Gözlerini Sımsıkı Kapat (Dave Gurney Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
27476
Gösterim
Adı:
Gözlerini Sımsıkı Kapat
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
566
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shut Your Eyes Tight
Çeviri:
Ender Nail
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarından,
İlk kitaptan çok daha iddialı yeni bir roman
Sana Bir Sürprizim Var... Gözlerini Sımsıkı Kapat

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
-CNN.com-

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
-Publishers Weekly-

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören Aklındam Bir Sayı Tut kitabından sonra beklediğinize değecek."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
566 syf.
·Puan vermedi
Bir kitap size kendini aşık edebilir mi. John Verdon yazmışsa bu mümkün.
Çılgın ve asi dedektifimiz Gurney yine iş başındaydı. Kitabın kapağında Gözlerini Sımsıkı Kapat denilse de siz gözünüzü dört açın. Kaçıracağınız ufak bir ip ucu olaydan kopmanıza neden olur. Olayın işleniş tarzı ilk kitaptaki gibiydi. Kitabın başı bol betimlemelerle dolu serüven yolculuğu, ortalarda yine heyecan doruğa çıkıyordu. Sonlarında ise o kadar merak uyandırıyor ki sokakta bile okumak istiyorsunuz merakınızdan.

Ve yine bu kitapta da asıl düğümü çözen kadınlar oldu. İlk kitapta Madeleine bu kitapta Peggy Meeker. Bende çözdüm tabi ki ilk başta katil budur dedim ve yanılmadım.

Kitabın ilerleyişi çok güzeldi ve o kadar gerçekçi yazılmış ki Gurneyin mutfak masasında Madeleinenin hazırladığı ilginç isimli yemekleri tadıp, mikrodalgada hazırladığı kahveyi içip sonra Gurney önde siz arkada kulübede, ormanda cinayete dair izler arıyorsunuz gibi geliyor insana. Polisiye kitaplar bir zaman sonra insana sıkıcı gelebiliyor. Yani bana öyle geliyor. Her dakika silah katil parmak izi olay yeri ancak bu seride gurneyin özel hayat hayatı da anlatıldığı için o ağır psikolojiden çıkıp biraz ferahlayabiliyorsunuz

Cevapsız sorularımda kaldı. Neden Gurney'i bayıltıp 30 sene önce okuduğu okulun kapısına bıraktılar ve mesajlarda bahsedilen kızlar kimdi. Hiç olaya dahil olmadılar. O kısım 100 150 sayfa sürdü ve bir sonuca bağlanmadı. Kitap 550 sayfaya çıkmış. Tek sıkıntım alakasız karakterler konuya dahil olup kafa karıştırdı. Konu gereksiz yere uzatılmış. Bu gereksiz yere uzatılma durumu çok fazla karakter barındırmış belki de karakter sayısı normaldi ama bazen isimleri bazen soy isimleri kullanılarak bahsedilince karakter sayısı 2 katına çıktı kafa karıştırdı. Yahu bu kimdi bu hangisiydi deyip durdum. Baş kahramanın bile 3 adı var Dave, Davey, David birde Gurney.

En çok güldüğüm kısım Madeleine'nin kedi hikayesi idi. Her ne kadar kitaplar birbirinden bağımsız dense de okumak isteyenler serinin ilk kitabından başlamalı çünkü Gurney'in yaşadığı hayat orada anlatılıyor. Sonradan bu karakter kim burası neresi diyebilirsiniz. Sonuç olarak Güzeldi.
566 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Nereye baksam rast geldiğim Aklından bir sayı tut John Verdon'un ilk kitabı birde Tess Gerritsen'in şu cümlelerini duyunca: "Çok, çok uzun zamandır okuduğum en iyi romanlardan biri. Aklınızı başınızdan alacak...John Verdon öyle ışıl ışıl ve incelikli yazıyor ki kıskanmadan edemedim" eh okumak farz oldu Tess Gerristen i bile kıskandırdıktan sonra.
İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri oldu. Kime tavsiye ettiysem hepsi memnun kaldı.
Gözlerini Sımsıkı Kapa ikinci kitabı John Verdon'nun İlk kitabının bendeki bırakmış olduğu etkisiyle ikinci kitaba başladım. Başlarda devam filmlerin etkisini yaptı bende. Bir roman karakteri özlenir mi? Madeleine, sempatik Madeleine özlemişim. Sayfalar ilerledikçe bir yandan bitmesin,diğer yandan merak. Adeta Madeleine birlikte kitap okuyorum, kahve içiyorum, yürüyüşe çıkıyorum. Dave ile birlikte ip uçlarını takip ediyorum. Akıcı sizi içine çeken enfes bir yapıt. Polisiye sevenlerin okuması gereken en iyi kitapların başlarında gelen kitaplar. Sıcak sımsıcak bu güzel kitaplar herkese tavsiye ederim.
Okuyun memnun kalacaksınız.
Herkese iyi okumalar.
566 syf.
·3 günde·9/10
Yıllar önce John Verdon'un Aklından bir sayı tut kitabını okumuştum. Kitapla ilgili aklımda hiçbirşey kalmamış, tek hatırladığım şey akıcı ve güzel bir kitap olduğuydu... Gözlerini Sımsıkı Kapat kitabınıda bu hüsnüzanla okudum, çok şükür beni yanıltmadı...

