Grapon Kağıtları

8,8/10  (145 Oy) · 
420 okunma  · 
151 beğeni  · 
2.192 gösterim
Geçen yıl aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın yayımlanmış üç kitabı vardır: Grapon Kâğıtları, Ah'lar Ağacı ve Pulbiber Mahallesi. Bir süredir baskısı olmayan ve okurlar tarafından ısrarla aranan kitapların yeni basımını yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789753428767
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Yasemin Bektaş 
 18 Ara 2016 · Puan vermedi

Mısralar güzel, anlatmak istediği çok şeyi aza indirerek, benzeterek, betimleyerek; acılarını, üzüntülerini melankoli halini dökmüş satırlara Didem Madak. Bazı mısralarda kendi hayatına, bazılarında insanlara, topluma değinmiş. Yoksulluğu ve babaya küskünlüğünü de sıkıştırmış satır aralarına. Hikaye tadında şiir okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Yonca 
18 Nis 14:57 · Beğendi · 10/10 puan

Yine her zaman ki gibi güzel ve yüreğe dokunmus siirlerdi.Didem Madak bu seferde siirlerin de anılarına ailesine ve içindeki hissettiği duyguları bizlere sunmus.Kitabı severek okuyabilir kendinizden bir seyler bulabilirsiniz.

Mehmet Admış 
 11 Mar 18:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir şiir kitabının incelemesi nasıl yapılır? Bilmiyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse Didem Madak'ı da tanıdığım (en azından hayatını araştırdığım) söylenemez...

Şiir deyince birileri, aklıma hep eski şairler gelir. Ümit Yaşar, Nazım, Özdemir, Cemal, Turgut vs. 21. yy'ın kendilerine şair diyenlerine pek itibar etmezdim. Bana duygusuz geliyorlar. Duygularını, dizeleri aracılığıyla okurlarına aktaramıyorlar. Böyle, sanki sırf kitap basmış olmak ve ben de şairim demek için yazmışlar gibi geliyor. Ya da sadece belli bir insana ve onun anlayacağı bir tarzda yazmışlar..

Ama Didem Madak, bu şairler gibi değil.. Daha çok eski şairler gibi... Açıkçası, Grapon Kağıtları'nı okuduktan sonra Didem Madak'ın bu kitabı 2000'de çıkarmış olmasına çok şaşırdım. Dizelerinin ahenk ve güzelliği, duyguların okuyucuya aktarımı 21. yy'ın yapmacıklığını taşımıyorlardı.

Grapon Kağıtları'nı okuduktan sonra Madak'ın 2011'de vefat etmiş olması beni üzdü. Keşke daha uzun yaşasaydı, belki biz de bir gün böyle güzel bir şair ile tanışma ve konuşma fırsatı bulabilirdik.

Zaten toplamda üç kitabı olan Madak'ın diğer iki kitabını da bir an önce okumak istiyorum.. Uzun zamandır böyle güzel dizeler okumamıştım.. Ruhun şad olsun Didem Abla.. İyi ki dünyadan Didem Madak geçmiş..

Handan Aksu 
25 Nis 11:38 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Keşke bu kadar erken ayrılmasaydı aramızdan şiirlerin güzel kızı... Kısacık hayatına bu kadar hüznü nasıl sığdırdı? Didem Madak ile tanışmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.

insan_okur 
 12 Mar 10:49 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yine bir Didem Madak yine hüzün, özlem, anne sevigisi... Üzüntünün, duygusallığın ve melankolik anlatımın tavan yaptığı, betimlemelerin dile geldiği, benzetmelerin ise şaha kalktığı bir şiir kitabı. İlk okuduğum kitabı olan Ah'lar Ağacı'nın da üzerinde bulduğumu söylemeliyim. Benzetmeler ve o benzetmelerin taşıdığı anlamların yerine uygunluğu gerçekten çok iyi bir kelime ustası Didem Madak.

Anne özlemi ve sevgisi ilk kitaptan bir tık daha fazla bu eserde. Üzgün, mutsuz ve umutsuz bir tavrı var genel halinin. Kardeş sevgisini de ele almış bu eserinde ve İzmirli yada İzmir de yaşadığını çok belli etmiş. İzmir'e adanan şiirleri var. Yalnızlık ile ilgili öylesine güzel dile gelen satırlar var ki; sizi duygusal birine çevirip; gözlerinizi doldurabilir. Zamanın akmamasından çok şikayetçi Madak. Kapalı bir anlatımı var. Benzetmeleri kişileştirmiş, anlam yüklemesi yapmış.

İlk kitabında kadınlar ile ilgili şiirleri vardı bu kitapta da kadınları ve kadın cinayetlerini ele almayı es geçmemiş. Farklılığı, aşkı, sevgiyi, isyanı tek tek işlemiş.

Hüzün dolu satırları, benzetmelerin dile gelişini, anlamlar yükleyerek zihninizde canlanmasını sağlayan yazarı kısacası Didem Madak okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

•••MERVE••• 
 29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde

Grapon Kağıtları Didem Madak’ın yayımladığı ilk şiir kitabı...

