Gözlerini Haramdan Sakın

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.635
Gösterim
Adı:
Gözlerini Haramdan Sakın
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756491942
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Aşk, polisiye, imkânsızlıklar…

İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül…

Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, kendi küçük ve muhafazakâr dünyasında mutlu… Diğeri ailesi sürekli seyahatlerde olduğu için yalnız; bütün hayatı eğlenmek, gezmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek olan bir hayalperest…

İki farklı dünya, iki farklı insan; yolları pek de hoş olmayan bir şekilde kesişiyor. Betül hem Ömer'i ve sert mizacını anlamaya ve bir şekilde de onun farklı dünyasına girmeye çalışırken, hem de kendi hayat tarzını, aile ilişkilerini ve gerçek arkadaşlığı sorguluyor.

Ve Betül'ün tek taraflı ilerleyen bu ilgisi, Ömer'in "Benden uzak dur," ihtarlarına uymayıp bir çatışmanın ortasında hedef noktası olmasına zemin hazırladığındaysa artık her şey için çok geç oluyor.

Peki ailesine, farklı yaşam tarzlarına ve yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Betül'ün aşkı mutlu sona erecek mi? Eğlenceli bir dil, heyecanlı bir bekleyiş ve tüm imkânsızlığına rağmen yoğun bir aşk hikâyesi…
(Tanıtım Bülteninden)
512 syf.
·6 günde·10/10
O kadar güzel anlatılmış ki dinine bağlı bir adamın nasıl olması gerektiğini okudukça kitabın hiç gitmemesini istedim ...
Tabii ki her güzel şey çabuk bitiyor bu kitabı da hemencecik bitirdim o yüzden ... İnşallah şimdi yüreğini haramdan sakın' ı okuyacagim ama kitabı hâlâ bulamadım
512 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Öncelikle itiraf etmem gereken şey, wattpad kitaplarına önyargı yapmaktan ziyade onları biraz yetersiz bulmam olmalı. Ben yıllardır internet üzerinde yazan ve okuyan biri olarak garip bir şekilde bu sektörü es geçmiştim. Bu yıl üye olduğumda ise durumun vahameti oradaydı. Kötü çocuklar, tecavüz öyküleri, mafyalar, töre evlilikleri ve nihayetinde spiritüel kısmı dolduran garip başlıklı İslami olduğu öne sürülen öyküler. Kimseyi incitmek istemem katiyen ancak göz attığım tüm hikayeler vasatın altındaydı ve ben hiçbirini okuyamadıkça bir daha okumamaya karar vermiştim. Velhasılıkelam, Merve'nin hikayesi kitap olmadan evvel önerilen ama benim okumak istemediğim bir hikaye olmuştu. Kitap olunca kapağı ve gidişat merakımı perçinlemeye başladı ve nihayet kitabı bu ay alabildim.

Başta biraz huzur sokağı tarzı bir öykü bekliyordum. Okuyanlar bilir, ülkemizde İslama yönelik olumsuz bakış açısının en realist örneklerinden biridir o kitap. Ancak daha sonra kitabın tamamen bir hayatı içine aldığını fark etmeye başladım. Kitap dolu dolu yazılmış, böyle emek verilmesi beni en başta etkileyen şey oldu zaten. Betül'ün hayatı, düşünceleri kendimize gösterdiğimiz geniş bir özenle işleniyor her sayfada. Başlangıçta biraz zayıf kalıyor kahraman anlatıcı, inkâr edilemez ama bir 10 bölüm sonra kalem yazarın eline öyle bir yerleşiyor ki sürüklenip gidiyorsunuz okurken. Ben normal şartlarda çok sıkılgan bir insan olmama rağmen günlerdir okumak istediğim tek roman, gözlerini haramdan sakın. Elimden bıraksam da aklımdan çıkmıyor ve garip rüya-hayal anları yaşatıyor bana gece yatarken. Kolum da bir hayli ağrıyor artık ama kitap aşkı bu, çekeceğiz.

Spoiler vermeyi ve konu anlatmayı sevmiyorum, o yüzden önem verdiğim noktaları baz alacağım çoğunlukla. Kitabın satır aralarına gizlenmiş hakikatler benim  içn gerçekten önemliydi. İnsanın bir anda değişememesinden tutun görmezden gelinen sünnetlere ve toplumun hangi kesimi olursa olsun kadına biçilen role kadar...

