Kitap
Gözleri İntihar Mavi

Gözleri İntihar Mavi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
200 Kişi
687
Okunma
243
Beğeni
6,6bin
Gösterim
132 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 44 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mona Kitap · 3 Haziran 2021 · Karton kapak · 9786257220309
Diğer baskılar
Gözleri İntihar Mavi
Gözleri İntihar Mavi
Gözleri İntihar Mavi
Dağların dorukları dumanlı olur Geriye dönmez savaşçılar... Fırtınayla sınanmıştır ömürleri Karla yıkanmıştır yüzleri... Bu yüzden asla vedalaşmaz Ve kılıçlarında taşırlar şiiri! Bu yüzden sevdaları mahzundur Yürekleri kallavi! Alınları ihanet vurgunudur, Gözleri intihar mavi...
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺14,17
8.9
10 üzerinden
200 Puan · 27 İnceleme
GūL
Gözleri İntihar Mavi'yi inceledi.
143 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
BİR ACAYİP ADAM
.. Yusuf Hayaloğlu.. Mısraları gözyaşına boğan adam.. Şiirlerin derinliğini anlayabilmek kitaptaki tek mesele.. Bu kitabın, benim için çok başka bir anlamı var. Kitabı üçüncü okuyuşum ve her okuyuşumda başka bir zevke okuyorum. Her okuyuşumda bana başka şeyler anlatıyor. Sıkılmadan bıkmadan okunabilecek bir şiir kitabı. Her şiirde kendinize ait bir kaç cümle buluyorsunuz. Şiirlerin çoğu Değerli sanatçı Ahmet kaya tarafından şarkıya çevrilmiştir. Çoğuna aşina olabilirsiniz. Şiiri okuduktan sonra birde şarkısını dinlemek daha keyifli oluyor deneyin. Bence şiir kitapları bitirilmek için okunmamalı ya da bir günde bitmemeli her satırı dikkatle ve de sindirerek okunmalı, canın mı sıkın kitabı açıp rasgele bir şiir okumalı insan..) diye düşünüyorum. Kitabın tamamını alantılayabilseydim alıntılardım:) malesef öyle bir şansım yok.Kitabı severek adeta yaşayarak okudum..Şiddetele tevsiyemdir. Ve son olarak incelememi sonuna kadar okuyan değerli okurlar yorum kısmına küçük bir işaret bırakırsanız sevinirim.. İncelemeleri geçmeden okuyun kitap hakkında çok şey katıyorlar insana. Kendinize iyi bakın. Kitapla kalın.)
Gözleri İntihar Mavi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
125
DUA
Gözleri İntihar Mavi'yi inceledi.
143 syf.
·
10/10 puan
Son bir şiir daha düşerdi namlunun ucundan yüreğime. Yine yaralardı beni derinlerden. Yüzümde gün ışıkları sancımaya başlarken, ben yeni bir isyan daha başlatırım yeryüzünden güneşe doğru. Dönmesin isterim dünya, gün aydınlanmasın. Kulağıma şehrin gürültüsü dolmaya başlardı ağır ağır Tan yerindeki mavilik gitgide solardı. Hüzünlerimi bir kuşun kanadına bağlayıp gökyüzüne salıverirdim. Ardından kapatırdım usulca gecenin kapılarını. Ve sen gözlerinden şiir akan adam. Sadece ölüm müydü etrafını ısırgan otu gibi saran. Acında, yağmurunda dinmedi bir türlü Senin için sevgi bile kaldırımda tökezlemişti. Bir mutluluk fotoğrafı çektirmeye izin vermedi hayat. Şiirler lirizmin ateşini fena körüklemiş. İsyanlar cayır cayır yanıyor. Okurken zorlanabilirsiniz adamcağız çok dertli yüreğinin yanık konusu burnunuzu sızlatıyor. Sanki karşınıza geçmiş size dertlerini anlatıyor. Kızıyor, bağırıyor, küfrediyor. O kadar gerçekçi o kadar bizden, kendimizden.
Gözleri İntihar Mavi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
93
Çağlayan ASLAN
Gözleri İntihar Mavi'yi inceledi.
143 syf.
·
1 günde
Saçlarındaki yıldızları artık koparabilirsin Anne...
Sanatçı Ahmet Kaya'nın Ahmet Kaya olmasında büyük emeği olan diğer bir Sanatçı Yusuf Hayaloğlu. Hayaloğlu'nun kız kardeşi Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya'nın evlenmesi de yıllarca sürecek bu sanat ortaklığı için bir dönüm noktası oldu. Çoğumuzun hepsini ezbere bildiği o muhteşem Ahmet Kaya şarkılarının çoğu aslında Yusuf Hayaloğlu'nun bir zamanlar karalayıp bir yerlerde tuttuğu şiirleridir. Adı Bahtiyar, Ah Ulan Rıza, Ayrılığın Hediyesi, Başım Belada, Beni Düşün Unutma, Bir Veda Havası, Dağlarda Kar Olsaydım, Giderim, Hani Benim Gençliğim, Hayat Nedir Anne, İntihar Mavi, Nalan, Nerden Bileceksiniz, Suphi ve daha niceleri... Kendi sesinden şiirlerini dinlediğim gibi bir de okumayı istemiştim. Çok sanatçıdan da şarkılarını dinledik... Aşkı hissettirmek zordur ama aşk acısını hissettirmek daha da zordur... Hayaloğlu bunu sonuna kadar başarabilen nadir şairlerdendir bana göre. Şiir kitabı okumayı değil de, şiir dinlemeyi seven biri olarak okuduğum ilk şiir kitabı olduğuna göre benim için tektir. Aslında kitabın içindesiniz. Yıllarca içinde yazan şiirleri Ahmet Kaya'dan dinledik. ezbere okudum okurken. Her satırında aklıma parçaları dinlerken olduğum yerler geldi. Usta bir kalemden muhteşem şiirler. Hayaloğlu'nun bende hatırası çoktur. O ses, o sanat ve o muhteşem mavi gözler zor gelir bir daha. Toprağı bol olsun. Tükenmişti inancım bu nankör hayata dair Benim için bir çok mısra döktürmüş Hayaloğlu diye bir şair...
Gözleri İntihar Mavi
OKUYACAKLARIMA EKLE
50
Tek Umut Barış
Gözleri İntihar Mavi'yi inceledi.
143 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Acıdan geçmeyen her şey biraz eksiktir...
Acı kimseye yakışmıyor, zaten yakışacak bir şey de değildir acı. Ama bu abilerimizin acıları çok fiyakalı be! Üstad boşuna dememiş "acı çekmek ruhun fiyakasıdır" diye. Yıllarca her hüzünlü anımızda, gecenin en kör noktasında yardımımıza koşan bu yüreği yanık söylemleri hep dinlerdim, şimdi okumak ve okurken dinlemek ayrı bir güzel. Bu abilerimizin acıları yanında bizim yaşadıklarımız özentinin ötesine gidemez belki. Adamlar o kadar acı çekmiş ki okurken acı çekmezsen utanıyorsun. Neyse o güzel atlara binip giden abilerimizden biri olan Hayalin Oğlu Yusuf kalbimizdesin. Biz seninle yeri geldi 3 kişi kaldık, yeri geldi sövdük Nalan'a ama seni hiç unutmadık.. Bir başka güzel abimizin lafıyla sonlandıralım: "Sen yine de benden yana ferah tut yüreğini, benim hüznüm yakasından eksik etmez çiçeğini."
Gözleri İntihar Mavi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
42