Gözlerini Sımsıkı Kapat (Dave Gurney Serisi 2)John Verdon

·
Okunma
·
Beğeni
·
16.811
Gösterim
Adı:
Gözlerini Sımsıkı Kapat
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
566
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shut Your Eyes Tight
Çeviri:
Ender Nail
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarından,
İlk kitaptan çok daha iddialı yeni bir roman
Sana Bir Sürprizim Var... Gözlerini Sımsıkı Kapat

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
-CNN.com-

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
-Publishers Weekly-

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören Aklındam Bir Sayı Tut kitabından sonra beklediğinize değecek."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
Bir kitap size kendini aşık edebilir mi. John Verdon yazmışsa bu mümkün.
Çılgın ve asi dedektifimiz Gurney yine iş başındaydı. Kitabın kapağında Gözlerini Sımsıkı Kapat denilse de siz gözünüzü dört açın. Kaçıracağınız ufak bir ip ucu olaydan kopmanıza neden olur. Olayın işleniş tarzı ilk kitaptaki gibiydi. Kitabın başı bol betimlemelerle dolu serüven yolculuğu, ortalarda yine heyecan doruğa çıkıyordu. Sonlarında ise o kadar merak uyandırıyor ki sokakta bile okumak istiyorsunuz merakınızdan.

Ve yine bu kitapta da asıl düğümü çözen kadınlar oldu. İlk kitapta Madeleine bu kitapta Peggy Meeker. Bende çözdüm tabi ki ilk başta katil budur dedim ve yanılmadım.

Kitabın ilerleyişi çok güzeldi ve o kadar gerçekçi yazılmış ki Gurneyin mutfak masasında Madeleinenin hazırladığı ilginç isimli yemekleri tadıp, mikrodalgada hazırladığı kahveyi içip sonra Gurney önde siz arkada kulübede, ormanda cinayete dair izler arıyorsunuz gibi geliyor insana. Polisiye kitaplar bir zaman sonra insana sıkıcı gelebiliyor. Yani bana öyle geliyor. Her dakika silah katil parmak izi olay yeri ancak bu seride gurneyin özel hayat hayatı da anlatıldığı için o ağır psikolojiden çıkıp biraz ferahlayabiliyorsunuz

Cevapsız sorularımda kaldı. Neden Gurney'i bayıltıp 30 sene önce okuduğu okulun kapısına bıraktılar ve mesajlarda bahsedilen kızlar kimdi. Hiç olaya dahil olmadılar. O kısım 100 150 sayfa sürdü ve bir sonuca bağlanmadı. Kitap 550 sayfaya çıkmış. Tek sıkıntım alakasız karakterler konuya dahil olup kafa karıştırdı. Konu gereksiz yere uzatılmış. Bu gereksiz yere uzatılma durumu çok fazla karakter barındırmış belki de karakter sayısı normaldi ama bazen isimleri bazen soy isimleri kullanılarak bahsedilince karakter sayısı 2 katına çıktı kafa karıştırdı. Yahu bu kimdi bu hangisiydi deyip durdum. Baş kahramanın bile 3 adı var Dave, Davey, David birde Gurney.

En çok güldüğüm kısım Madeleine'nin kedi hikayesi idi. Her ne kadar kitaplar birbirinden bağımsız dense de okumak isteyenler serinin ilk kitabından başlamalı çünkü Gurney'in yaşadığı hayat orada anlatılıyor. Sonradan bu karakter kim burası neresi diyebilirsiniz. Sonuç olarak Güzeldi.
Dave Gurney bence gerçek bir dedektif ve şu an evinde emekliliğinin tadını çıkarırken bir taraftan katillerin portresini kendi bakış açısıyla çizmekle meşgul. Kimse onun için sadece "Kitap Karakteri" diyemez. Bence daha fazlası. O bizden birisi. Aramızda ve bizimle..