Ben her ne kadar Nevzat komserin üstüne dedektif tanımasamda, Ahmet ümit polisiyesinin tadını, yabancı polisiye kitaplarlarında bulamasamda, yabancı polisiye dalında en iyi kitaplardan biri diyebilirim bu kitap için...

Emekli polis dedektifi Dave Gurney, üstünden 4 ay geçmiş ve yerel polisin hiç bir yol katedemediği esranrengiz cinayeti ortaya çıkarmak için kollari sıvıyor ama altından neler çıkıyor neler...

Kitabın en ilginç yanı, yazar bize katilin kim olduğunu göz kırparak belli ediyor ama heyacanı düşürmek yerine tam tersi, olay nasıl olupta bu adama bağlanacak diye merak dürtüsünü artırarak ilerliyor... Belkide yazarın bir taktiği onu bilemiyorum...

Karşınızdaki insanın güvenini kazanma ve etkili sorgulama teknikleri konusunda kısa bir seminerde almış oluyorsunuz...

Okuyan pişman olmaz...
566 syf.
·9/10
Çok fazla kitaptan oluşan bir polisiye serisi olmasına rağmen ikinci kitabı okuyarak devam ettirmediğim polisiye kitabında düğün günü öldürülen gelin ile başlayan kitap çok yine çok zekice bir anlatımla yazılmış bir kitap olup içerisnde gerilim barındırırken yazarın ilk kitabına göre çıtayı yükselterek daha başarılı bir hikaye ile karşılaşıyor fakat yine ilk kitap gibi katil kendini belli ederken hikayeden kaynaklı çok başarılı bir kitap halini alıyor.
566 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Dave Gurney bence gerçek bir dedektif ve şu an evinde emekliliğinin tadını çıkarırken bir taraftan katillerin portresini kendi bakış açısıyla çizmekle meşgul. Kimse onun için sadece "Kitap Karakteri" diyemez. Bence daha fazlası. O bizden birisi. Aramızda ve bizimle..

***

Kitabın arka kapağındaki yazıya aldanmayın. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil. Olaylar fazlasıyla derin. Okurken boyuttan boyuta geçiyorsunuz. Bir anda hiç tahmin etmediğiniz olayların içinde birbiriyle alakası olmayan parçaları birleştirmeye çalışıyorsunuz ve inanın bu hiç de kolay değil.

Nedeni bilinmeyen olaylar, çözülmesi gereken bilmeceler, birleştirilmesi gereken parçalar, kayıplara karışan bir katil...
Gerçekten katil herkesin bildiği kişi mi? Yoksa herşey zekice kurgulanmış acımasız bir senaryodan mı ibaret?

Okurken gerileceğiniz, olaylara uzaktan bakan bir izleyiciden çok olayların bir parçası gibi hissedeceğiniz, sürükleyici anlatımı ve muhteşem kurgusuyla elinizden bir an bile olsa bırakmak istemeyeceğiniz, kendi alanında en iyilerin arasında olan muhteşem bir eser.
566 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
yazdığım onca şeyin yanlış tuşa basmamla kaybolmasından sonra silinen fikirlerimi nasıl toparlayabileceğimi bilemiyorum . 600 sayfaya yakın bu kitabı ypoğun birçok işimin arasında Sadece 4 günde bitirmem mucize ancak içine girdiğinizde anlayacaksınız ki hiçte zor değil ..gece uyutmadı , meraktan çatladım şimdi ne olacak diye, zaman zamanda evde tıkırtılar dinledim gerçekmi noluyo oldum :) velhasıl sayın okurlar bu kitabın Kitaplığımın en değerli hazinesi olduğunu burdan ilan ediyorum
572 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yine Dave Gurney yine muhteşem bir zeka.. Daha kitabın ilk sayfasından kitap sizi kendisine bağlıyor. John Verdonun ilk kitabından sonra zaten büyük beklentiyle okumuştum kitabı ve kitap beklentimin 10 kat üstüne çıkmayı başardı. Olağanüstü bir kurgu,zekice yazılmış cümleler, ve adeta sizi bu dünyadan alıp başka bir dünyaya sanki Gurneyle birlikte iz sürmeye götüren eşsiz bir kitap. Okumak isteyenlerin 1 dakika bile düşünmesi zaman kaybı hemen açıp okumalısınız)..
566 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda ''gözlerimi sımsıkı kapatıp'' gönül rahatlığıyla 10 puan verdiğim oldukça akıllıca yazılmış bir polisiye roman. John Verdon bu ikinci kitabında ilk kitabındaki sonuç kısmını yazma acemiliğini fazlasıyla üstünden atmış bence. Okurken vay canına diyerek bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Aslında katil tahmin edilebiliyor fakat olay o kadar karmaşık ve çetrefilli bir hal alıyor ki hep aklınızda bir soru işareti yaratıyor o mu, şu mu, bu mu ? diye. Kitabı okurken katilin bulduğum tüm açıklarını acaba yazarın bize unutturup cevapsız bırakır mı dediğim tüm ayrıntıları atlamadan cevaplayabilmesi de çok önemli bence. Çok zekice kurgulamış bir kitap herkese tavsiye ederim. Bu arada arkadaşlar yorum yaparken kitabın sonunu falan yazmışsınız oldu olacak katili de yazın bari.....
566 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle belirtmek isterim ki kitabın başından sonuna kadar bir ürperti içerisindeydim. Kitap bir harika yazarın kurgu zekasına hayran kaldım. Olayların bağlantıları, ipuçları ve bunları bir bir ortaya çıkartacak zeki bir dedektif Dave Gurney. Okumayanların pişman olacağını düşünüyorum.
Sevgilerle...
566 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Herkesin gözü önünde düğün günü başı kesilerek vahşice öldürülen bir gelin Jillian Perry. Evleneceği kadının cesedini bulan koca adayı ünlü doktor Scott Ashton. Tüm delillerin katil olduğunu gösteren İspanyol bahçıvan Hector Flores. Bu cinayete tanıklık eden yüzlerce davetli.

