Gördüğüne Asla İnanma

8,3/10  (106 Oy) · 
265 okunma  · 
82 beğeni  · 
2.825 gösterim
Bazen gördüklerin, sadece aklının oyunudur...

"Muhteşem bir gerilim; sınırları zorlayan, canlı ve akıllı bir anlatım, okuyucuyu son sayfada zirveye çıkaracak bir roman."

-Leone Editore-

"Mario Mazzanti'den başarılı bir roman daha. Nefes kesen acımasız bir gerilim... Gerçek suçlunun son ana kadar tahmin edilemediği mükemmel bir kurgu. Sonuç ise mükemmel..."

-giallomania.it-

"Olayları çözdüğünüzü sandığınız anda ortaya çıkacak gelişmeler ile şaşıracaksınız."

-orasenzombra-

 
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053845355
 • Orijinal Adı:
  Il riflesso del lupo
 • Çeviri:
  Güliz Akyüz Yıldırım
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Ismail Salma 
 18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Mario Mazzanti den okudugum ikinci kitap ve bu da Şah Mat kadar iyi bir kurguya sahip. Korku gerilim doruklarda katili bulmak hiçte kolay olmuyor. Polisiye yazarlarda bu adam pek bilinmese de bena göre en iyisi.

Beyza Yuksel 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mario Mazzanti'nin okuduğum ilk kitabıydı. Başları biraz sıkıcı gelmişti, psikoloji derslerini anlatıyordu ki buralar bana sıkıcı gelmişti ama profesörümüz ölünce olaylar başlıyor. Katilin ağzından da yazdığı için ürkmüştüm baya hele bazı yerlerde arkama bakıp duruyordum o derece :))
Yazar katili öyle bir saklıyor ki kahramanların hepsinde katil olma potansiyeli görmüştüm.
Heyecan dolu, elinizden bırakamayacağınız bir seri katil romanı. Bir de biraz ürkebilirsiniz. :)
Keyifli okumalar.

Damla Köseoğlu 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

♧ Gördüğüne Asla İnanma Mario Mazzanti'nin okuduğum üçüncü kitabı. Okuduğum her kitabından sonra yazara olan saygım biraz daha artıyor. Şah Mat kadar etkilemese de Gördüğüne Asla İnanma da yazarın kurgu yeteneğini, okuyucuyu nasıl sürükleyip gerebileceğini çok iyi bildiğini gözler önüne seriyor.Suçun altında yatan psikolojik nedenlerin neler olabileceği hakkında da ilginç örneklerin yer aldığı kitapta yazarın zekice kurguladığı diyaloglar, bitmek bilmeyen olaylar okurda kitabı hemen bitirip sonunu öğrenme isteği uyandırıyor.

♧ 20 yıl öncesinden başlayıp ünlü bir psikiyatristin ölümüne uzanan cinayetler zincirinde katilin bir sonraki adımının ne olacağını merak ederken, insan algısının ne kadar kolay yanıltılabileceğini görüyorsunuz.

♧ Gördüğüne Asla İnanma meraklandıran, sürükleyen, geren, insanların gözlerinin önündekini göremedikleri için zaman zaman sinirlendiren bir kitap. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. :)

Sadettin TANIK 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Olay gerçekten çok güzel kurgulanmış ve akıcı bir dille anlatılmış. Okurken hiç sıkılmadığım hatta çoğu sayfasını gerçekten gerilerek okuduğum bir polisiye kitabı. Okumaktan pişman olunacak bir kitap değil bence...

Sadık Kocak 
12 Nis 00:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kesinlikle bu sınırları zorlayan bir kitaptı. Böyle kitapları seviyorum.
Kitabın sondan ikinci bölümüne kadar katilin kim olduğunu çok zor tahmin edeceksiniz. 5-6 saatlik bir zaman içerisinde bitecek kadar sürükleyici..

ESRA KADIOGLU 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mario Mazzanti, gerçekten çok iyi.... Şah Mat'tan sonra okuduğum ikinci kitabı... Çok başarılı, nasıl bir kurgu, nasıl bir yazmaktır ki ; kitabın son sayfasına kadar katili bulamazsın, oysa sadece 8 karakter var ve elene elene 3'e kadar düşüyor, kitabın ilerleyen sayfalarında... Polisiye sevenler okuyun, okudukça merak edin :)

Neslihan YILMAZ 
04 May 18:11 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap önceki kitabını okuduysanız ve büyüsüne kapıldıysanız bu kitaba da hayran kalacaksınız.
Satırların arasında kaybolmak katilin kim olduğunu bulmak bile haz verici..