***

Kitabın arka kapağındaki yazıya aldanmayın. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil. Olaylar fazlasıyla derin. Okurken boyuttan boyuta geçiyorsunuz. Bir anda hiç tahmin etmediğiniz olayların içinde birbiriyle alakası olmayan parçaları birleştirmeye çalışıyorsunuz ve inanın bu hiç de kolay değil.

Nedeni bilinmeyen olaylar, çözülmesi gereken bilmeceler, birleştirilmesi gereken parçalar, kayıplara karışan bir katil...
Gerçekten katil herkesin bildiği kişi mi? Yoksa herşey zekice kurgulanmış acımasız bir senaryodan mı ibaret?

Okurken gerileceğiniz, olaylara uzaktan bakan bir izleyiciden çok olayların bir parçası gibi hissedeceğiniz, sürükleyici anlatımı ve muhteşem kurgusuyla elinizden bir an bile olsa bırakmak istemeyeceğiniz, kendi alanında en iyilerin arasında olan muhteşem bir eser.
Hayatımda ''gözlerimi sımsıkı kapatıp'' gönül rahatlığıyla 10 puan verdiğim oldukça akıllıca yazılmış bir polisiye roman. John Verdon bu ikinci kitabında ilk kitabındaki sonuç kısmını yazma acemiliğini fazlasıyla üstünden atmış bence. Okurken vay canına diyerek bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Aslında katil tahmin edilebiliyor fakat olay o kadar karmaşık ve çetrefilli bir hal alıyor ki hep aklınızda bir soru işareti yaratıyor o mu, şu mu, bu mu ? diye. Kitabı okurken katilin bulduğum tüm açıklarını acaba yazarın bize unutturup cevapsız bırakır mı dediğim tüm ayrıntıları atlamadan cevaplayabilmesi de çok önemli bence. Çok zekice kurgulamış bir kitap herkese tavsiye ederim. Bu arada arkadaşlar yorum yaparken kitabın sonunu falan yazmışsınız oldu olacak katili de yazın bari.....
Öncelikle şunu söyleyeyim : Katili bulmak çok da zor olmadı. Ama kurgusu mükemmeldi , özellikle katilin bir tiyatrodan alıntılar yaparak kurduğu cinayetler silsilesi beni etkiledi diyebilirim.
Yazarin okudugum 4. kitabiydi. Digerleri gibi bunun da konusu bir cirpida okunan, gayet akici ve merak uyandiriciydi. Sadece bu sefer katili ortalarda tahmin etmistim. Ama katili tahmin etseniz bile size olayin nasil oldugunu aciklamasini bekliyorsunuz. Cinayet sekli ilgincti ama baslardan beri nasil isledi bu adam cinayeti diye merak icinde kalabiliyorsunuz. Yazari baya baya sevmeye basladim galiba.
Gurney ve karisi arasindaki gerginlik beni benden aliyor gercekten. Bir sarilin kendinize gelin diye sarsma istegi duydum. Cok darliyor esler arasindaki durum ama boyle olmalarinin sebebini bildiginiz icin cok da haksiz bulamiyorsunuz.
Öncelikle belirtmek isterim ki kitabın başından sonuna kadar bir ürperti içerisindeydim. Kitap bir harika yazarın kurgu zekasına hayran kaldım. Olayların bağlantıları, ipuçları ve bunları bir bir ortaya çıkartacak zeki bir dedektif Dave Gurney. Okumayanların pişman olacağını düşünüyorum.
Sevgilerle...
Emekli dedektif Gurney eşi ile birlikte çiftlik evlerinde rahat ve huzurlu bir hayat sürmek istemesine rağmen, polisin aylarca üzerinde çalıştığı ve hiçbir ilerleme kaydedemediği bir cinayet soruşturmasına dahil olur. Zekası ve duyguları ile olaya farklı açılardan yaklaşarak, adım adım ilerliyor ve ve bizi katile götürüyor. John Verdon Gözlerini Sımsıkı Kapat ile bizlere harika bir kitap sunmuş. Heyecanla ve merakla okuduğum bir kitaptı. Keyifli okumalar ...
Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap daha.