Gelinin annesinin Dave Gurney’den yardım istemesi üzerine dedektifimiz cinayeti araştırmaya başlar ve dedektifimiz araştırdıkça olaylar çok değişik bir boyuta gelir.

Karmaşık olaylar, garip ipuçları, kayıplara karışmış bir katil... Gerçekten katil herkesin bildiği kişi mi? Yoksa her şey zekice kurgulanmış acımasız bir senaryo mu?

Aslında katil tahmin edilebiliyor fakat olaylar o kadar karmaşık bir hal alıyor ki, neden, ne olacak diye merakla okuyorsunuz.

Yine muhteşem bir kurgu, olağanüstü bir bilmece, gizem dolu olaylarla okuması zevkli bir kitaptı.
566 syf.
·2 günde·9/10
Yazarin okudugum 4. kitabiydi. Digerleri gibi bunun da konusu bir cirpida okunan, gayet akici ve merak uyandiriciydi. Sadece bu sefer katili ortalarda tahmin etmistim. Ama katili tahmin etseniz bile size olayin nasil oldugunu aciklamasini bekliyorsunuz. Cinayet sekli ilgincti ama baslardan beri nasil isledi bu adam cinayeti diye merak icinde kalabiliyorsunuz. Yazari baya baya sevmeye basladim galiba.
Gurney ve karisi arasindaki gerginlik beni benden aliyor gercekten. Bir sarilin kendinize gelin diye sarsma istegi duydum. Cok darliyor esler arasindaki durum ama boyle olmalarinin sebebini bildiginiz icin cok da haksiz bulamiyorsunuz.
566 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Herkesin gözü önünde düğün günü vahşice öldürülen bir gelin…Bu cinayete tanıklık eden yüzlerce davetli…Peki herkesin gözü önünde gelini kim öldürdü? Yine muhteşem bir kurgu,olağanüstü bir bilmece çözümü,geride çözülmeyi bekleyen bulmacalar,gizemli parçalar ve okurken birden çözüme sizin de katıldığınız ya da öyle hissettiğiniz, olayların çözümünde katkı sunduğunuz hissi uyandıran hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını bize hatırlatan çok güzel bir kitap.Olayların gizemi, garipliği, zekice kurgulanması,hiç bitmeyen heyecanı sizi öylesine hapsediyor ki, kitabı bir an olsun bile elinizden bırakmak istemiyorsunuz.Bir ara elinize kağıdı-kalemi alıp cinayetin bulmacasını çözerken bulursanız hiç şaşırmayın derim. Olağanüstü ve muhteşem bu polisiye kitabı sizler tarafından okunmayı bekliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gözlerini Sımsıkı Kapat
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
566
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shut Your Eyes Tight
Çeviri:
Ender Nail
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarından,
İlk kitaptan çok daha iddialı yeni bir roman
Sana Bir Sürprizim Var... Gözlerini Sımsıkı Kapat

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
-CNN.com-

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
-Publishers Weekly-

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören Aklındam Bir Sayı Tut kitabından sonra beklediğinize değecek."
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 7.296 okur

  • Ecrin Oğuzhan
  • Beyza Taşkıran
  • Kübra Aliş
  • irem dogan
  • Semiha Terzioğlu
  • Seyda Nur
  • Kitap Sever Psikolog
  • Gezegensiz okur
  • Merve Esra Nur Yurdakul
  • FİGEN EROL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%10.4
18-24 Yaş
%27.4
25-34 Yaş
%23.5
35-44 Yaş
%22.5
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.2
Erkek
%26.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.7 (506)
9
%23 (392)
8
%25.2 (429)
7
%13.7 (233)
6
%4.4 (75)
5
%2.5 (42)
4
%0.8 (14)
3
%0.2 (4)
2
%0.3 (5)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları