Görülmeyen Adam

6,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
691 gösterim
1952'de ABD'de yayımlandığında haftalarca çok satanlar listesinde kalan ve ertesi yıl National Book Award'a değer görülen Görülmeyen Adam, Amerika'nın en çarpıcı çelişkilerini sergiliyor. Görülmeyen Adam, egemen kültürün içinde tutunmaya çalışan siyahi bir gencin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Toplumun her katmanına girip çıkan roman kahramanının hikâyesi, Güney'in prestijli kolejlerinden Harlem'in tekinsiz sokaklarına, eşit hak ve özgürlükler için mücadele eden örgütlere uzanıyor. Toplumsal hoşgörüsüzlüğün, duyarsızlığın, aldatılmanın her türlüsüne maruz kalan genç adam, ayakta kalmak ve kimliğini korumak için her yolu deniyor. Ancak inandığı kişiler ve örgütler tarafından da yalnız bırakılınca, kendi yolunu seçiyor ve New York'un merkezinde, bir apartmanın bodrum katına sığınıyor... Ralph Ellison, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen ve T.S. Eliot, James Joyce, Dostoyevski gibi yazarların eserlerinden derin izler taşıyan Görülmeyen Adam'la, ortaya ırkçılık, sömürü ve toplumsal ikiyüzlülük üzerine zamansız bir eser çıkartıyor.

"Birinci sınıf bir kitap, süper bir roman..."
-Saul Bellow-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789750513596
 • Orijinal Adı:
  Invisible Man
 • Çeviri:
  Mehmet H. Doğan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
mesut kalkan 
06 May 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Var olmak ne demek bilir misiniz? Var olmanın tanımı nedir sizce? Ya içindesinizdir bu çemberin yada dışında yer alacaksınızdır... Var olduğunu sanırken aslında hiç bir zaman var olmadığını sana usulca fısıldayan bir ses adı vicdan... Kitap şöyle başlar odamın her yerini floresan lambalarla donattım daha aydın daha aydınlık olsun istedim... Ama aydınlıkta bile görülmeyendim ben... O kadar güzel örneklerle doludur ki boks maçında birbirleriyle kavga ettirilen aynı ten aynı geçmişe sahip olan onlar... Maçı kazana verilen ödülün elektrik verilmiş bir halı üzerine bırakılan altına benzetilmiş çikolatalar ve büyük ödül 5 dolar.

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 4/10 puan

Kitabın anlatım dili (yarı şiirsel) ve içerik çok sıkıcıydı. "Irkçılık" mesajından dolayı ön plana çıktığını düşünüyorum. Çok zor bitirdim.