Granit Ve Gökkuşağı Toplu Eserleri 14

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
410 gösterim
Virginia Woolf yaşamı boyunca makalelerinden oluşan iki kitap yayımladı.

Granit ve Gökkuşağı, bu kitaplarda yer almayan makalelerin, yazarın ölümünden sonra bir araya gelmesiyle oluştu. Eşi Leonard Woolf kitabın editörlüğünü üstlendi ve titiz bir çalışma sonucunda makaleleri topladı.

Granit ve Gökkuşağı'ndaki makaleler iki ana başlık altında toplandı. Birinci bölümü yazarın edebiyat ve roman sanatı üzerine yazıları, ikinci bölümü ise "biyografi" üzerine çalıştığı yazılar oluşturdu. Romancı olmasının yanı sıra, İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli edebiyat eleştirmenlerinden de biri olan Woolf; Hemingway'den Henry James'e, Katherine Mansfield'den Coleridge'e uzanan geniş bir yelpazede edebiyat ve biyografi üzerine görüşlerini cesurca bir tutkuyla dile getiriyor.

"O güzel akıl! İşte bu! Berrak, tutkulu, bağımsız, keskin, gururlu ve biteviye beslenen, saygıdeğer nedenlerle alışılmadık, her tür nedenle hassas ve bizi sonsuza dek etkiledi..."
-New York Times Book Review-

"Virginia Woolf, seçkin bir romancı ve aynı zamanda aşılması zor bir eleştirmen. Bu yeni eleştiri yazılarıyla Virginia Woolf'un; George Eliot'tan bu yana, kadınlığı olmazsa olmaz yaparak kalemi eline alan ve yazmaya başlayan en harikulade zekâ olup olmadığı sorusu aklımızı kurcalıyor..."
-San Francisco Chronicle-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9789750507885
 • Çeviri:
  İlknur Güzel
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Reina 
 03 Oca 2015 · Puan vermedi

Woolf ' un ölümünden sonra eşi Leonard Woolf tarafından yazarın kitaplarında yer almayan makaleleri bu kitapta toplanmıştır. 1.bölümde edebiyat ve roman sanatı üzerindeki makaleleri, 2.bölümde ise biyografi başlığıyla biyografi üzerinde düşüncelerinden bahsediyor. Woolf sevenler için bir solukta okunacak bir eser. ^^