Anlayacağınız düşük bir beklenti ile başladığım kitaba 50. sayfalara geldiğim sıralarda âşık oldum. Merve Özcan'ın kalemi, gerçekten kendine has. Yazdıklarının ona ait olduğunu hissettirecek çok fazla yazar tanımıyorum. Mesela aklıma ilk gelen Tahereh Mafi oldu nedense. Onun da kelimeleri kullanış şekli çok özgün. Aynı şekilde Merve için de bunu hissediyorum. Yaptığı benzetmeler, göndermeleri, muzip ruh hali her cümleden hissediliyor. Yalnızca kurulan cümleye hayran olduğum yerler var kitapta mesela. Ne bir olay ne de özlü sözler aslında ancak Betül'ün karmaşık halini Plüton ile hissetmek unutulacak gibi değil.

Nasıl anlatsam beğenimi bilmiyorum fakat az evvel kitap bittiğinde kucakladığımı saklayamayacağım. Uzun zamandır bu kadar sevdiğim bir kitap olmamıştı. Hemen ikinci kitaba geçmek, bitirmek istiyor ama üçüncü kitabın henüz yazılmadığını bildiğim için kendimle hafiften savaşıyorum da. Ne kadar direneceğim, bilinmez.
512 syf.
·Beğendi·9/10
Her zaman kötü çocuk iyi kız kilisesi barındıran Wattpad de ilk defa bu denli güzel bir kitap okudum. Yazar,olayları ve akışı o kadar güzel cümlelere sığdırmış ki... Gerçekten çok beğendim.. Konusu ise zaten beni benden aldı. Yazarına başarılarının devamını diliyorum..#ozcanmerve
512 syf.
·9/10
Bu kitabı okumaya başladığım andan itibaren yazarın kalemine hayran kalmıştım. Kurgu bir yana yazarın neyi nasıl anlattığı benim için daha dikkat çekiciydi. Öyle bir gerçeklikle anlatıyordu olanları oradaymışım, her şey bir kurgu değilmişte her şey gerçekmiş gibi geliyordu. Abartılı şeyler anlatmıyordu. İnsanlarda merak duygusu uyandırmak için çabalamıyordu. Hikaye aksın diye saçma sapan olaylar var etmiyordu. Kahramanlar sokakta, markette, otobüste rastlayabileceğiniz insanlardı. Hayatı tüm normalliğiyle kahramana sunduğu bakış açısıyla kendi kalemiyle okura sunuyordu. İşte ben en çok bunu sevdim.
512 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap beni kitaplara bağlayan kitap oldu. Hayatımda ilk defa kitap okumaya bayıldım. Bu kitabı bitirdikten sonra artık kitaplar ve ben bir bütündük. Biraz geç farkettim ama yine de kitapları sevmeyi başardım.
Bu kitap dini bir polisiye ve aşk romanı. Tüm serisini okudum harikaydı. Okumanızı tavsiye ederim. Elinizden bırakamayacaksınız bence.
512 syf.
·Beğendi
Wattpadin sayılı okunabilir kitaplarindan birisi.
Bir ayeti ruhuna ve hayatına nakşetmiş bir adamın ve bu adama duyduğu ani çarpilmayla-adeta boyle soylenebilir- hayatını yaşayışını sorgulayacak olan Betül'un basina gelenleri okuyoruz.
Bu kitabi okuyanlarin buyuk kisminin edep timsali komiser Omer'e , hayranlik duymamasi imkansiz.
Namus kavraminin sadece kadinda aranmasi gereken bir unsur olmadiginin , erkeginde ayni sekilde irzini korumakla ve hatta gozlerini haramdan sakinmakla mukellef olduğunun en guzel orneklerinden biri olan Omer karakterini adeta hayatimizdaki bir insan gibi sevdigimiz ve sahiplendigimiz de bir gercek.
Bunlarin haricinde kitabin uc seri olmasınin gerekliliginde kararsizim.En azindan ucuncu kitabin biraz zorlama oldugunu da dusunmuyor degilim.Tadinda birakilmaliydi.
Cunku mutlu son yoktur.
512 syf.
·3 günde·8/10
Wattpad önyargısı olan birisi değilim ama yine de temkinli yaklaşıyorum. Beklentimin çok üstünde bir kitaptı.
Klişe kurgu değişik konular katılarak zenginleştirilmiş ve diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarmış. Özellikle Ömer'in yaşam tarzı inançları günümüz kaçma kovalamaca sığlığından kurtarmış kitabı.
Başta okurken Betül'ün arkadaşlarının ve ailesinin tepkisi abartı gelse de
aslında okudukça ve günümüz düzenini düşündükçe insana normal geliyor. Bazı kesim inançlarına sımsıkı bağlıyken, bazı kısım bir o kadarda uzak... Kitapta bu mevzuya takılmamak gerekiyor.
Genç bir yazarın ilk kitabı olmasına rağmen kurguda herhangi bir boşluk görmedim. dili, anlatımı son derece sade okuyucuyu yormuyor bu nedenle de iki oturuşta bitirdim.
Sadece kitapta kılık kıyafet konusunda her seferinde detaylı betimlemeler bana "yeter artık ne giyiyorsan giy" dedirtti :-) Bir de genelde bölüm bölüm wattpad benzeri yerlerde yayınlanan hikayelerin bir çoğundaki gibi bazı bölüm başlarında - özellikle başlarda- bir kaç şeyde tekrara düşülmüş.
512 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
kitap her türlü konuyu barındırıyor, gerçekten fakat ilk kitap ikinciye göre çok basit bir dille yazılmıştı ki aslında ikinci de öyleydi konu da çok bilindik ilerledi biraz daha küçük yaşlar için olduğunu düşündürdü bana. Lakin kitabın konusu çok akıcı merak ettiriyor
512 syf.
Normalde Wattpad kitaplarını hiç okumazdım.Kitaplara karşı bir önyargılı vardı. Daha sonra kitabı Instagram'da gördüm çok ilgimi çekti. Arkadaşım kesinlikle okumalısın tam sana göre bir kitap dedi kitabı ondan alıp okumaya başladım bu kadar güzel olabileceğini kendimi kitabın içinde hissedeceğimi tahmin etmezdim kitabı dört günde bitirdim teneffüslerde okuyordum ,sabah kalkınca okuyordum gece geç vakitte yatıyordum... Kısacası kitap bana hayattan pay biçmemi sağladı doğru gördüğüm yanlışların farkına vardım iyiki okumuşum hiç pişman değilim Teşekkürler Merve ÖZCAN
512 syf.
·4 günde·9/10
Çok severek okuduğum bir kitap oldu Gözlerini Haramdan Sakın. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen dili kullanma becerisi ve konuya hakimiyeti güzeldi. Tavsiye ederim.
512 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitap Wattpad kitabı olmasına rağmen gayet güzel di konusu olsun , ilerleyişi olsun ... Wattpad denildiğinde ön yargı ile yaklaşanlara sesleniyorum okumanızı tavsiye ederim ve ordan cikipta gerçekten vay be dedirttirecek tek kitap bu değil . Konusuna gelirsek İslami bir erkeğin nasıl yaşaması gerektiğini , kadın ve erkek ilişkilerinin nasıl olması gerektiğinin üzerinde durulmuş kitapta... Yalnız tek bir şey var kitabın biraz daha uzun olmasını isterdim , bilmiyorum ama tamda umduğum gibi bitmedi. Ama genel kurgusu, konusu, ilerleyişi olsun akıcı bir kitap olmuş .
512 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
wattpad kitaplarına karşı ön yargıyla bakıyordum bu kitapla karşılaşmadan önce. Betimlemeleri o kadar güzel ve etkileyiciydi ki dönüp dönüp kaç defa okudum hatırlamıyorum. Kelimelerle büyüleme sanatı iyi kullanılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum.
"Onu saatlerce,hiç sıkılmadan izlemek istemem âşık olduğumu göstermez.
Her saniye beynimi istila etmesi de öyle..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gözlerini Haramdan Sakın
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756491942
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Aşk, polisiye, imkânsızlıklar…

İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül…

Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, kendi küçük ve muhafazakâr dünyasında mutlu… Diğeri ailesi sürekli seyahatlerde olduğu için yalnız; bütün hayatı eğlenmek, gezmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek olan bir hayalperest…

İki farklı dünya, iki farklı insan; yolları pek de hoş olmayan bir şekilde kesişiyor. Betül hem Ömer'i ve sert mizacını anlamaya ve bir şekilde de onun farklı dünyasına girmeye çalışırken, hem de kendi hayat tarzını, aile ilişkilerini ve gerçek arkadaşlığı sorguluyor.

Ve Betül'ün tek taraflı ilerleyen bu ilgisi, Ömer'in "Benden uzak dur," ihtarlarına uymayıp bir çatışmanın ortasında hedef noktası olmasına zemin hazırladığındaysa artık her şey için çok geç oluyor.

Peki ailesine, farklı yaşam tarzlarına ve yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Betül'ün aşkı mutlu sona erecek mi? Eğlenceli bir dil, heyecanlı bir bekleyiş ve tüm imkânsızlığına rağmen yoğun bir aşk hikâyesi…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 294 okur

  • Sıla Nur Ürem
  • Büşra Aklan
  • Yxsr
  • Büşra Söyleyen
  • Damla Erdoğan
  • Busenur
  • Bekkain.
  • Safiye keklik
  • Adem muslu
  • Mavimihri

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%51.7
18-24 Yaş
%20.7
25-34 Yaş
%15.5
35-44 Yaş
%1.7
45-54 Yaş
%1.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.4
Erkek
%1.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.4 (51)
9
%20 (22)
8
%15.5 (17)
7
%9.1 (10)
6
%3.6 (4)
5
%2.7 (3)
4
%0.9 (1)
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0.9 (1)