Görünmeyen Ekonomi Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor?

7,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
201 gösterim
Görünmeyen Ekonomi: Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor, politikadan çocuk yetiştirmeye, emlakçılardan öğretmenlere,uyuşturucu satıcılarından sumo güreşçilerine kadar geniş bir yelpazede günlük yaşamın arkasındaki gerçekleri sorgulayan,ekonomiye sıradışı bir biçimde yaklaşarak dünyanın gerçekte nasıl işlediğini anlatan bir kitap.
Bu kitabı okuduğunuzda genel kanıların nasıl oluştuğunu,günlük hayatınızda karşılaştığınız insanların motivasyonlarının nelere bağlı olduğunu daha iyi anlayacak, hayata ve ekonomiyebambaşka bir gözle bakmaya başlayacaksınız.
Ümit Bahçekapılı 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir sonucun nedeni olarak gösterilenin arkasındaki görünmeyen gerçeği görme konusunda önemli örneklemeler yapan ufuk açıcı bir kitap. Şu eleştiriyi yapmadan geçemeyeceğim; bu kitabı tavsiye üzerine almış olmasam, kapak görselinden dolayı elimi bile uzatmazdım, güzelim kitaba ucuz bir hava katmış.

Ferdi Bişkin 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Sosyal olaylara bir de istatistiksel açıdan bakmayı denediniz mi? Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan bazı olayların ortaya çıkardığı sayısal verilerin o olayların özü hakkında görünenden çok daha farklı şeyler söyleyebildiğini gösteren kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Ferdi Bişkin 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Silah
"...bir silah doğal düzene ciddi bir müdahaledir. bir silah her türlü münakaşanın sonucunu karıştırır. Bir barda sıkı bir adamla o kadar da sıkı olmayan bir adamın kavgaya dönüşecek şekilde karşılıklı atıştıklarını varsayalım. Pek de sıkı olmayan adamın dayak yiyeceği epey bellidir öyleyse bu durumda, neden kavga etsin ki? Fiziksel olarak güçlü olanın öne çıktığı düzen bozulmamış kalır. Ama eğer sıkı olmayan adamın da bir silahı varsa, kazanma şansı iyice yükselmiş demektir. Bu senaryoda, bir silahın olaya dahil edilmesi daha fazla şiddete neden olur."

Görünmeyen Ekonomi, Steven D. Levitt (Sayfa 125 - Boyner Yayınları)Görünmeyen Ekonomi, Steven D. Levitt (Sayfa 125 - Boyner Yayınları)