Gılgamış Destanı'ndan Shakespeare ve Tehlikeli İlişkiler'e

Grafik Kanon 1. Cilt

Kolektif
9.3/10
10 Kişi
23
Okunma
8
Beğeni
1.653
Görüntülenme
Çizgi roman severlerin dünyanın önemli illüstratörlerinin işlerini bir arada bulacağı, edebiyat severlerin ise klasik metinlerin çizgilerle buluşmasından mest olacağı ve belki de şimdiye dek fazla haşır neşir olmadıkları çizgi romanlara ilgilerinin artacağı bu yaratımın 1. Cilt’i bizi dünya edebiyatının ilk örnekleriyle görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Yalnızca aşina olduğumuz değil, belki de ismini ilk kez duyduğumuz eserlerin çizgilerle dansı insana bambaşka bir bakış açısı sunuyor. Gılgamış Destanı, İlyada, Gareth Hinds’in suluboya çalışması Odysseia, Aeneis, Beowulf ve 1001 Gece Masalları’na ek olarak sonraki döneme ait İlahi Komedya ve Canterbury Masalları (her ikisi de Seymour Chwast’ın kaleminden) ile Yitik Cennet gibi edebiyat tarihinin en büyük destanlarının yanı sıra Antik Yunan’dan çıkmış iki önemli tiyatro oyunu olan Euripides’in trajedisi Medea ve Aristofanes’in müstehcen komedisi Lysistrata’nın göz kamaştırıcı uyarlamaları bu sanatsal/edebi şölenin konuklarından. Daniel ve Ester kitapları, Rick Geary’nin Vahiy Kitabı uyarlaması, Dao de Jing, Mevlana’nın Yedi Öğüt’ü, Mayaların kutsal kitabı Popol Vuh gibi dünya dinlerinin edebiyatının yanı sıra Doğu kanonunun önemli yapıtlarından Genji’nin Hikayesi, Hagoromo, Sharon Rudahl’ın uyarladığı ve Çin edebiyatının altın çağına ait üç şiir ve Tibet Ölüler Kitabı da bu külliyata dahil.
Yazar:
Kolektif
Kolektif
Editör:
Russ Kick
Russ Kick
Tahmini Okuma Süresi: 13 sa. 56 dk.Sayfa Sayısı: 492Basım Tarihi: Kasım 2012İlk Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2012Yayınevi: Kolektif KitapOrijinal Adı: The Graphic Canon Volume 1 - From The Epic of Gilgamesh to Shakespeare to Dangerous Liaisons
ISBN: 9786058667990Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
492 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
3 ciltlik dev bir antolojinin ilk kitabı... Bu kitap M.Ö. zamandan başlıyor, Gılgamış Destanı, İlahi Komedya gibi eserlerin içinden bir kesitin çizimleriyle oluşan görsel bir derleme. İllüstratörlerin gözünden eserlerin farklı yönlerini görebiliyorsunuz. İlk başta kitabın ve yazarın kısa bir tanıtımı yer alıyor, ardından çizimler geliyor. Edebiyatın önemli eserlerinin çizgilerle anlatılması, resmedilmesi çok hoş olmuş. Bunların arasında az da olsa okuduğum eserlerden de vardı. Ara ara okuduklarım olunca da açıp incelemek güzel oluyor. Görsel anlamda değişik bir açıyla, farklı yorumlamalarla görmek ilgi çekici, eserlerin yanında çizimler de o kadar iyiydi ki bazılarını çizme isteği uyandırdı. Çizgilerle edebiyatın buluşması sonucu ortaya muhteşem bir eser çıkmış. Çizgi romana ilginiz varsa ve önemli edebiyat eserlerini bir arada görmek hoşunuza gidiyorsa kütüphanenizde olabilecek bir eser.
Grafik Kanon 1. Cilt
Grafik Kanon 1. CiltKolektif · Kolektif Kitap · 201223 okunma
Reklam
492 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
tarihteki bildiğimiz efsaneler ve hikayelerden ziyade , hiç konu ile alakadar olmadığımız kızılderili ve kuzey avrupa mitolojileri ve vietnam da dahil olmak üzere bayağı kapsamlı bir çalışma olmuş . en büyük özelliği yazarların aşina olmadığımız mitolojilere de girişmiş olmaları .
Grafik Kanon 1. Cilt
Grafik Kanon 1. CiltKolektif · Kolektif Kitap · 201223 okunma
492 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Dünyanın en güzel eserlerini düşünün, hani her kitap okuyan insanın duyduğu çoğunu okuduğu, okumadıklarını okuyacaklarına eklediği, hatta arada bazıları var ki haberinizin bile olmadığı şaheser edebi metinler! 3 ciltlik bu derya denizin ilk cildi bitti ve dedim ki iyiki hepsini birden almışım... benim gibi karikatür çizgi roman sevenler için ideal bir çalışma olmuş, her eserin minik bir parçası önce özeti ve yazarı hakkında bilgi sonra dünyaca ünlü karikatür ve çizgi roman çizerlerinin kaleme aldığı eserin içinden bir küçük parça. Muazzam verdiğiniz paraya değiyor benden söylemesi...
Grafik Kanon 1. Cilt
Grafik Kanon 1. CiltKolektif · Kolektif Kitap · 201223 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.