Gözlerini Sımsıkı Kapat Dave Gurney Serisi 2

8,4/10  (431 Oy) · 
1.615 okunma  · 
356 beğeni  · 
10.958 gösterim
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarından,
İlk kitaptan çok daha iddialı yeni bir roman
Sana Bir Sürprizim Var... Gözlerini Sımsıkı Kapat

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
-CNN.com-

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
-Publishers Weekly-

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören Aklındam Bir Sayı Tut kitabından sonra beklediğinize değecek."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  566
 • ISBN:
  9786054188895
 • Orijinal Adı:
  Shut Your Eyes Tight
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
£lif 
17 May 13:32 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dave Gurney bence gerçek bir dedektif ve şu an evinde emekliliğinin tadını çıkarırken bir taraftan katillerin portresini kendi bakış açısıyla çizmekle meşgul. Kimse onun için sadece "Kitap Karakteri" diyemez. Bence daha fazlası. O bizden birisi. Aramızda ve bizimle..

***

Kitabın arka kapağındaki yazıya aldanmayın. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil. Olaylar fazlasıyla derin. Okurken boyuttan boyuta geçiyorsunuz. Bir anda hiç tahmin etmediğiniz olayların içinde birbiriyle alakası olmayan parçaları birleştirmeye çalışıyorsunuz ve inanın bu hiç de kolay değil.

Nedeni bilinmeyen olaylar, çözülmesi gereken bilmeceler, birleştirilmesi gereken parçalar, kayıplara karışan bir katil...
Gerçekten katil herkesin bildiği kişi mi? Yoksa herşey zekice kurgulanmış acımasız bir senaryodan mı ibaret?

Okurken gerileceğiniz, olaylara uzaktan bakan bir izleyiciden çok olayların bir parçası gibi hissedeceğiniz, sürükleyici anlatımı ve muhteşem kurgusuyla elinizden bir an bile olsa bırakmak istemeyeceğiniz, kendi alanında en iyilerin arasında olan muhteşem bir eser.

AYNUR 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu

Hayali bir katil ve gerçekten cinayetikusursuzca planlayan gerçek katil. Okumaya ilk başlayınca katilin kim olduğunu hemen anladım. Ama ilerleyen sayfalarda katilin kim olduğunu, cinayeti nasıl planladığını öğrenince iki gün boyunca aklımda çıkmadı. Uzun süre etkisinde kaldığım bir kitaptı.

ebru tepe 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda ''gözlerimi sımsıkı kapatıp'' gönül rahatlığıyla 10 puan verdiğim oldukça akıllıca yazılmış bir polisiye roman. John Verdon bu ikinci kitabında ilk kitabındaki sonuç kısmını yazma acemiliğini fazlasıyla üstünden atmış bence. Okurken vay canına diyerek bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Aslında katil tahmin edilebiliyor fakat olay o kadar karmaşık ve çetrefilli bir hal alıyor ki hep aklınızda bir soru işareti yaratıyor o mu, şu mu, bu mu ? diye. Kitabı okurken katilin bulduğum tüm açıklarını acaba yazarın bize unutturup cevapsız bırakır mı dediğim tüm ayrıntıları atlamadan cevaplayabilmesi de çok önemli bence. Çok zekice kurgulamış bir kitap herkese tavsiye ederim. Bu arada arkadaşlar yorum yaparken kitabın sonunu falan yazmışsınız oldu olacak katili de yazın bari.....

Mona Roza 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle şunu söyleyeyim : Katili bulmak çok da zor olmadı. Ama kurgusu mükemmeldi , özellikle katilin bir tiyatrodan alıntılar yaparak kurduğu cinayetler silsilesi beni etkiledi diyebilirim.

Kutlu Gür 
07 Nis 13:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Emekli dedektif Gurney eşi ile birlikte çiftlik evlerinde rahat ve huzurlu bir hayat sürmek istemesine rağmen, polisin aylarca üzerinde çalıştığı ve hiçbir ilerleme kaydedemediği bir cinayet soruşturmasına dahil olur. Zekası ve duyguları ile olaya farklı açılardan yaklaşarak, adım adım ilerliyor ve ve bizi katile götürüyor. John Verdon Gözlerini Sımsıkı Kapat ile bizlere harika bir kitap sunmuş. Heyecanla ve merakla okuduğum bir kitaptı. Keyifli okumalar ...