Didem Madak farklı hassasiyetleri, farklı imgeler içeren, farklı duygular hissettiren benzersiz şiirleri olan ve bu yönü ile beni sanatına hayran bırakan bir şair. Bu yüzden kitaplığımda yerini alan ilk şiir kitabı da ona ait.

Grapon Kağıtları’nı ilk sayfasından son sayfasına kadar keyifle okudum. Kitapta Didem Madak’ın eşsiz duygu dünyasından ve özgün kaleminden çıkmış on sekiz tane şiir yer alıyor. Bu şiirler içerisinde benim en beğendiğim ise ‘‘Şimdiden Bir Hatırasın’’.

Rabia Nur Tekkaya 
 15 Nis 13:49 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilmiyorum teşbihim ne kadar doğrudur ama .. Bana, şehrimin sokaklarında hüzünle dolaşan bir ayyaş hissini verdi Didem Madak. Sanki bütün üzüntülerin birikimini toplamış da hepsini kendine saklamış gibi.
İçten üslubu samimiyet sezdiriyor okuyucuya. Belki de bu yüzden etkilemesi. Uzatmaya gerek yok, bence kesinlikle okunması gereken bir kitap. Ama moraliniz bozukken değil.

EMİNE ÇAYIR 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dİdem Madak'ın aldığım ilk kitabıydı. Net üzerinden denk gelen küçük dizelerini okudukça kitaplarını almaya karar verdim. Olağanüstü benzetmeler, betimlemeler olan, direkt duyguya hitap eden şiirler. Çokça beğendim kalan iki kitabıda okumak için sabırsızlanıyorum .

Tugbanur Gül 
29 Tem 16:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insanın hayatının en mahrem yerlerine korkusuzca girmeyi göze alıyosanız Didem Madak okuyabilirsiniz. Çünkü ne anlatıyorsa şiirlerinde açık seçik anlatıyor. Yaşadığı bütün üzüntüleri, özlemleri, acılari ve umutsuzlukları hissediyorsunuz. Ama hayatının bütün acı taraflarina rağmen her olumsuzluktan bahseden dizelerinde çicekler, simler, ışıltılar da koyuyor. Sanırım bu şekilde onlari örtmeye çalışıyor. Grapon Kağıtları diğer kitaplarında olduğu gibi gene beni sardi ve yazarin hissettiği her şeyi bana okurken an an geçirdi. Bir şiir kitabi gibi okumayın onu bir şairin hayati diye okuyun. Çünkü bir şair havanın kötü olmasina bile oturup ağlıcak kadar hassas kalplidir ve Didem Madak bu hassas kalbini sizlerin "bizlerin" ellerine bırakmış...

Ebru KOÇ 
18 Mar 12:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ah lar Ağacı'ndan sonra koşarak aldığım kitap.. Didem Madak in kalemi hakkında uzun yazılar yazmayı ne kadar kendime yediremesemde kalemine hayran kaldığım yazar. Gecenin bir yarısı kalkip, altını çizdiğin yerleri defalarca okutabilecek bir yeri var bende..

İki sigaram kaldı bu gece için
Yüzyıl yetecek çocukluğum,
İki muhabbet kuşum,
Biraz da ateşim var.
Dua ediyorum ateşe
Vazgeçsin diye beni yakmaktan bu gece
Dünyanın bütün sabahları için iki bilet al maviş anne
Aman umutsuz bir yer olmasın!

İki kendim varmış maviş anne
Biri benmişim biri mutsuz
Ben ölürsem maviş anne, mutsuz için
Dünyanın bütün sabahlarına bir bilet al.

Ben ölürsem mutsuza iyi bak!

3 /

Kitaptan 268 Alıntı

Nur-AL 
 19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir süredir plastik vazolar gibi hiç kırılmıyorum.

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)
Nur-AL 
 10 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çiçekli şiirler yazmama kızıyorsunuz bayım
Bilmiyorsunuz darmadağın gövdemi
Çiçekli perdelerin arkasında saklıyorum.
Karanlıkta oturuyorum, ışıkları yakmıyorum...

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 48)

Yüzüme bir daha çiçekli masa örtüleri sermeyeceğim.
Sokakta kuş ölüsü bulmuş çocuk gibi ağladım..

Grapon Kağıtları, Didem MadakGrapon Kağıtları, Didem Madak
Nur-AL 
 05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün kalbimi eski bir plak gibi
Öyle çok tersine çevirdim ki

Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 51)Grapon Kağıtları, Didem Madak (Sayfa 51)

Yaşasaydın, hayatının ortasına
Güller yığan bir adam olsun isterdim babam.
Sen bir çocuk romanı annesi ol isterdim.
Ölü mısır tarlaları hışırdıyordu
Ve kalbimde çıngıraklı yılan sürüleri
diye başlayan bir çocuk romanında…
Şalına sarınırdın, toprağa sarınır gibi
Erken öleceğini biliyordum bana bırakmak için,
bu acımasız ölü anne sesini.

Grapon Kağıtları, Didem MadakGrapon Kağıtları, Didem Madak