Gönlümün Şirazesi Bozuldu

6,7/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
422 gösterim
Bir 25 Mayıs günü defterimin bir sayfasından başladım, ilk öyküyü yazmaya koyuldum. Son ve dokuzuncu öyküyü de yazıp bitirdiğimde tarih 11 Haziran'dı. O güne kadar yazmak isteyip de ertelediğim öyküler böylece kısa bir zamanda yazılmıştı. Tabii bunlar, ilk yazılışları, ham haliydi; trans halinde, coşkuyla yazılmıştı. Sonra bugüne kadar, bu öykülerle boğuşup durdum. İtiraf ediyorum, birçoğunda gözyaşlarımı tutamadım.
Daha önce Şerul'da Beklemek, Orada Yollarda adlı kitaplarını yayınladığımız Hasan Özkılıç, sıradan insanların yaşamını son derece içten ve yalın bir dille anlatıyor. Edebiyatımızın gerçekçi ve insancıl geleneğine bağlanan öyküleriyle Özkılıç bir kez daha okur karşısında. Gönlümün Şirazesi Bozuldu, hem ortaya çıkış serüveni, hem de sinemamızın ilgisini daha yayınlanmadan çekmesi nedeniyle çok ses getireceğe benziyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750709326
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 54 günde · 7/10 puan

2007 Haldun Taner ödüllü öykü kitabı. Yüreğinize dokunacak öykülerden oluşuyor. Köy yaşamı içinde bulunduysanız sizi her türlü içine alacak bir kitap.

Gariplik,yalnızlık,aşk,babasızlık vb. konulara daha fazla yer verilmiş.Her öyküden önce bir türkü yazılmış. Türküleri okuduktan, dinledikten sonra öyküleri okumak sizi daha fazla duygu sürüklemesi yaşamanıza sebep oluyor.

Anlatımı sade sizi zorlayacak bir şey yok. İçinizin acımasına engel olamayacaksınız.

@kitaplarlakeyif 
13 Mar 16:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Elimdeki çok sayfalı romanlara biraz mola vermek için okuduğum, güzel hikayelerle dolu bu kitap; 10 türküye atfedilmiş 10 ayrı hikaye, çoğu sevdaya, kavuşamamaya dair, hüzünlü öyküler yani. Zaman zaman bazı cümlelerde anlatım bozukluklarına rastlasamda, 105-111 arası sayfalar dikey olarak ortadan kesik çıksa da çok keyifle okudum. Türkü severseniz bu öyküleri okurken atfedilen türküleri de dinleyin derim, güzel bir deneyim oluyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Tolga 
 05 Nis 00:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Baba Bugün Daldalanım
Ama hayat işte. Bazen böyle küçük, tatlı, "ben ne kadar şanslıyım," dedirten oyunlar oynar size, şaşırır kalırsınız.

Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 87 - Can Yayınları)Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 87 - Can Yayınları)
Aziz Erdoğan 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne istiyorsun benden? Beni sahipsiz mi belledin, söyle, sahipsiz mi?
"Yook! Sahipsiz olan benim, kimsesiz, vurgun, her gün ölen benim!"

Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 41 - Can Yayınları - Kement Attın Koydun Beni Tuzağa adlı öyküden)Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 41 - Can Yayınları - Kement Attın Koydun Beni Tuzağa adlı öyküden)
Aziz Erdoğan 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O milyonlarca gözün içinde, o milyonlarca kalabalığın içinde o göz bana öyle bir bakış bakıyordu ki; içim eziliyordu, içim kırılıyordu, içim paslanıyordu. Bana dedim ya!...

Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 30 - Can Yayınları - Diyarbekir Dolar Şimdi adlı öyküden)Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 30 - Can Yayınları - Diyarbekir Dolar Şimdi adlı öyküden)
Aziz Erdoğan 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsandan çok kuşların, başıboş köpeklerin, kedilerin cirit attığı, sessizliğin, durgunluğun, kimsesizliğin yurdu. Belki de bu yüzden buradaydık; böyle bir sokak, bana benzeyen...

Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 16 - Can Yayınları - Nalbant adlı öyküden)Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Hasan Özkılıç (Sayfa 16 - Can Yayınları - Nalbant adlı öyküden)