Gölgede Yaşamak

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
698 gösterim
"Fadime Uslu çağdaş öykücülüğümüzün ana izleklerinden "küçük insan" dünyasını gizlendikleri yerden bulup çıkarmada, onların öykülerini edebiyata aktarmada çok başarılı."
Turgay Fişekçi

"Hiç aksamayan, tempolu bir dili var. Öykülerindeki sözcük dizini, hem gözümüzde canlanan resimler çiziyor, hem de kulağımıza hüzünlü bir müziği ulaştıran notalara dönüşüyor. Anlatımı son derece sinematografik."
Cemil Kavukçu

"Onda taşra, bireyi, onun tutumunu, davranışlarını biçimlendiren bir gizli el olarak yer alıyor. Bu çerçevede klasik öykülemeyle ama yoğun duyarlıklarla karşılıyor bizi."
M. Sadık Aslankara

"Daha aksatırlarda öyküsünü kuruyor yazar, sonra adım adım öykünün merkezine ilerliyorsunuz. Vardığınız yerde, o büyük sarsıntının özellikle kadın ruhunda nasıl derinleştiğini ve artçıların hâlâ devam ettiğini görüyorsunuz."
Ethem Baran


2011 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü "Gölgede Yaşamak" başlıklı dosyasıyla kazanan Fadime Uslu, anlaşılmayı bekleyen duyarlı, kırılgan insanları, onların iç hesaplaşmalarını kendine özgü bir dille öyküleştirirken, günümüzde gittikçe sığlaşan yaşamları da mercek altına alıp irdeliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789752899889
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde

Yazarın şimdilik iki kitabı mevcut ben tarzını çok beğendim, haddime değil lakin söylemeden edemeyeceğim büyük potansiyel gördüm kendilerinde. Kitaba gelince Gölgede Yaşamak birinci bölümünü çok farklı bir anlatım tekniği ile son derece başarılı buldum. Bazı bölümleri farklı karakterin gözleriyle iki defa okuyorsunuz, kelimelerle arası yazarın gerçekten çok iyi. İlk bölümdeki oyuncunun dramı gerçekten müthiş anlatılmış, "salondaki koltukların boşalması çok kısa sürer" bu minvalde bir söz vardı, bu bile tek başına anlatıyor, sahneden sonraki yalnızlığı... İkinci bölümde klasik kısa öyküler vardı, Benim favorim Gölgede Yaşamak, ve Saklanan oldu. Tavsiye ederim.

Kitaptan 16 Alıntı

ihtiyar 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Annem, kaptan derdi babama, kimi zaman da dalga. Oysa seslendiği adam çevresinde hiçbir zaman olmadı. Adamlardan bir adamdı ve bütün adamların toplamıydı babam. Beni büyüten annem, bana bütün adamlardan kadın olmayı öğretmişti.

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 53)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 53)
ihtiyar 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Balıklar ölünce karınları yukarı doğru dönük suyun yüzeyine çıkarlar. Onlar için düşüş budur.

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 61)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 61)
ihtiyar 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

"Kadınlar hayvani bir içgüdüyle okur kitapları," dedi Çözücü, "yakaladığı avın karnını deşercesine, aynı zamanda gönüllü bir kurban gibidirler. Okurken sözcükleri emmek için yanıp tutuşurlar. Yazılanın ama söylenmeyenin altında yatanı, çeşitli anlamlara açık tasvirleri, kurgunun matematiğini hesaba katmadan sadece olayın akışına doğru sürüklenip gitmek isterler. Çetrefilli olaylar içinde kaybolurlar. Kayboldukları an, yazarın bilincine takılmışlardır. İşte o zaman avdırlar, bir çeşit kurban.

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 23)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 23)
ihtiyar 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Kendini bile tanımaktan uzak sözcükler tesadüfen bir araya gelince neyi, nasıl ifade edebilirdi ki?

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 31)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 31)
ihtiyar 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Beni doğuran annemle, içimde uyuklayan kızımın kalbi aynı anda durmuştu.

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 7)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 7)
ihtiyar 
 18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir erkek becerilmek istemediğinden değil, kadın yazara tahammül edemediğinden de değil, en kibarı, aklı başında, entelektüel deneyime sahip olanı bile uzak durma eğilimindedir kadın yazarın anlattıklarından. Zaten ne kadardır ki kadın yazarlar? Tamamlanmamış sözleri, eksiltilmiş anlatımları, bedenlerinin arzularıyla bir tutarlar. Neden mi? Pek çoğuna göre ve genellikle kadınlar gerçek bir orgazma erişemezler de onun için. Bu ayrı konu, ama şu gerçek ki, bir erkek okur kendini asla satırlarda aramaz, çünkü dünya onlar için okunup tüketilemeyecek kadar geniş bir alandır. Bir kadın her zaman her yerde okuyabilir: Yatakta, otobüste, durakta, sevişirken, yürürken. Sayfaları görmese de zihni, ruhu okumaya devam eder. Sen de böyle mi okursun?

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 24)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 24)
ihtiyar 
 18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Durup dururken, "Ben hep uzun yol kaptanı denizci babamı bekledim," dedi, "annem pes etti ama ben etmedim. Her defasında baban artık dönmeyecek, dediyse de ona inanmadım. Babam giderken bir yanımı da alıp götürmüştü."

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 39)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 39)
ihtiyar 
 18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

"Koşullanmış düşüncelerimiz," dedi, "farkında olmadan hepimizi yönlendirip sömürüyor. Bir batılı gibi yaklaşmaya çalışıyoruz olaylara, oysa bizde de bedenler devlet eliyle kapatılıyor. Açık olsa bile."

Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 21)Gölgede Yaşamak, Fadime Uslu (Sayfa 21)
2 /