Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri

8,8/10  (44 Oy) · 
93 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.577 gösterim
Son yılların en iyi fantastik macera serilerinden biri olan ve haftalarca New York Times Bestseller listesinde kalan "Ranger's Apprentice / Gölgelerin Efendisi" yalnızca çocuklara değil, tüm fantastik edebiyat tutkunlarına hitap ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789759993849
 • Orijinal Adı:
  Ruins Of Gorlan
 • Çeviri:
  Özgü Çelik
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
 23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

SPOİLER İÇERİR.
Kitabı sahafta 8 liraya alınca çok sevindim ve hemen kitaba başladım. Okumaya başladı diye işaretlemeye zaman bulamadım ama kitaba 3 gün önce başladım, 2 gün önce bitirdim. Önce kendi cümlelerimle karakterleri tanıtacağım, sonra kitap hakkında bilgi ve daha sonra da yorumumu yazacağım.

Will: Ufak tefek, zayıf, çelimsiz bir çocuk. Savaş Okulu'na gitmek istiyor fakat kabul edilmeyince Orman Muhafızı Halt'ın çırağı oluyor. Antrenmanlarla kendini geliştiriyor. Cesur bir çocuk oluyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 15 yaşında.

Horace: İriyarı bir çocuk. Başta Will ile araları pek iyi değil ama sonradan arkadaş oluyorlar. Savaş Okulu'na kabul edildi.

Alyss: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Leydi Pauline'in çırağı.

Jenny: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Aşçıbaşı Chubb Usta'nın çırağı. Chubb Usta'ya hayran.

George: Will'in yetimhaneden arkadaşı. Yazı Ustası Nigel'ın çırağı.

Halt: En iyi Orman Muhafızlarından biri. Yıllar önce Morgarath'ın ordusunun yenilmesinde büyük payı var. Will'in ustası.

Baron Arald: Redmont Eyaleti'nin lordu. En sevdiğim karakterlerden biri.

Sör Rodney: Savaş Okulu'nun başkanı.

Morgarath: Gorlan'ın eski baronu. Wargal denilen yaratıklardan ordu kuran Morgarath, 15 yıl önce Kral Duncan'a başkaldırmış ama yenilmiş.

Kitabın başında yetimhanedeki çocukların (Will ve arkadaşları) gidecekleri okulu, ustayı seçmeleri anlatılıyor. Baş karakter Will, Savaş Okulu'nu istiyor fakat Sör Rodney ve Baron Arald onun çelimsiz bir çocuk olduğundan Savaş Okulu'na gitmesini istemiyorlar. Onun yerine Baron Arald, Will'i Orman Muhafızı Halt'a çırak olarak gönderiyor (Daha doğrusu Halt onu çıraklığa istediğini Baron'a söylüyor). Will'in macerası burada başlıyor. Halt'ın ev işlerini görüyor, antrenman yapıyor, kendini geliştiriyor. Yaban domuzu avında Will'in Horace'yi kurtarması sonucu Horace ile araları düzeliyor. Bazı olayları atlıyorum kısa yazmak için. Kitabın sonunda Kalkara adı verilen, gözlerine baktığında karşısındakini felç edebilen yaratığı avlamak için yola çıkıyorlar, Halt, Will ve Halt'ın eski çırağı Gilan. Kitabın sonunda Will kaleden destek çağırıyor, Baron, Sör Rodney ve Will yola çıkıyorlar. Bir Kalkara'yı ölü olarak buluyorlar. Yola çıkıyorlar, diğer Kalkara canlı, Baronu ve Sör Rodney'i yaralıyor. Will, okunun ucunu ateşe veriyor, Kalkaralar ateşten yaralanıyorlardı galiba, okunu fırlatıp yaratığı öldürüyor. Günler sonra Baron onu ödüllendirmek için halkın huzurunda onun Savaş Okulu'na gidebileceğini söylüyor. Will ise ''Ben bir Orman Muhafızıyım lordum.'' diyor ve kabul etmiyor.
Kitabın daha da sonunda Halt, Will'in babasını anlatıyor. Will'in babası, savaşta ölümü pahasına Halt'ı kurtarmış.