Düğün günü öldürülen bir gelin...
Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa...
Dedektif olan Dave Gurney karakteri çok gerçekçi ve tüm detayları ile kaleme alınmış. Örneğin; dedektifin sürekli kahve içmesinin ele alınması bence gereksiz ve abartılı bir ayrıntıydı. Cinayet içerikli bu romanda kahve içilmesinin ne gibi bir önemi var ki, anlamış değilim doğrusu. Ama yine de gereksiz ayrıntıları saymayınca, olay örgüsü gayet etkileyici, canlı ve merak uyandırıcı bir üsluba sahipti bana göre. Bir de yazarın ilk olarak piyasaya çıkardığı roman olmasına rağmen oldukça profesyonel bir yapıdaydı.
Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! Mevlana
Zeka ve delilik arasındaki ince ama tehlikeli çizgide giden, insan gerçekten neye inanıyor gerçeklere mi yoksa bize gösterilenlere mi konusunun muhteşem bir kitap. Emekli dedektif Dave Gurney oldukça zeki ve başarılı bir karakter olmuş.
John Verdon'un ilk okuduğum kitabı ama tahminin sonuncusu olmayacak.
İyi okumalar....
Olumsuz sartlardan dolayi uzun bir aradan sonra nihayet bitirebildim.3 gunde bitebilen bir kitap ve ben buyuk bir heyecanla okudum:)John Verdon gercekten guzel bir is cikarmis.Her okuyucunun kitap okurken hayranlik duydugu bir kahramani vardir.Bende elbette ki Dave Gurney'in kivrak zekasina,detayciligina hayran kaldim.Bundan sonra John verdon kitaplarini hic dusunmeden gozum kapali alabilirim en kisa zamanda diger 3 kitabini da okumayi dusunuyorum :)Kitap gayet duzgun bir dille cevrilmis.Bu tur kitaplari seven herkese rahatlikla tafsiye ederim :))
Nefret mi? Hah. Nefret etmiyorum. Ben kimseden nefret etmem. Bu lanet olası dünyadaki herkesi severim ben.
Tek yapması gereken ışıkları söndürüp ,gözlerini kapatarak kendini karanlığın sonsuz gúcüne bırakmaktı.
Eğer güvenlerini sağlayamazsanız hiç bir şey elde edemezsiniz. Güven olmazsa ne elde edebilirsiniz? Hiçbir şey. Belki de daha bile kötüsü. Yani güven her zaman en önce gelir. Önce güveni temin edin.
Hiçbir kemik kırığı haddinden fazla kendine güvenme yanılgısının neden olduğu kadar acı veremez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gözlerini Sımsıkı Kapat
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
566
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shut Your Eyes Tight
Çeviri:
Ender Nail
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarından,
İlk kitaptan çok daha iddialı yeni bir roman
Sana Bir Sürprizim Var... Gözlerini Sımsıkı Kapat

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
-CNN.com-

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
-Publishers Weekly-

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören Aklındam Bir Sayı Tut kitabından sonra beklediğinize değecek."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 3.124 okur

  • Zehra Sönmez
  • Keremcan Uygun
  • iris
  • Deniz Temeller
  • Rumeysa Lale
  • Hicran
  • Ertuğrul Bökü
  • Yeliz
  • Serpil tepe
  • Ömer Faruk Özalp

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%10.4
18-24 Yaş
%27.4
25-34 Yaş
%23.5
35-44 Yaş
%22.5
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.2
Erkek
%26.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (272)
9
%23.8 (205)
8
%20.6 (177)
7
%14.1 (121)
6
%4.8 (41)
5
%2.8 (24)
4
%1.2 (10)
3
%0.1 (1)
2
%0.7 (6)
1
%0.3 (3)

Kitabın sıralamaları