Gönülsüz Köktendinci

6,9/10  (11 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.022 gösterim
Elif Şafak'ın tanıtımıyla

"Doğu" da "Batı" da, bir düzlemden bakınca, hayalî kurgulardır, kallavi genellemeler. Zihnimizde olup biten, zihnimizle sınırlanan iki yapı.

Sorsan tam olarak nerede başlar Batı, nerede sona erer Doğu, kimse sabit ve somut bir harita veremez. Yüzyıllar içinde ne çok değişmiştir aslında algılar. İç içe geçmiştir aslında "ben" ile "Öteki". Batı'nın içindeki Doğu, Doğu'nun kalbinde atan Batı... Bilhassa Türkiye gibi her ikisini de bünyesinde barındıran bir coğrafyadan bakınca bu meselelere. Ama gene de nedense ısrarla mekanik biçimde kullanırız bu kategorik ayrımları. Hayal de olsa kurgu da, son tahlilde hayallere inanmadığımızı kim söyleyebilir? Tam tersine "olgular"dan ziyade "hayaller"e kapılmaya, inanmaya, hatta bağımlı olmaya meyyal değil miyiz?

Mohsin Hamid'in kaleminden Gönülsüz Köktendinci piyasaya çıktığı ilk günden itibaren epey ses getirdi, yankı uyandırdı dünya basınında. İstemeye istemeye "köktendinci" olan bir genç adamın hikâyesi. İstemeye istemeye ne demek? Köktendinci ne demek? Bu kavramları da açmayı ihmal etmiyor yazar. Kahramanı Cengiz, Amerika'ya okumaya giden yetenekli, zeki, pırıl pırıl Pakistanlı bir genç. Princeton Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olur. Sınıfının birincisi, okulun en iyisidir. Toplumdaki seçkinler arasına katılır. Tüm dünyadan kendisi gibi yetenekli, gelecek vadeden gençler Amerika'ya gelerek, Amerikan rüyasına bir an evvel dahil olabilmek için canla başla çalışırlar. O da hırslı, azimlidir. Ve çok çok az sayıda işletme mezununun girebileceği, hatta hayal edebileceği prestijli bir Amerikan firmasında muhteşem bir iş edinir. Artık senede seksen bin dolar kazanmakta, business class uçmakta, son derece şık giyinmektedir. Bundan sonra tek yapması gereken, kendini kapitalizmin ritmine uydurmak, devamlı çalışmak, paralanmak ve yükselmektir. Bir Amerikalı genç kadına âşık olması onun "Amerikanlaşma"sını önce kolaylaştırır, ancak hikâye ilerledikçe beklenmedik biçimde zorlaştırır.

Mohsin Hamid bu "seçilmiş", "sürüden ayrılmış", fazlasıyla Amerikanlaşmış Pakistanlı gencin nasıl olup da 11 Eylül sonrası kendi içinde derin bir kimlik bölünmesi yaşadığını, etrafındaki herkesten ve her şeyden soğuduğunu, tepkisel ve kindar olduğunu ve son tahlilde Amerika'yı terk edip Pakistan'a dönmeyi seçtiğini anlatıyor kitabında. Hem de alabildiğine çıplak bir dil ve sert bir üslupla. İşin çarpıcı yanı, anlatılan hikâye ile yazarın kendi yaşam öyküsü arasındaki paralellikler. Mohsin Hamid de Princeton mezunu. O da Amerika'da okumaya ve çalışmaya hak kazanan "parlak Üçüncü Dünyalılar"dan biri iken, 11 Eylül'den sonra ülkeyi terk ediyor. Ancak bir fark var: Yazar, kahramanı Cengiz gibi Pakistan'a dönmek yerine Londra'ya yerleşmeyi seçiyor.

Batı ile Doğu arasındaki hayalî ve hakiki gerilim ve uyumları, bu ikisinin arasında mekik dokuyan bireyin trajedisini anlatmak nicedir edebiyatçıları heyecanlandıran bir proje. Ancak bu çetrefil konuyu çok az romancı Pakistan asıllı Mohsin Hamid gibi sakınmadan, dosdoğru yapabilirdi herhalde. Bu kitabı okumak lazım. Tartışmak lazım. Eleştirmek ve anlamak lazım - ki Batı ile Doğu arasındaki hayalî sınırları samimiyetle sorgulayabilelim. Eğer arada birikmiş tepkilerin, kırgınlıkların ve kızgınlıkların azalmasını istiyorsak, eğer gönüllü ya da gönülsüz "Batı karşıtı ya da İslam karşıtı katı tepkiseller" yetişsin istemiyorsak, eğer bu sağırlığın yerini hakiki bir kültürel olgunluk ve medeniyetler arası diyalog alsın istiyorsak, işe evvela araftaki bireyin hayal kırıklıklarını anlamaktan başlamak lazım.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053431176
 • Orijinal Adı:
  The Reluctant Fundamentalist
 • Çeviri:
  Figen Yanık
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kesinlikle giriş ve gelişme bölümleri çok iyiydi ama sonuç beni hiç tatmin etmedi. O kadar etkiliyor ki kitap sizi muhteşem bir son için hazırlıyor ama malesef sizi yarı yolda bırakıyor gibi hissettiriyor.

Rumeysa aybar 
20 Şub 09:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

11 eylülü 2001 yılında cengiz adlı pakistanlı bir gencin amerikada okuduğu ve yaşadığı zamanı anlatan aynı zamanda amerikada yaşayan pakistan vb. müslümanların uğradığı zorlukları ve amerikanın afganistan a yaptığı acımasız saldırıları anlatan bir kitap.

Onca yoğunluk arasında yinede son sürat okuduğum ve ilk defa okuduğum türün değiştiği bir roman oldu

Kitaptan 4 Alıntı

Yasemin Yavuz 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorsan, tam olarak nerede başlar batı, nerede sona erer doğu, kimse sabit ve somut bir harita veremez.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 5)
Rumeysa aybar 
21 Şub 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bize ait olan bir şey artık bizde olmuyor ve bize ait olmayan bir şey de artık içimizde oluyor

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 188 - pegasus yay.)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 188 - pegasus yay.)
Turgay Bağan 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Az karşılaşılan şeylere duyulur bu ilgi; birilerinin koyduğu edep kuralları birilerinin de uygunsuzluğa duyduğu arzuyu artırır.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 35)Gönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid (Sayfa 35)
berâ 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem biz burada ya tümünü öderiz yada hiç. Dostların hesabı paylaşma kavramını ülkenizdeki ilk günlerimde ne kadar yadırgamıştım, onu hatırlattınız bana. Böyle konularda karşılıklı cömertliği matematiksel kesinliğe tercih eden bir anlayışla yetiştirildim; sonuçta iki yöntemde de kimsenin hakkı kimseye geçmiyor.

Gönülsüz Köktendinci, Mohsin HamidGönülsüz Köktendinci, Mohsin Hamid

Kitapla ilgili 1 Haber

Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.