Gönülsüz Köktendinci

7,0/10  (18 Oy) · 
48 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.278 gösterim
Elif Şafak'ın tanıtımıyla

"Doğu" da "Batı" da, bir düzlemden bakınca, hayalî kurgulardır, kallavi genellemeler. Zihnimizde olup biten, zihnimizle sınırlanan iki yapı.

Sorsan tam olarak nerede başlar Batı, nerede sona erer Doğu, kimse sabit ve somut bir harita veremez. Yüzyıllar içinde ne çok değişmiştir aslında algılar. İç içe geçmiştir aslında "ben" ile "Öteki". Batı'nın içindeki Doğu, Doğu'nun kalbinde atan Batı... Bilhassa Türkiye gibi her ikisini de bünyesinde barındıran bir coğrafyadan bakınca bu meselelere. Ama gene de nedense ısrarla mekanik biçimde kullanırız bu kategorik ayrımları. Hayal de olsa kurgu da, son tahlilde hayallere inanmadığımızı kim söyleyebilir? Tam tersine "olgular"dan ziyade "hayaller"e kapılmaya, inanmaya, hatta bağımlı olmaya meyyal değil miyiz?

Mohsin Hamid'in kaleminden Gönülsüz Köktendinci piyasaya çıktığı ilk günden itibaren epey ses getirdi, yankı uyandırdı dünya basınında. İstemeye istemeye "köktendinci" olan bir genç adamın hikâyesi. İstemeye istemeye ne demek? Köktendinci ne demek? Bu kavramları da açmayı ihmal etmiyor yazar. Kahramanı Cengiz, Amerika'ya okumaya giden yetenekli, zeki, pırıl pırıl Pakistanlı bir genç. Princeton Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olur. Sınıfının birincisi, okulun en iyisidir. Toplumdaki seçkinler arasına katılır. Tüm dünyadan kendisi gibi yetenekli, gelecek vadeden gençler Amerika'ya gelerek, Amerikan rüyasına bir an evvel dahil olabilmek için canla başla çalışırlar. O da hırslı, azimlidir. Ve çok çok az sayıda işletme mezununun girebileceği, hatta hayal edebileceği prestijli bir Amerikan firmasında muhteşem bir iş edinir. Artık senede seksen bin dolar kazanmakta, business class uçmakta, son derece şık giyinmektedir. Bundan sonra tek yapması gereken, kendini kapitalizmin ritmine uydurmak, devamlı çalışmak, paralanmak ve yükselmektir. Bir Amerikalı genç kadına âşık olması onun "Amerikanlaşma"sını önce kolaylaştırır, ancak hikâye ilerledikçe beklenmedik biçimde zorlaştırır.

Mohsin Hamid bu "seçilmiş", "sürüden ayrılmış", fazlasıyla Amerikanlaşmış Pakistanlı gencin nasıl olup da 11 Eylül sonrası kendi içinde derin bir kimlik bölünmesi yaşadığını, etrafındaki herkesten ve her şeyden soğuduğunu, tepkisel ve kindar olduğunu ve son tahlilde Amerika'yı terk edip Pakistan'a dönmeyi seçtiğini anlatıyor kitabında. Hem de alabildiğine çıplak bir dil ve sert bir üslupla. İşin çarpıcı yanı, anlatılan hikâye ile yazarın kendi yaşam öyküsü arasındaki paralellikler. Mohsin Hamid de Princeton mezunu. O da Amerika'da okumaya ve çalışmaya hak kazanan "parlak Üçüncü Dünyalılar"dan biri iken, 11 Eylül'den sonra ülkeyi terk ediyor. Ancak bir fark var: Yazar, kahramanı Cengiz gibi Pakistan'a dönmek yerine Londra'ya yerleşmeyi seçiyor.

