Gracie Allen Cinayeti

8,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
420 gösterim
Van Dine' ın yapıtları hiçbir psikolojik ve toplumsal etkene yer vermeyen geleneksel İngiliz okuluyla; bu öğeleri göz önüne alan Amerikan okulunun bir sentezidir; ancak S. S. Van Dine romanlarında ilginç husus insanüstü bir varlık olan dedektifin nitelikleridir. S. S. Van Dine'ın kişisel kanımızca talihsizliği edebiyat eleştirmenliğindeki seçmeci yaklaşımından bir türlü kurtulamamasıdır; bunun sonucu polisiye romana yüksek kültür düzeyini yansıtmaya çalışır, işi dipnotlar koymaya kadar götürür; edebi örnekler ve Latince yazılmış vecizeler kullanır.
-Erol Üyepazarcı-

"Bizim anlamsız güdülerimizi türümüzün geçmişine de bağlayamayız. Bizim türümüz diye bir şeyden de bahsedemeyiz. Soy dediğimiz şey ilkel zamanlardan bu yana akan bir çamur!

İlkel hayvanlarda bulunan ham, katıksız şehvet bizim yaşamımızın da temelinde yatan dürtü ile aynı. Eğer bu dürtüyü baskılarsak o sadizm ve zalimlik olarak kendini gösterir. Serbest bırakırsak bu sefer de sapkınlık ve delilik olarak ortaya çıkar. Bunun bir denge noktası yok."

Klasik polisiye yazınının üstatlarından S. S. Van Dine, Erol Üyepazarcı'nın sunuş yazısı ve özenli çevirileriyle, özlemi duyulan "has" polisiye edebiyatı okuruyla buluşturuyor. "Zabıta Romanları"nın "Geceleri Okumayınız!" uyarılarına kulak tıkayarak; Geceleri de okuyunuz!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786058657724
 • Çeviri:
  Onur Karataş
 • Yayınevi:
  Labirent Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Pipo Serisi'nin 3. kitabı
Gracie Allen adında Agatha Christie romanlarındaki modern kız tiplemesi gibi bir tipleme var.
Yazarın oluşturduğu ana karakterler dışında en orjinal karakter diyebilirim. Diyalogları vs. olarak m,izah dozu en yüksek Dine romanı
Kış Cinayeti'ni beğenmeyenler bu kitabı okumadan Dine'a küsmemeli

Dipnot: S.S. Van Dine polisiye roman yazmanın 20 altın kuralını geliştiren adamdır.
http://www.edebiyathaber.net/...nin-20-altin-kurali/