Gölgede Kırk Derece

7,9/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
5 beğeni  · 
649 gösterim
Farkında olsak da olmasak da, gölgede kırk derecede geçer çoğumuzun yaşamı, yakıcı, kavurucu ilişkilerin gölgesinde sürüp gider. Yaşamlarımızın iklimini belirleyen yazılmamış kurallara, dayatılan rollere, giydirilen kıyafetlere başkaldırabiliriz, ya da uyum sağlayabiliriz. İnci Aral her zamanki ustalığıyla saklı iç dünyaların haritasını çıkarırken bir kez daha sorguluyor yaşamlarımızın derinliğini.

"Gölgede Kırk Derece durgun kadınlık yaşantılarındaki yüklü yakıcılığı anılarımızda, duygularımızda, sezişlerimizde var eden çok güçlü metinlerden oluşmuş bir öykü kitabı.

İnci Aral'ın öyküleri hem derin hem geniştir. Acıtıcı içtenlikleri cinsel karmaşanın alt katmanlarına neşter gibi iner, bilinçaltından fışkıran rüyaların mantığa belirsiz görünen ipuçlarını yakalar."
-Erendiz Atasü, Cumhuriyet Kitap-

"Gölgede Kırk Derece insanın iç evreninde saklı haritaları, gömülü olanı bulmanın ve yeniden yola çıkmaların kitabı. Öyküler düş ve gerçeğin buluştuğu/kesiştiği yerlerde geziniyor. Bir tuvale çizilmişçesine renkli ve canlı betimlemelerle ikili ilişkilerdeki çıkışsızlık ve farklı başlangıçlar vurgulanıyor. İnci Aral... aşkın, tutkunun, ölümün, çoğul sessizliğin ve dirimin yeni izdüşümlerini yansıtıyor."
-Ufuk Acuner, Varlık-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786054927418
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutsuz olduğunun bile farkına varamayacak kadar kafayı yemiş insanoğlu.

Gölgede Kırk Derece, İnci Aral (Sayfa 76)Gölgede Kırk Derece, İnci Aral (Sayfa 76)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşlerimde derinlere uzanan yollar var. Düşlerimde bağırıyorum, beni kolayca savuracak fırtınalar yaratıyorum. Tufanlar, Kasırgalar koparıyorum... Yerçekiminden kurtulup boşluğa doğru sürükleniyorum...
Lanetli dünyaya yukarıdan bakıyorum işte. Hiç insan yokmuş gibi boş görünüyor. Boşlukta narin ve masum dönüp duruyor. Demek insan orada bir toz parçası, bir kıymık. Ama işte kan ve irin kokusu geliyor burnuma.

Gölgede Kırk Derece, İnci Aral (Sayfa 93)Gölgede Kırk Derece, İnci Aral (Sayfa 93)
İnci orhan 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Genede hala aşktan,bilinmedikten yanayım.Birkaç saat,birkaç gün,gece yada birkaç ay.bizi çocuklaştıran,zamanı olağanüstü kılan aşk.O şaşkınlık,kırılganlık,o bencillik,o deliye dört mevsim ilkbahar.Ama bilmem benim için başka bahar olur mu?Çünkü artık korunma içgüdüm ataklığımı eksik kılıyor.Bu öyle dengeli bir eksiklik ki bunalmak söz konusu değil.Bu olmasa her gün yaralanırdım ve çelişkili gibi görünse de çekingenliğimi ateşli bir düşe dönüştürebilme gücünden yoksun olmadığımın farkındayım...

Gölgede Kırk Derece, İnci AralGölgede Kırk Derece, İnci Aral