Gözün Öyküsü

4,7/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
697 gösterim
Georges Bataille’ın Lord Auch müstear adıyla 1928 yılında el altından yayınladığı Gözün Öyküsü, 20. yüzyıl edebiyat tarihinin en aykırı metinlerinden biridir. Sayısız değerlendirmeye konu olmuş, edebiyat eleştirisinden felsefeye, psikanalizden sinemaya farklı disiplinlerce ele alınmış bu metin, Battaile’ın estetik anlayışının dışavurumudur: Romaneskten ve psikolojik yorumlamadan arınmış kısa roman.

Çağrışımların büyüleyiciliğiyle ivme kazanan, provokatif hamleleriyle güçlenen ve sinemaya da uyarlanan bu erotika acının, şiddetin, ölümün ve cinselliğin kutsallığının iç içe geçtiği estetik, esrik ve “uygunsuz” bir başyapıt.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2018
 • Sayfa Sayısı:
  86
 • ISBN:
  978-975-570-923-9
 • Orijinal Adı:
  Histoire de l'oeil
 • Çeviri:
  Yaşar Avunç
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitap, okurun fantezi dünyasını renklendirmek için yazılmamıştır; zaten buradaki sözümona fanteziler, fazlasıyla rahatsız edici, iğrenç ve sapıkçadır. Kitap, fazlasıyla pornografik ve şiddet ögesi barındırmakta. Yazarın amacı da bunu yapmaktır zira.

Georges Bataille, ölüme, şiddete ve erotizme özellikle düşkün bir yazardır. Ona göre, insanın gerçeği tüm boyutlarıyla algılaması, şiddet ve erotizmle, her türlü esrik duyguyla mümkün. Bu anlamda erotizmle felsefeyi bütünleştirir. Akla hayale gelmedik ve aykırı bulunabilecek her türlü tabu, şiddet unsuru ve cinsel eylem, onun kitaplarında kendisine yer bulur. Bu anlamda, bazı filozofların kendisine "dışkı filozofu" demişliği de vakidir.

Yirminci yüzyılın en aykırı simalarındandır Bataille. Hassas bünyeler, midesi kaldırmayacak olanlar, rahatsız edici usnurlarla dolu Bataille eserlerini okumamalı. Ama "beni çarpmaz, meraklandım" diyenler, bir göz atabilir.

Ben yine de kitabın tamamen garbage olduğunu, müsvedde olduğunu, çöp olduğunu söyleyeyim. Vaktinizi bunca güzel edebi ve düşünce eserleri dururken buna ayırmanızı önermem.