Grapon Kağıtları

8,7/10  (105 Oy) · 
285 okunma  · 
101 beğeni  · 
1.856 gösterim
Geçen yıl aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın yayımlanmış üç kitabı vardır: Grapon Kâğıtları, Ah'lar Ağacı ve Pulbiber Mahallesi. Bir süredir baskısı olmayan ve okurlar tarafından ısrarla aranan kitapların yeni basımını yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789753428767
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Yasemin Bektaş 
 18 Ara 2016 · Puan vermedi

Mısralar güzel, anlatmak istediği çok şeyi aza indirerek, benzeterek, betimleyerek; acılarını, üzüntülerini melankoli halini dökmüş satırlara Didem Madak. Bazı mısralarda kendi hayatına, bazılarında insanlara, topluma değinmiş. Yoksulluğu ve babaya küskünlüğünü de sıkıştırmış satır aralarına. Hikaye tadında şiir okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Bora Harut 
13 Mar 22:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Henüz 41 yaşında ve en verimli çağında yitirdiğimiz şair Didem Madak Çelik (1970-2011)... O, bir şiir gibi yaşadığı şiir kadar kısa ömrüne üç şiir kitabını, henüz yayımlamadığı şiirlerini ve denemelerini sığdırdı. Filozof bir şair gibi yaşadı, fikirlerini şiirine kattı[1]. Annesi Füsun Madak'ın erken ölümünün gölgesi düşmüştü şiirine, ölümü yazdı sıklıkla, ölüme meydan okuyarak:
“Canım kızım, cehaletimden şair oldum. Annesizlikten. Sen sakın şair olma!” diyerek[2].

Didem Madak, İzmir’de tamamladığı lise eğitiminin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girer. Ama okulun ilk senesinde evlenir ve okulu bırakır. Küçük yaşında yaptığı bu evlilik ise bir kaç sene sonra biter.
Boşandıktan sonra, maddi durumunun elverişsizliği yüzünden İzmir'de bir apartmanın bodrum katına yerleşir ve orada başlar asıl şiirlerini yazmaya. Bodrum katında yaşadığı yıllara aittir Grapon Kağıtları 'ndaki şiirleri.
Didem Madak’ın yazdığı şiirlerle bir yerlere gelmek gibi bir derdi yoktur. Kızkardeşi Işıl, onun bu tavrını bildiği için Didem’in bodrum katında geçen yıllarında yazdığı şiirleri bir dosya halinde toplayarak şiir yarışmasına gönderir. Sonra da “Grapon Kağıtları” isimli bu dosya, ödülün sahibi olur (2000).

Madak'ın 1995 ilkbaharında yayımlanmaya başlayan şiirleri sınırlı da olsa bir grup şiir sever için ilgi odağıydı. Gündelik dil, gündelik hayat tüm içtenliği, çocuksuluğuyla; kendine özgü ironisi, eğretilemeleri ve imgeleriyle şiirde inanılmaz bir duruluğu, insanın hallerini su yüzüne çıkarmıştı. Çekiciliği, şiirlerin duruluğuydu. 2000'de çıkan Grapon Kağıtları adlı ilk kitap bir bütün olarak okunduğunda, çocuksuluğu, sıradanlığı içinde barındırırken; hem Garip şiirini sevenleri, hem de İkinci Yeni şiirine tutkuyla bağlı şiir severleri aynı oranda hoşnut etmişti[3].

Grapon Kağıtları isimli şiir kitabında şairenin 18 şiiri yer almakta:
Ay Işıl'a Sığışmıştı ........................................ 13
Annemle İlgili Şeyler ..................................... 16
Mutsuza Kim Bakacak? ................................ 20
Kurabiye ........................................................ 24
Kaç Zamandan .............................................. 26
Yüzüm Güvercinlere Emanet ........................ 28
Cevşenü'l-Kebir ............................................. 32
Mr. Parkinson ................................................ 34
Enkaz Kaldırma Çalışmaları .......................... 36
Kurbati ........................................................... 41
Bıktığım Şeyler ve Yeşil Fanila ...................... 43
Şimdiden Bir Hatırasın ................................... 45
Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım! ........ 48
İris'in Ölümü ................................................... 51
Buğu ............................................................... 53
Kedilerin Alışkanlıkları .................................... 56
Çalıkuşu'nun Z Raporu ................................... 60
Pollyanna'ya Mektuplar ................................... 63

Didem Madak’ın kısa şiiri yok. Şiirleri hep uzun. Blok halinde yazıyor. Uyak ve ses kaygısı da yok. Didem Madak’ın şiirleri hayata tutunmanın, yaşama sevincinin dile geldiği şiirlerdir. Çileciliğin, mutsuzluğun şiirleri[4]. Kitabın arka kapağında Didem Madak'ın yazdıkları ise bir tokat gibi yüzümüze çarpmakta:

"Bu kitapta yer alan şahıs ve mekânların gerçekle alâkaları tamdır. Kahramanları hep yanlış ata oynayanlardır. Kediler, kadınlar, muhabbet kuşları, gözyaşları... Hepsi sahiden vardır ve bir dönem yaşamışlardır. Şiirden hazzetmeyenler, Grapon Kâğıtları'nı yılbaşı ve diğer ehemmiyetli günlerde evi süslemek için kullanabilirler ya da bir ruh çağırma seansında, inatçı ruhlara seslenen uyduruk şarkılar olarak mırıldanabilirler."

