Görünmez Kalp (Bir İktisadiyat Romanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3991
Gösterim
Adı:
Görünmez Kalp
Alt başlık:
Bir İktisadiyat Romanı
Baskı tarihi:
15 Ekim 2002
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756877555
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Invisible Heart: An Economic Romance
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Liberte Yayınları
Baskılar:
Görünmez Kalp
Görünmez Kalp
Görünmez Kalp
Adamın biri ölmüş," dedi Sam, "ve kendisini dünyanın en güzel alabalık nehrinin kenarında bulmuş. Gökyüzü masmaviymiş ve adamın elinde en kalitelisinden bir olta duruyormuş. Önünde bir nehir uzanıyormuş, mükemmel bir alabalık ırmağı, kimi yerde hızlı, kimi yerde yavaş akan bir su kütlesi. Adam bütün ömrü boyunca 'ah balık tutacak biraz vaktim olsa', der dururmuş meğer. Cennette olduğunu anlamış. Nehre bir bakmış, dönen bir yer ve bir balık böcek için sıçramış. Tam olması gereken yere oltayı atmış, anında su dalgalanmış, kocaman bir balık suyun yüzüne çıkmış. Sıçradıkça etrafında sular dalgalanıyormuş. Balığın kuvveti ve rengarenk görüntüsü adamı korkuyla karışık bir hayranlığa sürüklemiş. Biraz mücadeleden sonra balığı yakalamış ve yere uzatmış. Herhalde 5-6 kg. varmış! Renkler de ne kadar canlıymış. Balığı bırakıp yeniden nehre dönmüş. Yine balığın biri bir böcek için havaya sıçramış. Adam yine tam isabetli bir olta atmış. Yine çok güzel başka bir balık yakalamış. Bu bir mucizeden başka bir şey değilmiş. Adam Allah'a şükretmek için dizleri üzerine çökmüş. Lakin gün ilerleyip de adam her girişimin sonunda balık üstüne balık destelemeye başlayınca, bilincinin kıyıcığından bir düşünce kendini hissettirmeye başlamış. Bir defa da bilerek kötü bir olta sallamaya karar vermiş. Aynı şekilde yine bir balık sıçramış ve adamın oltasına yakalanmış. Adam balığı korkutmak için başlamış bağırmaya ve üstüne su atmaya. Hiçbir şey farketmemiş, her olta atışı garanti bir balık getiriyormuş. O anda anlamış ki, orası Cennet falan değilmiş."
300 syf.
·24 günde
Iktisat ve siyasetten pek anlamasamda yazarın üslubu hoşuma gitti. Tartışılan konular sayesinde bilgi birikimim arttı ve bakış açım değişti diyebilirim. Diğer kitabi da bulup okuyabilirim umarim. Böyle kitapları okuyarak toplumu daha iyi yerlere taşıyabiliriz bence.
300 syf.
·4 günde
(Spoiler içerir.)
Görünmez Kalp; Bir iktisadiyat romanı. Romanın baş karakterleri Sam Gordon ve Laura Silver. Kitap hayatları ve düşünceleri farklı iki bireyin aynı lisede öğretmenlik yapmasıyla başlıyor. Sam lise son sınıf öğrencilerine iktisat dersi vermektedir, Laura ise İngiliz Edebiyatı dersi öğretmenidir. Sam öğretmenliğinin 4. yılındayken, Laura o sene yeni öğretmen olmuş ve bunun telaşını yaşamaktadır. Roman iksatla yaşama; Sam'in ilk derste öğrencilerini sınadığı "petrol rezervlerinin tükenmesi" aldatmacası ile giriş yapmaktadır. Ham petrolün rezervlerini rakamsal olarak verip, öğrencilerini sınamaktadır, ancak tüm öğrenciler aldanırken, Amy adındaki kız Sam'ın oyununa gelmez ve sınıfta iktisada ilk tepkimeyi verir. Laura ise tecrübesizliği nedeniyle heyecanını yenmeye çalışırken, öğrencileriyle kurduğu sıcak iletişim ve edebiyat kitapları üzerine verdiği örneklendirmelerle rahatlamaya başlar. Sam iktisadın hayat biçimi olduğunu söyleyerek, makul derecede mutluluğa ancak iktisat sayesinde ulaşılabildiğini anlatarak kitapta ilk iktisat kavramına giriş yapar, Laura ise öğrencilerine Wordsworth'den örnek vererek edebiyat dışında sosyal yaşamdaki emeğe ve paranın insan hayatında oynadığı rollere değinir. Sam ve Laura'nın yolları bir gün Sam'in öğrencilerine oynadığı "para verme" oyunu ile dolaylı yoldan kesişir. Tüm okulda Sam para dağıtan öğretmen olarak ünlenir ve söylentiler Laura'nın kulağına da gelir. Sam ve Laura bir gün birbirinden habersiz olarak evlerine gitmek için metro istasyonu girişinde karşılaşırlar. Metro girişindeki dilenciye bozuk para verip vermemek konusunda iktisat konuşmaya başlarlar. İlk konuşmalarından zıt iki görüşe sahip oldukları anlaşılır. Sam tercihlerin insanlara bırakılmasını, faydayı kendi istedikleri gibi yönlendirmelerini savunurken, Laura ise işe yarayan faydaların, zorunlu olabileceğini savunur. Birkaç karşılaşmayla beraber Laura ve Sam devamlı iktisadi konularda tartışmaya başlarlar.
Kitapta ayrıca kesitli örnekler ve bağlamalar verilmiştir; Örnek olarak
sağlıknet isimli ilaç firmasının yaptığı yasak araştırmalar ve oyunlar, işçi kesimini etkileyen yönetim kararları, yolunda gitmeyen işleri, şirketleri takip eden KDS gibi kuruluşlar vs..
Kitabı, muhasebeyi sevmeyen bir muhasebeci olarak çok sevdim :). İktisadın hayatın bir parçası olduğunu düşünürsek, iktisadı ve aynı hayatın içinde yer alan aşkı birlikte güzelce harmanlayarak anlatmış yazar. İktisadı bu tarz bi anlatımla okuyabileceğim ve özellikle sevebileceğim hiç aklıma gelmezdi. Sürükleyici, düşündüren ve öğreten bir kitap.
246 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Russell Roberts'ın yazmış olduğu  Görünmez Kalp aynı zamanda aşkın serpiştirildiğine şahit olduğumuz bir iktisat romanı.
Kitapta yer alan Sam Gardon ve Laura Silver iki öğretmendir. Sam kapitalizmi,piyasayı öven bir ekonomist; Laura ise tam tersi kapitalizmden nefret eden,devlet kurumlarının denetim yapması gerektiğine inanan bir edebiyatçıdır. Bu iki farklı düşünceye sahip öğretmenin konuşmalarına ve aşklarına yakından şahit olacaksınız.
Görünmez Kalp'i iktisata ilgi duyan,iktisat dersi gören herkese yararı dokunabilecek bir eser olduğundan dolayı okumanızı tavsiye ediyorum.
300 syf.
·Beğendi·8/10
Bu yazarın kitaplarını seviyorum çünkü hayata çok farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor. Sizi düşündürmeye itiyor. Sık sık 'bak ben hiç öyle düşünmemiştim ' hissi oluşturuyor insanda.
Kitap temel olarak ekonomi kitabı ancak herkes çok ufak bir iki kelimenin anlamına bakarak kolayca okuyabilir,anlayabilir. Dili çok basit ve olay örgüleri, farklı iki fikrin çatışmasının sonunda doğan fondaki bir aşk hikayesi ile süslenerek , sıradan bir ders kitabı olmanın ötesine geçmiş bir kitap .
Belki de hiç bilmediğiniz bir alan olsa da, hepiniz az ya da çok ekonomiye dokunuyorsunuz hayatınızda. Siz dokunmak istemeseniz de ekonomik sistemin bir parçasısınız. Bu yüzden okumanız size az ya da çok bir şeyler katacaktır. Vaktiniz olursa bir düşünün derim.
246 syf.
Adam Smithin görünmez elin den esinlenilerek yazılmış muhteşem bir kitap iktisat ogrencilerinin okumasi gereken ve değer yargilari ile iktisatin bir noktada cekismesini ele alan nadir pratik anlatan iktisat kitaplarından.
300 syf.
·5/10
Kısa bir inceleme yapacak olursak ; Kitabın anafikri serbest piyasa ekonomilerine devlet müdahalesinin niyetlenilmemiş sonuçlarının olabileceğini , kahramanın tam anlamıyla liberal oluşu ve gelişen olaylar karşısında tutumları günümüzün rasyonel insanını yansıtmıştır .
Çevirisini yapan Mustafa hocamın kendisi de bir ekonomist olduğundan gayet anlaşılır , basite indirgenmiş bir ekonomi dersi niteliğindedir .
246 syf.
Kitabın kapağında bir iktisadiyat romanı yazısını görünce içinde bir sürü iktisat ile ilgili rakamlar ve bilgiler olacak, konuya ilgisiz isen okumak da o derece zor olur diye düşündüm önce. Ama kitabın tanıtım bültenini okuyunca zenginlik ve fakirlik konusuna ilginç bir yaklaşım oluşturabilir diye düşünüp aldım.
Pişmanmıyım, değilim.