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dedektif olan Dave Gurney karakteri çok gerçekçi ve tüm detayları ile kaleme alınmış. Örneğin; dedektifin sürekli kahve içmesinin ele alınması bence gereksiz ve abartılı bir ayrıntıydı. Cinayet içerikli bu romanda kahve içilmesinin ne gibi bir önemi var ki, anlamış değilim doğrusu. Ama yine de gereksiz ayrıntıları saymayınca, olay örgüsü gayet etkileyici, canlı ve merak uyandırıcı bir üsluba sahipti bana göre. Bir de yazarın ilk olarak piyasaya çıkardığı roman olmasına rağmen oldukça profesyonel bir yapıdaydı.

Esma Saatçı 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zeka ve delilik arasındaki ince ama tehlikeli çizgide giden, insan gerçekten neye inanıyor gerçeklere mi yoksa bize gösterilenlere mi konusunun muhteşem bir kitap. Emekli dedektif Dave Gurney oldukça zeki ve başarılı bir karakter olmuş.
John Verdon'un ilk okuduğum kitabı ama tahminin sonuncusu olmayacak.
İyi okumalar....

Cihan Karagöz 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk ve sonraki kitaplarını okumama vesile olan kitabı. Romanın dili, akıcılığı,hikayesi gerçekten çok iyi. John Verdon bu kitapla polisiyede adından daha fazla hissettireceğinin sinyallerini daha yüksek şekilde vermiştir.

Meryem Kaya 
30 Mar 22:39 · Kitabı okudu · 73 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin 2.kitabı olduğunu bilmeden okuduğum ve hayran kaldığım bir kitap.Katilin kim olduğundan çok cinayet sebebinii merak ediyorsunuz ve son dakikaya kadar anlayamıyorsunuz.Kesinlikle müthiş biri yazar.İlk kitabı da bunu da çok beğendim.

Genel olarak sürükleyici bir kitap olmasına rağmen yazarın diğer kitaplarının aksine sonucu çok da merak uyandırıcı değildi. Az çok tahmin etmek mümkündü. Yine de bu tarz kitapları sevenler için okunabilir düzeyde...

Kitaptan 86 Alıntı

Güler Köçer 
20 Mar 16:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nefret mi? Hah. Nefret etmiyorum. Ben kimseden nefret etmem. Bu lanet olası dünyadaki herkesi severim ben.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 105)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 105)
Selim YURTDAŞ 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer güvenlerini sağlayamazsanız hiç bir şey elde edemezsiniz. Güven olmazsa ne elde edebilirsiniz? Hiçbir şey. Belki de daha bile kötüsü. Yani güven her zaman en önce gelir. Önce güveni temin edin.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 28)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 28)
Furkan 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer gerçekler birbiriyle çelişiyorsa, bu bazılarının gerçek olmadığını gösterir.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John VerdonGözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon
Mizgin 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tek yapması gereken ışıkları söndürüp ,gözlerini kapatarak kendini karanlığın sonsuz gúcüne bırakmaktı.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 191)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 191)
Mizgin 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gercekten kaderin elinde miydik?İçinde buludugumuz durumlara kendi kendimizi sokmuyor muyduk yani?Kendi seçimlerimiz,önceliklerimiz hiçbir değişiklige yol açmaz mıydı?

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 270 - Koridor yayınları)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 270 - Koridor yayınları)
Güler Köçer 
20 Mar 19:30 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazen şu aşk en önemli şeydir kavramının beylik bir slogandan, ancak aşk şarkılarından rastlanan sevimli bir düşünceden ibaret olduğunu düşünüyordu.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 199)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 199)
Güler Köçer 
19 Mar 12:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ancak işin aslı şu; her birinizin, hepinizin fark ettiğimizden çok daha pis, çok daha kötücül bir yanı vardır.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 31)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 31)
Beyza 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bize anlatılanlardan çok kendi bulduklarımızın doğru olduğuna inanırız.

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John VerdonGözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon
Mizgin 
15 Oca 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gözlerini açıp Gurney'in yüzüne baktı."Sen iyi bir adamsın,David Gurney.Dürüst bir adam.Zeki bir adam.İnanılmaz derecede yetenekli bir adam.Belki de dünyanın en iyi dedektifisin."

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 451 - Koridor yayınları)Gözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon (Sayfa 451 - Koridor yayınları)
Furkan 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Masum çocukların ölümleri dokunaklı bir hadise olarak kabul edilebilir belki. Ama onların masum olduklarını kim söylüyor ki?

Gözlerini Sımsıkı Kapat, John VerdonGözlerini Sımsıkı Kapat, John Verdon