Batı ile Doğu arasındaki hayalî ve hakiki gerilim ve uyumları, bu ikisinin arasında mekik dokuyan bireyin trajedisini anlatmak nicedir edebiyatçıları heyecanlandıran bir proje. Ancak bu çetrefil konuyu çok az romancı Pakistan asıllı Mohsin Hamid gibi sakınmadan, dosdoğru yapabilirdi herhalde. Bu kitabı okumak lazım. Tartışmak lazım. Eleştirmek ve anlamak lazım - ki Batı ile Doğu arasındaki hayalî sınırları samimiyetle sorgulayabilelim. Eğer arada birikmiş tepkilerin, kırgınlıkların ve kızgınlıkların azalmasını istiyorsak, eğer gönüllü ya da gönülsüz "Batı karşıtı ya da İslam karşıtı katı tepkiseller" yetişsin istemiyorsak, eğer bu sağırlığın yerini hakiki bir kültürel olgunluk ve medeniyetler arası diyalog alsın istiyorsak, işe evvela araftaki bireyin hayal kırıklıklarını anlamaktan başlamak lazım.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053431176
 • Orijinal Adı:
  The Reluctant Fundamentalist
 • Çeviri:
  Figen Yanık
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
zelal 
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Amerika rüyasının gerçekleşmesinden sonra gelen aşkın ve çelişkili düşüncelerin yarattığı bunalım sonunda yurt edindiği çekici, cezbedici Amerika'yı terk edip ülkesine dönen Cengiz'in hikayesi anlatılıyor bu güzel kitapta. Kendini okutan bir kitap Elif Şafak'ında dediği gibi oturup tartışılması, eleştirilmesi gereken bir yapıt. Okuyunuz. İyi akşamlar.

Osman Yüksel 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kesinlikle giriş ve gelişme bölümleri çok iyiydi ama sonuç beni hiç tatmin etmedi. O kadar etkiliyor ki kitap sizi muhteşem bir son için hazırlıyor ama malesef sizi yarı yolda bırakıyor gibi hissettiriyor.

Rumeysa 
20 Şub 2017 · 8/10 puan

11 eylülü 2001 yılında cengiz adlı pakistanlı bir gencin amerikada okuduğu ve yaşadığı zamanı anlatan aynı zamanda amerikada yaşayan pakistan vb. müslümanların uğradığı zorlukları ve amerikanın afganistan a yaptığı acımasız saldırıları anlatan bir kitap.

Onca yoğunluk arasında yinede son sürat okuduğum ve ilk defa okuduğum türün değiştiği bir roman oldu

Maximiliana 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve yine 11 eylül ama bu defa pakistanlı bir yazar anlatıyor. Ismi iddialı bir kitap iyi gidiyor başlarda ama sonu fossss.. Elif şafak bu kitap için okumak eleştirmek tartışmak lazım demiş ama bence çok ta tartışacak bir şey yok...

Sercan Bacak 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aslinda herkesin bildigi seyleri anlatmis ama kitabin icindeki OSMANLİ ZAMANİNDAKİ YENİ CERİLERİ SUANKİ ABD nin uygulamasinin belirtirken birseyleri farketmenize neden olacaktir...

Kitaptan 11 Alıntı

Güler K. 
07 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yani aslında ben de bir çeşit vatan hasreti çekiyorum. Ama benim ülkem uzun, bir deri bir kemik parmakları olan bir adam."

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 38)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 38)
Güler K. 
07 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatımın yarısını şekerci dükkanının vitrinine bakan çocuk olarak geçirdim.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 82)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 82)
Yasemin Yavuz 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorsan, tam olarak nerede başlar batı, nerede sona erer doğu, kimse sabit ve somut bir harita veremez.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)
Güler K. 
07 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Gözlemci bir insansın. Niye böyle olduğunu biliyor musun? İnsan kendini oraya ait hissetmediği zaman olur. Bana inan bilirim."

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 52)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 52)
Güler K. 
07 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kendisini geçen adamın grubun favorilerinden değil de yavaş koşanlarından biri olduğunu görene kadar iyi koştuğunu zanneden bir maratoncu gibi hissettim kendimi.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 75)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 75)
Sultan SALGIN 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Batının içindeki Doğu, doğunun kalbinde atan Batı. Bilhassa Türkiye gibi her ikisini de bünyesinde barındıran bir coğrafyadan bakınca bu meselelere. Ama genede nedense ısrarla mekanik biçimde kullanırız bu kategorik ayrılmaları

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)
Rumeysa 
21 Şub 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Bize ait olan bir şey artık bizde olmuyor ve bize ait olmayan bir şey de artık içimizde oluyor

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 188 - pegasus yay.)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 188 - pegasus yay.)
Turgay Bağan 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Az karşılaşılan şeylere duyulur bu ilgi; birilerinin koyduğu edep kuralları birilerinin de uygunsuzluğa duyduğu arzuyu artırır.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 35)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 35)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.