Gözgü

7,3/10  (11 Oy) · 
41 okunma  · 
6 beğeni  · 
851 gösterim
İnsaniyetin zaferi, nezaketle kazanılabilir. O halde nezaket yoksa görme yok, konuşma yok, nezaket yoksa işitme yok ve nezaket yoksa kımıldama yok. Nezaketsiz bakışlardan, nezaket yoksunu konuşmalardan, nezaketi bozan dinlemelerden, nezaket kurallarına uymayan davranışlardan bıktık. Artık televizyon ekranlarında nazik beyefendileri ve nazenin hanımefendileri görmek istiyoruz. Meclis'te tartışanların nezaket kurallarını çiğnememelerini, çocuklarımızın nezaket kurallarını çiğnememelerini, çocuklarımızın nezaket dışılıklara muhatap olmamasını istiyoruz. Çünkü insanın gen haritasını okuyacak ilim adamları onun yalnızca nezaket şifreleriyle yazılmış olduğunu görecekler.

Nezaket, insanlık için dünyanın bütün demokrasilerden daha güzel ve insan yaratılışına en uygun rejim biçimidir. İş işten geçmeden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9789758950164
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Yıldız 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dünyada bir şeyi çok isteyerek çalışanların o şeye kavuştukları hep görüle gelmiştir.
Madem ki Allah, kulu için bir şeyi istediğinde ona önce istemeyi veriyor; o halde istemesi son haddine gelmiş olan kuluna istediğini neden vermesin?!..
Allah'a âşık olup O'nu isteyen Hakk'ın vuslatına; Rasulullah'ı isteyip O'na âşık olan da didarını görmeye nasıl bu dünyadayken hak kazanıyorlarsa, hatta dünyayı isteyip âşık olan nasıl dünya malına kavuşuyorsa, cenneti seven de elbette öte dünyada cennete erişecektir.
Yeter ki kişi ihlas ve sıdk ile istesin, yeter ki aşk mertebesinde arzulasın. Herkes istediğine bir gün kavuşur; ister maldan mülkten, ister ilimden irfandan, ister sanattan kültürden...
Amma bir şartla ki herkes her neye talip oluyor ve aşkını içinde gezdiriyorsa onun vuslatı için sebeplere yapışmalı, vuslat yolunun gereklerini yerine getirmelidir.
Değilse boşuna ömür tüketen ahmak konumuna düşeceğinden hiç şüphesi olmasın.(İskender pala)

Kitaptan 17 Alıntı

mavera 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En son ne zaman çalınmıştı kapısı kalbimizin?..

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 7)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 7)
mavera 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah bir kulu için hayır dilediğinde, kendisinden uzaklaşıp başka sevgilere (masiva) müptelâ olan kalbine çeşitli belalar yağdırır. Ta ki yeniden O' nu anmaya yönelsin, sevgi çemberine girsin..

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 16)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 16)
mavera 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rabbim! Şayet aramızdaki sevgiyi bölüştürmeyeceksen, bari onun yokluğuna dayanabilecek katı bir yürek nasip et bana..

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 11)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 11)
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bilgi aydınlatıcı, kültür ise tanıtıcıdır.

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 48 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 48 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)
Mücahit ÖZDEMİR 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bütün aşk hikayelerinin en unutulmaz ve heyecan verici sahnesi , sevenin sevgiliye ilk baktığı andır şüphesiz . Daha doğrusu ,onun yüzünü ilk gördüğü vakit. Aşıktaki içsel değişimin başladığı an , gözün sevgiliye ilk takıldığı saniye dilimidir ve aşığın bütün biyografisi , bu ' ilk bakışın öncesi ve sonrası' ndan ibarettir.
Bir ilk bakış , kaderin kazaya dönüştüğü en kutlu demi yüklenmiştir. Kalpte ateşin yükselmesi , aklın ve sabrın ateşe düşmesi o ilk bakış ile başlar . Kılıcın kınından sıyrılması yahut okun yaydan fırlamasıdır bu .
Sevgilinin yüzü , kınında bir kılıç yahut sadakta bir yay gibidir ; bu bakış onu kınından ve sadağından çıkarır . Kınından çıkan her kılıç yahut yaydan fırlayan her ok gibi artık o da öldürmeye yönelir. Aşığın ruhi ve bedeni ( Batıni ve zahiri ; içsel ve dışsal )hayatında bir ihtilalin , yeni bir dönemin başlangıcıdır bu.

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 22)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 22)
Mücahit ÖZDEMİR 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İbret nazarıyla bak kendine ey kişi ! Ve anla ki sen alemlerin özüsün . Sen yaratılmışların gözbebeği olan ' insan 'sın.
GALİP DEDE

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 33)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 33)
Mücahit ÖZDEMİR 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Benim gözlerim onu aramakta ; oysa o gözbebeğimin içinde. Benim kalbim ona karşı özlem içinde ; oysa o benliğimi kaplamış durumda ...(Sevenlerin Bahçesi kitabından)

Sevgilinin diyarı uzak olsa da , sevenin bağrında kendisine daha yakın kimsenin bulunmaması, araya engeller girdikçe sevgili için daha fazla yanıp yakılma ve perişan olma hali...Gerçek sevginin beşeri boyutu...Gölge gibi kendisinden ayrılmayan bir sevgili. Baktığında onu gören , duyduğunda onu işitendir gerçek seven. Sevileni düşündükçe mutlu , onu unuttukça düşkün... Bir tutku ki...

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 4)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 4)
Mücahit ÖZDEMİR 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

En çok sorulan sorulardandır: ''Güzel yazmak istiyorum,nasıl yazayım?'' Hayır,bu yanlış bir soru. Doğrusu,'' Güzel yazmak istiyorum, ne kadar okuyayım?'' olmalıdır. Bunun cevabı '' ÇOOOK!'' olacaktır. Okuduğunu yeterli bulanlar için de başka bir formül biliyorum ben: Haftada en az iki kez yazsınlar ve her defasında kendilerine ''Bu yazım bir öncekinden daha güzel olacak !'' telkininde bulunsunlar. İki ay sonra bir önceki yazıdan daha güzel yazamayacakları nokta geldiğinde, ya okumak zorunda kalacaklar, ya yazmayı ilanihaye terkedeceklerdir. Buda bir azim meselesidir.

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 61)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 61)
Mücahit ÖZDEMİR 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ancak şiirle yazıldığı vakit anlam kazanan eski aşk mektuplarını düşünün bir.Sevdasını dillendirmek için düzyazı mektubu yetersiz bulan kadim zaman aşıklarını hatırlayın bir de .Duygu katarlarını yüklenip götürsün diye ,harfleri kıvrım kıvrım sıralayan, kelimeleri şifre şifre desenleyen şairlerin o eski manzum mektuplarını biz ne zaman yitirdik ?...Ve sanırım annelerimiz ,gönderdiğimiz bilgisayar çıktısı mektupları bağırlarına baktıklarında, ciğerparelerinin kokusunu anlamıyor eskisi gibi.

Gözgü, İskender Pala (Sayfa 45)Gözgü, İskender Pala (Sayfa 45)
2 /