Didem Madak’ın, annesi Füsun’la başlayan hikayesi, kızı Füsun’la son bulur. Madak, yakalandığı kolon kanseri yüzünden tıpkı annesi gibi genç yaşında (41) yaşamını yitirir.

Genç öldüğü için değil, bir şiir serüvenini yarım bıraktığı ya da geride tıpkı kendi şiirlerindeki gibi küçük bir kız çocuğu bıraktığı için de değil; bir yaranın izini bıraktığı için acıtıyor onun ölümü[5].

--------------------------------------
[1] Şükran Yücel, “Hayatını şiire tercüme etti”, Cumhuriyet, 30 Temmuz 2011
[2] Şükran Yücel, “Hayatını şiire tercüme etti”, Cumhuriyet, 30 Temmuz 2011
[3] Orhan Kahyaoğlu, “Modern masal tadında şiirler”, Radikal Kitap Eki, 4 Mayıs 2007
[4] Ahmet Ada, “Gündelik hayatın şiiri: Didem Madak”, Şiirden Dergisi, 6 Aralık 2012
[5] Kemal Varol, “Kelimeler ölsün istemem”, Kitap Zamanı, 1 Ağustos 2011

Yonca 
18 Nis 14:57 · Beğendi · 10/10 puan

Yine her zaman ki gibi güzel ve yüreğe dokunmus siirlerdi.Didem Madak bu seferde siirlerin de anılarına ailesine ve içindeki hissettiği duyguları bizlere sunmus.Kitabı severek okuyabilir kendinizden bir seyler bulabilirsiniz.

Mehmet Admış 
 11 Mar 18:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir şiir kitabının incelemesi nasıl yapılır? Bilmiyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse Didem Madak'ı da tanıdığım (en azından hayatını araştırdığım) söylenemez...

Şiir deyince birileri, aklıma hep eski şairler gelir. Ümit Yaşar, Nazım, Özdemir, Cemal, Turgut vs. 21. yy'ın kendilerine şair diyenlerine pek itibar etmezdim. Bana duygusuz geliyorlar. Duygularını, dizeleri aracılığıyla okurlarına aktaramıyorlar. Böyle, sanki sırf kitap basmış olmak ve ben de şairim demek için yazmışlar gibi geliyor. Ya da sadece belli bir insana ve onun anlayacağı bir tarzda yazmışlar..

Ama Didem Madak, bu şairler gibi değil.. Daha çok eski şairler gibi... Açıkçası, Grapon Kağıtları'nı okuduktan sonra Didem Madak'ın bu kitabı 2000'de çıkarmış olmasına çok şaşırdım. Dizelerinin ahenk ve güzelliği, duyguların okuyucuya aktarımı 21. yy'ın yapmacıklığını taşımıyorlardı.

Grapon Kağıtları'nı okuduktan sonra Madak'ın 2011'de vefat etmiş olması beni üzdü. Keşke daha uzun yaşasaydı, belki biz de bir gün böyle güzel bir şair ile tanışma ve konuşma fırsatı bulabilirdik.

Zaten toplamda üç kitabı olan Madak'ın diğer iki kitabını da bir an önce okumak istiyorum.. Uzun zamandır böyle güzel dizeler okumamıştım.. Ruhun şad olsun Didem Abla.. İyi ki dünyadan Didem Madak geçmiş..

Handan Aksu 
25 Nis 11:38 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Keşke bu kadar erken ayrılmasaydı aramızdan şiirlerin güzel kızı... Kısacık hayatına bu kadar hüznü nasıl sığdırdı? Didem Madak ile tanışmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.

KeMâL 
 12 Mar 10:49 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yine bir Didem Madak yine hüzün, özlem, anne sevigisi... Üzüntünün, duygusallığın ve melankolik anlatımın tavan yaptığı, betimlemelerin dile geldiği, benzetmelerin ise şaha kalktığı bir şiir kitabı. İlk okuduğum kitabı olan Ah'lar Ağacı'nın da üzerinde bulduğumu söylemeliyim. Benzetmeler ve o benzetmelerin taşıdığı anlamların yerine uygunluğu gerçekten çok iyi bir kelime ustası Didem Madak.