Kitabın akıcı bir dili ve sürükleyici bir kurgusu var. Sam ve Laura arasında geçen münazara tadında ki konuşmalar çok aydınlatıcı ve bilgilendirici. Beni olumsuz anlamda etkiyen konularsa ne kadar ikna edici görünse de Kapitalizme ve tabiiki de Amerika'ya bağlanan övgüye varan konuşma sonuçları.
Artı olarak kitabın içinde gönderme yapılan kitap ve yazarlar ile kaynakçası da oldukça ilgi çekici.
284 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Russell D. Roberts'ın bir ekonomistle bir edebiyatçının konuşmalarına dayanan kitabı. iktisat, kapitalizm ve yüzeysel bakış açılarıyla ilgili güzel bölümler içeriyor. edebiyatçının mevcut ekonomik sistemle ilgili kaygılarına ekonomist tıkır tıkır çözümler buluyor, açıklamalar getiriyor. Kapitalizmin doğasını anlamak için güzel ve akıcı bir kitap. Kapitalizmin görünmez kalbinin en başta kapitalistlerce görülemediği düşünülürse kitaptaki mutlu mesut ekonomistin çizdiği pembe tablonun karşısında edebiyatçı sağlam argumanlar geliştiremiyor. iyi ki de geliştiremiyor, bu da kitabı okuyana bırakılsın diye sanırım...
"Bak, Sam, umarım alınmazsın, ama ..."
" Benim alindigim çok az şey vardır. Görüş ayrılığı asla alındığım bir şey değildir."
Kendilerine yardım etmek amacıyla bile olsa, insanların tercihlerini daha fazla sınırladıkça onlardan sorumluluğu da daha fazla uzaklaştırıyoruz.
Gücün tepede yoğunlaştığı bir sistemde, tepede yolsuzluk eğilimi kaçınılmaz bir şeydir. [Bu yüzden] hiç kimsenin kontrol mevkiinde olmamasını seviyorum ben.
Kaldı ki hayat, tercih yapmak ve sorumluluk almaktan ibarettir. Yapılan hatalardan ders almaktır ve büyümektir yaşamak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Görünmez Kalp
Alt başlık:
Bir İktisadiyat Romanı
Baskı tarihi:
15 Ekim 2002
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756877555
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Invisible Heart: An Economic Romance
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Liberte Yayınları
Baskılar:
Görünmez Kalp
Görünmez Kalp
Görünmez Kalp
Adamın biri ölmüş," dedi Sam, "ve kendisini dünyanın en güzel alabalık nehrinin kenarında bulmuş. Gökyüzü masmaviymiş ve adamın elinde en kalitelisinden bir olta duruyormuş. Önünde bir nehir uzanıyormuş, mükemmel bir alabalık ırmağı, kimi yerde hızlı, kimi yerde yavaş akan bir su kütlesi. Adam bütün ömrü boyunca 'ah balık tutacak biraz vaktim olsa', der dururmuş meğer. Cennette olduğunu anlamış. Nehre bir bakmış, dönen bir yer ve bir balık böcek için sıçramış. Tam olması gereken yere oltayı atmış, anında su dalgalanmış, kocaman bir balık suyun yüzüne çıkmış. Sıçradıkça etrafında sular dalgalanıyormuş. Balığın kuvveti ve rengarenk görüntüsü adamı korkuyla karışık bir hayranlığa sürüklemiş. Biraz mücadeleden sonra balığı yakalamış ve yere uzatmış. Herhalde 5-6 kg. varmış! Renkler de ne kadar canlıymış. Balığı bırakıp yeniden nehre dönmüş. Yine balığın biri bir böcek için havaya sıçramış. Adam yine tam isabetli bir olta atmış. Yine çok güzel başka bir balık yakalamış. Bu bir mucizeden başka bir şey değilmiş. Adam Allah'a şükretmek için dizleri üzerine çökmüş. Lakin gün ilerleyip de adam her girişimin sonunda balık üstüne balık destelemeye başlayınca, bilincinin kıyıcığından bir düşünce kendini hissettirmeye başlamış. Bir defa da bilerek kötü bir olta sallamaya karar vermiş. Aynı şekilde yine bir balık sıçramış ve adamın oltasına yakalanmış. Adam balığı korkutmak için başlamış bağırmaya ve üstüne su atmaya. Hiçbir şey farketmemiş, her olta atışı garanti bir balık getiriyormuş. O anda anlamış ki, orası Cennet falan değilmiş."

Kitabı okuyanlar 92 okur

  • Nurşen
  • Umut
  • Ali Tezcan
  • Elanur köse
  • Dilan Coşkun
  • Tengoku Ryokan
  • Muzaffer TAŞ
  • Bayram Korkmaz
  • Mehtap D
  • Gönül Mevsimi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%63.6
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52
Erkek
%48

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (6)
9
%12.1 (4)
8
%9.1 (3)
7
%6.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%3 (1)
2
%0
1
%0