Gölgelerin Ressamı

7,8/10  (17 Oy) · 
34 okunma  · 
12 beğeni  · 
897 gösterim
Bir tablo, içinde ne kadar sır saklayabilir?

Ruhunun kaybolan parçasını sanatında arayan bir ressam... Pablo Picasso.

Tüm zamanların en ünlü canisi ile tarihe damgasını vurmuş bir dâhinin karşı karşıya geldiği bir yer... Barselona.

Ressamı ve sanatını sonsuza dek değiştirecek olan gizemli bir denizci...

Picasso günün birinde babasının onun için kurduğu hayallere sırt çevirerek evi terk eder. Barselona sokaklarında beş parasız kalan ressama kucak açansa genelev patroniçesi Benigna'dır. Ancak kısa süre sonra, genelevdeki hayat kadınları, polise gönderdiği mektupları Jack adıyla imzalayan esrarengiz bir katil tarafından teker teker vahşice öldürülmeye başlar. Barselona polisinin tek şüpheli olarak değerlendirdiği Picasso'nun kendini hapiste bulmasıysa uzun sürmez.

Karındeşen Jack olduğu iddiasıyla özgürlüğü de elinden alınan genç ressamı kurtarabilecek tek bir kişi kalmıştır artık... Jack'i yakalamaya ant içmiş bir İngiliz, Steven Arrow. Yani başka bir deyişle gelmiş geçmiş en ünlü dedektif, Sherlock Holmes...

Onları hiç böyle görmediniz... Gölgelerin Ressamı, üç güçlü ismi bir araya getiren kurgusuyla daha ilk sayfasından itibaren sizi içine hapsedecek.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789759996642
 • Orijinal Adı:
  El Pintor De Sombras
 • Çeviri:
  Dilara Anıl Özgen
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı iki bölüm olarak değerlendirebilirim sanırım. İlk bölüm Pablo Picasso'nun etrafında dönüyor ve okurken aldığım keyfi tarif etmemin imkanı dahi yok. Çok akıcı ve hızlı ilerliyor. İkinci bölüm biraz da durağan olsa da o kadar farklı insanın bir araya gelmesi ve biraz da hayal gücüyle bu şekilde harmanlanması kitabı oldukça ilginç kıldı. Yazarın hayal gücünü ve olayları bir araya getirme şeklini sevdim.

Berrin Ataman 
 03 Tem 01:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okurken hem Pablo Picasso'yu daha iyi anlayabilir, hem tarihe damgasını vurmuş bir cani olan Karındeşen Jack'in soluğunu ensenizde hissedebilir ve hem de birden bire Sherlock Holmes ile burun buruna gelerek, biyografik bir roman okuduğunuzu zannederken kendinizi bir polisiyenin içinde bulabilirsiniz.
Nasıl mı? Şöyle; birinci kısım Picasso'nun hayatı, resim sanatı içinde kendi tarzını yakalama çabaları ve ilk aşkı Carmen etrafında dönüyor. Kitabın ilk sayfalarında karşılaştığı denizci karakterinden de biraz behsetmek gerek. Sohbet ettikleri sırada gizemli denizci, öfkeli bir hal alıyor ve Pablo'ya şunları söylüyor:

"Biz birlikteyiz delikanlı, bunu unutma. Senin peşini asla bırakmayacağım. Gün gelecek benim gözlerimle çizeceksin ve bir daha asla bundan kurtulamayacaksın. Sana yemin ediyorum!"

Denizcinin bu sözleri, Pablo Picasso'nun resimlerindeki figür ve nesneleri geometrik biçimlerde parçalayarak resmetmesine açıkça bir göndermedir. -Bunun sebebini kitabı okuyunca anlayabilirsiniz.- Bilindiği üzere Picasso, Kübist akımın öncülerindendi.

Daha sonra Picasso, babasının onun için kurduğu hayalleri geride bırakarak Barselona'ya gidiyor (Söylemek gerek babası da bir ressam.)ve burada beş parasız olduğu için ona bir genelev patronu olan Benigna yardım ediyor. Artık bir genelevde yaşayan Pablo'nun da tanıdığı hayat kadınları, vahşice öldürülmeye başlandığında Karındeşen Jack de sahneye çıkmış bulunuyor. Bunu takip eden olaylar sonucu bir şekilde Pablo şüpheli bulunuyor. Onu kurtaracak kişi de Steven Arrow yani Sherlock Holmes'un ta kendisi. Ve ikisinin ortak bir yanı var: Carmen.

