Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım

9,1/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
6 beğeni  · 
599 gösterim
'Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım', Haldun Taner'in en önemli oyunlarından biridir. Oyunda, '31 Mart Vakası'ndan 1960'ların ortalarına değin uzanan bir zaman diliminde ülkemizin toplumsal değişimi irdelenir. Ayşegül Yüksel'in 'Haldun Taner Tiyatrosu' adlı yapıtında da belirttiği gibi "Oyunda sergilenen, ülkenin ve insanın çıkarlarını bireysel çıkarların önüne geçirememiş, başarısız bir toplumun görüntüsüdür."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9789750832864
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa Merthan Merdoğlu 
25 Mar 23:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiğim bir Haldun Taner oyunu. Her lise tiyatrosunun elinden geçmiştir muhtemelen bir kere. Bizim lisede de oynanmıştı ve beni sahneyle tanıştıran oyun işte buydu. Oyunda büyük etkisi olan rollerde oynamadım, daha çok şarkı söylettiler bana :) Ama Efruz ile Vicdani ne yaşadılarsa hemen yanıbaşımda yaşadılar sahnede. Vicdani'nin "Ferli Kadınlar" ile her sahnesi zaten birbirinden güzeldi. Efruz'un Vicdani'yi adım adım delirtmesi oyuna çok güzel yedirilmişti. Yine olsa ve yine sadece çıkıp sahnede birkaç şarkı söyleyeceksin deseler. Salt kulisteki o heyecan için eyvallah derim :)

Zafer Tunç 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haldun Taner'in yazdığı bu tiyatro oyununda 2. Meşrutiyet döneminden 1970'lere kadar toplumda yaşanan değişmeler (ya da değişmeyen şeyler demek daha doğru olur) ele alınmıştır. Komedi türünde yazılsa da dramatik bir eser olan bu oyunun tiyatrosu da sahnelenmiş, ana karakterleri Vicdani ve Efruz arasındaki çatışmalar ele alınmıştır. Vicdani, saf, namuslu, dürüst ve vazifesini yapan biridir.Efruz ise fırsatçı, hilebaz,sahtekar,kibirli bir namussuzdur. Ezen-ezilen, haklı-haksız, dürüst-yalancı,namuslu-namussuz çatışması; etik değerlerin yıpranması eserde sonuna kadar vurgulanmıştır.

Kitaptan 3 Alıntı

Ben insanları çok severdim. Çok severim. Ne var ki sevdiğim kadar sevilmedim. Çok saftım bir zamanlar inandım, kandırıldım. Vatanıma, karıma, vazifeme, amirlerime dostlarıma köpek gibi sadıktım. Belki bundan ötürü köpek yerine sayıldım.

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun TanerGözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun Taner

Ey benim kardeşlerim
İbret olsun hayatım
Açın ne olur gözünüzü,
Sakın siz de benim gibi
Safçasına
Plak olmayın
Gözlerimizi açalım
Gerekeni yapalım
Gözlerimizi açalım gerekeni yapalım

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun TanerGözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun Taner
Mustafa Merthan Merdoğlu 
26 Mar 12:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kafasızlar Korosu
KORO BAŞI - Ne yapıyorsun sen orada?
DÜŞÜNEN - Düşünüyorum.
KORO -
Madem düşünüyorsun
Öyleyse yoksun
Düşünmezler diyarında.

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun Taner (Sayfa 38 - Bilgi Yayınevi)Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Haldun Taner (Sayfa 38 - Bilgi Yayınevi)