Gönlümdekiler ve Ötekiler Hatıralar Işığında Cumhuriyet Tarihi Okumaları 2

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
487 gösterim
Hatıralar Işığında Cumhuriyet Tarihi Okumaları serisinin ikinci cildinde Yavuz Bülent Bâkiler, gönlündekileri ve ötekileri kaleme aldı. Unutamadıklarım isimli ilk ciltte olduğu gibi bu kitapta da yakın tarihimizin en önemli isimlerini, Bâkiler'in kimi zaman hüzünlenen kimi zaman öfkelenen ama her zaman samimi olan sohbetiyle tanıyacaksınız.

Şimdi çok iyi tahmin ediyorum; bazı kimseler bu kitap ismine itiraz edeceklerdir: "Olur mu?" diyeceklerdir. "Birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bir zamanda, bir takım kimseleri neden ötekileştiriyorsun? Gönlün herkese açık olmalıydı. Keşke kendini, ötekilerin yerine koyarak bir kere daha düşünseydin!" Kendimi, ötekilerin yerine koymadım; koyamam. Benim gönlüm herkesin gezip tozacağı bir panayır yeri değildir. Lafı eğip bükmeden, fikrimin altını-üstünü küllemeden söyleyeceğimi açık açık yazmak istiyorum:

Ben Türküm, Türkçe konuşuyorum ve Türk milletine mensubum. Başka milletlere karşı bir düşmanlığım yok. Kendi milletimi, dilimi, tarihimi, türkelerimi, oyunlarımı, efsanelerimi... aşk derecesinde seviyorum. Başka insanların da kendi milletlerini ve kültür değerlerini sevmelerini tabii buluyorum. Sevmek bir nasib meselesidir. İnsanlara sevmediklerini zorla sevdiremeyiz. Ama saygılı olmak terbiye işidir. Medeni olmanın gereğidir. Türkiye'de birlikte yaşadığımız kimselerin, bizim kültür temellerimize karşı terbiyeli olmalarını istemek, en tabii haklarımız arasındadır. Kültür köklerimiz karşısında yumruk sıkanlar, ötekilerdir. Kahramanlarımızı bire indirenler, vatan bütünlüğümüze, ordumuza, dinimize, tarihimize kem gözle bakanlar gönlümüzde olamazlar. Onlar da bizim ötekilerimizdirler.
-Yavuz Bülent Bâkiler-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055027070
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Günümüzde bilgi kirliliği hat safhada, şahıslar olaylar kısacası tarih hakkında kolaylıkla ulaşılabilen bilgiler ne yazık yanlış veya eksik.

Bu durumda en doğru bilgiye biraz daha fazla emek harcayarak kaynakları içeren metinlerden ulaşmalıdır. İşte bu kitabın içinde bulunduğu seri bu bilgilere ulaştırmaktadır.

İçindeki bilgilerin hepsine katılmak zorunda olmasanız bile sizlere doğru kaynağın neresi olduğunu araştırmanız için çorap söküğünün başını hatta sökülmüş top edilmiş halini sunmakta.

Kitaptan 1 Alıntı