Sinemis Özdemir 
17 Mar 22:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sir Arthur Conan Doyle dışında yazılan Sherlock hikayelerini okumayı sevmesem de bu kitabı garip bir şekilde sevdim. Ünlü katil Karındeşen Jack'in gerçekte kim olduğu hala bilinmediği için kitapta da bunun öğrenilemeyeceğini düşünüyordum ama yazar kendince gayet güzel bir şekilde yorumlamıştı. Picasso'nun işin içine dahil olmasıysa kitabın en muhteşem yönüydü. Hades, Persephone ve nar mitineyse bayıldım. Okuyun, lütfen :)

Pie maker 
 26 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sherlock holmesun eşsiz soruşturmalarından bir tane daha..gölgelerin ressamı elbetteki muhteşem bir psikolojik gerilim. Sherlock holmes,yani karanlık tarafın bekçisi bu sefer kesinlikle çok büyük bir soruşturmayı çözümlemeye çalışıyor. Belirtilmesi gereken bir unsur var ki bu kitap cinayet faciaları okumaya alışık olmayan bir okur için çok fazla..

nazirecayir 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap Pablo Picasso, Sherlock Holmes ve Karındeşen Jack güçlü üç ismi barındırıyor.
1. kisimda Picasso nun biyografisi alinmış 2. kisimda 3 güçlü isim birleşerek polisiye, geniş hayal gücü, merak uyandıran bir anlatima dönüşüyor... "Ruhunun kaybolan parçasını sanatında arayan bir ressam..."

Muzeyyen atilla 
13 Ağu 14:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Severek okudugum bir polisiye kitapti heycanli merak uyandiran ayni zamanda resimle ilgili bilgi kirintilarida sunan esrarengiz bir kitapti okumaya degerdi

Ayşe Okşan Üçgöz 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

From Hell filmi vardı bilir misiniz,cehennemden gelen şeklinde Tercüme edilen filme çok yakın bir kitap.polisiye tutkunları,bayılacaksınız

Kitaptan 10 Alıntı

Berrin Ataman 
03 Tem 02:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Denizci
"Damarlarımızda aynı kan dolanıyor, aynı ateş. Dünyanın derinliklerinde neler oluğunu sana göstermek için cehennemden geldim."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 54 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 54 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kusursuz bir cinayet yanlış suçluyu bulmakla çözülebilecek bir şey değildir; kusursuz cinayette, zayıfların kanunu katile işlemez."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 349 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 349 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Denizci, 'Beni hiç kimse çizemez! Ressamlardan nefret ederim! Gerçeği gördüklerine inanırlar fakat yalnızca kendi benliklerini çizerler,...'"

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 43 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 43 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Tuhaf görünüyor diye imkansız, olasılıksız olarak değerlendirilip göz ardı edilenler, gerçeğin ta kendisi olabilirler."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 185 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 185 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
 27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Okuduğunuz her şeye inanmayın, hatta gördüklerinize bile; bazen gördüklerimiz gerçeği yansıtmayabiliyor."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 266 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 266 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Dostoyevski'nin de dediği gibi cinayet, kusurlu bir sosyal örgütlenmeye karşı bir itirazdır."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 348 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 348 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
 27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"... Dünyanın nasıl bir yer olduğuna dair ne bilirsin ki sen? Dünyanın yalnızca iğrenç bir yer olduğunu biliyor musun? Evlerin ön cephesini yıkasalar içeride domuzdan başka bir şey bulamayacaklarını biliyor musun? Dünya bir cehennem. İçinde neler yaşandığı kimin umrunda? Uyan. Aklını kullan. Başka bir dünyayı görebilesin diye buradayım ben... Bir şey öğren!"

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 53 - Arkadya)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 53 - Arkadya)
Ayşe Pelin 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Genel kanının aksine arkadaşlık, birbirinin birebir aynısı iki canlı arasında olabilen bir şey değildir."

Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 310)Gölgelerin Ressamı, Esteban Martin (Sayfa 310)