Gordiyon Fiyongu

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
230 gösterim
Almanya’daki avukatlık bürosunu kapattıktan sonra sakin Fransa taşrasında sevgilisiyle yaşadığı keyifli zamanlardan sonra önce sevgilisini yitirir Georg Polger, sonra da geçimini sağlayan tercüme işleri kesat gitmeye başlar. İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı, tam anlamıyla bir “tutunamayan”ın buhranlarını yaşadığı aylardan sonra, karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar. Ve o işi sağlayan tercüme bürosunda tanıştığı, başdöndürücü bir Polonyalı kız... Bol paralı, aşk sarhoşluğuyla dolu, bir yandan da “başarı ve dinamizm”in özgüvenini şişirdiği rüya gibi günler başlar. Derken... “Derken...”in arkasını getirmek hiç yakışık alır mı bir gerilim romanı tanıtırken?
Schlink, gerilimi sadece entrikanın içeriğiyle sağlamıyor. Yaşanan heyecanlı olayların berisinde, tamamen “sıradan” bir adamcağız olan “kahramanımız”ın pes etmekle “ileri doğru kaçış” arasında salınışının gerilimi var. Bir “küçük adam”ın kurulu düzen karşısındaki çaresizliği ve “başına gelenler”in inanılmazlığı, en azından “kahramanımız” nezdinde, yer yer Kafkaesk bir atmosfer yaratıyor.
Aslına bakılırsa, Schlink’in, insan halleri ve yaşantı anlarına dair ‘inceliklerle’ dolu anlatısı, hikâyenin de, her şeyin de önüne geçiyor: Fransa taşrasında ve New York’ta hayat ritmleri, sıradan hayat ritüelleri... Mağlubiyet hissiyatı; burukluk hissiyatı; divane âşık hissiyatı... Anlık dikkatlerle, olmadık ilhamlarla oluşan gündelik imgeler... Hikâyeyi bir yana bırakıp sırf “bunları” okuyarak da ilerlenebilir bu kitapta... Unutmadan söyleyelim, Schlink bu romanıyla Alman Polisiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandı.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1998
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789754707007
 • Orijinal Adı:
  Die gordishe Schleife
 • Çeviri:
  Atilla Dirim
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Beyza 
02 Oca 13:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dünyada olması gerektiği gibi olmayan öyle çok şey var ki.

Gordiyon Fiyongu, Bernhard Schlink (Sayfa 75 - İletişim Yayınları)Gordiyon Fiyongu, Bernhard Schlink (Sayfa 75 - İletişim Yayınları)
Leandre 
25 Oca 21:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ancak acı çekerken özel ve ilginç biri olur.

Gordiyon Fiyongu, Bernhard Schlink (Sayfa 255 - İletişim Yayınları 1. Baskı 1998)Gordiyon Fiyongu, Bernhard Schlink (Sayfa 255 - İletişim Yayınları 1. Baskı 1998)