John Flanagan gerçekten en iyi yazarlardan biri. Daha bir kitabını okudum ama bunu söyleyebilirim. Bestseller olmasına şaşmadım. Harika bir kitap. Akıcı bir dilde yazılmış, hani bazı kitaplar vardır ya, oku oku sanki hiç ilerleyememişsin gibi gelir, hah, işte bu o kitaplardan değil. 1 günde bitirilir. Muhteşem!
Will'in o kadar kendini geliştirmesini düşünmüyordum açıkçası. Cesur bir savaşçı oldu şimdiden.
Horace ile dost olacaklarını da sanmıyordum. Kitap sürprizlerle dolu bana göre.
Kitabı bitirmek istemedim, yavaş yavaş okudum ama yine de 1 günde bitti. Zaten bana kitap almamı yasakladılar, ikinci kitabı bir süre alamayacağım. Belki gizlice alabilirim. :)
Son olarak, kitabı tavsiye ederim.

yusuf şimşek 
10 Şub 16:42 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Ben bu kitabın sadece bu bölümü hakkında değil dier bölümlerindende bahsetmek istiyorum.bu kitaptan ziyade yazarını beğendim evet kitabı beğendim ama yazarı daha çok. nedeni ise yazar kitabı ne için yazdığını anlatıyordun bir tarafta şöyle diyordu"flanagan 12 yaşındaki oğlunu cesaretlendirmek için yazdı oğlu Michael,küçükken çevresindeki dier çocuklar ondan daha iri ve güçlüydü flanagan ona okumanın ne kadar eğlenceli olduğunu kahramanların mutlaka iri yarı ve kaslı olmasını gerekmedigini göstermek istedi.şu anda 30lu yaşlarını sürdüren Michael yaklaşık 2 metre boyunda geniş omuzlu güçlü bir genç adam"burdan wheel e benzeyen çocuklara sesleniyorum: siz de wheel gibi pes etmeyin zaten istediginiz otomatikmen ayağınıza geliyor.kitab gerçekten macera sevenler için çok güzel herkeze tavsiye ediyorum.

Burak Denizli 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendine bağlayan güzel bir kitap. Belki ilk kitabı elinize aldığınızda çocuklara hitap ediyor gibi görebilirsiniz ama yazar kitabıyla bizi kendisine bağlıyor ve kitap okumayı çok rahatlıkla sevdiriyor

Yiğit Korkmaz 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap sürükleyici ilerliyor. Zanaat okulunda çocukları eğittikten sonra bir zanaat ustasına çırak olarak veriyorlar ve o ustalardan eğitim görüyorlar. En sevdiğim sahnesi will notu almak için tırmanıp notu alacakken Gölgelerin efendisi ile karşılaşması.. Bu kitabı okurken zamanı unutuyorum kendimden geçiyorum ve kendimi kitabn içinde gibi hissediyorum. Sonra bir uyanıyorum o derin akıcı uykumdan saatler geçmiş ki ben hala okuyorum..

Kenan ÖZ 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk 5 kitabının herbirini 1 günde okudum. 15 yaşında ve 11 yaşındaki oğullarımda okudular. İşyerinde arkadaşlarıma getirdim onlarda okumaya başladılar. Kitap okumayı sevdirip alışkanlık haline getiren bu yazara ve çevirmene çok teşekkür ediyorum.

KitapKurdu Serkay 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel kitap tavsiye ederim. Süper bir kitap okuyun. Kitap çok eğlenceli en sevdiğin kitaplardan biri. Okumanızı tavsiye ederim. Her yaştan kişiler okuyabilir. 7'den 70 'e herkese tavsiye ederim.

Rüzgar Türkmen 
17 Oca 19:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

TEK KELİME DEMEM AYIP OLUR BU KİTABA TEK HARFLE HARİKA MÜTÜŞ OTESİ BİR KİTAP BAŞLADIĞIMANDA SAYFA 77 SONRA160 SONRA BİRDE BAKTIM BİTMİŞ ÇOK SÜÜKLEYİCİ BİR KİTAP OKUMASANIZ AYIP EDERSİNİZ BENDE 1 VE 2 VE 4 SERİLERİ VAR HİÇ ŞU ANLAR 3 ALMADAN İKİYE BAŞLIYASIM HİÇ GELMİYOR ŞİMSİ SPOİLER VRECEM ŞU İŞARETEN SONRA OKUMAYIN İSTEMİYENER ''---------------------------------''

