorunda değilim beklemeyi hiç sevmiyorum. :)
Kitabımız gerçekten çok güzel konusu gayet ilgi çekici fantastik türde bir kitap. Gayet akıcı bir dili var gereksiz ayrıntılar yok ki kitaptan sıkılacağınız sayfa dahi yok neredeyse. Benim çok hoşuma gitti daha fazla dayanamayıp Alina ve Malyen'in macerasına 2.kitapla devam edeyim. :)

Keyifli okumalar dilerim seveceğinize eminim.

Fuat kızıl 
27 Tem 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Seri bilimkurgu sevenler için harika bir eser. Hayallerin;aciların ,mutluluğun ve en acısi da vazgeçmenin biriken gözyaşları gibi sağanak sağanak ıslattığı yerleşik notalar...

Fatoş Çetiner 
04 Mar 21:18 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Seri kitaplarda genelde ilk kitap biraz daha açıklayıcı olmak zorunda olduğu için daha ağır aksar ilerler ama bu kitapta öyle değildi. Kitap hemen sizi içine çekip, maceraya en yakından tanık olmanızı sağlıyor. Yazım dili çok açık ve akıcıydı. İçinde oldukları düzeni olaylar arasına öyle güzel serpiştirmiş ki fantastik okurların anlamakta hiç zorlanmayacaklarına eminim. Ben kitaba ve olaylara kendimi o kadar kaptırarak okudum ki hikayenin gidişatı konusunda yazarın beni tamamen gafil avlamasına neden oldum. Şaşırdığım birçok nokta oldu ve bu kitap için daha da olumlu hissetmeme neden oldu. Severek okudum. Devam kitaplarını da okumak için heveslendim. Sadece bir an mutlu bir sonla bitirmeyeceğini düşünerek kahırlandım çünkü devam kitaplarını henüz almadım ama neyse ki belirsiz de olsa mutlu bir sona kavuştuğumuz için içim biraz rahat etti.

Rabia 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

daha once boyle bır kıtap okumadıgınıza emınım kıtap gercekten cok sıra dısı tam hersey artık yerıne oturdu derken bırden butun kurgu degısıyor ve ınsanı sasırtmayıbecerıyor okumanızı tavsıye ederım pişman olazmsınız :)

Sena Özay 
 09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabımız Ravka adı verilen ve Rus mitolojisinden yararlanarak yapılmış bir dünyada geçmektedir.Seriye de adını veren "Grishalar" özel güçlere sahip birtakım insanlardır.Fantastik kitapları ve Avatar serisini sevenlere gözümü kırpmadan tavsiye edebileceğim bir kitap,seridir. Bana kalırsa okumakta kararsız kalanlar bir an önce ilk kitabı alıp seriye başlamalı.

berfin argarun 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kkitabın sürükleyici ve akıcı bir anlatımı var.kitabıokumaya başladığınızda olaylar ilginizi çekecek nitelikte.başında biraz sıkıcı gelebilir ama ortası ve sonu harika anlatılmış.bunu okuduğunuzda kitabın devamı olarak yazılan kitaplarıda okumak isteyeceksiniz

İnci Demirel 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ütopik kitap 'lakabını' layığıyla yerine getirmekte olan Grisha serisi, ilk kitabı ile büyük maceraya giriş sağlıyor. "Karanlığa karşı olan aydınlık, karanlığın büyüsüne kapılacak mı?" sorusu ile okutturuyor kendini.

Akıcıydı. Bir günde bitti. Başta anlaması biraz zordu ama inat edip okuyunca bayağı zevkliydi. Serinin tüm kitaplarını almadan okumayın derim. İnsan gerisini merak ediyor

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Beyza Yuksel 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yukarıda yıldızlar vardı ama ben sadece onlara uzanan sonsuz karanlığı görebiliyordum.

Gölge ve Kemik, Leigh BardugoGölge ve Kemik, Leigh Bardugo
Burcu Piri 
 24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Beni özledin mi, Alina? Uzaklardayken beni özledin mi?"
"Hem de her gün" dedim dürüstçe.
"Ben seni her dakika özledim. En kötüsü de neydi biliyor musun? Sana bir şey söylemek için ya da sırf sesini duyabilmek için seni aramaya alışmışken,günün birinde artık yanımda olmadığını anlamamdı. Bunu fark edince dünyam yıkıldı.Aynı şeyi her yaşayışımda kendimi hayatın tokadını yiyip yere yıkılmış gibi hissettim. Hayatımı senin için tehlikeye attım. Ravka'nın yarısından fazlasını senin için teptim ve seninle birlikte olacağımı,seninle birlikte aç kalıp soğukta üşüyeceğimi ve her gün peynir yemekten dolayı yakınmanı işiteceğimi bilsem bile bunların hepsini bir an olsun düşünmeden tekrar tekrar yine yaparım. Bu yüzden ne olur bana birbirimize ait olmadığımızı söyleme." Tam karşımdaydı ve kalbim göğsümde güm güm atıyordu. "Seni fark etmem çok vakit aldı, Alina. Ama şimdi seni görüyor,iliklerimde hissediyorum.

Gölge ve Kemik, Leigh Bardugo (Sayfa 324)Gölge ve Kemik, Leigh Bardugo (Sayfa 324)
Simay 
29 Haz 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Tam da her şey daha kötüye gidemez diye düşünürken büyük bir yanılgıya kapıldığımı anladım."

Gölge ve Kemik, Leigh BardugoGölge ve Kemik, Leigh Bardugo
Hacer Ayşenur Torun 
 10 Şub 20:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Etrafımı sarıp bir alev gibi parladı. Çok daha güçlü, çok daha saftı; çünkü benimdi. Gülmeyi, şarkı söylemeyi, bağırmayı istiyordum. En sonunda tamamen bana ait bir şeyim olmuştu.

Gölge ve Kemik, Leigh Bardugo (Sayfa 201)Gölge ve Kemik, Leigh Bardugo (Sayfa 201)