Görmek ve Fark Etmek

7,3/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
852 gösterim
Modern toplumun yalnız, hüzünlü, mutsuz insanları, hayatlarını değiştirmek için yazarlardan, ressamlardan, tarihi kişiliklerden ve felsefecilerden yardım alabilirler. Flaubert iç sıkıntısına iyi gelebilir, Peter de Hooch sıradan hayatı sevdirebilir, Louis-Philippe mizahın gücünü öğretebilir, Aristo çalışmanın sefaletini anlatabilir.
Alain de Botton Görmek ve Fark Etmek´te okurları edebiyat, resim, felsefe ve tarihin ilginç labirentlerinde bilgilendirici ve keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Sıkıcı kentlerin büyüleyiciliğinden yalnız erkeklerin ruh hallerine, hayvanat bahçesinin güzelliğinden yazma sıkıntısına uzanan bu yolculukta okurlar en gizli duygu ve düşünceleriyle karşılaşarak kendilerini buluyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755703312
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
cosmos 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dili oldukça sade ve anlaşılır. Felsefeye yeni başlayanlara tavsiye edebileceğim bir kitap. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Müzeyem Adem 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Bu kitap bir televizyon programları yapımcısının insan ilişkilerine ve ruh hallerine dair düşüncelerini içeriyor. Sıkıcı Kentlerin Büyüleyiciliği, Yalnız Erkekler, Hayvanat Bahçesi, Yazmak (ve Alabalıklar), Mizah, Çalışma ve Mutluluk, Özgünlük, Havaalanı ve Hüznün Güzelliği diye dokuz tane bölümden oluşuyor "Görmek ve Fark Etmek". Benim hoşuma giden Çalışma ve Mutluluk, Özgünlük ve Hüznün Güzelliği bölümleriydi.
Yazar aşık olmak, sıkılmak, üzgün olmak, kendini yalnız hissetmek gibi bazı duygular hakkında düşüncelerini paylaşmış. İnsanların istemeden de olsa yaptıkları yanlış yaklaşımlara, anlayışlara ve bunun sonucunda ortaya çıkan durumlara değinmiş.
Aynı şeyleri farklı görebilmek için bakış açımızı değiştirmemiz yeterlidir çoğu zaman. Bazen de neresinden bakarsak bakalım başkası göstermeden fark etmeyiz bazı şeyleri.
Kendimizce kurduğumuz bir düzenimiz, bir çevremiz var ama her gün etrafımızda olan insanları, eşyaları görmek yetmemeli bize. Hayatın akışına rağmen biraz duraksayıp kendimize fark etme fırsatı da tanımalıyız. Çünkü ancak o zaman bazı algılarımızı, anlayışlarımızı değiştirebiliriz.
Kısacık, kolay okunan ama çok ta derinlik içermeyen bir kitap. Her okurun algılayabileceği bir anlatım söz konusu. Şiddetle tavsiye edemem ama bu tarz kitapları sevenler bir göz atabilir. Ne çok iyi ne de çok kötü bir kitap :)

Kitaptan 16 Alıntı

Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitapları başkaları yazmış olsalar da onlarda kendimizle ilgili bir şeyler buluruz, garip bir paradokstur bu. Kitaplar bize kendi hayatımızın fark edemediğimiz yönleriyle ilgili bir şeyler anlatırlar. Başka birinin kaleme aldığı kitaptaki sözcükler, kim olduğumuzu ve nasıl bir dünyada yaşadığımızı tüm derinliğiyle kavramamızı sağlarlar.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 39)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 39)
Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Geniş düşünceler geniş manzaralara, yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 100)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 100)
Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Özgün bir benlik, başkalarından etkilenmeden tutarlı olabilmekle edinilir.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 67)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 67)
cosmos 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aşırı ilgi duymadığımız kişileri baştan çıkarırken daha çok özgüven duymamız ve daha kolay başarmamız aşkın ironilerinden biridir.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 65 - sel yayıncılık 2. baskı)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 65 - sel yayıncılık 2. baskı)
cosmos 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Günümüzde işte mutlu olmamızın bu kadar zor olmasının nedeni gerçekleştiremeyeceğimiz hayaller kurmamızdır.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 58 - sel yayıncılık 2. baskı)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 58 - sel yayıncılık 2. baskı)
Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Romantik anların en yoğununu başka birinin yanında romantik olmak zorunda olmayanlar yaşarlar.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 23)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 23)
cosmos 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Müzik ve manzara, aklın sürekli iş gören, telaşlanan ve herşeyde kusur bulan kısmını bir süreliğine dinlenmeye bırakır. Müzik ve manzara olmasa, aklın bahsettiğimiz kısmı bilincimizde beliren herhangi bir güçlük karşısında kendini kapatır; anılardan, özlemlerden, içe dönük ve özgün düşüncelerden kaçar, bunların yerine kurumsal olan ve kesinlikle kişisel olmayan düşünceleri tercih eder.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 101 - Sel yayıncılık 2. baskı)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 101 - Sel yayıncılık 2. baskı)
cosmos 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hayatın doğası gereği sefil olmak zorunda olduğunu ileri süren görüş, yüzyıllar boyunca insanlığın en önemli varlıklarından biri olmuştur. Bu görüş, acı içinde kıvrandığımızda bizi koruyacak bir kalkan, hayal kırıklıklarına uğradığımızda sığınabileceğimiz bir kucaktan farksızdır, ancak modern dünya anlayışının doğurduğu beklentiler onu zalimce çürütmeye çalışmaktadır.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 61 - Sel yayıncılık 2. baskı)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 61 - Sel yayıncılık 2. baskı)
cosmos 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Büyük bir sanatçı ile ilişkiye girmenin yan etkilerinden biri, onun yapıtları sayesinde bazı şeyleri fark etmeye ve anlamaya başlamamızdır.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel yayıncılık 2. baskı)Görmek ve Fark Etmek, Alain De Botton (Sayfa 95 - Sel yayıncılık 2. baskı)

Baştan çıkarma eylemi, doğal davranışlardan vazgeçip izleyicinin varlığıyla şekillenen davranışlar takınmayı, başka bir deyişle bir tür oyunculuğu gerektirir. Baştan çıkaran kişi de bir oyuncu gibi, izleyicisinin yani bu durumda arzu duyduğu kişinin beklentilerini/kendisinden neler duymak istediğini bilmek ister.

Görmek ve Fark Etmek, Alain De BottonGörmek ve Fark Etmek, Alain De Botton
2 /