DİKKAT SPOİLER İÇERİR !!!
----------------------------------------------------------
EN İYİ ORMAN MUHAFIZI HALT
WİLL ANA KARAKTER ÇEVİK VVE KUVETLİ VE ÇOK İYİ TIRMANIYOR
ORMAN MUHAFIZI ÇIRAĞI VE YETİM BABASI BİRR ŞOVALE OLARAK ÖLDÜĞÜNÜ BİLİYOR ANNESİ OLMÜŞ SOY ADI BİLİMİYOR
EN SONUNDA DİKKAT!!! AMA HALT BABASINI TANIYOR WARGALARLA(YARATIK GÖRÜNÜMÜ UZUN BURUNLU APTAL CANLILAR)SAVAŞIRKEN ÖLDÜĞÜNÜ BİLDİĞİNİ ZANEDEN WİLLE SÖYLÜYOR BABANIN EVET WARGALARLA SAVAŞIRKEN ÖLDÜ EVET AMA BİR ŞOVALYEDEĞİL BR ÇAVUŞ ONURLU BİR ÇAVUŞ ORDA BİRİSİNİ KURTARDI HEMEN ONU ÇEVRELEDİ ÜÇ YERİNDEN AĞIR YARA ALMASINA RAĞMAN 4 TANE WARGARALARI ÖLDÜRDÜ VE SON DARBEDE DİRENEMEDİ VEFAT ETİ
_WİLL O SENDİN DİYİLMİ HALT
_HALT EVET BENDİM VE O BENİM HAYATIMI KURATN CESUR BR SAVAŞÇIYDI
_WİLL PEKİ BENİ ÇIRAK OLARAK ALMAN ONUN HATIRIMIYDI
_HALT HAYIR AMA SENİ YETİM OLARAK ŞATOYA BEN ALDIM VEHİÇ KİMSE BİLMİYOR BENİM SENİ ALMAMIN NEDENİ BİR ORAMAN MUHAFIZI ÖZELİĞİNE SAHİP OLAMAK.

ÇOK UZATIM ARTIK ZATEEN KİTAP BİTİ ŞAKA YATIM SPOİLERİ YANLIŞLIKLA OKUYANLARA BAŞIN SAĞ OLSUN NEYSE DĞERLENDİRİM BU YORUMU BOŞU BOŞUNA YAZMADIM HER HALDE


DÜNYA REKORU:BEN

KEREM CİLARA 
09 Oca 17:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

WİLL VE ARKADAŞLARI YETİMHANEDE YAŞAMAKTADIR.HERKES USTALIK SEÇİLERİNİ BEKLEMEKTEDİR.BAZILARI BARON ARLD LA BAZLARI İSE KÖYE GÖNDERİLECEKİR.SONUNDA BÜYÜK GÜN GELİŞTİR.WİLL ORMAN MUHAFIZI OLARAK SEÇİLİR.HALT IN EV İŞLERİNİ YAPAR ONA ARKADAŞLIK EDER VE EĞİTİ ALIR.BİR GÜN KALKARALAR İLE SAVAŞA GİDER.KALKARALAR TANEDİR.GÖZÜNÜZE BAKARSA BAYILIRSINIZ VEYA ŞOKA UĞRARSINIZ.DAHA SONRA KALKARALARI YENERLER

Sevomberkom Paldrak 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

4 yıl önce okumaya başladığım ve bana kitap okumayı sevdiren serilerden biri.Her genç mutlaka bu seriyi okumalılar.Bana okuma alışkanlığı aşılamada çok yardımcı oldu.Hala devam etmesinden yana şikayetçiydim ama sonunda son kitabı çıktı galiba

Sadık Kocak 
20 Oca 18:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmel derecede hayranı olduğum ve daha okurken diğer kitaplarını topladığım ve en önemlisi de beni okurken kendine bağlayan ; işlerim haricinde telefonumu bile elimden bıraktıran çok iyi bir başlangıç kitabı olduğunu düşünüyorum..

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orman Muhafızı
"Her zaman düşmanın senin yerini bildiğini ve saldıracağını varsay," dedi. "Böylelikle hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmazsın "

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 221)Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 221)
Sadık Kocak 
27 Oca 02:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Onu tanıyor muydun, Halt ? Babamı tanıyor muydun ?"
"Evet, tanıyordum..."
Will "O güçlü bir savaşçıydı, değil mi ? dedi "
...

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 263)Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 263)
Rüzgar Türkmen 
17 Oca 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

HALT SÖZÜ
hava ve rüzgarla biçİmleşerek görünmez OUYORSUN DİMİ

Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 77 - beyaz balina)Gölgelerin Efendisi 1 - Gorlan Harabeleri, John Flanagan (Sayfa 77 - beyaz balina)