Güç ve İdeoloji Üzerine

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
33 gösterim
“Güç ve İdeoloji Üzerine” çağımızın yaşayan en büyük entelektüellerinden Noam Chomksy’nin temel yapıtlarındandır. Kitap, Sandinista Devrimi’nden sonra Chomsky’nin Nikaragua’da verdiği konferanslardan oluşuyor.

Konferanslarda Chomsky, II. Dünya Savaşı sonrasında ABD’nin kurduğu küresel düzene odaklanır. Düzenin genel çerçevesini ve onu meşrulaştıran ideolojik söylemi analiz eder. Ardından şu soruya yanıt arar: Vietnam, Orta Amerika ülkeleri veya Küba zengin doğal kaynaklara sahip olmadığı halde niçin ABD’nin gaddarca askeri müdahalelerine maruz kalırlar? Onca baskının ve askeri darbelerin gerçek nedeni nedir?

“Güç ve İdeoloji Üzerine” ABD’nin dünyayı nasıl yönetmek istediğini anlamak isteyenler için temel bir kaynak metindir. Okur bu kitapta, işlevleri “gücü” meşrulaştırmak olan aydınların, medyanın ve üniversitelerin rolüne dair radikal analizler bulacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9789756165782
 • Çeviri:
  Şebnem Duran, Taylan Doğan
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

S.Aslan 
22 Oca 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tüm bunların Üçüncü Dünya'nın birçok ülkesinde için anlamı şudur: Kabaca ama yine de doğru bir ifadeyle, ABD dış politikasının birincil hedefi soyma ve sömürge özgürlüğünü garanti altına almaktır.

Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 16 - Bgst Yayinlari)Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 16 - Bgst Yayinlari)
S.Aslan 
12 Şub 20:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fakat asıl düşman her zaman için yerel halktır, çünkü kendi kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak gibi garip ve kabul edilemeyecek fikirlere kapılma yönünde talihsiz bir eğilimi vardır. Bu nedenle böyle zararlı komplolara karşı durabilmeleri için boyun eğme konusunda düzenli olarak egitilmeleri gerekir.

Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 20 - Bgst Yayinlari)Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 20 - Bgst Yayinlari)
Kartal 
07 Mar 14:06 · Kitabı okuyor

Kısacası, "komünistler" kaynaklarını kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya kalkışan, böylelikle dış politikanın merkezi doktrinini oluşturan soyma ve sömürme hakkına engel olan kesimlerdir.

Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 21)Güç ve İdeoloji Üzerine, Noam Chomsky (Sayfa 21)