Librarian 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Evet bir polisiye-macera romanı daha bitti ve raftaki yerini aldı.Mario Mazzanti'nin Şah Mat'ını da okumuştum. Her iki romanda da benim adıma ortak olan sıkıntı romanların bağlanış şekliydi. Bir şekilde yazarın roman sürecinde yarattığı heyecan anlamsız bir sonla insanı hüsrana uğratıyor. Bu romanda ek olarak en çok süreksizlik beni itti. Buna neden olan şey ise olaya dahil isimler hakkında verisizlikti. Sadece birkaç karakter hakkında yapılan betimlemeler ile gözünüzün önünde silik de olsa bir şeyler canlanırken şüpheli grubunda olup da adı sık sık geçen isimler sanki birer hayaletmiş gibi bir yaklaşım sergilenmişti. Ve bu da yaratılmaya çalışılan gizemi katlettiği gibi okuyucunun romanın içine dahil olamamasına sebep olmuştu. Güzel bir kurguydu aslında. Kovalamaca faslı fena değildi. Ama son...Aynı şah mat'ta olduğu gibi yine "nasıl yani?" diyerek kitabı kapattım ne yazık ki...Daha iyi yazılmış pek çok polisiye macera romanı bulabilirsiniz diyerek yorumumu noktalıyorum.

Ayşenur Çağlayan 
20 Tem 15:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Guzel bir kitaptı beni olayın içine çeken ve acaba katil kim merakını bırakan mutiş bir kitaptı.İnanın bana hiç tahmin bile etmeyeceğiniz birisi katil oluyor en azından ben baska birisinin katil olduğunu dusunmustum ama neden o insanları öldürdüğünü hatırlamıyorum veya yazar nedenini yazmamiş bilemiyorum.Kitabın sonunu daha güzel yapabilirlermiş tek kötü yanı bana kalırsa sonuydu.

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mario Mazzanti'nin Gördüğüne Asla İnanma kitabı Şah Mat romanı gibi iddialı değildi bana göre. Bu kitapta gizemli ve esrarengiz bir içeriğe sahipti hatta katili bulmak için zihnimi bayağı bir yormuş olduğumu hatırlamama rağmen, etkileyici ve zekice bulamamıştım romanı. Çok başarısız, sönük, okunmaya değmeyecek kadar, zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum yine de. Sadece iki romanı kıyasladığımda, gözle görülür derece de işleyiş farkı vardı, sanki iki farklı yazarın kaleminden çıkmış gibiydi. Gerilim ve polisiye romanları sevenlere tavsiye ederim.

3 /

Kitaptan 23 Alıntı

Damla Köseoğlu 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuk
Çocuklar basittir, duygularındaki saflıkla mükemmeldirler.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 129 - Sonsuz Kitap)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 129 - Sonsuz Kitap)
İbrahim Koç 
 13 May 16:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kıyafet insanı elbette ki kral yapmaz ama kralıda pek alâ gizleyebilir.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 24 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 24 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
İbrahim Koç 
19 May 02:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

En basit açıklamalar genellikle doğru olanlardır.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 245 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 245 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
İbrahim Koç 
21 May 01:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ben" ve "Beden" aynı şey değildir. "Ben" benliktir, görünmeyen ve soyut olan; oysa beden onun hizmetçisidir sadece.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 359 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 359 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
İbrahim Koç 
 19 May 02:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şüphe, güvenin sıcak ve davetkâr kıvrımları arasına sızan bir yılandır.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 234 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 234 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
Cansu Bıçak 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, aynalar, aynalar... Ben artık neredeyse hiç bakmıyorum aynalara çünkü içinde gördüğüm şey hoşuma gitmiyor. İyi bir aynanın bir şeyi yansıtmadan önce iyice düşünüp tartması gerek bence.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario MazzantiGördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti
İbrahim Koç 
 14 May 02:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Algı;
O zaman bir deney yapalım. Etrafınıza bakın. Hadi ama gençler, sizden zor bir şey istemiyorum, etrafınızı inceleyin...
...
"Güzel, şimdi size ne algıladığınızı sorsam bana ne söylersiniz? Buranın bir sürü insan ve eşyayla dolu bir üniversite anfisi olduğunu söylersiniz. Belki bir kaç detayı ayrıştırabilirsiniz, ama bana ışık, gölge, ses, koku... Yani ilkel duyusal uyaranları algıladığınızı söylemezseniz.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 35 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 35 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
İbrahim Koç 
 19 May 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Atasözü
Asılan adamın evinde ipten bahsetme.

Asılmış adamın evinde ipten söz edilmez. (Orjinal hali)

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 330 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 330 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
İlayda G. 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şüphe, güvenin sıcak ve davetkar kıvrımları arasına sızan bir yılandır. Bunu ne zaman yapmaya başlayacağı bilinmezdir. En küçük çatlağa baskı yapmaya başlar. Varlığını hissettiğinizde artık çok geçtir, yılanın boğumları çok derinlere nüfuz etmiştir. Sıkıca üstüne binip seni hapseder; amansız, yavaşça artan ve nefesini kesen bir sıkmadır bu.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario MazzantiGördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti
İbrahim Koç 
15 May 03:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın bazen gördüklerine güvenmemesi lazım.

Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 71 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)Gördüğüne Asla İnanma, Mario Mazzanti (Sayfa 71 - Sonsuz yayınları 1. Baskı 2015)
3 /