Anne özlemi ve sevgisi ilk kitaptan bir tık daha fazla bu eserde. Üzgün, mutsuz ve umutsuz bir tavrı var genel halinin. Kardeş sevgisini de ele almış bu eserinde ve İzmirli yada İzmir de yaşadığını çok belli etmiş. İzmir'e adanan şiirleri var. Yalnızlık ile ilgili öylesine güzel dile gelen satırlar var ki; sizi duygusal birine çevirip; gözlerinizi doldurabilir. Zamanın akmamasından çok şikayetçi Madak. Kapalı bir anlatımı var. Benzetmeleri kişileştirmiş, anlam yüklemesi yapmış.

İlk kitabında kadınlar ile ilgili şiirleri vardı bu kitapta da kadınları ve kadın cinayetlerini ele almayı es geçmemiş. Farklılığı, aşkı, sevgiyi, isyanı tek tek işlemiş.

Hüzün dolu satırları, benzetmelerin dile gelişini, anlamlar yükleyerek zihninizde canlanmasını sağlayan yazarı kısacası Didem Madak okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

•••MERVE••• 
 29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde

Grapon Kağıtları Didem Madak’ın yayımladığı ilk şiir kitabı...

Didem Madak farklı hassasiyetleri, farklı imgeler içeren, farklı duygular hissettiren benzersiz şiirleri olan ve bu yönü ile beni sanatına hayran bırakan bir şair. Bu yüzden kitaplığımda yerini alan ilk şiir kitabı da ona ait.

Grapon Kağıtları’nı ilk sayfasından son sayfasına kadar keyifle okudum. Kitapta Didem Madak’ın eşsiz duygu dünyasından ve özgün kaleminden çıkmış on sekiz tane şiir yer alıyor. Bu şiirler içerisinde benim en beğendiğim ise ‘‘Şimdiden Bir Hatırasın’’.

Rabia Nur Tekkaya 
 15 Nis 13:49 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilmiyorum teşbihim ne kadar doğrudur ama .. Bana, şehrimin sokaklarında hüzünle dolaşan bir ayyaş hissini verdi Didem Madak. Sanki bütün üzüntülerin birikimini toplamış da hepsini kendine saklamış gibi.
İçten üslubu samimiyet sezdiriyor okuyucuya. Belki de bu yüzden etkilemesi. Uzatmaya gerek yok, bence kesinlikle okunması gereken bir kitap. Ama moraliniz bozukken değil.

EMİNE ÇAYIR 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dİdem Madak'ın aldığım ilk kitabıydı. Net üzerinden denk gelen küçük dizelerini okudukça kitaplarını almaya karar verdim. Olağanüstü benzetmeler, betimlemeler olan, direkt duyguya hitap eden şiirler. Çokça beğendim kalan iki kitabıda okumak için sabırsızlanıyorum .

Ebru KOÇ 
18 Mar 12:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ah lar Ağacı'ndan sonra koşarak aldığım kitap.. Didem Madak in kalemi hakkında uzun yazılar yazmayı ne kadar kendime yediremesemde kalemine hayran kaldığım yazar. Gecenin bir yarısı kalkip, altını çizdiğin yerleri defalarca okutabilecek bir yeri var bende..

İki sigaram kaldı bu gece için
Yüzyıl yetecek çocukluğum,
İki muhabbet kuşum,
Biraz da ateşim var.
Dua ediyorum ateşe
Vazgeçsin diye beni yakmaktan bu gece
Dünyanın bütün sabahları için iki bilet al maviş anne
Aman umutsuz bir yer olmasın!

İki kendim varmış maviş anne
Biri benmişim biri mutsuz
Ben ölürsem maviş anne, mutsuz için
Dünyanın bütün sabahlarına bir bilet al.

Ben ölürsem mutsuza iyi bak!

2 /

Kitaptan 224 Alıntı

Nur-AL 
 19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir süredir plastik vazolar gibi hiç kırılmıyorum.

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)
Nur-AL 
 10 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çiçekli şiirler yazmama kızıyorsunuz bayım
Bilmiyorsunuz darmadağın gövdemi
Çiçekli perdelerin arkasında saklıyorum.
Karanlıkta oturuyorum, ışıkları yakmıyorum...

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)
Nur-AL 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanki mürekkebi rutubet olan bir kalem
Duvarlara hep senin resmini çiziyor

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 16 - Annemle İlgili Şeyler)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 16 - Annemle İlgili Şeyler)
Nur-AL 
 05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün kalbimi eski bir plak gibi
Öyle çok tersine çevirdim ki

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 51)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 51)

Yüzüme bir daha çiçekli masa örtüleri sermeyeceğim.
Sokakta kuş ölüsü bulmuş çocuk gibi ağladım..

Grapon Kağıtları, Didem MadakGrapon Kağıtları, Didem Madak
Yonca 
17 Nis 19:39 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gözlerim ormanda kaybolmuş çocuk gözü renginde
Acemi ve pazartesi olurdu.
Kara sürmeler çekerdim gözlerime
İzinliydim nasıl olsa dezavantajı bol şiirler yazmaya

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Metis Yayıncılık)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Metis Yayıncılık)